Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cercul trigonometric la numere Complexe

Creat de Sam, Octombrie 23, 2011, 03:35:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sam

Citat din: Electron din Octombrie 23, 2011, 09:51:22 PM
Ok, pe cercul de raza 6 cu centrul in origine se afla numerele "k" ce au modul egal cu 6.

Acum, daca iei un numar concret de pe cerc, stiind ca avem k = z - (1+i), poti sa aflii numarul z care ii corespunde? Ideea e ca pentru fiecare k de pe cerc, ai un z. Multimea numerelor z astfel obtinute e solutia problemei tale.

e-

Si cum scriu ca OM apartine C(O;r);r=6,,,,dar totusi nu inteleg  ???Eu pe langa z am si 1+i ..acel 1+i imi da bataie de cap!!!

Sam


Sam

Te rog explica-mi pas cu pas ca sunt si in criza de timp!!!

Electron

Citat din: Sam din Octombrie 23, 2011, 09:56:18 PM
Si cum scriu ca OM apartine C(O;r);r=6,,,,dar totusi nu inteleg  ???
OM este un segment, nu are cum sa apartina unui cerc.

CitatEu pe langa z am si 1+i ..acel 1+i imi da bataie de cap!!!
Sam, sper ca ai inteles faptul ca pe acel cerc desenat de tine se afla toate punctele care corespund numerelor complexe k ce au modul egal cu 6. Pentru fiecare numar k, exista un numar z astfel incat z - (1+i) = k. Intelegi acest lucru?

Acum, ia spre exemplu numarul k caruia ii corespunde punctul M pe cerc (e un caz concret, avem un singur punct M, e ilogic sa notezi toate punctele de pe cerc cu aceeasi litera). In desenul tau M e punctul de coordonate (6,0) adica este punctul ce corespunde lui k = 6 +0*i.

Pasul urmator este sa determini care numar z satisface relatia z - (1+i) = k, pentru acest k. (Tine cont ca (1+i) este tot numar complex, deci e vorba de operatii cu numere complexe). Stii sa faci acest lucru?


e-
Don't believe everything you think.

Sam

#19
 z=k+1+i

Electron

Cat este z pentru cazul concret propus de mine?

Dupa ce il afli, reprezinta-l pe figura.

Spor.
Don't believe everything you think.

zec

forma trigronometrica a numerelor complexe e mai reprezentativa din punct de vedere al modului.Cauta sa apelezi la aceasta forma.