Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Experimentul Philadelphia

Creat de Temari, Iunie 11, 2008, 11:09:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Sagoth-sabathan

Citisem intr-un pdf.Daca vrei vrei il caut si iti arat. ;)

ionut

   
Citat din: Sagoth-sabathan din Iunie 26, 2008, 02:14:59 PM
Citisem intr-un pdf.Daca vrei vrei il caut si iti arat. ;)
E bine ca te informezi, dar ce ti-am spus eu e logic. Iti poti da seama si singur ce proprietati trebuie sa aiba un obiect ca sa devina invizibil :)

Adi

Citat din: ionut din Iunie 26, 2008, 01:58:24 PM
   Buna Sagoth-sabathan,
    Daca un corp nu mai reflecta lumina va deveni chiar si mai vizibil dupa parerea mea. Un corp care nu reflecta lumina va aparea in negru, deci foarte vizibil pe fondul lucrurilor din jur. Ca sa faci un obiect cu adevarat invizibil trebuie sa te ingrijesti si de transmisia luminii care vine din mediul inconjurator si trece prin obiect. Aceasta lumina trebuie captata si retransmisa cumva pe partea cealalta fara disturbatii pentru ca un observator sa nu poata distinge obiectul pe care dorim sa-l facem invizibil.

Excelent raspuns, Ionut.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

Citat din: Adi din Iunie 20, 2008, 03:04:56 PM
Nu am inteles, tu crezi in el sau nu?
Inainte de a ajunge la un astfel de experiment, oamenii de stiinta ar fi elaborat o teorie, care trebuia sa fie autentificata prin zeci de experiente, care nu ar fi scapat fizicienilor, oamenilor de stiinta si presei. Cred ca este mult mai usor sa produci un camp magnetic de mare intensitate ca sa faci sa dispara o furnica, decat un vapor. Deocamdata nu am auzit ca ar exista in fizica asfel de experimente. Ca stire de senzatie cred ca rivalizeaza cu extraterestrii.

Electron

Virgil, subestimezi puterea conspirativa a organizatiilor guvernamentale si militare, dar si credulitatea populatiei cand vine vorba de asemenea conspiratii. Sunt exact cele doua parti necesare si suficiente pentru a lasa deschise (indecise) ambele posibilitati. ;)

e-
Don't believe everything you think.