Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

windows

Creat de dennis_444_005, Februarie 08, 2013, 09:31:42 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

Cel mai simplu este sa cautati un "speedtest", pe "batranul google" , de preferat sa nu aiba legatura cu ISP-ul care va furnizeaza legatura internet.Acolo vi se da, de obicei, viteza de download, upload si uneori "ping-ul".
Mai puteti intra in meniul "command" si aflati "ping-ul".Ar trebui sa fie, pe google.ro, de exemplu, sub 25 ms pentru 30Mbps in perioada de "trafic intens".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ion adrian

Pai serv.ro daca asta este un speed test imi da viteze mari dar nu se regasesc si la mine in mod efectiv. asadar eu cred ca este o incompatibilitate intre caracteristicile computerului meu si caracteristicile mult superioare ale trenului de informatii care intra in el.Dar nu stiu sigur asta, doar banuiesc . Cam cum o cireada de vaci ar incerca sa treaca toate printr-o poarta mica. S-ar bloca cu siguranta.

valangjed

E posibil ca din cauza "vitezei" reduse a procesorului sa nu puteti "valorifica" cei 30 Mbps.Incercati comenzile urmatoare:start-> run (aici apare o fereastra in care scrieti "cmd") apasati enter, apare o fereastra neagra in care scrieti "ping google.ro", apasati enter si asteptati sa va dea rezultatul in ms.La asta ma refeream in partea a doua a ultimului mesaj.Poate stiati asta dar ati spus ca nu va pricepeti la "astfel de lucruri".Scuze daca am inteles gresit.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ariel55

http://www.speedtest.net/

Alegi un server pe harta si afli ce viteze up/down ai.Eventulal mai schimbi si continentul ca sa sti pe ce te bazezi.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ion adrian

Am intrat in http://www.speedtest.net/ si am ales Bucuresti si vitezele sunt mai mari decat ce am contracta eu adica cca 55 M ptr D si 14-15 pentru U.!!!???


ion adrian

V. o sa incerc ce spui tu, nu ma pricp dar daca stiu cate ceva este disparat iar chestia aia cu incompatibilitatea viteza de acces frecventa sau RAM o banuiesc doar pe baza logica si se pare ca tu o confirmi?

ariel55

#21
Nu ai nici o treaba cu RAM si alte chestii.Cel mult daca esti conectat USB, depinde ce versiune USB ai 2 sa 3.Cand ai sa schimbi server-ul ales, in afara Romaniei, ai sa vezi care este realitatea.Acum ai viteza mare , avand fibra optica.De viteza asta te poti bucura in tara, cand iesi cu cererea afara, vei avea viteza mica, deoarece afara , nu este generalizata fibra optica si fiecare server, te "serveste" cu viteza sa proprie si in funtie de cate cereri are.
Nu poti fi "imparat" in internet.Cu, cat sunt mai multi conectati, cu atat viteza scade, pentru ca fluxul este limitat si se imparte la numarul de cereri.
Ce ai tu acum, este bun de "gaming" in Ro si, transfer rapid de fisiere in cartier.
Personal cred ca introducerea fibrei in Ro este o actiune buna, din pacate avantajul catre serverele exterioare nu se vede, in exterior, tehnologia de data asta fiind un pic invechita.Au si ai nostri un avantaj farta de alti, au sarit niste pasi tehnologici.  8)

Citat55 M ptr D si 14-15 pentru U
Nu ma mira, mai ales daca ai ales sa masori intre tine si provider-ul tau. cauta alt provider din bucuresti si vezi cum se face exchange-ul intre servere ... ;D
La viteza gasita, calculatorul tau nu are nevoie de nici un upgrade.Merge foarte bine!
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ion adrian

Domnule nu intelegi ca efectiv nu am nici-o viteza mare ca stau si un minut pana intra yahoo sau ceva similar. uite acum a intrat repede acest forum dar uneori este lent desi serv.ro imi arata download de 27 M. alte elemente nu ma intereseaza cum ar fi USB 17 sau din astea. Odata ce am marit prin fibra optica(asa o fi) viteza de acces ma astept sa beneficiez de ea asa cum tot tugulanul daca aude ca a crescut PIB vrea sa simta si el la buzunar aceast aspect :)

ariel55

CitatDomnule nu intelegi ca efectiv nu am nici-o viteza mare ca stau si un minut pana intra yahoo sau ceva similar.
Nu esti multumit, cere provider-ului sa revina la vechea configuratie.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

puriu

Viteza de comunicatie e mai putin importanta decat banda disponibila care se imparte cu toate calculatoarele, smartfon-urile, etc. conectate simultan la serverul providerului. In Task Manager / Networking se poate observa ca se primeste din cand in cand trafic cu viteza procentual mica, iar in restul timpului traficul este zero. Pentru ca Internetul sa mearga ca inainte ar trebui ca banda inchiriata de catre provider sa creasca o data cu traficul si cu numarul de abonati, dar asta costa.

ion adrian

@puriu,
De acord cu ce spui dar problema mea era lipsa de ficienta a maririi vitezei de acces din abonamentul meu de la 6M la 30 M pentru download fara ca sa simt vreun efect pozitiv ba chiar din contra impresia generala este ca e mai prost.
Nu imi pun problema sa schimb abonamentul pentru ca mi-a schimbat modemul ca sa pot folosi si wireless pentru sotia mea care se plimba cu laptopul ei mai performant prin casa. De altfel ea nu a simtit o inrautatire a vitezei caci era rapida si inainte si acum.
Eu ma gandeam doar ca avand un calculator doar cu 1,6 GHz apare o contradictie intre viteza lui si viteza cu care ii parvin informatiile. Am si dat un exemplu prin modul in care se blocheaza oile sau vacile si in general animalele(si oamenii in caz de panica)la trecerea printr-o poarta ingusta. Atat si nimic mai mult. Daca exista un raspuns la aceasta intrebare asa cum o pun eu bine daca nu, nu.
Multumesc si inca odata scuze pentru deranj.

puriu

Un modem apare ca un singur abonat si primeste trafic ca un singur abonat. Daca la modem sunt conectate simultan mai multe calculatoare viteza lor scade. Viteza declarata, dar negarantata, a retelei se refera la comunicarea standard (un numar de octeti) a abonatului cu serverul retelei. Exista abonamente speciale la care viteza minima este garantata, dar sunt cam scumpe.

ion adrian

viteza scade si cand sotia nu e logata si cum nu sta prea mult la computer cam asta este regula. hai s-o lasam balta ca m-am plictisit. cred ca chestia aia cu strunga vacilor sau a oilor se aplica si aici. :)