Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cat de mult apreciem frumusetea? Experimentul lui Joshua Bell si Washington Post

Creat de Adi, Ianuarie 14, 2009, 10:58:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Intr-o iarna friguroasa acum vreo doi ani, la o statie de metrou din Washington DC, SUA, un tanar canta muzica clasica, cersind. Este o imagine pe care deseori o vedem la metrouri, nu stiu cat de mult in Romania, dar sigur aici in vest. Cineva a inregistrat fiecare gest pe care trecatorii ii faceau. Cati au dat bani si au trecut. Cati s-au oprit, au ascultat putin si au plecat fara sa dea bani, cati au plecat dand bani. Cati calatori au trecut in total. Cate piese a cantat si cat a durat.

Ei bine, aici vine surpriza. Erau 6 piese de Bach, foarte ample si foarte dificil de realizat. Iar cersetorul cantaret era nimeni altul decat unul din cei mai buni artisti ai lumii, unde cu doar 2 seri inainte oamenii platisera cate 100 de dolari sa asiste la el la concert. Vioara lui costa 3.5 milioane de dolari.

Si totusi, mai nimeni nu a stiut. Si mai nimeni nu a apreciat. A cantat 6 piese de Bach timp de 43 de minute. Un intreg concert. Si a primit 36 de dolari.

Se pune intrebarea: apreciem cu adevarat arta pentru frumusetea ei, sau pentru ca ni se spune ca ar trebui sa apreciem, ca acesta este unul din cei mai buni oameni din lume?

Un articol scris pe aceata tema a castigat si premiul Pulitzer pentru jurnalism.

Va ofer mai departe cateva linkuri cu documentati. Multumesc surioarei mele, Simona, pentru aceasta poveste veche deja de doi ani, fascinanta, dar de care eu aflu abia acum. Sper ca va veti bucura si voi de ea.

http://www.joshuabell.com/news/pulitzer-prize-winning-washington-post-feature
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diana Basaca

Foarte interesant experimentul. Arata inca o data cat de superficiali pot fi oamenii...