Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

E=mc^2

Creat de Ignorantul, Septembrie 27, 2008, 04:19:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Vidul nu este gol, vidul este o mare de particule si antiparticule ce apar si dispar ... Ca si definitie, vidul este starea cu energia cea mai joasa. Mai multe detalii aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

Aceasta definitie a vidului a dat-o Dirac, iar Bohr a ras de el. Pacat ca pe timpul lui Dirac nu se cunosteau decat electronii, altfel cred ca ar fi dat o definitie mai completa. Ce nu prea inteleg, de ce producerea de perechi de electroni -pozitroni se petrece doar in apropierea nucleelor grele? teoretic ar trebui sa se preduca si in spatiul liber. Nu cumva particulele de joasa energie sau energie negativa cum a zis Dirac se aglomereaza in apropierea nucleelor grele?

HarapAlb

Citat din: Virgil din Octombrie 04, 2008, 10:52:17 PM
...Ce nu prea inteleg, de ce producerea de perechi de electroni -pozitroni se petrece doar in apropierea nucleelor grele? teoretic ar trebui sa se preduca si in spatiul liber.
De unde ai informatia asta ?

Adi

Citat din: Virgil din Octombrie 04, 2008, 10:52:17 PM
Ce nu prea inteleg, de ce producerea de perechi de electroni -pozitroni se petrece doar in apropierea nucleelor grele? teoretic ar trebui sa se preduca si in spatiul liber.

Tocmai ca produc chiar in spatiul liber, in vid. De aceea vidul nu e ... gol, ci e o mare de particule care apar si dispar. Apar mereu in perechi particula-antiparticula si apoi tot intre ele se anihileaza si aceste perechi de particule "traiesc" cu atat mai putin cu cat masa le e mai mica. De exemplu, cum muonul este de aproximativ 200 de ori mai masiv decat electronul, perechea de muon-antimuon va trai de vreo 200 de ori mai putin decat o pereche electron-positron.

Asadar, te inseli. De aceea, suntem curiosi, de unde ai informatia aceasta?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

Cred ca din carti am aceasta informatie, dar nu as putea spune exact din care.
In rest, am aceiasi parere despre vid dar mai trebuie completata cu ceva, care sa permita propagarea undelor electromagnetice pe distante cosmice, fara sa fie absorbite in drumul lor de aceste particule cu energie scazuta, cat si a undelor gravitationale

Adi

Impactul acestor particule ce apar si dispar in vid (fluctuatii cuantice) asupra undelor electromagnetice care se propaga in vid este o intrebare foarte buna. Felicitari. Eu nu imi pusesem niciodata aceasta intrebare. La o analiza rapida, as zice ca impactul lor este atat de mic, incat poate fi considerat zero pentru propagarea luminii la distante cosmice. De ce? Pentru ca astfel de perechi de particula traiesc foarte foarte putin.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: Adi din Octombrie 05, 2008, 05:51:30 PM
Impactul acestor particule ce apar si dispar in vid (fluctuatii cuantice) asupra undelor electromagnetice care se propaga in vid este o intrebare foarte buna. Felicitari. Eu nu imi pusesem niciodata aceasta intrebare. La o analiza rapida, as zice ca impactul lor este atat de mic, incat poate fi considerat zero pentru propagarea luminii la distante cosmice.
Ceva asemanator s-a discutat pe Physics Forum, Can Photons interact with or be absorbed by Quantum Vacuum Fluctuations?. Cineva spune ca un singur foton nu poate produce noi particule, insa doi fotoni da. Inca nu-mi este clar de ce.

Virgil

Cred ca ansamblul format de dubletul particula-antiparticula presupune ca cele doua entitati, dupa ciocnire si punere in libertate a energiei care le individualiza ca particule, trec intr-o stare de joasa energie "de hibernare" de "suprapunere" in care se anihileaza masa, campul, sarcina, spinul, astfel nu mai poate interactiona cu particulele sau cu fotonii, asigurand o transparenta totala. Numai o cuanta gama cu lungimea de unda Compton, poate "resuscita " o astfel de pereche de entitati, aducandu-le in starea de energie necesara si suficienta manifestarii particulelor. Cred ca acest principiu este valabil pentru orice particula, cu conditia ca energia de "resuscitare" sau de "rezonanta"sa atinga, sau sa depaseasca un prag limita propriu fiecarui gen de particula.

Overmind

Citat din: Adi din Octombrie 03, 2008, 10:40:48 PM
Vidul nu este gol, vidul este o mare de particule si antiparticule ce apar si dispar ... Ca si definitie, vidul este starea cu energia cea mai joasa. Mai multe detalii aici.
Exact aceasta energie joasa eu o numisem camp cosmic general. Aceasta energie spuneam ca dicteaza regulile in vid, inclusiv ne da viteza luminii. Daca aceasta ar fi mai mica sau mai mare, atunci si viteza luminii ar varia in functie de aceasta energie. Campul cosmic general fiind aproximativ constant in spatiul liber da de fapt impresia unei viteze a luminii constante.

Electron

Citat din: Overmind din Ianuarie 14, 2009, 09:26:03 AM
Campul cosmic general fiind aproximativ constant in spatiul liber da de fapt impresia unei viteze a luminii constante.
Daca e doar aproximativ constant, cu cat variaza el de la un loc la altul. Mai important, cum se poate determina (practic si/sau teoretic) aceasta variatie?

e-
Don't believe everything you think.

ionut

Citat din: Adi din Octombrie 05, 2008, 04:00:13 AM
Citat din: Virgil din Octombrie 04, 2008, 10:52:17 PM
Ce nu prea inteleg, de ce producerea de perechi de electroni -pozitroni se petrece doar in apropierea nucleelor grele? teoretic ar trebui sa se preduca si in spatiul liber.
Tocmai ca produc chiar in spatiul liber, in vid. De aceea vidul nu e ... gol, ci e o mare de particule care apar si dispar. Apar mereu in perechi particula-antiparticula si apoi tot intre ele se anihileaza si aceste perechi de particule "traiesc" cu atat mai putin cu cat masa le e mai mica. De exemplu, cum muonul este de aproximativ 200 de ori mai masiv decat electronul, perechea de muon-antimuon va trai de vreo 200 de ori mai putin decat o pereche electron-positron.
Asadar, te inseli. De aceea, suntem curiosi, de unde ai informatia aceasta?

      Adi, cred ca Virgil a facut o mica confuzie si ca se referea aici la dezintegrarea fotonilor in perechi particula-antiparticula. Intr-adevar un foton nu se poate dezintegra pur si simplu in vid datorita imposibilitatii satisfacerii legii de conservare a impulsului, si are nevoie de un camp electromagnetic cu care sa interactioneze pentru asta. De aceea fotonii dezintegreaza doar in apropierea unor nuclee (cu cat mai grele cu atat mai probabila dezintegrarea) si formeaza perechi particula-antiparticula.

ionut

Citat din: Virgil din Septembrie 27, 2008, 10:40:51 PM
Fotonul este o unda, o oscilatie a mediului, el nu are masa cand este in miscare, "efectul" de masa il capata in momentul impactului, pentru ca transmite un impuls particulei de care este absorbit. De exemplu un sunet nu are masa, dar produce un efect mecanic asupra unei suprafete plane asezate perpendicular pe directia de propagare a undei. Asa s-au produs chiar arme cu infrasunete. La fel valul de apa, in miscare nu are masa dar cand se sparge de tarm produce efecte mecanice uneori nedorite. In general unda este o perturbatie periodica a mediului, si este impropriu sa-i asociezi o masa, dar efectul pe care-l produce te face sa crezi ca are masa. Cu atat mai mult la undele electromagnetice care sant doar oscilatii periodice de orientare a vectorilor de camp, aceste unde chiar daca sant fotoni, adica de frecventa mare, tot nu le poti asocia o masa, ci efectul pe care il produce este comparabil cu al unei mase de o anumita energie.

      Fotonul, si in general orice unda au impuls. Nu e nevoie de masa pentru asta. De asta orice unda are un efect la impactul cu diverse corpuri. Bineinteles ca folosind formula E=mc^2 i se poate asigna o masa fotonului dar asta induce in eroare un pic. Pentru particulele fara masa exista formula E=P*c care este derivata din E^2 = m^2*c^4 + P^2*c^2, unde m este masa de repaus.

Overmind

Citat din: Electron din Ianuarie 14, 2009, 10:01:30 AM
Daca e doar aproximativ constant, cu cat variaza el de la un loc la altul. Mai important, cum se poate determina (practic si/sau teoretic) aceasta variatie?

e-
Campul cosmic general (Eo/Ho) variaza in functie de ce generatoare de camp mai avem in acea zona. De exemplu, daca avem o planeta sau chiar o stea, el va fi evident mai puternic. Variatia exacta se poate determina relationand calculele astfel incat termenul Eo sa fie prezent in ambele parti ale ecuatiei pentru a putea fi eliminat. Diferanta ramasa este rezultatul pe care-l cautam. (Inca nu am putut determina exact valoarea Eo.) Problema nu este de fapt masurarea variatiei, ci chiar existenta acestui camp, deoarece el ne influenteaza masuratorile considerate foarte exacte.

Adi

De acord cu Ionut.

Cat priveste pe Overmind, vorbeste despre o notiune inca nedefinita in stiinta oficiala (campul cosmic general).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Overmind din Ianuarie 14, 2009, 11:25:52 AM
Campul cosmic general (Eo/Ho) variaza in functie de ce generatoare de camp mai avem in acea zona.[...]
Ce este Eo si Ho ?

e-
Don't believe everything you think.