Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Eclipse de Soare si Luna

Creat de bymos, Ianuarie 28, 2009, 10:19:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bymos

Dupa cum probabil ati vazut (sau nu!), astazi 28 ianuare am avut pe site o poza de la Nasa, cu eclipsa partiala de Soare ce a avut loc acum 2 zile.

Ei bine, romanii nu au vazut-o, dar nu pt ca nu s-a vazut de nori, ci pentru ca a fost vizibila doar in anumite zone din Africa, Australia si Asia.

Ce a fost diferit la aceasta eclipsa? Ei bine, Soarele nu a fost acoperit complet, formand acel inel de care stim cu totii. Luna a acoperit doar centrul Soarelui, lasand o margine vizibila, prea mare pt a forma acest inel cu "diamant". Aici puteti vedea o poza(din 1992) a fenomenului explicat mai sus, iar urmatoarele linkuri va vor oferi poze de la eclipsa ce tocmai a trecut.

Link 1
Link 2

Urmatoarea eclipsa partiala de Soare va avea loc in iulie, iar in 2010 vom asista la o eclipsa totala.

Adi

#1
Foarte frumos, multumim Mihai pentru linkuri. Eu chiar am uitat complet de eclipsa, am auzit mai de mult si apoi iar am uitat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

#2
Cu ajutorul acestui post, poate tinem la curent despre ceea ce se intampla pe cer.. Am putea include si eclipsele de luna, cu o mica modificare in titlu.
Daca gaseste cineva poze spectaculoase cu astfel de eclipse am fi f fericiti :D