Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema

Creat de Anysoara, Noiembrie 15, 2010, 06:54:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Anysoara

Lungimile laturilor unui trunghi sunt direct proportionale cu 4,5 si 6. Aflati aceste lungimi, daca perimetrul triunghiului este egal cu 45cm.

Poate cineva sa-mi explice care sunt numerele direct proportionale prin cateva exemple. Eu am studiat anul trecut dar din pacate am uitat iar pe internet gasesc doar definitii pe care nu prea le inteleg. Multumesc anticipat.

mircea_p

Daca inmultesti fiecare din cele trei numere date cu acelasi numar (intreg), obtii un alt set de trei numere care sant proportionale cu cele trei initiale.
De exemplu, avem a1,a2,a3 (4,5,6 in exemplul de fata).
Daca b1=na1,b2=n a2, b3=n a3, vom spune ca b1,b2,b3 sant proportionale cu a1,a2,a3. De unde vine numele? Se observa ca rapoartele numerelor sant egale: 
b1/a1=b2/a2=b3/a3 (si egale cu n).
Egalitatea a doua rapoarte se numeste proportie.

In problema ta, b1,b2,b3 sant lungimile laturilor.

raw192000

Daca laturile sunt direct proportionale cu numerele 4,5 si 6,se formeaza un sir de rapoarte egale unde faci suma numaratorilor pe suma numitorilor si se obtine un raport,pe care il egalezi cu celelalte si afli lungimea laturilor
PS:Lungimea numaratorilor este chiar perimetrul

A.Mot-old

Fie a,b,c laturile atunci avem [tex] \frac{a}{4}=\frac{b}{5}=\frac{c}{6}=\frac{a+b+c}{15}=3[/tex].Rezulta a=12,b=15,c=18.
Adevărul Absolut Este Etern!