Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

MAGNETONUL BOHR-PROCOPIU

Creat de Virgil, Ianuarie 07, 2023, 08:54:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Virgil

Pentru Atanasu,
Postez mai jos un referat privind Magnetonul Bohr-Procopiu.
https://drive.google.com/file/d/1CnDjp2duSucaXLALlS7hw1iMVu3pRDZT/view?usp=share_link
Dupa studierea referatului vom putea discuta mai multe aspecte legate de campul particulelor.

atanasu

Mai ai multe de  astea? Si de ce crezi ca vreau sa discut asa ceva?

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 07, 2023, 10:15:44 PM
Mai ai multe de  astea? Si de ce crezi ca vreau sa discut asa ceva?
Pentru ca sunt aspecte interesante; de exemplu cred ca raza protonului care este o marime aproximativa data in fizica obtinuta prin bombardarea lui cu alte particule, si prin masurarea unghiurilor de ricoseu a acestora, o metoda destul de complexa si greoaie, cred ca poate fi obtinuta din volumul energiei magnetice din relatia W=B.H.V; asa cum am gasit-o eu, ca fiind de 10^-16 m .
O alta problema ar fi ca se pare ca exista o diferenta intre campul magnetic al protonului fata de campul magnetic al electeronului, atat ca marime cat si ca "substanta".

atanasu

#3
Desigur ca sunt interesante dar daca nu sunt intr-o legtura cu cantarirea particulei minime momentan nu am inca timp si cu boala asta nici nu stiu daca voi mai avea.
Dar iti spun si poate deja stii daca ai urmarit mai atent forumul ca am facut in anii 2015-2017 o discutie ampla despre B.B. in care au  intrat si elemente de fizica particulelor :

Hibele teoriei Big-Bang-ului,si ipoteze sau sugestii alternative
la https://forum.scientia.ro/index.php?topic=4910.0

si unde intre pg 11-pg 16 am citat destul de des cu maximul de frecventa in pg 13 un fizician autodidact Nassim Haramein care s-a ocupat mult de proton si evident am dat linkuri despre care azi nu mai stiu nimic dar am discutat destul despre lucrarile lui  si tu fiind ineresat daca nu cunosti asta ar fi bine sa te uiti si pe acolo si poate ca si el a progresat de atunci.
Succes!

Virgil

Multa sanatate ! nici eu nu ma simt prea bine cu sanatatea. Mai vorbim.

atanasu

a) Ce ai tu nu-ti dores sa se compare cu ce am eu!
b) Cand spun ceva in cadrul unui dialog as dori  sa mi se raspunda cu seriozitate chiar si cand glumesc glumele nefiind neaprat futilitati dar desigur ca faci se doresti.
PS Chiar si cand nu citesc un text este posibil  ca si din titlu sa-mi pun o intrebare. Asadar din ce scrii inainte ca : raza protonulu gasita de tine ca fiind de 10^-16 m cu alt procedeu decat cel standard (sa-i spun asa) inseamna ca este similara cu cea standard (pot sa ma uit si in wiki dar prefer sa te intreb ca sa  observi ca citesc atent ce scrii.

Virgil

#6
Citat din: atanasu din Ianuarie 09, 2023, 09:06:53 AM
a) Ce ai tu nu-ti dores sa se compare cu ce am eu!
b) Cand spun ceva in cadrul unui dialog as dori  sa mi se raspunda cu seriozitate chiar si cand glumesc glumele nefiind neaparat futilitati dar desigur ca faci ce doresti.
PS Chiar si cand nu citesc un text este posibil  ca si din titlu sa-mi pun o intrebare. Asadar din ce scrii inainte ca : raza protonulu gasita de tine ca fiind de 10^-16 m cu alt procedeu decat cel standard (sa-i spun asa) inseamna ca este similara cu cea standard (pot sa ma uit si in wiki dar prefer sa te intreb ca sa  observi ca citesc atent ce scrii.
Totdeauna am considerat ca dimensiunile protonului sunt strict legate de lungimea de unda Compton Lc =1,321.10^-15 [m] raportata la 2pi. adica r=Lc/2pi=2,102,10^-16m ; ceia ce inseamna ca si constanta lui Panck depinde de raza protonului prin relatia;
h= Mp.c.Lp =1,672.10^-27.2,997,10^ 8.1.321.10^-15 = 6,62.10^-34 ; foarte aproape de valoarea constantei lui Planck  care este; h= 6,626. 10^-34 [J.s] ;
Insa mi se parea normal ca si volumul din relatia energiei campului magnetic al protonului sa fie egal cu volumul protonului calculat cu raza de mai sus. Asa ca m-am mirat cand din relatia energiei campului magnetic am obtinut o raza mai mica, r=1,1712.10^-16 [m], ca si cum acea energie este concentrata intr-un volum mai mic decat al protonului cum a reiesit din referatul meu despre Magnetonul Bohr.

atanasu

#7
Cu astea ma faci sa ma duc in wiki unde  la https://ro.wikipedia.org/wiki/Proton se spune :
a) Raza sarcinii:   0.877 fm[1] adica 7.77x!0^-16m
b) Există o discrepanţă intre raza determinată cu fascicule de electroni si cea din măsurători spectroscopice cu hidrogen miuonic. Existenţa acestei discrepanţe e o enigmă.[3]

Desigur nu mai merg si la Nassim Haramein cu al sau  "the Schwarzschild proton"sa vad  daca da si el vreo valoare, ca nu-i problema mea.
Dar vazand ca spui ca are legatura cu constanta lui Planck ma intreb daa nu influenteaza si calculul meu cu unitarizarea constantei dar valorile Plank difera putin asa ca pobabil nu.

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 09, 2023, 07:05:03 PM
Cu astea ma faci sa ma duc in wiki unde  la https://ro.wikipedia.org/wiki/Proton se spune :
a) Raza sarcinii:   0.877 fm[1] adica 7.77x!0^-16m
b) Există o discrepanţă intre raza determinată cu fascicule de electroni si cea din măsurători spectroscopice cu hidrogen miuonic. Existenţa acestei discrepanţe e o enigmă.[3]

Desigur nu mai merg si la Nassim Haramein cu al sau  "the Schwarzschild proton"sa vad  daca da si el vreo valoare, ca nu-i problema mea.
Dar vazand ca spui ca are legatura cu constanta lui Planck ma intreb daa nu influenteaza si calculul meu cu unitarizarea constantei dar valorile Plank difera putin asa ca pobabil nu.
Interesanta valoare a razei sarcinii ai gasit tu adica 7.77x!0^-16m si nu prea stiu daca se refera la dimensiunea protonului sau a electronului.
Diferenta aceia mica rezulta din determinarile oficiale asupra lungimii de unda Compton a protonului si a frecventei aceasteia care daca le inmultesti da o valoare mai mare a vitezei luminii decat cea admisa;
Lungimea de unda Compton pentru proton este ;
Lcp=1,32140.10^-15 [m ];
Frecventa este niu,c,p =2,27186.10^23 [1/s];
c=Lcp. niu,c,p =1,32140.10^-15 . 2,27186.10^23 = 3,002.10^8 [m/s] ;
fata de c=2,99792.10^8 [m/s] valoare masurata;
Ceia ce rezulta un raport intre cele doua valori de; 1,00137;
Chiar asta ma deranjeaza si pe mine ca imi da diferente si asupra sarcinii electrice tot de valoarea aceasta, si nu stiam de unde apare.
Relatia stabilita de minwe pentru determinarea sarcinii protonului este;
e=Mp.c/pi = 1,672621637.10^-27 . 2,99792,10^8/3,141569265 =1,5961285.10^-19 [C] ;
Fata de valoarea determinata oficial pentru sarcina; e=1,602176.10^-19 [C];
Deci raportul intre cele doua valori ale sarcinii este; 1,003788 ;

Daca calculam sarcina inlocuind masa protonului in functie de constanta lui Planck, avem;
e=h.niu/c.pi =(6.626068.10^-34 . 2,27186.10^23)/(2,99792,10^8.3,141569265) = 1,59833407.10^-19 [C] ; ceia ce da un raport de 1.0024037 ;
Iata ca lucrand destul de precis cu peste 6 zecimale tot da rezultate diferite la a treia zecimala.

atanasu

Eu nu am gasit nimi. Eu am copiat ce este in wiki ceea este cu totul altceva. Nu ai observat ca dau si linkul?
Vezi si ce este la indicatia bibliografica notata cu / 3 / si stiu eu ce calcul o fi facut si dl Haramein.
Dar asta asta este o problema a ta nu a mea si ar trebui sa urmaresti toate acestea si daca ai o concluzie o poti prezenta.

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 10, 2023, 12:18:05 PM
Eu nu am gasit nimi. Eu am copiat ce este in wiki ceea este cu totul altceva. Nu ai observat ca dau si linkul?
Vezi si ce este la indicatia bibliografica notata cu / 3 / si stiu eu ce calcul o fi facut si dl Haramein.
Dar asta asta este o problema a ta nu a mea si ar trebui sa urmaresti toate acestea si daca ai o concluzie o poti prezenta.
Ai dreptate.
In final se spune;"Există o discrepanță intre raza determinată cu fascicule de electroni si cea din măsurători spectroscopice cu hidrogen miuonic. Existența acestei discrepanțe e o enigmă".

atanasu

Ce observi ca se spune in final ti-am indicat ieri la postarea : Ieri la 07:05:03 p.m
Spor la treaba

Virgil

Multumesc ! si tie la fel, si sanatate multa !