Welcome, Guest. Please login or register.

Autor Subiect: ADAM si EVA chiar au existat!  (Citit de 269 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A.Mot

• Experimentat
  • Mesaje postate: 904
  • Popularitate: +12/-48
Re: ADAM si EVA chiar au existat!
« Răspuns #15 : Octombrie 17, 2019, 08:11:09 a.m. »
Nu ma grabesc sa raspund pentruca poate ca mai sunt persoane interesate de aceasta tema ori deocamdata nu vad o prea mare inghesuiala la vizitarea acestui topic. Evident ca si raspunsul la intrebarea ta va fi in scurtul expozeu ce-l voi face.
Dar poate ca un raspuns telegrafic pot sa dau ca sa se largeasca eventual  sfera celor intersati: Adam si Eva inseamna exact ce inseamna si in mitul biblic adica  "perechea primordiala"  si de aceea cred ca denumirea cu aceasta sintagma metaforica este foarte nimerita asa cum sunt  si sintagmele  "Y-Adam" sau "Eva mitocondriala ".
Teoria "Y-Adam" sau "Eva mitocondriala " mi se pare de neînțeles deoarece așa zisul "Y-Adam" și așa zisa "Eva mitocondriala" au trăit în epoci diferite și deci nu văd cum ar putea fi din acest punct de vedere "perechea primordiala"."Eva mitocondriala" pare a fi o clonare perpetuă de gen feminin...."Y-Adam" cum s-au reprodus și ce genuri de urmași a avut?!???Te rog explică de ce crezi în teoria "Y-Adam" sau "Eva mitocondriala ".....

Offline Electron

• Veteran
  • Mesaje postate: 8172
  • Popularitate: +237/-214
« Răspuns #16 : Octombrie 17, 2019, 09:55:11 a.m. »
Si by the way Electron este foarte intrebator si se pare ca despre el nu vrea sa dea nici-o indicatie  ca cine stie ce spune maine stiinta oficiala si dlui poate fi gasit in ofsaid asa ca nu ne etalam, nu spunem ce carti avem noi noi  punem intrebari.
Nu stiu ce crezi tu ca ai de castigat in urma eforturilor tale de a ma ataca si discredita, atribuindu-mi astfel de motivatii. Mai bine vezi-ti de topice.

e-
Don't believe everything you think.

Offline atanasu

• Senior
  • Mesaje postate: 1167
  • Popularitate: +14/-138
« Răspuns #17 : Octombrie 17, 2019, 12:58:31 p.m. »
A.Mot, ai dreptate in ce observi ba pot sa adaug si voi reveni la aceasta cand voi mai dezvolta subiectul asa cum am promis la inceputul firului. Pot sa-ti confirm ca desigur perioadele in care au vietuit Y-Adam si eva Mitocondriala sunt departate in timp dar ce este interesant cu trecerea timpului acest ecart a scazut mult.
Ipoteza mea considera ca cei doi au trait simultan in acelasi timp si loc pentru a se putea intalni si procrea sexual, au trait adica in acel sa-i zicem Eden ca pentru mine nu conteaza numele el indicand un loc unic si sa-i zicem a sasea zi(daca gresesc sa ma corectezi) exact precum s-a intamplat prin Voia Domnului cu modelele lor biblice despre  care tu ai spus ca sunt dupa tine reale si produse de pronia divina(Vointa Dumnezeiasca) adica acei 99% credit dat legendei bilblice.

Offline atanasu

• Senior
« Răspuns #18 : Octombrie 17, 2019, 01:08:19 p.m. »
@Electron,
Imi vad de topic imi pare bine cand intervine oricine cu buna credinta si nu apreciez reaua credinta. poate ca nu am dreptate dar facand pe rabinul din Buhusi sau pe unul amplasat aici ex catedra cu sarcina el de a pune intrebari si altii sa-i raspunda dar neprecizand ce crede el, motiv pentru care se naste consistent banuiala unei neasumari de raspundere.
Asadar repet intrebarea dar nu aici este locul  in care sa raspunzi si o s-o repet si pe topicul unde este normal sa mut aceasta discutie repet pentru a nu sufoca firul deschis de mine. Vad ca A.Mot a inteles si a procedat in consecnta aici postand ceva in topic
Asadar pentru alt fir:
Electron esti evolutionist sau creationist ca sa inteleg si eu cu cine eventual stau de vorba ?
« Ultima Modificare: Octombrie 17, 2019, 07:14:51 p.m. de atanasu »

Offline A.Mot

• Experimentat
« Răspuns #19 : Octombrie 18, 2019, 09:23:35 a.m. »
A.Mot, ai dreptate in ce observi ba pot sa adaug si voi reveni la aceasta cand voi mai dezvolta subiectul asa cum am promis la inceputul firului. Pot sa-ti confirm ca desigur perioadele in care au vietuit Y-Adam si eva Mitocondriala sunt departate in timp dar ce este interesant cu trecerea timpului acest ecart a scazut mult.
Ipoteza mea considera ca cei doi au trait simultan in acelasi timp si loc pentru a se putea intalni si procrea sexual, au trait adica in acel sa-i zicem Eden ca pentru mine nu conteaza numele el indicand un loc unic si sa-i zicem a sasea zi(daca gresesc sa ma corectezi) exact precum s-a intamplat prin Voia Domnului cu modelele lor biblice despre  care tu ai spus ca sunt dupa tine reale si produse de pronia divina(Vointa Dumnezeiasca) adica acei 99% credit dat legendei bilblice.
Aștept cu interes dezvoltarea la subiect adică la Adam și Eva mai ales că eu nu consider că Adam și Eva a fost perechea primordială și așa stă scris și în Biblia Ortodoxă.Este greșit să consideri că Adam și Eva a fost perechea primordială și că ar fi putut să aibă urmași prin incest!Eu cred cu tărie că Adam a fost primul om creat în ziua a treia a "Facerii" de catre DUMNEZEU iar pe Eva a făcut-o din coasta lui Adam în ziua a șasea dar ei au stat în Rai până în urmă cu 5780 de ani si ca atare conform științei și Bibliei Ortodoxe rezultă că DUMNEZEU a făcut pe Terra în ziua a șasea adică în urmă cu multe sute de mii de ani poate chiar milioane de ani sute de mii de perechi de oameni bărbați și femei de diverse  rase și grupe sanguine pe toată Terra.
« Ultima Modificare: Octombrie 18, 2019, 05:46:08 p.m. de A.Mot »

Offline atanasu

• Senior
« Răspuns #20 : Octombrie 18, 2019, 12:22:06 p.m. »
Nu inteleg ce sustii? Detaliaza cumva.

Offline A.Mot

• Experimentat
« Răspuns #21 : Octombrie 18, 2019, 05:57:38 p.m. »
Nu inteleg ce sustii? Detaliaza cumva.
Știința (arheologia) spune clar când au apărut primii oameni iar evreii susțin că ei provin din Adam și Eva de 5780 de ani și asta consider că este perfect adevărat și deci Cain avea de unde să-și ia o soție și anume din ținutul Nod , iar acea femeie în mod evident nu era sora sa.