Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Dorinflip

Interesant.Mersi pentru informatie,dar exista o problema,nu pot sa dau bacul din biologie/chimie. :(

bbb

Stiu...Am verificat astazi din nou ghidul de admitere, sa vad daca am inteles corect si cer chimie si biologie. Si asta cer...Doar ca prima materie pe care o cer e chimia, iar a doua biologia. Deci ma gandesc ca daca ai da bacul din chimie ( se putea da ca materie de profil opus parca, dar nu stiu exact, eu am fost la matematica-informatica) si ai avea medii bune la biologie, poate ai putea. Nu stiu exact, trimite niste mailuri...

Dorinflip


bbb

Nu ai pentru ce sa multumesti. Mi-a facut placere sa te ajut. Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita sa imi spui...

madaalina

               Heyy.. :). Am si eu o nelamurire...adica mai multe :).Sunt clasa a 8a(14 ani) la o scoala generala din Galati si ma tenteaza sa imi continui studiile(liceu, facultatea) in Londra.Am acolo rude si de aceea ma pot integra mai usor.Am multe intrebari.M-am uitat la toate postarile Biancai pe acest forum.Ea spune ca s-a dus in Uk din clasa a 10a si a continuat acolo a 10a si a 11a.M-am uitat pe foarte multe site-uri ale multor colegii.Insa, am o intrebare.Liceul( de la noi) in ce clasa se incepe la ei?Adica eu daca ma duc din clasa a 9a pot lua bursa la vreo un colegiu? Asta era ideea.Mama mea vrea sa intru cu bursa, tinand cont ca taxele de acolo  sunt foarte mari.Am rezultate bune pana acum.Clasa a 5a(9.33) clasa a6a(9.67) si clasa a 7a(9.76).Anul asta,fiind decisiv, fac si pregatire la lb. engleza( nu ca nu as cunoaste o mare parte, dar vreau sa ma perfectionez) si trudesc din greu sa ajung la rezultate si mai bune...Astept de la voi mai multe informatii, despre cum as putea fi admisa la un colegiu din clasa a 9a( daca se poate :-\).
             P.S. Daca nu as lua bursa in Uk, as opta pentru liceul Pedagogic din Galati(al doilea liceu din oras).Acolo as vrea sa studiez profilul Uman, Filologie(tineti cont si de aceste detalii...)
             Astept informatiile voastre.Va multumesc anticipat! :)

foton01

De curiozitate numai... un elev in clasa a 8 cu medii ca ale Madalinei ,olimpic la fizica (faza nationala) in clasa a 8 poate sa intre la liceu cu bursa?
Cum este intrarea aceasta cu bursa? Eu stiu ca pentru elevii din clasa a 8 anul acesta se intra la liceu pe test PISA. Mai exista si alta metoda cum ar fi bursa? eu nu stiam de ea...

bbb

Da, poate sa fie admisa cu bursa in UK. Dar nu sa studieze Advanced level ( ce studiez eu ), care se pot face numai dupa 16 ani. Dar poate sa primeasca bursa sa studieze GSCE- urile, iar mai apoi A-urile. Am colegi care au facut asa
Asta la colegiile particulare. Daca te gandesti la o scoala de stat, mai bine stai acasa...

bbb


foton01

Citat din: Bianca Sala din Octombrie 10, 2009, 02:33:10 PM
Da, poate sa fie admisa cu bursa in UK. Dar nu sa studieze Advanced level ( ce studiez eu ), care se pot face numai dupa 16 ani. Dar poate sa primeasca bursa sa studieze GSCE- urile, iar mai apoi A-urile. Am colegi care au facut asa
Asta la colegiile particulare. Daca te gandesti la o scoala de stat, mai bine stai acasa...


Dar acasa poti sa fii admis si prin alte metode inafara de test PISA, depilda daca esti olimpic....

bbb


foton01

Pana acum nu s-a dat dar asa zic astia ca de anul acesta o sa se dea...

madaalina

    Daa... multumesc mult bianca pentru raspuns.. :-* deci pot sa aplic la colegii pentru bursa din clasa a 9a.:P studiind acele cursuri :D apoi A level.Am inteles!Dar studiind acele cursuri inainte de A level, ce implica defapt aceste cursuri?Sunt mai   multe materii (ca si la noi)?Sunt pe baza unor profile(ca la liceele nostre)? Sau cum? ???
    Si in legatura cu acest test PISA care sa da la sfarsitul clasei a 8a.Da...am auzit de el cum ca s-ar da obligatoriu pentru admitere la liceu.Nu stiu daca olimpicii ``scapa`` sa zicem asa, de acest test. ???Am impresia ca fiecare elev care vrea sa intre la liceu da acest test PISA,test pe baza a caror note se intra la liceul favorizat.Asa am impresia.Acum nu stiu exact.Nici ministerul educatiei nu e sigur 100% inca.Sunt intr-o continua schimbare..! ::)

bbb

#57
Buna madaalina. Acum aflu si eu despre acest test PISA...Oricum, cu Ministerul Educatiei de la noi nimic nu e sigur...
Aceste GCSE-uri sunt cursurile care se fac aici inainte de A-uri si completeaza secondary education. Sunt in jur de 6-7 materii parca. Daca te uiti pe linkul dat de mine mai sus, acel colegiu impune trei materii ( matematica, engleza si informatica parca), iar trei le alegi tu. Eu nu am facut aceste GCSE-uri, deoarece am ales sa fac clasa a 9a in tara si sa vin aici numai din a 10a. In timpul clasei a 9a, am aplicat pentru burse la diferite colegii si am venit aici pentru interviu.

PS: Nu te supara pe mine, dar incearca sa te exprimi si sa scrii corect in limba romana. Mai ales daca vrei sa studiezi in alta tara...Lasa spatiu intre virgula si cuvantul urmator, incepe propozitia cu litera mare, lasa spatiu intre punct si cuvantul urmator...Face mesajul tau mai usor de citit...

madaalina

      Aha! Nu ma supar! Stai linistita! Oricum la calculator, incerc sa scriu cat se poate de bine :) tinand cont ca graba asta.... ::). Anyway. Deci aceste cursuri sunt un fel de clasa a 9a la noi. Aha... Interesant. Deci practic fiecare colegiu include si aceste cursuri de pregatire pentru A level? :-\
      :-* :-* :-*

bbb

Nu neaparat. Unele colegii au si GCSE si A, unele au numai A. Studiaza cu atentie aceste linkuri, pe mine m-au ajutat sa inteleg "cu ce se mananca" scolile aici. Apoi daca mai ai nelamuriri, te ajut cu placere. Tot in acest topic, am postat linkurile catre paginile web ale unor colegii ce private ce au cursuri de A level. Caut si postez si cu GCSE, vad ca se cere  :)

http://en.wikipedia.org/wiki/GCE_Advanced_Level

http://en.wikipedia.org/wiki/General_Certificate_of_Secondary_Education

PS: Ma bucur ca ai inteles ca pe acest forum incercam sa scriem cat mai corect romaneste...