Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Experimente ce se pot face acasa

Creat de night!, Noiembrie 21, 2008, 02:29:42 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

chimistul

Unul si mai simplu. Pune sare in bere si sapun deasupra si gata clabucii. ::)

mircea_p

Daca pui sapun in apa nu obtii clabuci oricum?
Daca pui sare si bere se fac mult mai multi? Sau poate fara sa agiti amestecul?
Altfel de ce sa strici berea?

chimistul

e vorba de solubilitate. sarea e mai solubila decat CO2 si il inlocuieste. daca vrei un efect si mai bun pune solutie de saramura. viteza de solubilizare e si mai mare ca la solid. si vezi ce iese. da chiar asa nu merita sa strici berea. incearca cu apa minerala si zahar. sau solutie de zahar. e si mai si ;D

mircea_p

Asta am observat chiar si fara sapun. Cand pui zahar in bauturi gazoase se degaja gazul dizolvat.
Da si mai puternic este efectul daca pui ness (de exemplu in Pepsi) - face spuma de da pe afara. Nu stiii daca efectul e legat tot de solubilitate? Sau are ceva de-a face cu porozitaaea granulelor de ness?

1Q-D3XT3R

In cazul apa minerala + zahar,sare,nisip ...etc...  I-am putea numi "catalizatori" ...Acidul carbonic este un acid foarte slab si instabil ... E de ajuns sa pui un obiect acolo si se descompune .... La fel se intampla si cu peroxidul de hidrogen dar acesta este putin mai stabil ca si acidu carbonic ...Dar ma gandesc si la chestia ca zaharul este mai solubil in apa decat CO2 ...dar in cazul nisipului atunci ? care nu este solubil ... deci eu cred ca i putem numi catalizatori :D.....

chimistul

CitatLa fel se intampla si cu peroxidul de hidrogen

Eu stiu ca e o reactie lenta de tot.

Citatdeci eu cred ca i putem numi catalizatori

si ce catalizeaza?

1Q-D3XT3R

Descompunere peroxidului de hidrogen nu e de loc lenta !!!!  E foarte "violenta" dar nu se degaja caldura .... Depinde de concentratia de peroxid , apa oxigenata are 3 % si daca pui  dioxid de mangan (pasta aia neagra din baterii zinc-carbon) iese O2 si este foarte vizibila ....  http://www.youtube.com/watch?v=xutLDLT_Bd4 uite aici un link .. solutia aia e foarte concentrata !

chimistul

Salut

CitatDescompunere peroxidului de hidrogen nu e de loc lenta !!!!

Asa o fi de aia se poate pastra mult si bine in farmacii? Ca reactia de descompunere e rapida, nu?

Dioxidul de mangan actioneaza ca si un catalizator si mareste viteza de reactie de multe ori. De aceea e "violenta" reactia.

1Q-D3XT3R

Cand am zis ca "descompunerea peroxidului de hidrogen nu este deloc lenta" ma gandeam si la dioxidu de mangan bagat in ea....

ChemicalBrother

Experiment
ingrediente: piatra vanata - CuSO4
bicarbonat de amoniu: NH4HCO3
rugina :FeO(OH)+...important e sa contina ioni de Fe
eprubeta+sursa de foc (aragaz pentru cei de acasa)
Mod de lucru. Durata experiment: 5-10 min
se prepara o sulutie concetrata de CuSO4 se toarna in eprubeta si se incalzeste la flacara (faceti un manson de hartie!). In momentul in care fierbe se adauga NH4HCO3. In scurt timp se inchide culoarea solutiei, se mai tine pe flacara scurt timp. Adaugati rugina si observati colorarea in verzui la solutiei din eprubeta.

Explicatii: Incalzirea bicarbonatului de amoniu determina descompuneea lui in amoniac , dioxid e carbon si apa. Amoniacul reactioneaza cu solutia de sulfat de cupru formand o combinatie complexa [Cu(NH3)4]2+ de culoare mai inchisa decat simpla solutie de piatra vanata. Adaugarea ionului de Fe continut in rugina determina formarea altei combinatii complexe pe baza de Fe!
---------------------------------------------------------------------------------


va continua

andardx

Citat din: 1Q-D3XT3R din Iulie 22, 2009, 11:30:18 AM
In cazul apa minerala + zahar,sare,nisip ...etc...  I-am putea numi "catalizatori" ...Acidul carbonic este un acid foarte slab si instabil ... E de ajuns sa pui un obiect acolo si se descompune .... La fel se intampla si cu peroxidul de hidrogen dar acesta este putin mai stabil ca si acidu carbonic ...Dar ma gandesc si la chestia ca zaharul este mai solubil in apa decat CO2 ...dar in cazul nisipului atunci ? care nu este solubil ... deci eu cred ca i putem numi catalizatori :D.....
afirmatiile tale sint bizare :o
aceia nu sint catalizatori, un catalizator participa la o reactie chimica, ceea ce nu e cazul aici.
aici e vorba de niste centri activi, pe care reactia se desfasoara cu preferinta. acesti centri activi sint orice discontinuitati de material, cristale, zgirieturi...
deci, aici are loc o degajare de CO2 preferentiala pe granulele de nisip. e ceea ce se intimpla daca intr-un pahar cu sifon pui un cub de gheata.

mercur


mercur

Totusi nu te sfatuiesc sa faci asta in casa!

1Q-D3XT3R

Mi mi sa parcut ca e bomba si nu racheta   ;D ...Pun pariu ca contine nitrat de potasiu ..  ;)

radhoo

Citat din: mercur din Decembrie 19, 2009, 12:40:30 PM
Uite aici un clip despre cum poti sa faci o racheta cu faina...
http://www.youtube.com/watch?v=iIkk0D2tUU8
da e faina ... amestecata cu azotat/clorat de potasiu (care conteaza de fapt) .  in loc de faina se poate folosi zahar, lactoza, amidon, etc.