Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce carti de popularizare a stiintei ati citit si/sau recomandati?

Creat de Adi, Noiembrie 20, 2007, 06:20:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mircea_p

Nu am facut nici o afirmatie in privinta calitatii sau utilitatii cartilor din lista.
Fiind insa vorba de un forum de stiinta, ba chiar un topic intitulat "carti de stiinta", am vrut sa evit confuzia.
Si asa sant destui oameni care confunda stiinta cu pseudostiinta. Nu cred ca e cazul ca pe un forum de stiinta sa se contribuie la confuzie.

La fel cum exista carti de pseudostiinta exista si carti de pseudo-psihologie. Dupa parerea cel putin unele  din cartile de pe lista sant din categoria asta. In afara de cea cu puterea vindecatoare a cristalele care e pur si simplu nonsens.

Dar afirm inca o data ca am vazut o problema doar cu incadrarea lor si nu cu utilitatea sau nivelul de interes. Orice carte poate fi utila sau cel putin interesanta.
Nici nu cred ca am spus sau dat de inteles ca as considera  cunosterea de sine sau domeniile umaniste neinteresante sau inferioare. Cand spun ca ceva nu e stiinta nu inteleg prin asta ca e inferior (sau superior), e doar o incadrare in categorie.