Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este spinul unei particule?

Creat de Adi, Iunie 29, 2008, 07:12:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

HarapAlb

Citat din: Overmind din Ianuarie 23, 2009, 08:48:14 PM
Campul magnetic este un camp-vartej. Deci si cel electric trebuie sa fie la fel.   
Argumente exista:   
- Un camp gradient non-vartej, cum este format de particule incarcate, reprezinta doar un caz particular al unui camp-vartej general. Doar generand cuante, un camp sursa poate fi caz particular.
Poti sa rezumi in relatii matematice care sunt proprietatile unui "camp vartej" ? (ceva de genul "are divergenta nula", are "rotorul nul" etc.)

Overmind

#166
Va pot oferi calculele complete ale campului-vartej pentru cazul electronului. Totusi, pentru a intelege usor structura, comportamentul si proprietatile, ar trebui facuta o paralela cu fizica lichidelor, unde gasim un model foarte asemanator de vartej.
Referitor strict la gradient, divergenta, rotor va pot face o clasificare a campurilor dupa noua teorie...dar nu va fi de mare folos fara explicatii detaliate.

HarapAlb

Overmind, vezi ca ai pierdut curentul de drift din ecuatia lui Ampere.

Overmind

Nu tratez problema semiconductorilor, ci situatiile limita: mediu izolator --> vartejuri potentiale si mediu conductor --> curenti turbionari. Nu are de ce sa intervina in relatiile mele un curent de drift.

HarapAlb

Citat din: Overmind din Ianuarie 27, 2009, 11:41:37 AM
Nu tratez problema semiconductorilor, ci situatiile limita: mediu izolator --> vartejuri potentiale si mediu conductor --> curenti turbionari. Nu are de ce sa intervina in relatiile mele un curent de drift.
Nu vorba de curentul de drift din materiale. Este un termen suplimentar introdus de Maxwell in ecuatia lui Amper, este dat de variatia temporala a campului electric. Termenul asta este permanent prezent. Ca sa vezi diferenta compara ecuatiile tale cu cele de pe wikipedia Maxwell's equation.

Overmind

Faptul ca variatia temporala a campului electric este sursa de camp magnetic iar
variatiile acestuia produc un camp electric este tratata la subiectul suprapunerii campurilor.

Ecuatiile respective nu sunt exact aceleasi cu cele de pe wikipedia pentru ca abordarea mea este diferita de cea ramasa oficiala.
A introduce acel termen nu ma ajuta cu nimic. Ar fi trebuit sa introduc inca unul si in noua abordare (un potential suplimentar in ecuatia 1.D) care oricum nu ar schimba cu nimic abordarea generala.

HarapAlb

#171
Citat din: Overmind din Ianuarie 27, 2009, 01:24:31 PM
Ecuatiile respective nu sunt exact aceleasi cu cele de pe wikipedia pentru ca abordarea mea este diferita de cea ramasa oficiala.
A introduce acel termen nu ma ajuta cu nimic. Ar fi trebuit sa introduc inca unul si in noua abordare (un potential suplimentar in ecuatia 1.D) care oricum nu ar schimba cu nimic abordarea generala.
Daca nu sunt aceleasi, nu mai folosi denumirea de "ecuatiile lui Maxwell", ci ecuatiile lui Overmind, de exemplu. Termenul introdus de Maxwell este esential pentru descrierea undelor electromagnetice, daca il stergem vom ajunge sa prezicem alte fenomene...

Totusi am o nelamurire, toata constructia ta se refera la unde electromagnetice (fenomene variabile in timp), la electro-magneto-statica sau la alte tipuri de campuri construite pe o teorie asemanatoare cu cea a electromagnetismului ?

Adi

Overmind, deci asta era secretul vostru? Va bateati cu pumnul in piept ca nu stim ecuatiile lui Maxwell, ca voi desteptii trageti din ele alte concluzii decat mii de fizicieni de o suta si jumate de ani si cand colo, ce faceti voi, domnilor, schimbati ecuatiile lui Maxwell? Pai duh, normal ca trageti alte concluzii apoi. Ehe, ma felicit ca nu mi-am pierdut timpul citind minciunile dumneavoastra. Va laudati cu una si apoi de fapt iese alta. In plus (la alt topic) va laudati ca veti face teoria publica, apoi negati asta. Sa fiti sanatosi!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Overmind

HarapAlb, ecuatiile curente ale lui Maxwell trateaza doar un caz special, jumatate din problema. Ideea era sa le completam.

Deci Adi, nu tragem alte concluzii din ele, ci le completam, dupa care tragem niste concluzii noi. Adica tratam si cazul Div D = 0.
Probabil ar fi fost mai bine sa abordez inainte de Maxwell problema ecuatiei Schrodinger dependenta de timp, cu derivare si interpretare precum si interpretarea ecuatiei fundamentale a campului la nivel atomic.

HarapAlb

Citat din: Overmind din Ianuarie 29, 2009, 09:12:27 AM
HarapAlb, ecuatiile curente ale lui Maxwell trateaza doar un caz special, jumatate din problema. Ideea era sa le completam.
Termenul de care am mentionat este esential, deci nu vad cum completati modelul daca scoateti termeni....
Nu mi-ai raspuns la intrebare.

Adi

Subscriu la ce zice HarapAlb.

In plus, scoti termeni, bagi termeni, bun. Important e daca teoria noua explica toate datele experimentale din prezent si ce predictii noi face si daca au fost ele observate experimental.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Zion

Foarte importanta noutate, adusa de TO, este propunerea campului electric - rotational fara surse. Si consecinta Div D = 0. Exista dovezi in acest sens si ma refer aici la caracterul rotational al curentului dintr-un conductor, prevazut de Radu Forgaci (fost examinator la OSIM, specializat pe dom. electromagnetic). Dovada experimentala a fost obtinuta prin masuratorile facute pe bobine cu miez toroidal de plastic (daca nu ma insel) de catre niste  pasionati, confirmand previziunea (teoretica). In lumina TO, fenomenul capata sens/explicatie.

Adi

Atat timp cat nu a fost publicat in o revista ISI peer-review, e ca si cum nu ar exista pentru stiinta. Degeaba imi dati un nume de cercetator roman, stim noi bine cum se publica in Romania. Aveti referinta ISI sau nu aveti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

Adi, la dezintegrarea pionului zero de mare energie, rezulta o pereche proton antiproton care au spinul +,- 1/2, care la randul lor se dezintegreaza in doua cuante gama care au spinul +,- 1, este corect asa? ma refer la spin.

Adi

Citat din: Virgil din Martie 01, 2009, 09:24:20 AM
Adi, la dezintegrarea pionului zero de mare energie, rezulta o pereche proton antiproton care au spinul +,- 1/2, care la randul lor se dezintegreaza in doua cuante gama care au spinul +,- 1, este corect asa? ma refer la spin.

Un pion are masa cam o zecime din masa protonului, deci nu se poate dezintegra intr-un proton si un antiproton. Dar da, in orice s-ar dezintegra, se conserva in dezintegrare spinul si toate celelalte numere cuantice. Pionul neutru se dezintegreaza in doi fotoni in primul rand, apoi mai sunt si alte posibilitati cu probabilitati mai mici.

Mai multe pe Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Pion
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro