Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mecanica - planul inclinat

Creat de badeaiulia, Februarie 27, 2011, 02:02:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

badeaiulia

Pe un plan inclinat, de baza b=40m si inaltimea h=9m, se afla un corp de masa m= 100kg sub actiunea unui forte F=500N paralela cu planul si indreptata in sus. Coeficientul de frecare corp-plan u= 0,2.

a) Ce valoare trebuie sa aiba forta F1, pentru a urca uniform corpul pe plan?

1) Nu stiu cum vine F1 desenata, nu-mi pot da seama.
2) Am aflat Forta de frecare.
Ff=uG.
Ff= u*m*g= 0,2*100*9.8= 196

Am aflat sinul unghiului alfa. Sin alfa= H/b= 9/40=o,2.

Si de aici n-am mai stiut. Ma puteti ajuta?

<modificat titlul discutiei pentru a reflecta continutul>

Electron

Citat din: badeaiulia din Februarie 27, 2011, 02:02:31 PM
Pe un plan inclinat, de baza b=40m si inaltimea h=9m, se afla un corp de masa m= 100kg sub actiunea unui forte F=500N paralela cu planul si indreptata in sus. Coeficientul de frecare corp-plan u= 0,2.

a) Ce valoare trebuie sa aiba forta F1, pentru a urca uniform corpul pe plan?
Ce forta e notata cu F1 ?

Citat1) Nu stiu cum vine F1 desenata, nu-mi pot da seama.
Depinde ce alte forte mai sunt prezente (in special forta F). Din textul problemei nu se intelege clar daca F1 trebuie calculata in prezenta fortei F sau in lipsa ei. Poti sa dai textul exact al problemei ca sa vedem care e situatia?

Citat2) Am aflat Forta de frecare.
Ff=uG.
Ff= u*m*g= 0,2*100*9.8= 196
Acest calcul este gresit, deoarece in formula "Ff = u G", G este componenta normala la suprafata, iar pe un plan inclinat ca in problema ta, nu toata greutatea apasa normal (perpendicular) pe plan, ci doar componenta de rigoare.

CitatAm aflat sinul unghiului alfa. Sin alfa= H/b= 9/40=o,2.
Nici calculul acesta nu este corect. H si b sunt catetele triunghiului, cu ele nu poti calcula sinusul.

CitatSi de aici n-am mai stiut. Ma puteti ajuta?
In primul rand esti rugata sa da textul exact al problemei, ca sa stim ce se da si ce se cere fara ambiguitate.

In al doilea rand, trebuie sa refaci desenul, descompunerea fortelor se face cu regula paralelogramului, in desenul tau nu ai respectat aceasta regula pentru G.


e-
Don't believe everything you think.

badeaiulia

#2
pe un plan inclinat, de baza b si inaltimea h, se afla un corp de masa m sub actiunea unei forte f, paralela cu planul si indreptata in sus. Coeficientul de frecare corp-plan este u. Aflati:
a) corpul urca sau coboara?
b) Ce valoare trebuie sa aibe forta F1, pentru a urca uniform corpul pe plan
c) Lucrul mecanic, L, efectuat de forta F1 in lungul planului.
Aplicatie: b=40m, h=9m, m=100kg, F=500N, u=0,2.


<eliminat citat inutil>

Electron

Ok, acum e mai clar cum e pusa problema.

Sper sa refaci desenul cat de curand.

La intrebarea a) ce (si mai ales cum) ai raspuns? In cazul problemelor de acest fel, intrebarile (si ordinea lor) nu sunt intamplatoare.

e-
Don't believe everything you think.

badeaiulia

#4
Am spus ca se urca. Pentru ca specifica in text ca forta se indrepta in sus. Eu asa cred. Nu sunt buna la explicat. si in legatura cu desenul nu am nicio idee. Eu asa am crezut ca se deseneaza. Imi mai puteti spune o data unde am gresit? As vrea sa inteleg problema ca s-o pot rezolva.

<eliminat citat inutil>

Electron

Citat din: badeaiulia din Februarie 27, 2011, 04:04:37 PM
Am spus ca se urca. Pentru ca specifica in text ca forta se indrepta in sus. Eu asa cred. Nu sunt buna la explicat.
Aceasta este o argumentatie gresita. Doar din orientarea fortei F, nu se poate decide in ce directie se deplaseaza corpul. Gandeste-te astfel: daca nu este nici o forta F indreptata in sus (sau daca F are modulul 0), atunci corpul are toate sansele sa coboare (daca forta de frecare e suficient de mica). Daca insa F are un modul foarte mare, corpul ar putea sa urce. Depinde de marimea lui F.

Prima intrebare e pusa deci pentru a calcula, cu valorile date, care e situatia: corpul urca sau coboara? Pentru asta trebuie sa calculezi rezultanta tuturor fortelor care actioneaza asupra corpului. In functie de orientarea rezultantei, vei stii in ce sens se misca (daca se misca) dragul de corp.

Citatsi in legatura cu desenul nu am nicio idee. Eu asa am crezut ca se deseneaza. Imi mai puteti spune o data unde am gresit?
In primul rand, cand descompui o forta pe doua axe, trebuie sa folosesti regula paralelogramului. Cunosti aceasta regula?
In al doilea rand, cand desenezi forte, e indicat sa le reprezinti ca niste sageti, ca sa stii clar unde incep si unde se termina. In desene facute curat si la scara, multe rezultate "se vad" direct pe desen.


e-
Don't believe everything you think.

badeaiulia

#6
<eliminat citat inutil>

Mai bine de atat nu-mi iese desenul. Daca nu este bine mi-l puteti face dumneavoastra?

Electron

Nu este bine, pentru ca nu ai folosit regula de care am amintit. Nu voi face desenul in locul tau, trebuie sa intelegi care e greseala si sa o corectezi singura. Repet intrebarea: cunosti regula paralelogramului, da sau nu?

e-

Don't believe everything you think.

badeaiulia

Citat din: Electron din Februarie 27, 2011, 05:00:47 PM
Nu este bine, pentru ca nu ai folosit regula de care am amintit. Nu voi face desenul in locul tau, trebuie sa intelegi care e greseala si sa o corectezi singura. Repet intrebarea: cunosti regula paralelogramului, da sau nu?

e-




da, o cunosc. nu inteleg unde am gresit. asa ne desena si la clasa.

Electron

Ok, atunci indica pe desen paralelogramul folosit la descompunerea fortei G.

e-
Don't believe everything you think.

badeaiulia

Citat din: Electron din Februarie 27, 2011, 05:20:59 PM
Ok, atunci indica pe desen paralelogramul folosit la descompunerea fortei G.

e-

eu n-am inteles ce este F1? Cum vine. Din cauza asta n-am stiut sa fac problema. Am citit-o de foarte multe ori, am incercat milioane de metode, dar tot nu mi-a dat raspunsul corect. Nu stiu cum s-o desenez, unde...

Electron

Eu nu te-am intrebat despre F1, ci despre descompunerea lui G.

Oricum, inainte sa vorbim de F1 (ceruta la punctul b al problemei), trebuie sa raspunzi corect la punctul a.

Care este bilantul fortelor din problema (repet, inca nu intervine deloc F1 la prima intrebare)? Doar pe baza acestui bilant poti avansa in rezolvare.

e-
Don't believe everything you think.

badeaiulia

Citat din: Electron din Februarie 27, 2011, 06:08:28 PM
Eu nu te-am intrebat despre F1, ci despre descompunerea lui G.

Oricum, inainte sa vorbim de F1 (ceruta la punctul b al problemei), trebuie sa raspunzi corect la punctul a.

Care este bilantul fortelor din problema (repet, inca nu intervine deloc F1 la prima intrebare)? Doar pe baza acestui bilant poti avansa in rezolvare.

e-



Chiar trebuie demonstrat ca urca? Adica nu este destul de clar cand spune ca Forta este paralela cu planul si se indreapta in sus?

Nu inteleg  cum vine F1. Nu pot intelege.

kpatrat

Da, trebuie demonstrat. Nu este clar deoarece tu trebuie sa calculezi rezultanta fortelor de pe OX . Daca forta nu e suficienta, atunci corpul va cobori. Un exemplu concret: un balon cu aer cald; daca forta ce il ridica nu e mai mare decat forta de greutate nu se va ridica sau daca e deja in aer va cobori.
F1 e F din desenul tau si e aproximativ corect reprezentata (trebuie paralela cu ox). In desenul tau nu e corecta descompunerea vectorului G, in sensul ca nu se vede ca suma vectorilor Gn si Gt este egala cu G.
Si inca ceva: normala este egala cu G cand alfa=0. In cazul tau, alfa>0 si din acest motiv decompui G, ca el nu actioneaza numai pe oy, ci si pe ox. De aici si notatile Gn (n de la normala) si Gt(t de la tractiune).

mircea_p

Citat din: kpatrat din Februarie 27, 2011, 10:04:40 PM
Da, trebuie demonstrat. Nu este clar deoarece tu trebuie sa calculezi rezultanta fortelor de pe OX . Daca forta nu e suficienta, atunci corpul va cobori. Un exemplu concret: un balon cu aer cald; daca forta ce il ridica nu e mai mare decat forta de greutate nu se va ridica sau daca e deja in aer va cobori.
F1 e F din desenul tau si e aproximativ corect reprezentata (trebuie paralela cu ox). In desenul tau nu e corecta descompunerea vectorului G, in sensul ca nu se vede ca suma vectorilor Gn si Gt este egala cu G.
Si inca ceva: normala este egala cu G cand alfa=0. In cazul tau, alfa>0 si din acest motiv decompui G, ca el nu actioneaza numai pe oy, ci si pe ox. De aici si notatile Gn (n de la normala) si Gt(t de la tractiune).
t este de la "tangential(a)".