Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari despre probleme de astronomie si astrofizica

Creat de dead_space, Februarie 28, 2010, 04:04:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dead_space

"21. Galaxia noastră are o rază de 30 kpc şi o grosime de 600 pc. Dacă în galaxia noastră se produc cinci explozii de supernovă la fiecare 100 de ani, cât de des ne putem aştepta să se producă o explozie într-o vecinătate de o rază 100 de parseci a Soarelui? Se consideră că stelele sunt uniform distribuite în galaxie.
                                     Etapa naţională 2008(S)

Răspuns. Întrucât Soarele se află aproape de planul galactic, o sferă cu raza de 100 parseci, cu centrul în Soare, se află în întregime inclusă în galaxie. Conform datelor problemei, rata exploziilor de supernovă în galaxia noastră este de 0,05 explozii/an. Pentru a determina raza exploziilor de supernovă într-o sferă cu raza de 100 de parsceci, cu centrul în Soare, înmulţim această valoare cu raportul dintre volumul acestei sfere   cu volumul galaxiei   şi obţinem că raza exploziilor de supernovă în această sferă este de  , adică avem cu aproximaţie o explozie de supernovă la fiecare 8,1 milioane ani."

Eu nu prea inteleg ... Imi explica si mie cineva ce inseamna "raza exploziilor de supernova"?  ;D

mircea_p

Cred ca e o eroare de tiparire.
E vorba de RATA exploziilor si nu de "raza".
Ceea ce se si calculeaza in rezolvarea prezentata.

Si de fapt mi se pare ca nu prea are nimic de-a face cu astronomia.
Adica poti sa rezolvi problema fara nici un fel de cunostiinte atstronomice si chiar fara sa stii ce este o galaxie (sau o stea)  atat timp cat stii ca e un obiect cu un anumit volum si care are in el stele (ceea ce se spune si in problema).




dead_space

Intr-adevar, si eu m-am gandit la "rata" in loc de "raza" pentru ca asa nu are nicio logica.

Citat din: mircea_p din Februarie 28, 2010, 04:14:27 AM
Si de fapt mi se pare ca nu prea are nimic de-a face cu astronomia.
Adica poti sa rezolvi problema fara nici un fel de cunostiinte atstronomice si chiar fara sa stii ce este o galaxie (sau o stea)  atat timp cat stii ca e un obiect cu un anumit volum si care are in el stele (ceea ce se spune si in problema).
Dar e problema ce s-a dat la olimpiada de astronomie si astrofizica [etapa nationala, 2008, seniori] ...  ???

Adi

Rezolvarea iti cere inteligenta si geometrie. Dar problema ce o rezolvi este una despre galaxii, deci e ok sa se dea la o olimpiada de astronomie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: dead_space din Februarie 28, 2010, 04:18:24 AM
Dar e problema ce s-a dat la olimpiada de astronomie si astrofizica [etapa nationala, 2008, seniori] ...  ???

Nu te contrazic. Era doar o remarca in sensul ca e o problema destul de generala si cu posibile aplicatii in alte domenii.

florin_try


Dar o explozie de supernova la 100 parseci (326 ani lumina) nu ar fi catastrofala pentru pamint si pentru stratul de ozon? Eu stiam ca 'ne-am ars' daca o explozie supernova are loc asa aproape de pamint.
Probabil sunt mai multe tipuri de supernove, functie de putere.

Irina

cum pot face si eu rost de niste probleme de astronomie cu rezolvari? Sau cineva care poate pregati pe cineva pt astronomie-faza nationala? Multumesc anticipat:*

Adi

Citat din: Irina din Martie 08, 2011, 06:26:56 PM
cum pot face si eu rost de niste probleme de astronomie cu rezolvari? Sau cineva care poate pregati pe cineva pt astronomie-faza nationala? Multumesc anticipat:*

Contacteaza-l pe profesorul de mate si astronomie Tit Tihon de la Colegiul National "Roman Voda" din Roman, jud. Neamt. Dumnealui face pregatire cu elevii sau pentru nationale de astronomie si are si culegeri scrise de dumnealui cu probleme rezolvate. Emailul dumnealui este tittihon a rond yahoo punct com. Succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro