Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme de matematica

Creat de Decebal, Noiembrie 11, 2008, 10:47:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Decebal

Citat din: HarapAlb din Februarie 07, 2009, 09:17:43 PM
Decebal, uite un forum de matematicieni http://forum.matematic.ro/index.php sunt sigur ca iti vor clarifica toate nelamuririle tale mai bine decat incercam noi.
Multumesc frumos!

Decebal

Citat din: Electron din Februarie 07, 2009, 08:52:34 PM
Desigur, ai dreptul la parerea ta. Totusi, inca nu ai raspuns ce inseamna "0,(9)1".
Asta inseamna ca esti un mincinos. Pe alt forum ai declarat ca nu esti profesor. Te rog sa-ti retragi minciuna acolo unde ai scris-o (aici sau pe celalalt forum), altfel vei fi exclus de aici petru minciuna.
0,(9)1=9*0,(9)-8 si se demonstreaza prin inductie asa cum unii matematicieni au demonstrat si prin inductie ca
0,(1)=1/9;0,(2)=2/9;0,(3)=3/9;......;0,(8)=8/9;0,(9)=9/9;
Spune pe ce forum am declarat ca nu sunt profesor?

 pentru insistenta in minciuna

Electron

Citat din: Decebal din Februarie 08, 2009, 09:10:16 AM
0,(9)1=9*0,(9)-8 si se demonstreaza prin inductie asa cum unii matematicieni au demonstrat si prin inductie ca
0,(1)=1/9;0,(2)=2/9;0,(3)=3/9;......;0,(8)=8/9;0,(9)=9/9;
Ti-am mai spus ca pana nu inveti sa scrii corect expresiile matematice, nu ai sanse sa rezolvi corect probleme.

9 * 0,(9) - 8 = 9 * 9 / 9 - 8 = 9 * 1 - 8 = 9 - 8  = 1. (si nu e egal cu aberatia scrisa de tine)

Expresia "0,(9)1" este un nonsens matematic la fel ca "1,0000,100" si neputand reprezenta nici un numar, nu poate fi egalata cu 1.

Daca zici ca tu poti demonstra prin inductie matematica aberatia scrisa de tine, sa te vad cum o faci.

CitatSpune pe ce forum am declarat ca nu sunt profesor?
Decebal, chiar asa naiv esti sa crezi ca ceea ce scrii pe internet este perfect anonim? Daca in cursul zilei de azi nu rectifici minciuna, vei fi expulzat de pe forumul nostru.

e-
Don't believe everything you think.

Decebal

Citat din: Electron din Februarie 08, 2009, 12:31:58 PM
Citat din: Decebal din Februarie 08, 2009, 09:10:16 AM
0,(9)1=9*0,(9)-8 si se demonstreaza prin inductie asa cum unii matematicieni au demonstrat si prin inductie ca
0,(1)=1/9;0,(2)=2/9;0,(3)=3/9;......;0,(8)=8/9;0,(9)=9/9;
Ti-am mai spus ca pana nu inveti sa scrii corect expresiile matematice, nu ai sanse sa rezolvi corect probleme.

9 * 0,(9) - 8 = 9 * 9 / 9 - 8 = 9 * 1 - 8 = 9 - 8  = 1. (si nu e egal cu aberatia scrisa de tine)

Expresia "0,(9)1" este un nonsens matematic la fel ca "1,0000,100" si neputand reprezenta nici un numar, nu poate fi egalata cu 1.

Daca zici ca tu poti demonstra prin inductie matematica aberatia scrisa de tine, sa te vad cum o faci.

CitatSpune pe ce forum am declarat ca nu sunt profesor?
Decebal, chiar asa naiv esti sa crezi ca ceea ce scrii pe internet este perfect anonim? Daca in cursul zilei de azi nu rectifici minciuna, vei fi expulzat de pe forumul nostru.

e-
9*0,99-8=8,91-8=0,91;9*0,999-8=8,991-8=0,991;....;9*0,9999-8=8,9991-8=0,9991....;9*0,(9)-8=8,(9)1-8=0,(9)1
Astea nu sunt motive de a fi avertizat si expulzat de pe forum.Imi pare rau ca nu vrei sa incercam sa comunicam,uite cu "Adi" am inceput un nou mod de comunicare pe care vad ca el l-a apreciat si mi-a dat de inteles ca ma accepta asa cum sunt dar sa incerc si eu sa pun intrebari dupa ce postez o idee proprie sau a altuia si pe care sa o comentam prin intrebari si raspunsuri.Nu cred ca regulamentul acestui forum iti da dreptul sa ataci persoana mea (privind numele,cultura,cate sotii am avut si amante am,etc) ci doar ideea mea.Daca oamenii de stiinta s-ar fi atacat asa cum ma ataci tu pe mine care ar fi fost azi nivelul stiintei si al civilizatiei umane?Eu nu sunt cercetator dar imi place sa stiu cat mai multe despre orice domeniu al stiintelor si al religiilor si trebuie sa recunosc ca am avut de invatat de la toti cei cu care am intrat in dialog pe orice forum si deci si de pe acest forum.Intrebarile mele si poate si multe din raspunsurile mele poate sunt agasante dar gandeste-te ca asa ne intarim credinta in ceea ce credem si anume unii intr-o teorie si altii in alta teorie. Diversitatea de pareri si idei pot duce la schimbari fundamentale creind astfel salturi calitative in cunoasterea existentiala a universului si deci si a noastra a oamenilor. Ce importanta are ce profesie are un individ cand se stie ca au fost cazuri si nu putine in care autodidacti au adus si ei contributii la cunoasterea in general a realitatii.
Regret profund ca nu voi putea sa mai am de la voi raspunsuri la multele mele intrebari pe care sunt atat de curios sa le aflu raspunsurile!Eu nu sunt indoctrinat de relgie si nici de stiinta si cred ca asa este bine pana la proba clara privind un adevar sau altul.
FACA-SE VOIA ADMINISTRATORULUI ACESTUI FORUM!Domnule Administrator "Adi",existenta mea pe forum depinde de Dvs.!Oricum aduc mii de multumiri tuturor forumistilor care au dialogat cu mine!Pe curand sau la buna vedere intr-o alta viata!

Electron

Citat din: Decebal din Februarie 08, 2009, 05:41:57 PM
9*0,99-8=8,91-8=0,91;9*0,999-8=8,991-8=0,991;....;9*0,9999-8=8,9991-8=0,9991
Pana aici e ok.

In schimb, saltul la asta e complet nejustificat. (Nici macar cum se foloseste inductia nu sti !!!)
Citat9*0,(9)-8=8,(9)1-8=0,(9)1
Asta este un nonsens, pentru ca notatia "0,(9)1" nu inseamna nimic coerent si deci nu e corecta. Paranteza se pune doar daca vorbim de o perioada infinita. Ca atare, prin simpla notatie "0,(9)" se interzice scrierea de cifre dupa perioada, pentru ca daca e ceva dupa perioada (in cazul tau "1") atunci (9) nu mai este perioada.

De aceea iti spun sa inveti notatiile inainte sa emiti aberatii pe unde mergi.

CitatAstea nu sunt motive de a fi avertizat si expulzat de pe forum.
Corect, scrierea de enormitati si aberatii nu e motiv de expulzat de pe forum. Minciuna in schimb este motiv suficient.

CitatNu cred ca regulamentul acestui forum iti da dreptul sa ataci persoana mea (privind numele,cultura,cate sotii am avut si amante am,etc) ci doar ideea mea.
Decebal, nimeni nu ti-a atacat numele, cultura, numarul sotiilor sau amantelor etc. Ai fost prins cu minciuna si ti se cere sa o rectifici. Daca continui sa ne minti iti bati joc de noi, motiv pentru care vei fi exclus.

CitatDaca oamenii de stiinta s-ar fi atacat asa cum ma ataci tu pe mine care ar fi fost azi nivelul stiintei si al civilizatiei umane?
Eu nu te-am atacat cu nimic. Ce anume din ce am scris eu consideri atac la persoana ta?

CitatCe importanta are ce profesie are un individ cand se stie ca au fost cazuri si nu putine in care autodidacti au adus si ei contributii la cunoasterea in general a realitatii.
Are o importanta atunci cand acei "autodidacti" mint despre studiile pe care le au. E interesant ca acum incerci sa o scalzi, ca de fapt nu e importanta profesia. Dar nu ai recunoscut faptul ca nu esti profesor, sau ca din proprie initiativa te consideri "profesor autodidact". Cum e, care e adevarul? Spune-l si vei putea ramane pe forum.

CitatFACA-SE VOIA ADMINISTRATORULUI ACESTUI FORUM!Domnule Administrator "Adi",existenta mea pe forum depinde de Dvs.!
Da, decizia finala e a administratorului. Votul meu este sa fii exclus. E pacat ca pentru o minciuna ai ajuns in situatia de fata. E o pata pe caracterul tau, cu ea vei ramane pana recunosti adevarul.

e-
Don't believe everything you think.

Decebal

Citat din: Electron din Februarie 08, 2009, 05:58:45 PM
Da, decizia finala e a administratorului. Votul meu este sa fii exclus. E pacat ca pentru o minciuna ai ajuns in situatia de fata. E o pata pe caracterul tau, cu ea vei ramane pana recunosti adevarul.
Stiam ca si tu esti Administrator dar ma gandesc ca Domnul Administrator "Adi" are cel mai puternic cuvant in privinta unei decizii pe acest forum!Cu stima!Pe curand,sper!

Decebal

Citat din: Electron din Februarie 08, 2009, 05:58:45 PM
In schimb, saltul la asta e complet nejustificat. (Nici macar cum se foloseste inductia nu sti !!!)
O afirmatie se stabileste si prin inductie!Inductia matematica in cazul discutat si disputat mai sus presupune verificarea existentei egalitatii 9*0,(9)-8=0,(9)1 pentru aparitia cifrei 9 de dupa virgula de doua,trei,patru,....,n ori si aratand ca daca pentru (n+1) este verificata egalitatea atunci egalitatea este verificata pentru orice numar natural n>1 oricat de mare ar fi "n".Oare nu este evident ca egalitatea este valabila pentru orice numar natural n>1?!!!???
 A expirat perioada in care trebuia sa rectifice minciuna.

AlexandruLazar

Citateste verificata egalitatea atunci egalitatea este verificata pentru orice numar natural n>1 oricat

0.(9) nu are un număr natural de zecimale după virgulă.

Electron

Citat din: Decebal din Februarie 08, 2009, 07:22:50 PM
[...] presupune verificarea existentei egalitatii 9*0,(9)-8=0,(9)1 pentru aparitia cifrei 9 de dupa virgula de doua,trei,patru,....,n ori
Decebal, de cate ori sa-ti spun ca "0,(9)1" este o incoerenta in notatie? Invata sa scrii corect matematic si apoi incearca sa faci demonstratii. Cat despre inductie, nu ai aratat nicaieri ca de la rangul k, se deduce rangul k+1 al propozitiei pe care doresti sa o demonstrezi. Reia si lectia despre inductie, ca deja incompetenta ta e prea de tot.

CitatOare nu este evident ca egalitatea este valabila pentru orice numar natural n>1?!!!???
Egalitatea scrisa de tine este o ineptie si nu e corecta. Retine ca 0,99...91 nu se poate scrie ca numar cu perioada dupa virgula, oricate cifre de 9 ar fi inaintea lui 1.

e-
Don't believe everything you think.

Moderator1

@Decebal: timpul care ti s-a acordat pentru a-ti recunoaste minciuna a expirat. In curand vei fi exclus definitiv de pe forumul nostru. Asemenea comportamente nu se accepta aici.

<M1>

Adi

I-am transmis conditiile noastre, sa ii dam pana maine sa vedem daca admite pubic ca a mintit, ca de fapt nu este profesor de matematica la gimanziu si restul conditiilor pe care i le-am pus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Bun, povestea aceasta a ajuns la un final. Decebal a recunoscut in privat ca a mintit atunci cand a pretins ca este profesor de gimanaziu de matematica timp de 10 ani de zile. El era de fapt un simplu inginer. Faptul ca e inginer nu este o scuza ca nu intelege ca 0,(9) este complet identic cu 1, insa macar ne ia o piatra de pe inima. Iata ca nu era profesor de matematica de gimanziu. Ne-ar fi fost mila de bietii elevi.

A refuzat imperativul nostru de a admite public pe forum ca a mintit despre identitatea lui, inducandu-ne in eroare. Asa ca a ales sa ii fie sters contul, ceea ce s-a intamplat azi dimineata. Sa fie un exemplu negativ ce nu trebuie urmat. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

din cate stiu eu 0,(9) in perioada nu se accepta in formalismul matematic. Adica e 1 si atat. In orice baza exista un numar din asta problematic cum e 0,(3) pentru baza 4 si altele.  Adica un calculator ca lumea, gen unul de la Texas Instruments nu va scrie niciodata 9,4(9) ci direct 9,5. 9,4(9) si 9,5 sunt egale si ambele numere sunt rationale (adica pot fi reprezentate ca un raport de 2 numere intregi). Perioada de 9 sau b-1 pentru baza b in general nu prea se accepta tocmai pentru ca duce la confuzii si false probleme de matematica.
Desi 0,(5)3 de exemplu e aberant, exista in matematica astfel de numere bizare, cum ar : suma i de la 0 la infinit din 10 la puterea -(i factorial) (da, e o serie si e convergenta, tinde la 1,110001000000000000000001.... = 10^0 + 10^-1 + 10^-2 + 10^-6 + 10^-24 +... ).   Asta are o importanta istorica, fiind primul numar transcendent descoperit, chiar inainte sa se demonstreze ca pi si numarul lui euler sunt transcendente.

Electron

Citat din: graethel din Februarie 23, 2009, 02:24:15 AM
din cate stiu eu 0,(9) in perioada nu se accepta in formalismul matematic.
Bineinteles ca se accepta. Nu e nimic "bizar" la numarul 0,(9). Este demonstrat ca 0,(9) = 1 si cu asta basta. Cine nu stie folosi formalismul matematic degeaba incearca sa rezolve probleme.

CitatAdica un calculator ca lumea, gen unul de la Texas Instruments nu va scrie niciodata 9,4(9) ci direct 9,5.
Acesta nu e un argument relevant in matematica. Ce zici tu tine de algoritmul implementat in acel calculator "ca lumea" la nivelul reprezentarii numerelor reale.

CitatDesi 0,(5)3 de exemplu e aberant, exista in matematica astfel de numere bizare, cum ar : suma i de la 0 la infinit din 10 la puterea -(i factorial) (da, e o serie si e convergenta, tinde la 1,110001000000000000000001.... = 10^0 + 10^-1 + 10^-2 + 10^-6 + 10^-24 +... ).
1) Tu crezi ca exista o asemanare intre aberatia "0,(5)3" si suma de care vorbesti?
2) Ce e bizar la suma respectiva?
3) Poti sa arati aici cum se demonstreaza ca suma e convergenta?

e-
Don't believe everything you think.

laurentiu

demonstratia convergentei e problema banala de clasa a11-a:sirul e strict crescator si strict mai mic decat suma dupa i=0 pana la n din 1/10^i care are limita 10/9 ,deci din proprietatea lui weierstrass sirul fiind strict crescator si marginit superior este convergent .