Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

intrebare nestiutoare

Creat de anitza, Februarie 11, 2009, 01:30:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

anitza

salutare dragilor,

am si eu o intrebare si va rog sa nu radeti de mine, pt ca habar nu am de chimie si reactiile sale.

Am un amestec de apa cu acetona tehnica, nu va pot zice proportiile, si as vrea sa stiu daca se poate face separare intre cele doua substante. daca las amestecul intr-un recipient afara, acetona se va evapora!? daca da, cam in cat timp?

Multam si sper sa aud cat de curand vesti de la voi.

Anitza

Adi

Bine ai venit la noi pe forum, Anita. Avem cativa oameni activi pe partea de chimie (nu eu, eu sunt pe fizica) si sunt sigur ca o sa iti raspunda. Intrebarea ta este practica, adica chiar ai amestecul asta, nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

Salut!

Separarea se paote face cel mai simplu prin distilare. Practic si lasatul afara la soare  tot o distilare este. Numai ca nu va pleca toata acetona din apa niciodata. Legat de timp cred ca e pusa intrebarea asa doar sa fie pusa. Intreb si eu: Dar ce cantitate de amestec este. Daca e o picatura probanil 2-3 secunde iar daca e 1 mc probabil un an. 

anitza

m-ai nimerit, chiar e vorba de 1 mc :D

chimistul

Banuiesc ca vorbesti de amestecul rezidual ramas dupa ceva extractii sau spalari uscari cu acetona. Solutia este distilarea. Distilarea sub vacuum ajuta mult pt ca scade presiunea si implicit temperatura de fierbere.Bafta!

PS. As putea sa stiu si eu de unde atata amestec si eventual care este compozitia?

ChemicalBrother

amestecul trebuie distilat, dar nu se separa 100% apa de acetona. Pentru un randament mai bun la separare trebuie sa folosesti un solvent organic care sa scoata acetona din apa si apoi sa distili acetona din solvent. Cu lasatul la soare nu rezolvi nimic