Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Omisiunea de la Premiul Nobel a Prof. Dr. Gheorghe Benga

Creat de memnoch03, Iunie 30, 2008, 02:32:36 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

memnoch03

Salut!

Asa cum probabil am mai scris intr-un post anterior, as vrea sa va fac cunoscut cazul Profesorului Roman Gheorghe Benga, de la Catedra de Biologie Celulara si Moleculara a Universitatii de Medicina si Farmacie Cluj-Napoca, care a descoperit aquaporinele (proteinele de transport pentru apa) si, cativa ani mai tarziu, un american primea distinctia Nobel pentru aceeasi descoperire. In istoria noastra stiintifica, au mai avut loc astfel de omisiuni, incepand cu Victor Babes, care trebuia sa fie primul OM care primea premiul Nobel pentru Medicina si Fiziologie, in 1900, apoi Nicolae Paulescu, care a descoperit insulina (ce-ar fi omenirea azi fara ea ?), pentru ca niste canadieni sa primeasca Premiul Nobel etc.

Daca vreti sa aflati mai multe, puteti intra pe www.ad-astra.ro . Astept comentariile voastre.

Pe curand!

Adi

Poti oferi linkul precis de pe ad-astra.ro?

Relativ la premiul Nobel pentru insulina, am citit detaliat o carte despre acea poveste si m-am lamurit: romanul nu merita premiul Nobel. Mai multi au produs insulina in substanta, nu trebuia decat sa ia rinichi de animale si sa ii fiarba si sa retina substanta. Important era sa obtina insulina pura si sa o produca industrial si sa vindece oamenii pe scala mare. Si asta au facut candienii cu ajutorul industriei americane! Adica daca nu erau americanii, nu luau nici canadienii Nobelul, pentru ca nu se ajungea ca insulina chiar sa vindece diabetul. Apoi, tot industria americana e cea care a sintetizat insulina in calitati precise. Romanul in timpul asta o fi facut si el ceva, dar in anonimat si obscuritate. Nu se stie cati pacienti a vindecat. Si daca nu esti cunoscut, inseamna ca munca ta nu a avut impact asupra medicinii. Vezi tu, nu castiga Nobelul cel ce descopera primul, ci cel ce schimba lumea prin asta. Americanii au facut. Cu ajutorul canadienilor. Problema se pune ca s-au dat la doi oameni de stiinta, iar nu si la cei doi studenti ai lor, si asta a generat dispute. E o poveste foarte interesanta, care arata inca o data cat de mica e Romania (atentie, nu romanul). Daca esti mare in o tara mica, tot degeaba ...   
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Abel Cavaşi

Interesant subiect, interesante observaţii făcute de Adi.

memnoch03

Chiar interesanta povestea. Sa nu uitam de Georghe Emil Palade, singurul roman care a luat Premiul Nobel, in 1974. Dar el lucra in America si era cetatean American...

Site-ul prof. Benga e www.ad-astra.ro/benga .

Pe curand!

Adi

Ca sa fie clar, nu contest valoarea savantului roman (cel cu insulina), subliniez doar ca regulile pentru premiul Nobel sunt altele, atat cele oficiale (sa duci inventia pana in stadiul in care schimba lumea), cat si cele neoficiale (sa stie lumea ca existi). Domnul Palade a beneficiat in SUA de mediu propice de lucru (colegi, laboratoare), plus a putut sa devina astfel cunoscut si sa asigure o influenta mai mare a descoperirii sale.

Despre domnul Benga nu stiu nimic concret, adica am citit pe siteul dumnealui cate ceva, dar nu am aprofundat problema cat sa ma pronunt. E bine ca sa isi promoveze descoperirile mai bine in tara si in strainatate si sa speram ca realizeaza (si) o alta descoperire de premiul Nobel.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

   Asa este, din pacate majoritatea romanilor care au ajuns celebri in domeniul lor de activitate au facut-o in strainatate. Exemplele sunt nenumarate: Palade, Proca, Brancusi, Cioran, Enescu, Eliade etc etc.

inger_demonizat

si am revenit in forta.........scuzati timpu de disparitie din peisaj........mici probleme in trafic.......
doua mentiuni am de facut cu permisiunea dumneavoastra
UNU: Nicolae Paulescu poate fi considerat primu descoperitor al insulinei si cea ce expuneti voi in acele randuri nu au o logica medicala....multe premii Nobel au fost luate pe niste descoperiri care nu au schimbat cu mult lumea....inclin sa cred ca el merita sa primeasca aceasta distinctie
DOI: Adi am inteles ca esti doctorand in fizica particulelor sau ceva de genu nu-i asa? banuiesc ca vrei sa ajungi undeva departe dar te citez "Daca esti mare in o tara mica, tot degeaba ..."
N. Paulesc alaturi de tine, mine si ca multi altii care avem ceva de spus si provenim din scumpa noastra tara Romania suntem sortiti esecului ca provenim dintr-o tara mica si neimportanta? Si daca da, ce facem?

Adi

Pai avem ce face, plecam din Romania, ca sa lucram la marile laboratoare ale lumii, sa fim in contact cu noutatile stiintifice, sa fim cunoscuti si sa mergem la conferinte. Eu nu studiez in tara. Am plecat imediat dupa liceu. Dar eram in tara, eram muritor de foame la Magurele, lucrand la chestii teoretice, si nicidecum la cel ma mare laborator de fizica particulelor din lume.

Imi mentin opinia ca Paulescu nu merita premiul Nobel. Nu a tratat nici macar un singur pacient de diabet, in timp ce canadienii au facut-o.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Bine punctat Adi respectele mele dar eu imi sustin ideea cu Paulescu .....

Adi

Ma bucur ca putem discuta civilizat si desigur ne respectam opiniile fiecaruia ... Bine ai revenit pe forum. Daca vrei sa si scrii articole scurte de stiri de medicina, esti binevenit. Poate acum ca e concediu ai putin mai mult timp liber. Sau poate vrei doar sa corectezi liceeni care scriu despre biologie/medicina/psihologie. Asa invata ei. Suntem singurul loc din tara ce formeaza liceeni in ale scrisului, noi ii formam despre cum se scrie un articol, dar continutul medical trebuie corectat de cineva din domeniu. Avem pe Raul, student la medicina, dar e singur. Nu ar fi rau sa fie mai multi ... Ce zici?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Sincer nu interveneam daca nu se spuneau nici aberatii.... nu imi place ideea sa ma contrazic cu cineva...
acum eu nu am concediu am un alt post de servici dar imi voi face timp de asta am sa incerc sa scriu despre medicina cea ce am sa cred ca o sa fie interesant si as dori o rugaminte se poate face un topic cu genetica si eu si Raul sa dam raspunsuri ce zici?

Adi

Sigur, poti face topic pe ce doresti si sa raspunzi pe ce doresti. Numai ca lumea sa stie ca pot pune intrebari de genetica. Eventual putem promova pe site ca cutare om le raspunde. Atunci ar trebui sa ne dai numele real, nivelul de studii, firma si studiile din prezent, ca sa ofere o garantie oamenilor care sa fie incurajati sa intrebe. Dar poate e prea mult. Daca esti activ pe forum si raspunzi la ce intreaba lumea, ajuta da. Si daca esti de acord sa trimitem articole de voluntari si spre tine, vom trimite, cand scriu eu de biologie. Trebuie doar sa confirmi daca vrei si poti.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Sunt de acord cu asta
topicul acela poate fi si din alte domenii de medicina si inca o data ma repet am studii de farmacie dar in particular studiez medicina si mai ales genetica moleculara in mod special secventa genelor si proteinelor

Adi

Fa un topic gen "Raspundem la intrebari de medicina!". Spune acolo ce studiezi tu si ca inviti cititorii sa intrebe si tu le vei raspunde. Fa-l la sectiunea de Medicina a forumului. Mersi mult de tot! Ma bucur ca ai revenit!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Adi numele meu este Stefan
as avea o rugaminte ai putea sa il faci u topicul caci nu ma prea pricep la asta si in plus e site-ul tau dupa cum vad asta daca vrei bine inteles.....informatiile despre mine le ai le-am expus si daca Raul e de acord