Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problemă cu configuraţia electronică

Creat de Reveuse.Kaari, August 10, 2010, 10:38:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Reveuse.Kaari

Salut. (Mai) Am o întrebare. Sună cam aşa: Ce loc ocupă în sistemul periodic elementul al cărui ion [tex]E^{2+}[/tex] are următoarea configuraţie:
K: 2[tex]e^-[/tex]
L: 8[tex]e^-[/tex]
M: 8[tex]e^-[/tex]             
Dacă [tex]E^{2+}[/tex] are configuraţia electronică aşa, eu m-am gândit că E are configuraţia aşa:
K: 2[tex]e^-[/tex]
L: 8[tex]e^-[/tex]
M: 10[tex]e^-[/tex].

Sau nu? Mă gândesc că ar mai putea fi şi

K: 2[tex]e^-[/tex]
L: 8[tex]e^-[/tex]
M: 8[tex]e^-[/tex]
N: 2[tex]e^-[/tex].
În primul caz elementul se află în perioada a 3a,   în grupa a 10a [huh????nu cred că e bine (defapt sigur nu e bine), dar din câte ştiu nr grupei=nr electroni de pe ultimul strat]. Iar în cazul nr 2 elementul se află în perioada a 4a, grupa a 2a. În ambele cazuri elementul ar trebui să se afle în căsuţa nr 20, ţinând cont de faptul că Z=20, iar în cazul nr 2 chiar se potriveşte. Aşa că tind să cred că varianta a 2a e cea "câştigătoare". Dar există o mare problemă. M-am uitat la răspunsuri şi acolo scrie că elementul se află în gr a 2a principală, perioada a 3a, căsuţa nr 12. Îmi explică şi mie cineva vă ce am greşit? Şi îmi cer scuze că vă deranjez cu probleme atât de simple.

hellboy

neata, stai linistit(a), nici o problema nu-i prea simpla.

Raspunsul gasit de tine e corect, Z=20 (calciu parca se numea). Perioada a 3-a, grupa a 2-a principala, si aici e corect. Casuta a douaspea n-are nici o logica, e a 20-a, sau daca vrei a doua din perioada, sau a treia din grupa.

Probabil e o greseala in carte.

mircea_p

Citat din: Reveuse.Kaari din August 10, 2010, 10:38:51 PM

[huh????nu cred că e bine (defapt sigur nu e bine), dar din câte ştiu nr grupei=nr electroni de pe ultimul strat]. Iar în cazul nr 2 elementul se află în perioada a 4a, grupa a 2a.

Regula asta nu e valabila in general, trebuie sa fii atenta. De exemplu titanul are 2 electroni pe ultimul  "strat" (N) si este in grupa a 4b (grupa tranzitionala).
Straturile au o substructura. Uneori e mai avantajos energetic sa se puna electroni pe stratul urmator inainte ca stratul "curent" sa fie complet ocupat.

Thorth

Salutare,

Electronii care tot greaviteaza in jurul atomilor sunt pozitionati si ei intr-un fel, nu se invart haotic. Si pentru a intelege mai bine cum sunt asezati trebuie sa faci cunostiinta cu orbitali. Ce sunt obitali? Reprezinta locul cel mai probabil unde se gaseste un electron. Orbitali este concruent cu substantivul orbita, care descrie un traseu pe unde se deplaseaza anumite particole. S-au observat 4 tipuri de orbite. Si astfel orbitalii sau notat in felul urmator: Orbitali de tip s, p d,f. Fiecare dintre ei au o anumita forma geometrica. Ai invatat din cate vad, ca electronii se aseaza pe 7 straturi,  K L M N O P Q ; Pe fiecare strat pot exista mai multi orbitali, dar pe fiecare strat exista o limita a nr de electroni. Cred ca ai mai auzit de niveluri energetice si ca electrii pot trece pe niveluri energetice superioare sau inferioare. Bun ideea este in felul urmator: Ca un electron sa stea pe un anumit orbital el suporta anumite constrangeri, adica el este solicitat energetic, adica nu isi permite sa stea oriunde, el sta acolo unde sistemul se conserva cel mai bine si unde este constrans cel mai putin. 2 electroni sunt asezati de orbitali de tip s, el trebuie sa execita o anumita presiune pe nucleu si invers. Cand un electron trece pe un nivel superior inseamna ca ca el graviteaza pe orbitali de tip p (a schimbat traseul). si uite asa functioneaza cam tot atomul, la un moment dat cand se pune problema de mai multi electroni, apar anumite conflicte. Si anumite, unui electron ii este mult mai greu dpdv energetic sa se duca mai departe de nucleu (nu este stabil) si uite asa, el nu se duca ci incepe sa se plimbe pe un alt orbital. Pe scurt electronul graviteaza acolo unde face intregul sistem (atom)  stabil si el consuma cea mai putina energie.

Sper ca inteles 10% din ce am spus, ca  m-am exprimat cam aiurea  ::)

florin_try

Citat din: Thorth din August 11, 2010, 03:37:38 AM
Sper ca inteles 10% din ce am spus, ca  m-am exprimat cam aiurea  ::)

Ai dreptate.

Thorth

 :D :D

fata in fata imi este foarte usor sa prezint ceea ce doresc sa zic :D in scris imi este greu ca vreau sa exprima multe in cat mai putine randuri :D

chimistul

Citatfata in fata imi este foarte usor sa prezint ceea ce doresc sa zic Cheesy in scris imi este greu ca vreau sa exprima multe in cat mai putine randuri Cheesy

I:Care este asemanarea intre un inginer si un caine?
R:Amandoi au privirea inteligenta dar nu se pot exprima!

Asta ac sa mai si radem. Si eu sunt inginer! ;D

Thorth


bbb

Citat din: Reveuse.Kaari din August 10, 2010, 10:38:51 PM
Salut. (Mai) Am o întrebare. Sună cam aşa: Ce loc ocupă în sistemul periodic elementul al cărui ion [tex]E^{2+}[/tex] are următoarea configuraţie:
K: 2[tex]e^-[/tex]
L: 8[tex]e^-[/tex]
M: 8[tex]e^-[/tex]             
Dacă [tex]E^{2+}[/tex] are configuraţia electronică aşa, eu m-am gândit că E are configuraţia aşa:
K: 2[tex]e^-[/tex]
L: 8[tex]e^-[/tex]
M: 10[tex]e^-[/tex].

Sau nu? Mă gândesc că ar mai putea fi şi

K: 2[tex]e^-[/tex]
L: 8[tex]e^-[/tex]
M: 8[tex]e^-[/tex]
N: 2[tex]e^-[/tex].
În primul caz elementul se află în perioada a 3a,   în grupa a 10a [huh????nu cred că e bine (defapt sigur nu e bine), dar din câte ştiu nr grupei=nr electroni de pe ultimul strat]. Iar în cazul nr 2 elementul se află în perioada a 4a, grupa a 2a. În ambele cazuri elementul ar trebui să se afle în căsuţa nr 20, ţinând cont de faptul că Z=20, iar în cazul nr 2 chiar se potriveşte. Aşa că tind să cred că varianta a 2a e cea "câştigătoare". Dar există o mare problemă. M-am uitat la răspunsuri şi acolo scrie că elementul se află în gr a 2a principală, perioada a 3a, căsuţa nr 12. Îmi explică şi mie cineva vă ce am greşit? Şi îmi cer scuze că vă deranjez cu probleme atât de simple.
Intr-adevar e calciul (Z=20), dar configuratia electronica nu e aceea pe care ai scris-o tu prima data. Calciul e in grupa a 2a, deci are doi electroni pe ultimul strat. Deci configuratia pe care ai scris-o a doua oara e cea corecta.

silvi

@bianca si restul

ba da,.. si prima configuratie este corecte K -2, L-8, M-8 pentru ca se refera la ionul de calciu, Ca2+, care are cu 2 electroni mai putin ca elementul, deoarece i-a piedut pe acestia in cursul procesului de ionizare.

O sugestie: Scrierea configuratiilor electronice in stilul asta K, L, M.... poate duce la confuzii si neclaritati pentru atomii cu mai mult de 3 statusi, asadar este recomandata utilizarea configuratie electronice folosind si substraturile de forma: 1s22s22p63s23p64s2 de exemplu pentru atomul de calciu.

Cred ca v-am zapacit un pic... daca nu stiti cum sta treaba cu nivelurile (orbitalii) de tip s, p, d, f consultati un manual de clasa a9a sa intrebati aici :-?

bbb

Ea a spus asta:
Citat
Dacă [tex]E^{2+}[/tex] are configuraţia electronică aşa, eu m-am gândit că E are configuraţia aşa:
K: 2[tex]e^-[/tex]
L: 8[tex]e^-[/tex]
M: 10[tex]e^-. [/tex]
Cand am zis prima configuratie, ma refeream la asta, a lui Ca, nu a ionului Ca2+
Citat
este recomandata utilizarea configuratie electronice folosind si substraturile
Nu stiu in ce clasa este ea, deci am presupus ca nu stie cum sta treaba cu substraturile si am folosit K, L,M etc
Citat
daca nu stiti cum sta treaba cu nivelurile (orbitalii)
Crede-ma, stiu cum sta treaba cu configuratiile electronice. Parca scrisesem si un articol despre asta...
Citat
consultati un manual de clasa a9a sa intrebati aici :-?
Sa consultam un manual de clasa a 9a sa intrebam aici? Pe asta nu o inteleg ;)

silvi

Citatconsultati un manual de clasa a9a sa intrebati aici :-?
Sa consultam un manual de clasa a 9a sa intrebam aici? Pe asta nu o inteleg Wink

Scuze, greseala mea, mancasem un 'u', deci e sau :D

Reveuse.Kaari

Eu sincer nu ştiu cum stă treaba cu substraturile, anul acesta trec în a 9a :). De asta am folosit K, L, M etc. A, şi scuzaţi răspunsul întârziat dar am fost plecată.

bbb

Stai linistita. Vei vedea anul acesta cum sta treaba cu substraturile. Problema asta se poate rezolva si cu K, L, M etc.