Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Credeti in existenta lui Dumnezeu??

Creat de iuly_Astrofizician, Ianuarie 23, 2009, 01:06:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti in existenta lui Dumnezeu??

da
40 (363.6%)
nu
21 (190.9%)

Numărul total de membrii care au votat: 11

AlexandruLazar

CitatPoate ca formularea mai corecta a ce am zis e ca Dumnezeu e necreat

Şi atunci cum de există ;D?

Infinitul matematic nu e un obiect; nu e nici măcar un număr, să spui că dacă-l împarți la doi iese ceva de două ori mai mic, e pur şi simplu un concept, şi nu mă refeream la proprietatea lui de a exista, ci la proprietatea şirului numerelor naturale de a fi infinit.

De asemenea, nu văd cu ce e mai bună ideea că există un Dumnezeu necreat, fără început şi fără sfârşit, care a făcut Universul cu tot ce este în el, decât aceea că Universul este necreat, fără început şi fără sfârşit.

yueh



CitatInfinitul matematic nu e un obiect; nu e nici măcar un număr, să spui că dacă-l împarți la doi iese ceva de două ori mai mic, e pur şi simplu un concept, şi nu mă refeream la proprietatea lui de a exista, ci la proprietatea şirului numerelor naturale de a fi infinit
Cum am zis,e o metafora.Iar stiinta spune despre univers ca a avut un inceput-big bangul si probabil va avea un sfarsit-big crunch.Daca universul a avut un inceput,atunci poate l-a creat Dumnezeu care exista inaintea lui.
Chiar tu ai zis ca ar putea exista ceva chiar in absenta spatiului si timpului.Daca Dumnezeu e infinit atunci e necreat tocmai pt ca e infinit,fiindca infinitul nu are inceput si sfarsit,cam asta am vrut sa zic.

ibagus

teoria mea : cred k Dumnezeu este BIG-Bangul, cred ca oamenii au evoluat din maimuta. Dar stiu un lucru ca atunci cand am neoie de o clipa de reculegere de un ajutor  lipsit de  invidie , ura ,etc. apelez la El si mai stiu ca daca cred in El nu ma nimic de pierdut ,doar de castigat dupa parerea mea, acum fiecare crede ce vrea.

AlexandruLazar

Citat din: yueh din Februarie 04, 2009, 04:52:24 PMChiar tu ai zis ca ar putea exista ceva chiar in absenta spatiului si timpului.

Poate ar trebui să mai citeşti o dată ce am spus ;). Uite:

CitatCred că e ceva mai probabilă, fiindcă imaginea noastră actuală despre inexistență este deformată. Noi tindem să asimilăm inexistența cu vidul, cu spațiul gol, însă e o imagine greşită. Ne este practic imposibil să ne imaginăm absența spațiului şi a timpului, imposibilitate inerentă percepției noastre tridimensionale.

Adi

Yueh, Ibagus, puteti depune un mic efort si sa scrieti corect gramatical? In special la semne de punctuatie sunteti deficitari si este foarte obositor sa fiti cititi. Va rog sa puneti spatii, puncte si virgula acolo unde trebuie, cu grija.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

CitatCred că e ceva mai probabilă, fiindcă imaginea noastră actuală despre inexistență este deformată. Noi tindem să asimilăm inexistența cu vidul, cu spațiul gol, însă e o imagine greşită. Ne este practic imposibil să ne imaginăm absența spațiului şi a timpului, imposibilitate inerentă percepției noastre tridimensionale
Pai mie asta pare sa-mi spuna ca ar putea exista ceva si inainte de big-bang,cand nu existau spatiul si timpul.Daca am inteles gresit,te rog sa detaliezi ce ai vrut sa spui.

CitatYueh, Ibagus, puteti depune un mic efort si sa scrieti corect gramatical? In special la semne de punctuatie sunteti deficitari si este foarte obositor sa fiti cititi. Va rog sa puneti spatii, puncte si virgula acolo unde trebuie, cu grija
Bine,o sa-mi dau osteneala :).Dar credeam ca sunt destul de corect in exprimare.

AlexandruLazar

Citat din: yueh din Februarie 05, 2009, 04:05:19 PM
CitatCred că e ceva mai probabilă, fiindcă imaginea noastră actuală despre inexistență este deformată. Noi tindem să asimilăm inexistența cu vidul, cu spațiul gol, însă e o imagine greşită. Ne este practic imposibil să ne imaginăm absența spațiului şi a timpului, imposibilitate inerentă percepției noastre tridimensionale
Pai mie asta pare sa-mi spuna ca ar putea exista ceva si inainte de big-bang,cand nu existau spatiul si timpul.Daca am inteles gresit,te rog sa detaliezi ce ai vrut sa spui.

Nu spune nimic în plus față de ceea ce e deja acolo :). Eu mă refeream la faptul că mintea noastră nu are o imagine bună despre ce înseamnă inexistența.

Una din întrebările la care îmi este cel mai greu să răspund este "ce e dincolo de marginea Universului". Asta pentru că trebuie să încep prin a explica faptul că nu există niciun "dincolo": spațiul şi timpul nu există decât în interiorul Universului nostru. E un răspuns ok din punct de vedere axiomatic, însă pentru mintea noastră e o chestie de necuprins să îşi imagineze ce înseamnă absența totală a spațiului şi a timpului.

De aceea, încercarea de a găsi ceva care ar fi fost "înainte" de Big Bang mi se pare la fel de artificială. În primul rând pentru că, de vreme ce timpul s-a născut odată cu Bi Bang-ul, nu există un "înainte" de Big Bang. În al doilea rând, pentru că încercarea noastră de a ajunge la o cauză şi mai înaintată este o consecință a faptului că nu suntem obişnuiți cu ideea de inexistență.

yueh

Adica in afara universului nu e "nimic",chiar daca noi nu ne putem imagina cum vine asta?Poate,dar mi se pare ca o dai la intors,inainte ai scri,mi se pare,ca poate totul a fost dintotdeauna asa(adica legile naturii au fost dintotdeauna).Asta implica o contradictie,in sensul ca exclude big-bangul si universul ar fi infinit.Dar stii ce? Mai bine s-o lasam in suspensie,fiindca am putea continua la infinit :).Electron mi se pare ca a zis de asta (ex. lui Dumnezeu) ca e nefalsificabila,daca inteleg bine asta inseamna ca existenta lui Dumnezeu nu poate fi confirmata,nici infirmata.

Adi

Citat din: yueh din Februarie 05, 2009, 05:30:32 PM
Adica in afara universului nu e "nimic",chiar daca noi nu ne putem imagina cum vine asta?

Da, prin definitie Universul este tot ce este. Mie mi-ar fi greu sa imi imaginez altceva. Si oricum, gandeste-te ca creierul nostru a evoluat ca sa supravietuim, sa gasim manccare si sa facem sex, iar nu sa intelegem Universul. De exemplu, a evoluat ca sa credem ca un zid este plin, pe cand el e in realitate mai bine de 99,999% gol! Dar ce il intereseaza pe creier ca este gol, devreme ce daca vrei sa treci prin zid te ranesti rau?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: yueh din Februarie 05, 2009, 05:30:32 PM
Adica in afara universului nu e "nimic",chiar daca noi nu ne putem imagina cum vine asta?Poate,dar mi se pare ca o dai la intors,inainte ai scri,mi se pare,ca poate totul a fost dintotdeauna asa(adica legile naturii au fost dintotdeauna).Asta implica o contradictie,in sensul ca exclude big-bangul si universul ar fi infinit.Dar stii ce? Mai bine s-o lasam in suspensie,fiindca am putea continua la infinit :).

Cum vrei :). Mie nu mi se pare în particular a fi o contradicție. "Dintotdeauna" înseamnă, pentru mine, de la începutul timpului încoace.

CitatElectron mi se pare ca a zis de asta (ex. lui Dumnezeu) ca e nefalsificabila,daca inteleg bine asta inseamna ca existenta lui Dumnezeu nu poate fi confirmata,nici infirmata.

Cam aşa ceva. Faptul că e nefalsifiabilă (prefer termenul ăsta, care e mai aproape de termenul din engleză -- unfalsifiable) înseamnă că nu poate fi verificată.

yueh

Ca sa inchei tema asta,voi spune de ce am zis ca s-ar putea sa existe Dumnezeu:fiindca unii savanti,chiar renumiti,au spus ca nu exclud existenta lui Dumnezeu.Ma refer la Gnoza de la Princeton.Ai auzit de ea?

Decebal

Citat din: AlexandruLazar din Februarie 03, 2009, 09:59:11 PM
Adică Dumnezeu s-a creat pe el însuşi? Asta nu încalcă teoria relativității ci legile bunului simț ;D. Mi-e destul de greu să văd cum ceva care nu există ar putea să se facă să existe.
Mie imi este si mai greu sa cred ca Universul a aparut de la sine caci acest fapt cu siguranta incalca legile bunului simt!Niciun atom,un element chimic sau vreo substanta nu ar fi putut apare cu de la sine putere!

Adi

Da, s-ar putea ca unii savanti sa creada in Dumnezeu. Insa atentie, nici unul nu crede ca existenta lui Dumnezeu poate fi verificata experimental, prin fizica. E vorba de credinta. Dar ei cred in Big Bang, in teoria evolutiei, iar in restul lucrurilor, precum cele de spirit, de viata de dupa moarte, cred in Dumnezeu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: Decebal din Februarie 06, 2009, 05:57:29 PMCred ca Universul a aparut de la sine caci acest fapt cu siguranta incalca legile bunului simt!Niciun atom,un element chimic sau vreo substanta nu ar fi putut apare cu de la sine putere!

Şi Dumnezeu de ce ar fi putut să apară cu de la sine putere?

chimistul

Salut!

Acum am citit si eu topicul. Interesant. Mai interesant este modul cum unii apeleaza la logica. Cica asa ar trebui sa facem. Unii gandesc atat de limitat incat singuri isi taie craca de sub piciare incat ii ignor.

ex:

CitatCred ca multi dintre noi care sunt cat de cat inteligenti il vad pe Dumnezeu ca o energie inteligenta care are constiinta )Undecided eu unul nu pre cred ca poate exista o energie inteligenta care sa aiba constiinta

Conform logicii si propriei sale afirmatii deduc ca nu este cat de cat inteligent, logic, nu?

Asa ca hai sa imi dau si eu cu parerea. In primul rand trebuie sa separam varza si capra. Exista Dumnezeu. Dar exclud oricare varianta prezentata de oricare religie. Iar ca forma de existenta fiind deasupra noastra ca si o "energie inteligenta" probabil ca nu suntem capabili inca sa il descriem. Inca. Dar cred ca stiinta a ajuns la anumite limite unde lucrurile nu s e mai leaga unele de altele fara ceva universal, comun, inexplicabil deocamdata.

Legat de Adi si de logica ta. Parerea mea e ca desi incerci sa te bazezi pe "logica" o folosesti doar in scop propriu si acolo unde iti serveste interesele. 99% pe ideea ca ce nu se poate demonstra teoretic sau experimental nu exista. Asa o fi. Hai sa iti dau eu alt exemplu logic. Despre evolutia stiintei. Acum cateva mii de ani pe vremea marelui Aristotel cel care a pus punctul pe i si a zis ca asa e logic sa fie ca acolo ii sta lui bine sa fie cu toata logica lor nu stiau multe. Majoritatea teoriilor si filozofiilor de spre viata univers etc erau profund eronate. Stiinta a evoluat. A aparut Galilei care a mai dat un sut fizicii. A evoluat. Si tot nu stiau multe nici atunci. Newton lenevea si i-a cazut marul in cap si s-a intrebat de ce cade. Si uite asa am descoperit noi gravitatia. Mare chestie. Si stiinta a mai evoluat un pic. Dar inca tot nu stim tot. Cand a mai aparut si Einstein si a zis ca totul este relativ stiinta s-a facut cu adevarat lata cam cat o placinta. Si totusi nu stim totul. Si tot nu putem explica totul.Asa ca Adi urmarind acest sir logic al evolutiei inseamna ca multe lucruri la care la ora actuala logica si stiinta le considera imposibile, nu au o explicatie logica sau care nu ar putea exista conform lor (vezi Dumnezeu) peste mii de ani sa fie posibile sau sa se demonstreze ca exista.