Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Superficialitatea oamenilor

Creat de T1000_Android, Mai 20, 2008, 03:09:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Creierul uman e foarte complex si poti face analogii. Natura este complexa dar legi unitare sunt prezente la diferite scari in variate fenomene din univers. Apoi ai nevoie de toate astea pentru a fi om intreg si daca esti, ai si mai multa energie pentru munca ta. Pe scurt, ajuta direct si indirect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

va salut...vreau si eu sa spun cateva lucruri....

am vazut ca mai devreme ati discutat despre calitatea profesorilor din romania...avand in vedere ca ei au salariile printre cele mai mici ,mie mi se pare logic (nu neaparat corect) sa se comporte asa...........asa salarii...asa profesori.

o mare greseala care se intampla la noi in tara este  ca la majoritatea facultatilor se intra pe baza notei de la bac sau aceasta are o pondere insemnata.....ori eu stiu cum se da bacul si cu cata nesimtire se copiaza pt ca  supraveghetorii sau corectorii primesc bani..iar la nivel national se stie lucrul acesta pt ca in fiecare an apar discutii in legatura cu corectitudinea exam de bac.cel mai bine era inainte:la admiterea la liceu sau la facultate se intra pe baza de examen, fara sa se faca vreo medie cu alte note.

am vazut  ca ati discutat si despre romi....si am observat ca multa lume foloseste acest cuvant:"rrom" in loc de "tigan".....ba mai mult ,unii isi cer scuze si se corecteaza dupa ce pronunta cuvantul "tigan"...ceea ce este gresit...si am mai observat ca multe organizatii tiganesti incearca sa ne impuna sa le denumim etnia prin cuvantul "rrom" in incercarea de a scoate etnia de sub incidenta conotatiilor peiorative ale cuvantului "tigan".ori faptele lor sunt cele care ii depreciaza, nu un cuvant sau altul.cuvantul "rrom" este de origine tiganeasca si se traduce prin "om" sau "persoana".si este nelogic sa impui limbii romane sa numeasca o etnie
cu un cuvant al acelei etnii... spunem francezilor francezi, nu "franse", spunem germanilor germani, nu "doici" , belgienilor belgieni, nu "belj" etc...
intr-adevar, ce ati spus voi...ca tiganii trebuie educati prin programe iscusite, prin respectarea legii este foarte corect si necesar....

este foarte bine sa ai cunostinte cat mai multe si din cat mai multe domenii chiar daca te ajuta sau nu in aria ta de activitate....oricare ar fi cunostintele , este mai bine sa le ai decat sa nu (e logic).....
asta te ajuta sa ai o parere mai de ansamblu asupra lumii inconjuratoare...
plus ca , cu cat stii mai multe , cu atat poti avea discutii mai variate in cercul de prieteni........ce ar fi daca o persoana s-ar limita la cunostintele ce tin de domeniul sau de activitate? ar trebui sa discute doar cu colegii de serviciu , sau in timpul liber ar discuta aceleasi lucruri legate de domeniul sau........

Adi

Buna Raul! bine ai venit si tu la acest topic. Spui lucruri bune, cu cateva mentiuni:
- Faptul ca profesorii au salarii mici nu reprezinta o scuza, ci poate cel mult o explicatie. Personal eu simt ca nu merita nici salariul pe care il au. Profesorii romani merita sa moara de foame, asa de varza sunt. Nu misca un deget in plus fata de ce trebuie sa faca pentru bani. Am facut concursul de eseuri si totusi nu au fost capabili sa stimuleze elevii lor sa participe la concurs. Nici macar la liceul meu, care se crede spuma Olteniei, sunt o varza si un Pamant. Oamenii valorosi se vad acolo ca fac foarte multe in plus. Domnul Bararu la Constanta a pus pe picioare centrul de excelenta, participa in fiecare an cu elevi la un concurs la NASA si si castiga, este in comisia nationala pentru olimpiade, este in comitetul de redactie al Evrika. Asa se face treaba.
- Ca tu preferi sa zici "tigani" si nu "rromi" e treaba ta, dar nu spune ca e corect sa zici tigani. Ambele variante sunt corecte. Si cu cat vei urca pe scara sociala cu atat vei vedea ca vrei sa fii "politically correct" si sa superi cat mai putina lume. Stii ca in SUA e deja lege ca poti fi dat in judecata daca urezi cuiva "Craciun fericit" si persoana nu este crestina? Ai grija cand mergi data viitoare in SUA :)

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

salariile mici intr-adevar nu sunt o scuza pt faptul ca profesorii nu isi fac datoria...de fapt am si spus ca mi se pare logic dar nu neaparat corect...insa multi nu sunt obisnuiti ca daca fac o treaba , sa o faca cat mai bine, ca japonezii de exemplu, pt ca altfel isi bat joc de propria persoana si, mai grav, de elevi, care in fond nu au  nici o vina....
ai fost foarte transant la adresa lor ceea ce e foarte bine....

eu nu am spus ca prefer sa spun "tigan" in loc de "rrom", ci am spus cum este corct ca ei sa fie numiti..si am mai spus ca nu vad nici o jignire in ai numi "tigani"....iar eforturile lor de a se numi altfel nu e o solutie desteapta, pt ca o ameliorare ar fi schimbarea realitatilor nu a cuvantului care ii denumeste.
deci nu vad nimic suparator in asta........iar totusi daca ei se supara , o fac pt ca se simt cu musca pe caciula.

cat despre legea din SUA cu datul in judecata , mi se pare   o idiotenie inimaginabila...

Adi

Ba, americanii au dreptate. Tu cum te-ai simti sa iti ureze un musulman Ramadan fericit?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Să ştii, Adi, că sunt de acord cu raul. Dacă un musulman mi-ar ura mie ,,Happy Ramadan", eu i-aş spune că eu nu sărbătoresc Ramadan-ul, ci sărbătoresc Crăciunul. Nu m-aş supăra deoarece poate omul nu ştia că eu sunt creştin, su poate o variantă mai rar întâlnită ar fi că el nu ştie de existenţa Crăciunului, el crede că toată lumea sărbătoreşte Ramadan-ul. În acest caz i-aş explica ce şi cum.
La nivel global, eu cred că chestia cu jignirea minorităţilor este cam dusă la absurd. În America nu ai voie să-i spui unui negru că este negru, în schimb el poate să-ţi spună că eşti alb, ba chiar are voie să-ţi spună şi ,,white boy" sau ,,white bread" sau ,,whitey". Legile nu sunt presupuse egale pentru toţi? Dacă eu nu am voie să-i spun ,,nigger" sau ,,blackey", atunci mi se pare corect ca nici el să nu poată să-mi spună cele de mai sus! Pentru mine asta înseamnă adevărata egalitate a raselor

Adi

Si daca musulmanul stie ca esti crestin si totusi iti ureaza Ramadan Fericit?

Respect ce zici tu si Raul, dar eu sunt de acord cu discriminarea pozitiva. Nu trebuie sa fie egalitate, trebuie ca minoritatile sa aiba mai multe dreputuri decat majoritatea, sa compenseze pentru faptul ca atata timp au fost in minoritate. De exemplu, in lumea civilizata exista slujbe scoase la concurs doar pentru minoritari. Sunt de acord cu asta. Chiar in Bucuresti s-au scos cam 800 de locuri de liceu la concurs doar pentru rromi.

In fine, aici e un topic despre minoritatea oamenilor. Eu raman la parerea mea ca e doar vina noastra de situatia deplorabila a rromilor. Secole de-a randul i-am tinut iobagi, tarani legati de glie, needucati, aproape ca niste scalvi. Existau romani liberi, nobili, domnitori, dar nu tigani. Tu ti se pare asta discriminare? Si acum ne trezim dintr-o data sa dam vina pe ei. Ei nu au nici o vina. Discutia este inchisa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

#52
De ce aşa ferm: Discuţia este închisă? De ce te deranjează subiectul?
Musulmanul care ştie că eu sunt creştin şi îmi urează Ramadan fericit este ignorant. Nu pentru că este musulman este ignorant, ci pentru că este om. Sau în al doilea caz ar fi că poate el vrea să mă invite să sărbătoresc Ramadan-ul cu el.  :D

Adi

Pentru ca e un topic despre superficialitatea oamenilor cu privire la stiinta, nu cu privire la extremism, rasism si alte chestii cu care aberezi aici. Tine-ti frustrarile extremiste pentru tine! Aici discutam stiinta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

#54
Bine! Hai ca las de la mine şi închidem subiectul. Să ştii că nu am frustrări extremiste, nu am nimic cu nici o rasă. Doar remarcam deosebirile.

Adi

Te cred, insa hai sa ne concentram pe fizica si stiinta si tehnologie si societatea in general.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Acesta era un subiect pe care eu îl trăiam în mare parte pe pielea mea. Spune-ne ce te supără pe tine la omenire, Adi sau raul. Deschideţi voi o nouă temă pe acest topic. I am dried out. :)

Adi

Eu unul nu voi deschide nici un subiect. Sunt foarte ocupat. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

cum adica ce ma supara pe mine la omenire?...........nu prea am inteles intrebarea!

Temari

Pot da eu un exemplu (desi poate fi putin cam dur din partea mea): ce ma supara pe mine la omenire e prostia. Se pare ca acest fenomen pune stapanire pe majoritatea si astfel ia nastere nepasarea. As pune cateva linkuri cu cruzimea a  2-3 dintre sutele de oameni in Romania (mai ales) care maltrateaza animale si nu numai. Poate voi nu ati vazut (cei din alte tari, de peste Ocean). Parerea mea este ca ar trebui ca toti oamenii, chiar daca nu sunt pasionati de stiinta, sa se "trezeasca la realitate" si sa vada ca Natura poate trai fara rautatea lor.
Dupa incidentul de la Cerbobil, in mod uimitor, a luat nastere un nou lant trofic, modificarile genetice (malformatiile) nu mai au loc din cauza iradierii, iar multe animale si plante profita de acel loc parasit de oameni. Deci, se poate si fara interventia omului; De ce spun asta? Am ramas surprinsa sa aud de la multi oameni spunand: Natura fara om nu ar exista. Ei bine eu contrazic acest lucru si nu-mi plac oamenii care se cred stapani pe tot...