Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Observatiile teoretice ale lui Stephen Hawking asupra gaurilor negre

Creat de Sagoth-sabathan, Iunie 22, 2008, 01:59:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Virgil

  O informatie in miscare, este atunci cand informatia se deplaseaza de la emitator ( cel care detine informatia) la un receptor (cel care afla). Pe traseul acesta informatia este in miscare, fie ca se transmite prin vid, aer sau apa. Si in cazul cartilor informatia sufera o deplasare, mai bine zis o transpunere din mintea celui care elaboreaza informatia, catre editor, si apoi spre cei interesati. In cazul micro, momentul cinetic, spinul, si celelalte cum pot fi luate in calcul, daca intre gaura neagra si particula incidenta sant diferente cosmice de aproximativ 10^60, adica diferenta intre atom si Soare.

Adi

Interesanta ideea de "informatie in miscare". Masa in miscare si energie in miscare imi pot imagine, informatie in miscare mai greu, dar o sa ma mai gandesc ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Abel Cavaşi

Mă frământă un gând, sugerat de citatul:
Citat din: Electron din Iunie 22, 2008, 10:59:21 PMDar, cu precizarea ca pe masura ce colapseaza (si raza lor tinde spre zero) masa lor nu creste, adica din exterior nu se simte "brusc" o atractie mai puternica gravitationala decat ianinte de colapsare. O masa are aceeasi masa, oricat de densa ar fi. ;)
.

Ce vrea să spună Electron aici? Vrea să spună că dacă gaura neagră colapsează fără să-şi modifice masa atunci în exterior se va simţi ,,nebrusc" o atracţie gravitaţională mai puternică? (Evident, în ipoteza că măsurătorile se fac în toate cazurile la aceeaşi distanţă de centrul găurii negre, distanţă mai mare decât raza orizontului.)

Ce părere aveţi, atracţia gravitaţională exercitată de o gaură neagră se modifică prin colapsarea acesteia, sau rămâne constantă (dacă masa ei rămâne constantă)? Depinde intensitatea câmpului gravitaţional al unei găuri negre măsurată în acelaşi punct (exterior găurii negre) numai de masa găurii negre sau depinde şi de raza găurii negre?

m00nkiller

Pai as preciza in primul rand ca prima data un corp colapseaza si apoi se transforma in gaura neagra. Nu poate colapsa de doua ori! In al doilea rand presupun ca masa gaurii negre nu se schimba daca nu exista aport de energie si substanta. Se schimba doar densitatea care devine teoretic infinita.

Abel Cavaşi

Salut, m00nkiller! Mulţumesc pentru precizări, dar eu nu asta am întrebat :( .

Adi

Intensitatea campului nu depinde decat de masa gaurii negre in metrica Schwarzschild. De asemenea in fizica clasica. Tot aici un corp sferic exercitata o atractie gravitationala ca si cum toata masa ar fi concentrata in centrul lui. Cand corpul colapseaza si formeaza o gaura neagra exact aceasta se intampla, toata masa se concentreaza in centrul lui.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Abel Cavaşi din August 23, 2008, 09:38:07 AM
Mă frământă un gând, sugerat de citatul:
Citat din: Electron din Iunie 22, 2008, 10:59:21 PMDar, cu precizarea ca pe masura ce colapseaza (si raza lor tinde spre zero) masa lor nu creste, adica din exterior nu se simte "brusc" o atractie mai puternica gravitationala decat ianinte de colapsare. O masa are aceeasi masa, oricat de densa ar fi. ;)
.

Ce vrea să spună Electron aici? Vrea să spună că dacă gaura neagră colapsează fără să-şi modifice masa atunci în exterior se va simţi ,,nebrusc" o atracţie gravitaţională mai puternică? (Evident, în ipoteza că măsurătorile se fac în toate cazurile la aceeaşi distanţă de centrul găurii negre, distanţă mai mare decât raza orizontului.)

Cred ca Electron vrea sa zica ca atractia gravitationala are acceasi valoare, dar daca ar avea loc vreo schimbare, ea nu se simte instantaneu, pentru ca orice interactie se deplaseaza cu viteza luminii. In particular, in colapsare se emit unde gravitationale, se banuieste, si chiar daca am avea instrumente foarte precise pe Terra, ele nu ar fi simtite instantaneu, ci peste cam 8 minute ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Abel Cavaşi

#37
Excelente răspunsuri, Adi!
Bun, deci asta înseamnă că, în ipoteza că raza Soarelui ar începe să se micşoreze foarte mult (ajungând la raza Schwarzschild, chiar), traiectoria planetelor şi a oricărui corp din sistemul solar n-ar trebui să se modifice. Nu-i aşa?

m00nkiller


Adi

Citat din: Abel Cavaşi din August 23, 2008, 11:34:59 AM
Excelente răspunsuri, Adi!
Bun, deci asta înseamnă că, în ipoteza că raza Soarelui ar începe să se micşoreze foarte mult (ajungând la raza Schwarzschild, chiar), traiectoria planetelor şi a oricărui corp din sistemul solar n-ar trebui să se modifice. Nu-i aşa?

Da, asta ar insemna.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sieglind

Citat din: Electron din Iunie 22, 2008, 02:11:08 PM
Din cate stiu eu, Stephen Hawking e cel care a formulat teorema despre "distrugerea informatiei" si tot el s-a razgandit si a demonstrat contrariul dupa cativa ani. Nu stiu detalii, pentru ca nivelul teoretic folosit ma depaseste, dar pentru mine faptul ca nici Hawking nu e "consistent" in afirmatii inseamna ca mai avem de studiat teroretic (dar si practic) faimoasele corpuri ceresti. :)

Apropo, despre "evaporarea gaurilor negre", in cartea sa "O scurta istorie a timpului", Hawking propune urmatorul mecanism: In apropierea orizontului gaurii negre, ca in orice alt punct din spatiu, mai ales in "vid", se formeaza neincetat perechi de particule-antiparticule care au o durata de viata foarte scurta (mai mica decat timpul lui Planck) dupa care se anihileaza reciproc. Ei bine, daca una din particule din acea pereche "cade" dincolo de orizont, atunci cea care ramane in afara nu se mai anihileaza ci se va indeparta de gaura neagra, parand ca a fost "emisa" de ea. Desigur, prin asta masa gaurii negre ar scadea, ceea ce duce la termenul de "evaporare". Din cate am citit aceasta "radiatie Hawking" a fost deja detectata, ceea ce confirma pana una alta teoria propusa de el, si inseamna ca "gaurile negre nu sunt totusi asa de negre" ;D

e-

Acum le-a 'nuanţat': par mai degrabă gri.  

http://www.scientia.ro/stiri-stiinta/80-fizica/5919-stephen-hawking-orizontul-evenimentelor-gaurilor-negre-este-incompatibil-cu-mecanica-cuantica.html

puriu

Sa citam mai bine din articolul  "Information loss in black holes" publicat de Hawking S.W. in PHYSICAL REVIEW D in 2005:
"The formation and evaporation of black holes is regarded as a scattering problem with all measurements being made at infinity. This seems to be well formulated only in asymptotically AdS spacetimes. The path integral over metrics with trivial topology is unitary and information preserving. On the other hand, the path integral over metrics with nontrivial topologies leads to correlation functions that decay to zero.Thus at late times only the unitary information preserving path integrals over trivial topologies will contribute. Elementary quantum gravity interactions do not lose information or quantum coherence."
Fiecare sa inteleaga ce vrea.