Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Superficialitatea oamenilor

Creat de T1000_Android, Mai 20, 2008, 03:09:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Adroid, incurci necunoasterea cu prostia. Sau cel putin nu ai demonstrat in comentariu ca le deosebesti. Mai mult, ai pus si un comentariu extremist, fapt pentru care ai fost avertizat de administrator. De asemenea, ai mentionat nationalitatea persoanei: chiar era relevant pentru a sustine punctul tau? Dar fiindca tot ai mentionat ca persoana era roma, uite eu fac pe avocatul diavolului si iti spun: e numai vina noastra, a romanilor, ca nu am fost in stare sa ii integram pe romi, ca nu ne-am casatorit cu ei, ca nu contribuit la educatia lor, ca le lasam slujbele de jos si noi le tinem numai pe cele de sus.

Omul stie de mediul in care traieste. Chiar sapt asta s-a descoperit un trib ce nu a avut nici un contact cu civilizatia umana. Nici unul. Si uite ca traiesc. Comentariul tau de aici arata superficialitate. Ai grija data viitoare sa argumentezi mai bine.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

#31
Da!... la nervi mai scrii câteodată şi ce nu vrei să scrii. Dacă nu mai vrei să continuăm discuţia aici pe forum pentru că ţi se pare extremistă putem discuta şi în privat şi îţi voi spune părerile mele. Nu voi mai posta despre această temă până nu primesc un răspuns de la tine.

Dar totuşi trebuie să te contrazic în privinţa propozoţiei: ,,Omul stie de mediul in care traieste."
Eu sunt exemplul cel mai bun; eu nu am trăit într-un mediu de oameni inteligenţi şi acum, uite, învăţ fizică
ştiu electronică, vorbesc 2 limbi străine...!

Noi, de fapt am fost în stare să îi integrăm şi pe iei. Un exemplu perfect de care îţi pot spune la care am fost de faţă este: Un român întreabă o femeie romă dacă vrea să se căsătorescă cu el. Ştii ce îi răspunde aceasta? Îi spuna că nu vrea să se căsătorească cu el deoarece copiii nu vor avea furtul ,,în sânge". Poftim cât de mult vor ei să fie integraţi...

Adi

Exemplul dat, chiar daca ar fi real, nu poate fi generalizat. Da, te rog sa nu scrii pe forum chestii despre romi, sau alte chestii extremiste. Este un forum de stiinta. In privat, putem discuta, daca doresti. E bine ca ai studiat si iti formezi o personalitate diferita de cea a mediului in care te invarti. Asa trebuie sa fie orice om, personalitate proprie, nu a grupului!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Aş fii foarte încântat să vorbim despre tema aceasta în particular. Vei vedea că am argumente solide care susţin ceea ce am spus. Spuneai că ai Skype; îţi voi trimite un e-mail cu ID-ul meu de Skype. Cei dornici să participe şi ei la discuţie, îi rog să-mi lase o adresă de mail şi eu le voi trimite ID-ul meu de Skype. Sper că remarca mea pe care voi o consideraţi extremistă şi oarecum rasistă să nu vă schimbe părerea despre mine. :-[

Numai Bine!

T1000_Android

Ce poate face guvernul să culturalizeze oamenii? Adică să culturalizeze toţi oamenii şi cei ce vor să înveţe, şi cei ce nu vor. Ce îi atrage aşa tare pe oameni încât ar vrea să înveţe.

Aş avea o idee: Să se facă concursuri naţionale de cultură generală, la nivel de oraş, dar premiile să fie substanţiale, sunt sigur că procentul oamenilor care ştiu ce înseamnă ,,omnivor" ar creşte cosiderabil. 8)

Adi

Astazi vom anunta castigatorii concursului nostru de eseuri. Cu cat vor face mai multi astfel de eseuri, cu atat vor fi rezultate mai mari.

Guvernul poate face multe, dar nu atat de multe incat sa dam vina pe guvern. Fa si tu un proiect concret, mic, dedicat categoriei celei mai discriminate din Romania, romii. Fa un proiect in care mergi la ei acasa, discuti cu parintii, le explici avantajele educatiei, faci un concurs dedicat romilor, ii antrenezi cum sa participe la el si asa mai departe. Nu mergi singur, ci cu mai multi colegi si dupa ce in prealabil discuti cu asociatii oficiale de romi, ca sa ai recomandarea si "protectia" lor. Niste elevi de la liceul meu, "Fratii Buzesti" din Craiova chiar au aparut la TVR dupa un astfel de proiect si au prezentat si la summitul NATO. Au mers in scoli de romi si le-au vorbit de importanta scolizarii pentru a avea o slujba decenta pe viitor. Ceva mic, dar concret. Fa si tu si vei vedea altfel minoritatea roma si vei avea mai putine tendinte extremiste. Lucreaza cu copiii romi. Ei pot fi salvati.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Am văzut în trecutul îndepărtat un reportaj despre romi şi gradul lor de cultură. Trăind într-un mediu aşa neprielnic lor ei nici nu mai au speranţe. Eu îmi imaginez că ei vor doar să-şi trăiască viaţa cât mai confortabil. Eu cred că au prea multe probleme să le mai pese şi de cultură. Reportajul acela menţiona ceva şi de sedinţe de cosiliere. În aceste şedinţe copiilor romi le era explicat de ce ar trebuii să înveţe şi să se culturalizeze pe cât posibi de mult. Era în stadiul de proiect atunci. De ce nu l-au pus în aplicaţie?

Adi

De unde stii ca nu l-au pus in aplicatie? Poate l-au pus, poate nu. Dar tinerii de la liceu meu l-au pus in aplicatie. In plus, poti face ceva si mai concret, sa ii inveti sa faca o chestie la calculator, din care apoi sa castige. Desigur ca exista o ordine a prioritatilor. Intai supravietuirea, apoi traiul decent, apoi cultura. De asta noi ca popor nu am facut cultura in evul mediu, in timp ce francezii si nemtii au facut. Totul e sa ajuti pe cel nevoias ca sa creasca. Sa il ajuti sa invete.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Sunt sigur că nu a fost pus în aplicaţie. Acest proiect de amploare naţională urma să fie condus de Ministerul Învăţământului şi Minsterul Sănătăţii. Psihologii şi psihiatrii din spitalele locale trebuiau să facă acest lucru. Bunicul meu este psiholog şi el nu a primit nici o ordonanţă privind acest proiect.

P.S.: ce spui de sfatul pe care ţi l-am... să citeşti o carte de psihologie pentru aţi venii idei noi în fizică?

Adi

Ah, daca era planuit la nivel national, e de inteles de ce nu a fost facut. Sa faci ceva la nivel national e greu. Intai il faci pe plan local.

Legat de sfatul eu, sunt de acord ca o cultura generala te ajuta sa faci mai bine chiar in domeniul tau. Psihologia, istoria, SF, etc, toate ajuta. Am facut asta de multi ani de zile si ma intaresc tot mai mult in cultura generala si intelegerea lumii in general.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Nu ţi se pare paradoxal că trebuie să cunoşti şi alte domenii pentru a-l cunoaşte mai bine pe al tău?

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Te rog să dezvolţi răspunsul tău. De ce nu? :)

Adi

Te rog sa dezvolti tu intrebarea: de ce ti se pare paradoxal?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

După ce alegi un domeniu care îţi place sau care îţi trebuie şi pe care vrei să-l înveţi, următorul pas este să înveţi efectiv în acel domeniu care îţi place. Înveţi, înveţi, acumulând cunoştinţe dealungul anilor în acel domeniu. Celelalte domenii, să presupunem, că nu au deaface cu al tău. Cum este posibil ca lucrurile învăţate în alt domeniu care nu are legătură cu al tău să te ajute în domeniul tău?