Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O stea rara ultra-magnetica descoperita

Creat de Adi, Iunie 05, 2008, 11:47:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


jean

Nu stiu ce sa zic....ori noi oamenii simpli nu intelegem, ori oamenii de stiinta nu stiu sa explice. Eu cred ca aici este vorba de amandoua aspectele. Citat din articol:
CitatDin cele 400 de miliarde de stele din galaxia noastra, doar 12 sunt magnetari - stele de neutroni ce au un camp magnetic de un cvadrilion de ori mai puternic decat al Pamantului.
Pai stelele neutronice pot fi si pulsari si magnetari? Atunci se nasc doua intrebari:
-daca este asa, atunci ce face diferenta ca o asemenea stea sa fie magnetar sau pulsar?
-cum poate o stea neutronica sa genereze un camp magnetic de asemenea intensitate?
Citatsuprafata stelei poate crapa eliberand pentru scurt timp o cantitate imensa de energie, de peste o mie de ori mai multa decat toate stelele din galaxie.
De o mie de ori mai mult decat toate stelele din galaxie? Am inteles ca in galaxia noastra sunt descoperiti 12 magnetari. Fereasca Dumnezeu sa crape suprafata unei asemenea stele in galaxie, aceasta va duce la sfirsitul galaxiei (sfirsitul lumii).
Totusi nu cred ca se pote intampla asa ceva. Sigur este ceva gresit in legatura cu aceste corpuri ceresti.

Adi

Salut! Dar articolul lui Ciprian Pricop la Cosmosul nici nu explica diferenta intre magenari si pulsari, deci nu poti spune ca nu explica bine. In plus, el scrie articole destul de scurte. Ai cautat intai pe Wikipedia despre magnetari si nu ai inteles ce sunt? Daca da, atunci te rog sa revii si vom cauta si noi pe Wikipedia, si vom explica aici in cuvintele noastre ce intelegem. Dar este important de inteles ca subiectul tine de astrofizica si ca sunt carti care explica asta, sunt informatii si pe net, dar daca Ciprian nu a scris in acel articol, nu inseamna ca oamenii de stiinta nu explica bine.

Fraza cu explozia stelei este un pic neclara, dar te asigur ca explozia unei stele nu duce la disparitia galaxiei. Ci vrea sa zica ca intr-un interval mici de timp, emite mai multa energie decat emit stelele in mod normal sub forma de lumina.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: jean din Martie 27, 2009, 10:32:10 PM
Nu stiu ce sa zic....ori noi oamenii simpli nu intelegem, ori oamenii de stiinta nu stiu sa explice. Eu cred ca aici este vorba de amandoua aspectele. Citat din articol:
CitatDin cele 400 de miliarde de stele din galaxia noastra, doar 12 sunt magnetari - stele de neutroni ce au un camp magnetic de un cvadrilion de ori mai puternic decat al Pamantului.
Pai stelele neutronice pot fi si pulsari si magnetari? Atunci se nasc doua intrebari:
-daca este asa, atunci ce face diferenta ca o asemenea stea sa fie magnetar sau pulsar?
-cum poate o stea neutronica sa genereze un camp magnetic de asemenea intensitate?

O să încerc să răspund pe scurt (din păcate sunt într-o goană permanentă de vreo lună şi ceva, de unde şi absența mea de pe forum :) ).

Nu îmi place în mod special să mă lansez în dezbateri legate de clasificare, deci o să zic una şi bună: magnetarii sunt un tip de pulsar (unii vor să le încadreze ca obiecte separate) -- aşa că o stea poate fie şi magnetar, şi pulsar -- de fapt cam asta e ideea :). Diferența între celelalte două tipuri de pulsari (cei de rotație şi cei de acreție) constă în două elemente. La prima vedere, e ordinul de mărime al câmpului magnetic (magnetarii sunt cei mai puternici pulsari -- câmpurile lor sunt de ordinul a 10^11-10^12 T). Clasificarea se face însă după sursa radiației emise de stea -- care în cazul magnetarilor este chiar câmpul magnetic extrem de intens.

Mecanismul prin care se generează asemenea câmpuri într-o stea neutronică se presupune a fi efectul de dinam, la fel ca în cazul câmpului magnetic al Pământului de exemplu (ipoteză propusă acum nişte ani de doi astronomi) -- efect de dinam care se adaugă câmpului magnetic oricum foarte intens al unei stele neutronice. Cât de corectă e de fapt explicația asta nu ştiu să vă spun.

Citat
Citatsuprafata stelei poate crapa eliberand pentru scurt timp o cantitate imensa de energie, de peste o mie de ori mai multa decat toate stelele din galaxie.
De o mie de ori mai mult decat toate stelele din galaxie? Am inteles ca in galaxia noastra sunt descoperiti 12 magnetari. Fereasca Dumnezeu sa crape suprafata unei asemenea stele in galaxie, aceasta va duce la sfirsitul galaxiei (sfirsitul lumii).
Totusi nu cred ca se pote intampla asa ceva. Sigur este ceva gresit in legatura cu aceste corpuri ceresti.

Energia emisă de aceste stele este într-adevăr colosală. Acuma nu ştiu dacă chiar atât de mare cum se spune în articol, dar oricum, e mare :). Îndeajuns de mare încât, de pildă, NEAR Shoemaker a fost oprită în 1998 pentru a preveni afectarea instrumentelor, datorită unei emisii de raze gama a unui magnetar aflat la aproape 6000 de parseci distanță (cam 20,000 de ani lumină), şi asta în condițiile în care instrumentele aflate în pericol erau construite pentru a lucra în spectrul de radiație al emisiei respective, cu o marjă de toleranță foarte bună.