Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre Materie

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Ianuarie 30, 2008, 01:30:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calahan

Dl Virgil
1) Eu unul sunt convins ca experimentul Pound-Rebka dovedeste indubitabil existenta fluxului eteric de aspiratie al planetei. Si nu se punea problema sa ma crezi dumneata pe cuvant, doar pe vorbe. Se punea problema ca dumneata ca persoana competenta in domeniu, sa examinezi rationamentele care au dus la aceste concluzii si sa punctezi eventualele incalcari ale legilor fizicii, in rationamentele urmate de mine. Mie imi pare ca modelul care mi-a rezultat, pentru mecanismul gravitatiei, explica simplu si atractia gravifica dintre corpuri si orbitatea corpurilor cosmice si caderea libera a corpurilor inspre planeta cu aceeasi viteza, dar si aparitia mareelor oceanului planetar, cu aceeasi amplitudine si pe fata indreptata spre Luna, dar si pe fata opusa. Pare ca si experimentul lui Martin Grusenic, experiment preluat si de un cercetator american, indica existenta fluxului eteric de aspiratie al planetei. Mai trebuie mentionata si cenzura experimentelor care incearca sa dovedeasca existenta eterului cosmic, adica a acelei materii inponderale si insesizabile, respinsa de relativitate. In lipsa acestei cenzuri am fi avut multe experimente doveditoare ale fluxului eteric de aspiratie al Pamantului.
2) Parerile acestea personale ale mele, sunt argumentate matematic, cu formule simple, in capitole din lucrarea integrala, postata pe internet, pe care am sperat sa o rasfoiesti si sa imi semnalezi incalcari ale legilor fizicii si eventuale greseli de logica

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 18, 2023, 07:34:04 PM
Dl Virgil
1) Eu unul sunt convins ca experimentul Pound-Rebka dovedeste indubitabil existenta fluxului eteric de aspiratie al planetei. Si nu se punea problema sa ma crezi dumneata pe cuvant, doar pe vorbe. Se punea problema ca dumneata ca persoana competenta in domeniu, sa examinezi rationamentele care au dus la aceste concluzii si sa punctezi eventualele incalcari ale legilor fizicii, in rationamentele urmate de mine. Mie imi pare ca modelul care mi-a rezultat, pentru mecanismul gravitatiei, explica simplu si atractia gravifica dintre corpuri si orbitatea corpurilor cosmice si caderea libera a corpurilor inspre planeta cu aceeasi viteza, dar si aparitia mareelor oceanului planetar, cu aceeasi amplitudine si pe fata indreptata spre Luna, dar si pe fata opusa. Pare ca si experimentul lui Martin Grusenic, experiment preluat si de un cercetator american, indica existenta fluxului eteric de aspiratie al planetei. Mai trebuie mentionata si cenzura experimentelor care incearca sa dovedeasca existenta eterului cosmic, adica a acelei materii inponderale si insesizabile, respinsa de relativitate. In lipsa acestei cenzuri am fi avut multe experimente doveditoare ale fluxului eteric de aspiratie al Pamantului.
2) Parerile acestea personale ale mele, sunt argumentate matematic, cu formule simple, in capitole din lucrarea integrala, postata pe internet, pe care am sperat sa o rasfoiesti si sa imi semnalezi incalcari ale legilor fizicii si eventuale greseli de logica
Nu este vorba de un flux eteric ci doar de un gradient (o variatie ) al unor parametri ai eterului (mediului) specific fiecarei clase de sisteme in parte. Nu uitati ca experientele pe care le amintiti se bazeaza pe interferenta razelor de lumina, iar acest lucru se poate intampla si altor cauze decat fluxul eteric.

calahan

Dl Virgil
Nu inteleg de ce nu admiti curgerea fluxului eteric de aspiratie inspre planeta, daca se spune ca prin efect Doppler se compenseaza modificarea frecventei fotonului gama suferita in campul gravific. Asta nu inseamna ca exista curgerea fluidului inponderal inspre planeta, fiind aspirat de planeta si creind depresiune in spatiul din jur? Acum dumneata spui ca atractia gravifica este produsa de gradientul campului gravific. In alta parte spuneai ca este produsa de gradientul densitatii vidului in jurul maselor. In fizica se considera ca gravificul este acceleratie. Adica este exact acceleratia gravifica  g   la suprafata planetei. Dar acceleratia este un proces dinamic, care pleaca din adancul substantei. Dupa dumneata este gresit a considera ca acceleratia gravifica este produsa de dinamica nucleonilor, care interactioneaza cu spatiul fizic materializat de materia inponderala. Dar atunci, dupa dumneata, care ar fi mecanismul care produce acceleratia gravifica centripeta a maselor? Dupa socotelile mele ar reesi ca nucleonii trebuie sa aibe puteri gigantice. Ceeace ar putea explica interactiunea nucleonilor cu materia inponderala. Dar ar explica si energiile gigantice eliberate in reactiile nucleare.

Virgil

Dupa mine vidul, eterul, campul gravitational, reprezinta acelasi lucru aflat in contexte diferite, asa cum Einstein spune despre campul gravitational ca reprezinta deformarea spatiului. In rest consider ca nu poate fi vorba de un flux de particule care sa materializeze campul gravitational, ci un gradient de frecventa a spatiului, vidului sau eterului cum vrei sa-i spui.

calahan

DL Virgil
Dupa mine, vidul este doar oceanul eteric, oceanul materiei primare inponderale. Campul gravitational ar fi reprezentat de circulatii turbionare compuse cu curgeri de viteza mica inspre mase, adica centripete, in sanul materiei inponderale. Si deci nu este vorba de un flux de particule, ci este vorba de circulatia unui fluid perfect, incompresibil si fara vascozitate, fara coeziune, fara densitate, fara inertie si fara elasticitate. Frecventele care apar in sanul materiei inponderale si care ar da densitatea substanei, ar proveni de la rotatia foarte rapida, a structurilor dinamice periodice, ale particulelor elementare din adancul substantei.

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 20, 2023, 10:41:49 AM
DL Virgil
Dupa mine, vidul este doar oceanul eteric, oceanul materiei primare inponderale. Campul gravitational ar fi reprezentat de circulatii turbionare compuse cu curgeri de viteza mica inspre mase, adica centripete, in sanul materiei inponderale. Si deci nu este vorba de un flux de particule, ci este vorba de circulatia unui fluid perfect, incompresibil si fara vascozitate, fara coeziune, fara densitate, fara inertie si fara elasticitate. Frecventele care apar in sanul materiei inponderale si care ar da densitatea substanei, ar proveni de la rotatia foarte rapida, a structurilor dinamice periodice, ale particulelor elementare din adancul substantei.
Atat timp cat nu se poate demonstra cu certitudine existenta acestui fluid in miscare in felul cum propui d-ta, eu nu cred. Mi se pare mult mai rational sa luam in considerare starea energetica, adica frecventa si nu circulatia acestui mediu zis spatiul gravitational.

calahan

#216
Dl Virgil
Din raspunsul dumitale trebuie sa inteleg ca experimentul Pound-Rebka si cel al lui Martin Grusenic nu ar dovedi existenta fluxului eteric de aspiratie al planetei. Undeva spuneai ca fac afirmatii fara argumentari. Am rasfoit cartea scrisa de mine si am constatat cu stupoare ca la cuprins nu este trecut articolul in care incercam sa deduc circulatia eterului prin structura dinamica a neutronului. Articolul cu deducerea circulatiei eterului prin structura neutronului incepe la pagina 153 a lucrarii. Acolo sunt date cateva argumentari ale ideilor din textul articolului. Daca cumva nu mai ai link-ul care duce la lucrare, imi spui si am sa-l caut sa ti-l trimit.

Virgil

Ceia ce sustii d-ta ca neutronul este un fel de pompa centrifugala a eterului, este o idee greu de acceptat.

calahan

#218
Dl Virgil
Asa mi-a rezultat pe modelul foarte multipolar al neutronului. Neutronul find considerat ca nascut din interferenta constructiva a unui foton gama foarte greu. Rotorul foarte-multipolar al neutronului trebuie sa aibe masa cat 1840 de mase electronice Si daca un electron ar fi format din doua semiunde diametral opuse, neutronul ar trebui sa fie compus din 3680 de semiunde, care se rotesc cu viteza  C/274 (m/s) pe cercul de raza neutronului, adica pe un cerc de cam jumate din raza electronului. Pe acest cerc sistemul de unde stationare al neutronullui se roteste cam cu 10^20 rotatii/s si ar avea puterea totala de cam 900 MW. Cu puterea asta ar putea sa pompeze foarte bine, materia inponderala. Pompajul eterului ar fi posibil datorita insumarii campului centrifugal cu campul electric al fiecarei semiunde. Insumare ce produce inegalitatea intre semiundele centrifuge si cele centripete, cu o diferenta de cam 3740 (m/s). Diferenta aceasta de viteza, produsa intre semiundele radiare de pe rotorul foarte-multipolar, genereaza in interiorul cilindrului, depresiunea care aspira eterul cu viteza de cam 2,42.10^-7 (m/s). Cam acesta ar fi mecanismul care genereaza fluxul eteric de aspiratie al substantei.

calahan

#219
PS
Am vzut undeva ca dumneata ai pus chestiunea asta:
Citatiar eu am sa te intreb daca stii cu certitudine ce inseamna masa unor particule nucleare precum neutronii si protonii.
Si dumneata cum raspunzi la chestiunea asta? Eu am zis ca masa inerta a nucleonului, ca a orisicarei particule, este data de produsul densitate ori volum. Si am zis ca densitatea nucleonului ar fi data de patratul inductiei magnetice de la nivelul curentilor radiari din ventrele rotorului foarte-multipolar al neutronului. Iar masa gravifica ar fi data de fluxul eteric de aspiratie, produs de rotatia foarte rapida a inelului (rotorului) neutronic. Prin socotelile facute de mine, mi-a iesit ca densitatea masei inerte a neutronului ar fi de cam  10^24 (Kg/m^3), pe inelul neutronului. Adica ar fi o densitate cu 7 ordine de marime mai mare decat cea data in tabelele oficiale de 10^17 (Kg/m^3). Dar acolo se considera ca masa neutronului este continuta intro sfera compacta si rigida, de raza nucleonului, care ar fi cam jumatate din raza electronului. La densitatea asta ar trebui ca neutronul sa fie absolut indestructibil. Dar se spune ca eliberat din atom, neutronul se dezagrega in 18 minute. Asta sugereaza ideea ca trebuie imaginat alt model pentru neutron. Model in care sa apara si quarcii. Probabil si alt mecanism prin care se naste neutronul.

princehansolo

Citat din: calahan din Noiembrie 22, 2023, 11:52:21 AM
... Cu puterea asta ar putea sa pompeze foarte bine, materia inponderala. ...

Calahan, pentru a pompa ceva înseamnă că există un consum de energie. Nu știu să existe pompe care să efectueze lucru mecanic fără să consume energie, cu excepția unui perpetuum mobile. Ai descris cumva un perpetuum mobile?
Toate-s vechi și noi sunt toate

calahan

 princehansolo
Nu imi pot imagina ca intrun mediu fluid fara vascozitate si cu presiune hidrostatica nula, ar putea exista pierdere, consum, disipare de energie, prin circulatia fluidului. Daca ar exista un astfel de consum de energie, la pompajul materiei inponderale, la puterea gigantica a nucleonului, oare cat timp ar putea tine pompajul?

Virgil

Calahan, am citit toate mesajele, care explica in felul specific al dv. si la care eu nu am un raspuns favorabil. Vad ca Prince, are niste raspunsuri mai concrete pe care le agreez.

princehansolo

Citat din: calahan din Noiembrie 25, 2023, 11:25:03 AM
princehansolo
Nu imi pot imagina ca intrun mediu fluid fara vascozitate si cu presiune hidrostatica nula, ar putea exista pierdere, consum, disipare de energie, prin circulatia fluidului. Daca ar exista un astfel de consum de energie, la pompajul materiei inponderale, la puterea gigantica a nucleonului, oare cat timp ar putea tine pompajul?
Calahan, mă gândeam că o să-mi răspunzi: "Nimic nu se pierde, totul se transformă".

Atomii sunt stabili, materia este stabilă. Cu excepția atomilor radioactivi, care se descompun în alți atomi. Dar nu-mi pot imagina atomii ca niște pompe în miniatură, pentru că ar genera instabilitate. Poate ai dreptate, în reacțiile chimice de compunere a unor molecule noi, legarea atomilor între ei s-ar putea să fie generată de atomi ce funcționează cumva ca niște pompe.

Încercarea dumitale de a convinge toată lumea că constantele din forța de atracție gravitațională și din forța electrostatică sunt adimensionale mă îndepărtează de toate ideile pe care le susții... Și poate sunt idei revoluționare. Dar vorba ardeleanului din Parlament când l-a contrazis pe Iorga: "unde-i multă minte, nu-i tătă bună". (sper să nu o iei ca pe o insultă).
Toate-s vechi și noi sunt toate

calahan

#224
Dl Virgil
Eu cand am incercat sa modelez structura dinamica a neutronului, am urmat metoda dupa care am modelat electronul, tinand seama ca are masa cat 1840 de mase electronice si dimensiunea cam pe jumatatea electronului. Pe acest model de structura care mi-a iesit, am cautat sa deduc circulatia eterului in structura dinamica a neutronului. Si asa am ajuns la concluzia fluxului eteric de aspiratie al substantei. Argumentarea pentru deducerea circulatiei eterului in structura dinamica ipotetica a neutronului se gaseste in pdf-ul de la link-ul de mai jos:
https://forum.scientia.ro/index.php?topic=5265.0
princehansolo
Atomii sunt deja structuri dinamice complexe, care interactioneaza cu spatiul fizic, generand campurile fizice care pleaca din substanta. Dar aici vorbeam de materia primara inponderala, nestructurata dinamic si care materializeaza spatiul fizic, sediul si suportul miscarii. Iar adimensionalitatea constantelor  G  si  k  , nu este un capriciu al meu. A reesit din logica formulelor. Aceasta adimensionalitate a fost dedusa prima data chiar de Maxwel. Descifrarea constantei grvitationale este la link-ul de mai jos.
https://forum.scientia.ro/index.php?topic=5223.0
Iar pentru constanta de actiune  h  este link-ul urmator: https://forum.scientia.ro/index.php?topic=5220.0
Aceste pdf-uri contin aegumentarile pentru adimensionalitatea constantelor  G  si  k.