Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cadre didactice universitare

Creat de memnoch03, Iunie 26, 2008, 10:58:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

teodora85

Citat din: gasparRadu din Iunie 28, 2008, 09:57:13 PM
Spre exemplu mi se pare absurd să ţi se impună să reţii nişte formule fenomenal de lungi şi complicate ca să rezolvi o problemă la un examen. În viaţa de zi cu zi, dacă o să ai nevoie de formula respectivă, o să o cauţi într-o carte, pe net, pe forumuri... etc.

Ai pus punctul pe i aici :). Ce rost are sa retii tot felul de denumiri ale semnalelor, sau parametri circuitului, cand in viata reala vom proiecta circuite avand in fata foile de catalog ale componentelor? ??? Ar fi mai constructiv sa invatam sa ne descurcam cu ele, nu sa retinem cate semnale are controllerul X si cum se numesc acestea ;D

Adi

Da, cum spuneti si voi, trebuie sa fiti invatati sa rezolvati probleme concrete. Un intelectual nu este un om cu o memorie mare, ci unul care stie sa caute informatia care ii trebuie si sa se adapteze sa rezolve o gama cat mai larga de probleme.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

  Problema cu profesorii universitari din Romania este ca standardele sunt foarte scazute si nici alea nu se respecta mereu (vezi cazul mult mediatizat al lui Sorin Oprescu si altora). In strainatate mai toti profesorii universitari sunt personalitati din domeniul in care activeaza, asa cum este natural si logic. La noi este de ajuns sa intri in anumite cercuri. Asa ca problema ridicata pe topic s-ar rezolva de la sine daca s-ar aplica regulile. Oricine isi doreste statutul de profesor universitar trebuie sa fie un excelent cercetator si un bun pedagog. Nu cred ca poate fi loc de compromisuri in acordarea acestor pozitii atat de importante care sunt si pe viata. 

Adi

Bine zici, Ionut. Pana una alta, sunt dezamagit de raspunsul ministerului in cazul recent de la bac. Nu stiu daca ai urmarit, dar un profesor corector din Bucuresti a vazut ca din 60 de lucrari ce le avea de corectat, doar 13 nu erau copiate, restul fiind copiate ba din o carte, ba din alta, caci exista vreo 3 carti cu rezolvari ale subiectelor. A refuzat sa corecteze aceste lucrari, a explicat in scris totul, a iesit public la TVR, a somat ministerul sa faca o ancheta rapida, dar ministerul zice ca dumnealui nu a corectat decat 13 lucrari (ceea ce e adevarat, dar uita sa zica ca omul a explicat in scris de ce a refuzat sa corecteze pe restul), zice ca resul au fost corectate de altii care au spus pe propria raspundere ca lucrarile nu sunt copiate si cu asta s-a declarat cazul incheiat. Care minister trambita sus si tare ca anul acesta va fi primul in care profesorii care vor lasa sa copieze vor merge direct la puscarie ...

Reguli care nu se respecta ... de asta suntem rau.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

este un proverb: hotul neprins negustor cinstit. acum , dupa ce deja s-a copiat nu mai poate nimeni demonstra acest lucru , chiar daca este evident. problema e ca s-a lasat sa se copieze. si asta pt ca s-a vrut sa se copieze. eu daca as fi de ex supraveghetor , bag mana in foc ca nimeni nu ar copia daca nu as vrea eu.

ionut

  Nu stiam de chestia asta Adi, dar nu ma mira deloc pentru ca stiu cum decurg lucrurile si din proprie experienta si din ce imi spun cunoscuti care dau bacalaureatul zilele astea. Se copiaza si se triseaza "in draci" daca pot sa ma exprim asa. Nu s-a mirat nimeni ca la proba de limba romana oral au picat doar o suta si ceva de elevi pe toata tara? 99.5 % procent de promovabilitate. In generatia mea procentul de promovabilitate general la bacalaureat era ceva de genu 50-60%. Ce s-a intamplat intre timp? Elevii de acum sunt mai destepti? Ma indoiesc. Starea lucrurilor de acum indica faptul ca examenul de bacalaureat nu mai valoreaza nici cat o ceapa degerata. Cei care triseaza in orice fel se amagesc si isi fura caciula singuri. Si uite asa invatamantul romanesc se duce usor usor de rapa...
   Rezultatelele bune ale elevilor olimpici pe plan international sunt nici mai mult nici mai putin decat praf aruncat in ochii oamenilor. Acesti elevi sunt literalmente de exceptie si ponderea lor la sistemul romanesc de invatamant este apropiata de zero. Ei nu reflecta absolut deloc situatia reala din scolile noastre. Asta ca sa nu mai zic si ca acestia au tendinta sa emigreze foarte usor. 

Adi

E sansa sa copieze si sa nu te prinzi, dar daca vrei cu tot dinadinsul sa supraveghezi, pai supraveghezi si sigur nu copiaza dupa fituici, poate cu microfoane finute in ureche. Pai omu zicea ca daca e cuvant cu cuvant dupa carte, e dovada ca s-a copiat. Acum ministerul zice ca elevii au invatat pe dinafara. De unde, cat poti sa retii pe dinafara?

Acum insa stiu precis ca eu la admiterea pentru liceu am invatat toate comentairile pe dinafara, unele chiar de 13 pagini fiecare. Si le stiam cuvant cu cuvant. Pe bune, nu glumesc. Si aveam asa o memorie vizuala si auditiva, recitam cu glas tare si stiam mereu unde sunt pe pagina. Deci se poate. Totusi, nu cred ca toata clasa din elevii din Romania anului 2000 invatau pe dinafara, tind sa cred ca au copiat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Asa este, Ionut, daca nu e evaluare serioasa, nu se realizeaza nimic. Iar rezultatele la concursurile internationale ale catorva sunt doar praf in ochi. Iata aici primul articol de la TVR, in care se explica cazul, http://tvr.ro/tineret.php?play=41062, apoi a doua zi a fost tot cu el, dupa ce ministerul il acuza pe el ca minte si ca nu s-a copiat, dar inca nu am gasit al doilea video.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

    In liceul teoretic din orasul unde sunt eu (liceu respectabil si cu traditie) stiu ca se se strang bani de catre elevi pentru a asigura "confortul" celor care trebuie sa-i supravegheze. DIn cate am inteles chestia merge ... bine ... Deasemenea STIU ca se platesc bani pentru a se obtine note mari. De cativa ani, nu pica mai mult de 2-3 elevi bacalaureatul iar notele sunt ametitoare. Banuiesc ca liceul asta nu este o exceptie ci cred ca se apropie de a fi regula.

Adi

Ionut, am gasit si al doilea episod de la TVR. Merita vazute amandoua in totalite, este un caz concret in care un om incearca sa isi faca treaba corect in Romania.

http://tvr.ro/articol.php?id=41143&c=62
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: ionut din Iulie 01, 2008, 02:54:30 AM
    In liceul teoretic din orasul unde sunt eu (liceu respectabil si cu traditie) stiu ca se se strang bani de catre elevi pentru a asigura "confortul" celor care trebuie sa-i supravegheze. DIn cate am inteles chestia merge ... bine ... Deasemenea STIU ca se platesc bani pentru a se obtine note mari. De cativa ani, nu pica mai mult de 2-3 elevi bacalaureatul iar notele sunt ametitoare. Banuiesc ca liceul asta nu este o exceptie ci cred ca se apropie de a fi regula.

Da, tinde sa fie o regula. Totusi, ministerul a declarat clar anul trecut si a reamintit anul asta ca este ilegal strangerea fondului de protocol pentru bacalaureat. Promiteau ca intervin in forta daca se constata asa ceva. Nu stiu daca au facut asa ceva.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: Adi din Iulie 01, 2008, 02:59:30 AM
Da, tinde sa fie o regula. Totusi, ministerul a declarat clar anul trecut si a reamintit anul asta ca este ilegal strangerea fondului de protocol pentru bacalaureat. Promiteau ca intervin in forta daca se constata asa ceva. Nu stiu daca au facut asa ceva.
Mda, probabil ca nu au cum pentru ca cei care trebuie sa intervina in forta sunt ocupati sa profite de protocoalele facute de elevi :)

raul

chiar daca e evident ca s-a copiat nu vad ce se mai poate face acum.......nu are nimeni cum sa demonstreze ca elevii nu au invatat tot pe de rost.
ionut, spuneai ca bacul nu mai valoreaza nimic in ziua de azi.........tocmai asta e problema .. ca valoreaza prea mult ......media la bac se ia in considerare la majoritatea facultatilor chiar si la cele unde totusi se mai da examen de admitere (de ex medicina). din contra , ce stiu eu de la parintii mei e ca inainte bacul nu valora prea mult, ca nu conta deloc media la admitere la facultate, iar daca tu spui ca se mai si promova doar in proportie de 50 - 60 % , atunci orice alte comentarii sunt de prisos.
acum ar trebui sa fie un examen cat mai strict pt ca acum se intra la facultate pe baza lui.

voi realizati ca majoritatea elevilor copiaza la bac si ca pe baza asta devin studenti?

va ofer si eu un filmulet comic despre un liceu din apropierea bucurestiului unde unii din elevi s-au intalnit in premiera la bac.
http://www.realitatea.net/#ultimeleStiriVideo

Adi

Cred ca Ionut voia sa spuna ca pentru ca bacul conteaza atat de mult ca procent pentru intararea la faculate, examenul de bac se ia asa de usor cu note mari. Liceul meu, Fratii Buzesti din Craiova, a avut a fost al doilea din tara la ultima medie de intare: 9.82! Daca am inteles corect, e incredibil asta!

Nu am inteles la ce te refereai, cum adica elevii s-au intalnit in premiera la bac? Veneau de la mai multe licee sa dea bac in acelasi loc si atunci au putut sa vada cum unii aveau o pregatire si altii nu? Poti sa dai link direct la filmul dorit? M-a dus la filme de stiri si in primele nu am vazut stirea la care faceai tu referire.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

   Raul,
   Faptul ca rata de promovare a bacalaureatului era de 50-60% este un semn de normalitate. La un examen exista atat admisi cat si respinsi. Daca inteligenta este egal distribuita de la an la an atunci de ce a variat asa de mult rata de promovabilitate? Ar trebui sa fie constanta nu crezi? Din cate stiu invatamantul romanesc cade, nu creste.
   Am spus ca bacalaureatul nu mai valoreaza nimic atat din perspectiva elevilor cat si din perspectiva facultatilor. Nu m-am referit la ponderea mediei de la bac pentru admitere la facultate. Nu crezi ca un examen de bacalaureat cu note distorsionate afecteaza selectia la facultate? Deasemenea, cat crezi ca mai valoreaza nota de la bac pentru un elev care a invatat cinstit cand colegul lui de clasa "cu pile" a luat nota mai mare ca el?
   Bacalaureatul era mai important inainte pentru ca nu toata lumea mergea la facultate. Media de la bac era foarte importanta pentru job-ul tau viitor si era mult mai semnificativa decat acum. Valoarea bac-ului nu e data de ponderea lui la admiterea in facultate (ma repet aici, scuze) ci de seriozitatea si reprezentativitatea lui.