Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum s-a produs Big-Bang?

Creat de foton01, Septembrie 12, 2009, 08:19:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Electron, ma scuzi ca revin asa tarziu, dar am vrut sa gasesc un argument cat mai bun.
Momentele foton01 se pot ordona pe baza cauzalitatii, cu alte cuvinte un moment foton01 "creaza conditii" pentru momentul foton01 urmator. Deci daca momentul foton01 1 urmeaza momentul foton01 2 inseamna ca 1 "a creat conditii" pentru 2. De aceea daca se va repeta momentul foton01 1  dupa el va urma tot momentul foton01 2.
Pana la urma este ceva logic...

foton01

Daca este asa: sa presupunem ca exista doua momente foton01 indentice succesive, asta inseamna ca primul momnet se va repeta la infinit...

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 09:38:13 AM
Momentele foton01 se pot ordona pe baza cauzalitatii, cu alte cuvinte un moment foton01 "creaza conditii" pentru momentul foton01 urmator.
Pe asta de unde ai scos-o? E cumva ceva filozofie personala de-a ta? Te mai intreb inca o data, pentru ca pana acum nu ai raspuns la intrebarea asta: Cum impaci viziunea ta determinista cu mecanica cuantica? (Presupun ca ai auzit de mecanica cuantica).

CitatDeci daca momentul foton01 1 urmeaza momentul foton01 2 inseamna ca 1 "a creat conditii" pentru 2.
Sau nu. In plus experimentele cu particule subatomice dovedesc contrariul.

CitatDe aceea daca se va repeta momentul foton01 1  dupa el va urma tot momentul foton01 2.
Pana la urma este ceva logic...
Deoarece concluzia e trasa pe baza unor premise false, logica dicteaza ca nu putem avea deloc incredere in aceasta concluzie.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Electron, momentele foton01 se pot ordona pe baza cauzalitatii. Momentul foton01 1 este cauza pentru momentul foton01 2, daca se va mai repeta momentul foton01 1 el va fi cauza tot pentru momentul foton01 2, deci daca se repeta 1 dupa el va urma tot 2. Cu asta esti de acord?

Electron

Nu sunt de acord, pentru ca asta ar implica tocmai problema determinismului pe care o tot ocolesti.

Experimentele din mecanica cuantica, dar si dezintegrarea naturala a atomilor au dovedit ca este o problema in acest sens. Pana nu o adresezi, degeaba tot vrei sa faci deductii de acest fel.
e-
Don't believe everything you think.

foton01

Si care este aceasta problema a determinismului? Ce vrei sa spui cu dezintegrarea atomilor?

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 30, 2009, 11:33:58 AM
Nu sunt de acord, pentru ca asta ar implica tocmai problema determinismului pe care o tot ocolesti.

Experimentele din mecanica cuantica, dar si dezintegrarea naturala a atomilor au dovedit ca este o problema in acest sens. Pana nu o adresezi, degeaba tot vrei sa faci deductii de acest fel.
e-

Momentele foton01 se pot ordona pe baza cauzalitatii. Daca momentul foton01 1 este cauza pentru momentul foton01 2, el nu poate fi cauza si pentru alte momente....

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 11:45:20 AM
Si care este aceasta problema a determinismului?
Problema determinismului in mecanica cuantica este ca varianta clasica a acestuia (a determinismului) nu a fost confirmata experimental la nivel subatomic.

CitatCe vrei sa spui cu dezintegrarea atomilor?
Nu ai auzit de dezintegrarea naturala a atomilor? Este un fenomen natural observat la anumite specii atomice. Uraniul ar fi un exemplu in acest sens.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 11:55:07 AM
Momentele foton01 se pot ordona pe baza cauzalitatii.
Asta afirmi tu, dar fara argumente. Inca le astept.

CitatDaca momentul foton01 1 este cauza pentru momentul foton01 2, el nu poate fi cauza si pentru alte momente....
De ce, pentru ca spui tu?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 30, 2009, 12:04:04 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 11:55:07 AM
Momentele foton01 se pot ordona pe baza cauzalitatii.
Asta afirmi tu, dar fara argumente. Inca le astept.

CitatDaca momentul foton01 1 este cauza pentru momentul foton01 2, el nu poate fi cauza si pentru alte momente....
De ce, pentru ca spui tu?

e-

Doua momnte foton01 contin cel putin un eveniment foton01 din primul moment foton01 care sa fie cauza unui eveniment foton01 din momentul  foton01 urmator.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 30, 2009, 12:03:00 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 11:45:20 AM
Si care este aceasta problema a determinismului?
Problema determinismului in mecanica cuantica este ca varianta clasica a acestuia (a determinismului) nu a fost confirmata experimental la nivel subatomic.

CitatCe vrei sa spui cu dezintegrarea atomilor?
Nu ai auzit de dezintegrarea naturala a atomilor? Este un fenomen natural observat la anumite specii atomice. Uraniul ar fi un exemplu in acest sens.

e-

ce legatura are dezintegrarea atomilor cu subiectul nostru?

foton01

Determinismul stiintific se confirma la nivel macroscopic de la nasterea universului...

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 30, 2009, 12:04:04 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 11:55:07 AM
Momentele foton01 se pot ordona pe baza cauzalitatii.
Asta afirmi tu, dar fara argumente. Inca le astept.

CitatDaca momentul foton01 1 este cauza pentru momentul foton01 2, el nu poate fi cauza si pentru alte momente....
De ce, pentru ca spui tu?

e-

Daca tu dai cu piciorul intro minge ii schimbi starea de miscare.Prin urmare miscarea piciorului este cauza deplasarii mingii. Daca mingea nu mai atinge nimic altceva tie ti se pare logic ca miscarea piciorului sa fie cauza si pentru altceva?

Electron

#163
Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 12:12:59 PM
Doua momnte foton01 contin cel putin un eveniment foton01 din primul moment foton01 care sa fie cauza unui eveniment foton01 din momentul  foton01 urmator.
Asa, si? Asta nu implica faptul ca un eveniment foton01  (din momentul foton01 1) care e cauza altui eveniment foto01 (din momentul foton01 2) va face ca dupa un moment indentic cu momentul foton01 1 sa urmeze intotdeauna un moment foton01 2.

Eu nu contest cauzalitatea, ci ideea ta conform careia cauzalitatea este determinista in mod absolut.

Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 12:15:28 PM
ce legatura are dezintegrarea atomilor cu subiectul nostru?
Are legatura pentru ca este un exemplu de eveniment a carui cauza nu este determinista.

Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 12:17:08 PM
Determinismul stiintific se confirma la nivel macroscopic de la nasterea universului...
Vorbesti despre determinismul clasic. Inca te faci ca nu intelegi ca acesta nu s-a confirmat la nivel subatomic.

Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 12:21:27 PM
Daca tu dai cu piciorul intro minge ii schimbi starea de miscare.Prin urmare miscarea piciorului este cauza deplasarii mingii. Daca mingea nu mai atinge nimic altceva tie ti se pare logic ca miscarea piciorului sa fie cauza si pentru altceva?
Repet, nu contest determinismul clasic la nivel macroscopic, ci valabilitatea sa la nivel microscopic.

e-

PS: incep sa ma satur de mesajele tale multiple (duble, triple si chiar mai mult) in mod nejustificat. Te avertizez ca de acum nu-ti voi mai lasa decat primul mesaj (din fiecare topic, desigur). Posturile duble si triple le voi sterge. Gandeste-te bine ce vrei sa scrii intr-un post, si asteapta sa ti se raspunda pana sa mai vii cu alte idei. Este arpoape imposibil de urmarit altfel discutia. E valabil si pentru alte topicuri, deci ai grija si sa nu spui ca nu ai fost avertizat.

Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Electron din Septembrie 30, 2009, 12:43:29 PM
PS: incep sa ma satur de mesajele tale multiple (duble, triple si chiar mai mult) in mod nejustificat. Te avertizez ca de acum nu-ti voi mai lasa decat primul mesaj (din fiecare topic, desigur). Posturile duble si triple le voi sterge. Gandeste-te bine ce vrei sa scrii intr-un post, si asteapta sa ti se raspunda pana sa mai vii cu alte idei. Este arpoape imposibil de urmarit altfel discutia. E valabil si pentru alte topicuri, deci ai grija si sa nu spui ca nu ai fost avertizat.

De acord cu Electron, si eu l-am rugat ieri la alt post sa nu mai scrie iar idei peste idei. Sa scrie una si a astepte sa i se raspunda. Sa vedm daca va face ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro