Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Luna

Creat de A.Mot-old, Ianuarie 29, 2011, 07:19:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Presupunem ca am fi pe Luna.Pe luna exista rasarit si apus de soare?Eu zic ca nu...
Adevărul Absolut Este Etern!

Quantum

#1
Eu zic ca da (doar ca tine mai mult). De altfel cele mai spectaculoase observatii directe cu telescoape sunt cele ale craterelor aflate la limita dintre zi si noapte pentru ca creeaza umbre evidente.

AlexandruLazar

Eu mă gândesc că există. Luna stă cu aceeași față spre Pământ, nu spre Soare. De ținut cred însă că țin mai puțin, linia orizontului fiind mult mai aproape și neexistând atmosferă.

Quantum

#3
Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 30, 2011, 02:12:26 AM
De ținut cred însă că țin mai puțin, linia orizontului fiind mult mai aproape și neexistând atmosferă.
Ma gandeam ca tin mai mult din cauza ca o "zi" pe Luna ar tine cam 29.5 zile pamantene, deci tranzitia ar fi mai inceata, dar fara atmosfera intradevar cred ca ar trebui sa fie cam brusca.

Adi

Citat din: A.Mot din Ianuarie 29, 2011, 07:19:35 PM
Presupunem ca am fi pe Luna.Pe luna exista rasarit si apus de soare?Eu zic ca nu...

Cand zici ceva, trebuie sa zici si argumentele tale. Deja mai multi prieteni de pe forum ti-au raspuns ca ar exista rasarit de Soare pe Luna. Este o intrebare interesanta, intr-adevar.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

#5
Sa zicem ca ma aflu pe Luna pe fata vazuta de pe Pamant.Se stie ca din orice punct de pe Pamant se vede aceiasi fata (sau o parte din aceiasi fata) a Lunii adica cu acelasi relief.Se stie ca Luna are faze.Presupunem ca pe Pamant se afla doi  observatori care se afla pe aceiasi paralela dar in pozitii opuse.Daca un observator vede la un moment dat faza de Luna plina celalalt observator aflat in pozitie opusa ce faza a Lunii va vedea (evident dupa 12 ore)?Eu zic ca va vedea aceiasi faza si asta inseamna ca cei doi observatori de pe Pamant ma vor vedea tot timpul indiferent de faza Lunii (evident cu un telescop corespunzator cu care sa se vada in intuneric daca sunt in zona umbrita de Pamant;se stie ca fazele Lunii se datoresc faptului ca Luna intra periodic in conul de umbra al Pamantului in asa fel incat ne arata doar o fata sau o parte din aceiasi fata) si ca atare nu vad cum ar fi rasarit si apus de soare pe Luna.Poate nu inteleg eu bine ceea ce se spune aici: http://www.google.ro/url?q=http://ro.wikipedia.org/wiki/Fazele_lunii&sa=U&ei=GfxETcarHo-Pswbdg42tDg&ved=0CAoQFjAA&usg=AFQjCNHzyKGkIenz688CGN5_kCCW5C-ugw.
---------------------------
De pe Luna se pot vedea cumva faze ale Pamantului?
Adevărul Absolut Este Etern!

mercur

Citat din: A.Mot din Ianuarie 30, 2011, 07:56:18 AM
se stie ca fazele Lunii se datoresc faptului ca Luna intra periodic in conul de umbra al Pamantului
Gresit. Este o confuzie des intalnita. Fazele lunii iau nastere ca urmare a pozitiei relative a 3 corpuri: Soarele, Pamantul si Luna. Poti citi aici: http://www.astro-urseanu.ro/faze_ex.html. Mai mult decat atat, pamantul, vazut de pe Luna, prezinta si el faze.

A.Mot-old

Citat din: mercur din Ianuarie 30, 2011, 08:08:48 AM
Citat din: A.Mot din Ianuarie 30, 2011, 07:56:18 AM
se stie ca fazele Lunii se datoresc faptului ca Luna intra periodic in conul de umbra al Pamantului
Gresit. Este o confuzie des intalnita. Fazele lunii iau nastere ca urmare a pozitiei relative a 3 corpuri: Soarele, Pamantul si Luna. Poti citi aici: http://www.astro-urseanu.ro/faze_ex.html. Mai mult decat atat, pamantul, vazut de pe Luna, prezinta si el faze.
Am gresit si se vede clar din link-ul postat de mine ca fazele Lunii nu se datoresc Pamantului.Evident ca de pe fata vazuta a Lunii se vad faze ale Pamantului.De pe Luna vedem aceiasi fata a Pamantului?In ceea ce priveste rasaritul si apusul de soare pe Luna inca nu m-am lamurit.
Adevărul Absolut Este Etern!

mercur

De pe Luna nu vedem aceasi fata a Pamantului. Pamantul face o miscare de rotatie in jurul propriei axe in 24 de ore, iar Luna in 29 de zile. Deci, de pe Luna, putem vedea cum Pamantul se roteste (desigur, foarte incet). Si mai mult, o zi Lunara ar avea cam 14.5 zile terestre, iar o "noapte" lunara la fel. Exista, desigur si eclipse de Soare vizibile de pe Luna, atunci cand discul Pamantului se suprapune peste al Soarelui, la fel ca si la eclipsele de Soare vizibile de pe Pamant. Singura diferenta este ca cele de pe Luna dureaza mai mult, datorita diametrului aparent al Pamantului, mai mare decat al Lunii.

AlexandruLazar

#9
Citat din: A.Mot din Ianuarie 30, 2011, 08:18:11 AM
Citat din: mercur din Ianuarie 30, 2011, 08:08:48 AM
Citat din: A.Mot din Ianuarie 30, 2011, 07:56:18 AM
se stie ca fazele Lunii se datoresc faptului ca Luna intra periodic in conul de umbra al Pamantului
Gresit. Este o confuzie des intalnita. Fazele lunii iau nastere ca urmare a pozitiei relative a 3 corpuri: Soarele, Pamantul si Luna. Poti citi aici: http://www.astro-urseanu.ro/faze_ex.html. Mai mult decat atat, pamantul, vazut de pe Luna, prezinta si el faze.
Am gresit si se vede clar din link-ul postat de mine ca fazele Lunii nu se datoresc Pamantului.Evident ca de pe fata vazuta a Lunii se vad faze ale Pamantului.De pe Luna vedem aceiasi fata a Pamantului?In ceea ce priveste rasaritul si apusul de soare pe Luna inca nu m-am lamurit.

De pe Pământ vezi într-adevăr aceeași față tot timpul, greșeala raționamentului constă în faptul că nu iei în calcl faptul că atât Luna, cât și Pământul au mișcări de revoluție. Vezi dacă nu găsești un planetariu, o animație, ceva, pe Google, ca să vezi cum stă treaba.

Cazul cel mai simplu: gândește-te că atunci când este lună nouă, pe fața nevăzută a lunii este zi, pentru că fața nevăzută este îndreptată spre Soare (Luna este între Pământ și Soare). Când e lună plină, dimpotrivă, acea față este îndreptată în partea opusă, și cea dinspre Pământ e îndreptată spre Soare (Pământul e între Soare și Lună). E clar că, pe jumătate din suprafața Lunii, este când beznă, când lumină. Evident că există un moment de tranziție între ele, rotația nu se face instantaneu.

Faptul că e zi sau noapte pe lună nu se datorează intrării în conul de umbră a Pământului, alea sunt eclipsele :). Fazele lunii se datorează faptului că Luna se rotește în jurul Pământului. Când e lună plină, fața dinspre Pământ e luminată de Soare (Pământul e între Soare și Lună). Când e lună nouă, fața luminată de soare e cea de pe partea opusă Pământului (Luna e între Soare și Pământ).

Quantum

Motivul pentru care eclipsele (de Soare si de Luna) nu se intampla lunar (Luna intre Soare si Pamant => Luna noua, Pamantul intre Soare si Luna => Luna plina) este ca cele trei nu se afla permanent intr-un plan perfect, dar ocazional se alinieaza in acest plan care sa permita conul de umbra a Pamantului sau Lunii. Astfel eclipsa de Soare se poate petrece doar cand e Luna noua, si cea de Luna doar cand e Luna plina.
Ce este interesant e ca distanta de la Soare la Pamant si distanta de la Luna la Pamant creeaza aparenta ca diametrele Soarelui si a Lunii sunt egale astfel permitant eclipe totale de Soare (suprapunerea Lunii complet pe Soare). O coicidenta fantastica care e valabila doar o anumita perioada cosmica din moment ce Luna se indeparteaza de Pamant.

A.Mot-old

Am inteles!Cert este ca oriunde ne-am afla pe Terra vedem doar o fata a Lunii (adica acelasi relief) indiferent de faza Lunii.Mai am o intrebare.Daca suntem la polul sud sau polul nord al Terrei atunci ce faze vedem?
Adevărul Absolut Este Etern!

Quantum

Citat din: A.Mot din Ianuarie 30, 2011, 04:58:33 PM
Mai am o intrebare.Daca suntem la polul sud sau polul nord al Terrei atunci ce faze vedem?
In principiu aceleasi faze, dar din cauza ca o zi sau o noapte tine cam 6 luni, cred ca exista niste limitari. Astfel "noaptea" cred ca nu putem observa fazele dintre al treilea sfert si primul sfert, iar "ziua" cred ca nu putem observa fazele dintre primul sfert si al treilea sfert.
Fazele depind doar de planul vertical (cand privim sistemul de sus sau jos) deci nu conteaza pe ce latitudine ne aflam. In schimb eclipsele depind de pe ce latitudine ne aflam din cauza ca depind de planul orizontal (aceasi perspectiva a sistemului de sus sau jos).