Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bbb

#825
Citat
Sa ma pot angaja imi trebuie work permit, pentru care trebuie sa fiu in UK, asta doar sa aplic pentru el. Work permitul este gata in minim 1 luna jumatate, dar sunt cazuri in care acesta nu a venit nici dupa 5 luni de asteptare.
Vezi ca tu, ca si student, poti sa aplici pentru yellow card de student (care iti da dreptul sa lucrezi 20 de ore pe saptamana in timpul scolii si nelimitat in vacanta). Iti trebuie o hartie de la scoala iar apoi yellow cardul il iei imediat.
Citat
Voi aplica printr-o agentie.
Eu inca nu pot sa inteleg de ce unora le place sa aplice printr-o agentie. Inteleg daca aplicatia ar fi ceva teribil de greu, dar e ceva foarte simplu... Si cu agentia mai trebuie sa aplici si la universitatile partenere cu ei (dintre care majoritatea sunt slabe) sau daca nu trebuie sa ii platesti sa aplici la altele care vrei tu.
De ce sa ma complic cand pot eu frumos sa imi completez aplicatia, sa platesc taxa UCAS si sa aplic? Asa stiu ca am aplicat a universitatile la care am vrut si ca mi-am facut aplicatia cum am putut mai bine. Ca mai bine decat mine, nimeni nu poate sa imi faca aplicatia...

PS: Vezi ca in Scotia taxele de scolarizare sunt zero. Si eu si Adi am tot spus asta de nu mai tin minte cate ori, da' tot degeaba...

Adi

Asa e, Bianca, incredibil mentalitatea tinerilor romani in general de a alege calea cea mai usoara, dar cea plina de compromisuri, impreuna cu impulsul asta de a merge cu turma? Si iarasi le spun, habar nu au ce descoperiri stiintifice au avut loc in Scotia. Si ei raspund clar: nu ne-a spus la scoala. De fapt, ei cred ca nu stiu nici macar care descoperire stiintifica a avut loc in Germania, care in Franta si care in Anglia. O lipsa de cultura generala, o lipsa de initiativa (de a se informa si de a aplica singuri). Poate totusi se vor destepta asa odata ce ajung in strainatate la facultate.

Oricum, eu intrasem aici sa va propun spre lectura acest articol. Nu imi exprim opinia, dar merita citit.

http://www.campusnews.ro/stiri-opinii-8197336-cum-sunt-alungati-din-tara-tinerii-cercetatori-valorosi.htm
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat din: Adi
Si ei raspund clar: nu ne-a spus la scoala
Pai poate ei se asteapta sa li se spuna la scoala sau sa le spunem noi ca la Edinburgh au fost, de exemplu, Charles Darwin, James Clerk Maxwell, Piers Sellers (al treilea britanic in spatiu, nu mai tin minte exact in ce an), sau Gordon Brown (fostul prim ministru). Si apoi ca la Glasgow au fost James Watt sau Lord Kelvin. Si dupaia sa le si spunem ce au facut fiecare din numele de mai sus. :)
Citat
Oricum, eu intrasem aici sa va propun spre lectura acest articol. Nu imi exprim opinia, dar merita citit.
Interesant articol, chiar  merita citit.

Adi

#828
Citat din: Bianca Sala din Ianuarie 10, 2011, 08:52:38 PM
Citat din: Adi
Si ei raspund clar: nu ne-a spus la scoala
Pai poate ei se asteapta sa li se spuna la scoala sau sa le spunem noi ca la Edinburgh au fost, de exemplu, Charles Darwin, James Clerk Maxwell, Piers Sellers (al treilea britanic in spatiu, nu mai tin minte exact in ce an), sau Gordon Brown (fostul prim ministru). Si apoi ca la Glasgow au fost James Watt sau Lord Kelvin. Si dupaia sa le si spunem ce au facut fiecare din numele de mai sus. :)
Citat
Oricum, eu intrasem aici sa va propun spre lectura acest articol. Nu imi exprim opinia, dar merita citit.
Interesant articol, chiar  merita citit.

Ehe, iata ca le spusesi tu pana la urma. Si as mai adauga eu pe James Hutton, cel care a fondat geologia moderna, aratand ca Pamantul nu avea o varsta de 7000 de ani, cum zicea Biblia, ci de cel putin cateva milioane de ani. El a daramat ideea ca muntii erau dintotdeauna asa cum sunt azi, ci sa s-au format in timp, prin cicluri de ridicare de sol si de eroziuni, etc. Si el era scotian si a putut face descoperirea in Scotia, caci Scotia avea munti. Caci el nu a avut doar o idee, ci a aratat-o experimental, cu monstre din munti. Chiar era greu ca un englez sa descopere cand ei nu aveau decat campii. Am scris un articol amplu despre asta pe Stiinta Azi si se gaseste in brosura nou lansata de Stiinta Azi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

DanielTex

#829
Citat din: Bianca Sala din Ianuarie 10, 2011, 08:52:38 PM
Citat din: Adi
Si ei raspund clar: nu ne-a spus la scoala
Toata lumea vrea mura in gura, desi o sursa mai buna ca internetul e greu de gasit. ;D
Ei bine, toata lumea vrea informatii mura in gura, desi ceva mai bun ca internetul nu stiu daca gasesti.
Pai poate ei se asteapta sa li se spuna la scoala sau sa le spunem noi ca la Edinburgh au fost, de exemplu, Charles Darwin, James Clerk Maxwell, Piers Sellers (al treilea britanic in spatiu, nu mai tin minte exact in ce an), sau Gordon Brown (fostul prim ministru).  Si dupaia sa le si spunem ce au facut fiecare din numele de mai sus. :)
Citat
Oricum, eu intrasem aici sa va propun spre lectura acest articol. Nu imi exprim opinia, dar merita citit.
Interesant articol, chiar  merita citit.
La Glasgow a fost si James Watt cat si Lord Kelvin, Joseph Black, dar nu-l uitati si pe tatal economiei Adam Smith iar la Edinburgh creatorul "Sherlock Holmes" Sir Conan Doyle (Absolvent de Medicina).
 Da un articol interesant si tot odata succint in prezentarea realitatii. ;D

bbb

Ehe, iata ca le-am zis pana la urma. Da' nu le-am zis de toti si nici de ce au facut toti, asa ca mai au de descoperit. :D

Adi

Citat din: Bianca Sala din Ianuarie 10, 2011, 09:10:33 PM
Ehe, iata ca le-am zis pana la urma. Da' nu le-am zis de toti si nici de ce au facut toti, asa ca mai au de descoperit. :D

Asa e, pana la urma tot ei trebuie sa faca pasii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioanabc

Citat din: Adi din Ianuarie 10, 2011, 08:28:27 PM
Asa e, Bianca, incredibil mentalitatea tinerilor romani in general de a alege calea cea mai usoara, dar cea plina de compromisuri, impreuna cu impulsul asta de a merge cu turma? Si iarasi le spun, habar nu au ce descoperiri stiintifice au avut loc in Scotia. Si ei raspund clar: nu ne-a spus la scoala. De fapt, ei cred ca nu stiu nici macar care descoperire stiintifica a avut loc in Germania, care in Franta si care in Anglia. O lipsa de cultura generala, o lipsa de initiativa (de a se informa si de a aplica singuri).
Asta am spus EU, nu EI. Asa ca, citez, "lipsa de cultura generala, de initiativa" atribuie-mi-le mie, nu celor care cauta informatii in agentii de genul celei mentionate de Banned. Si apropo, foarte slaba faculta Sheffield, intra-devar, n-am ce spune..

bbb

Lipsa de cultura si initiativa nu ti-au fost atribuie nici tie, nici lui Banned ci a fost o parere generala. Care trebuie sa recunosti ca e adevarata. Am fost si eu in Romania.
Oricum, eu cred ca niciodata nu e prea tarziu sa afli lucruri noi. De exemplu, nici eu nu stiam de James Hutton pana nu a spus Adi de el. Asa ca si acum este vreme ca cei de care vorbeam sa se informeze despre uiversitati. Chiar daca au aplicat deja, informatia le va fi folositoare cand isi vor cauta job sau vor vrea sa aplice la master
Iar intr-adevar, Sheffield nu e o facultate slaba. Asa cum nici Manchester nu e. Eu am spus ca majoritate facultatilor cu care lucreaza  ei sunt slabe (vezi Essex).

Banned

Poate raspund in numele ,,turmei" de care zice Adi cand iti raspund la intrebarea ,,Eu inca nu pot sa inteleg de ce unora le place sa aplice printr-o agentie." . Este foarte simplu. Aceasta ,,turma" nu se indreapta spre ceva mai usor cand aplica printr-o agentie (cand te hotarasti ca vrei sa studiezi intr-o tara straina deja te indepartezi cu mult de sensul cuvantului ,,usor" ) ci pur si simplu cauta siguranta, siguranta care o regaseste undeva unde exista experienta in domeniu. Asa ca afirmatii de genul ,,incredibil mentalitatea tinerilor romani in general de a alege calea cea mai usoara, dar cea plina de compromisuri, impreuna cu impulsul asta de a merge cu turma" zic eu ca nu isi au locul, Adrian.

Revenind la subiect ,,PS: Vezi ca in Scotia taxele de scolarizare sunt zero. Si eu si Adi am tot spus asta de nu mai tin minte cate ori, da' tot degeaba..."  am scris, chiar in repetate randuri ca Uk este targetul meu. Poate a fost vina mea ca nu am specificat ca Scotia face parte din UK.

Lasand glumele de-o parte, ca universitati din Scotia am pe lista Glasgow ( un pic peste nivelul meu ) si Dundee, dar acestea nu sunt pe lista universitatilor partenere. Aplicand singur la o universitate, in primul rand intru pe un teren necunoscut si in al doilea rand exista si un time pressure. Majoritatea universitatilor au ca deadline 15 ianuarie.

bbb

Glasgow e o universitate foarte buna, dar cerintele de admitere nu sunt atat de mari. La Glasgow conteaza foarte mult personal statementul si scrisoarea de referinta. Multi considera ca cerintele de admitere mai mici pe care le are Glasgow sunt de vina ca universitatea e pe un loc mai slab in topuri decat ar trebui sa fie. Asa ca nu ai de ce sa te temi sa aplici la Glasgow.
Daca tot vrei sa aplici prin acea firma, ei nu te lasa sa alegi si universitati pe care le vrei tu, atata timp cat pui si una cu care lucreaza ei?

Banned

Citat din: Bianca Sala din Ianuarie 10, 2011, 09:44:22 PM
Daca tot vrei sa aplici prin acea firma, ei nu te lasa sa alegi si universitati pe care le vrei tu, atata timp cat pui si una cu care lucreaza ei?

Am dreptul la 5 aplicatii gratuite ce pot fi trimise universitatilor partenere. Pentru universitatile nepartenere dansii percep o taxa de 300 Euro.

Adi

Banned, nu e nevoie sa alegi calea cea mai sigura prin agentie, pentru ca tu daca aplici prin UCAS este la fel de sigur. Si aplicand prin agentie faci un compromis in sensul ca trebuie sa pui cel putin o universitate (asa am inteles) de pe lista lor, care in general sunt universitati slabe, care platesc agentia ca le aduce studenti. Desigur, eu am vorbit la general, nu am spus ca tu personal nu vrei sa aplici in Scotia.

ioanabuc, da, tu ai spus ca nu v-au spus la scoala, dar ca tine gandesc multi, numai ca nu au scris pe forum. Este mentalitate de Romania, mentalitate de care sper ca veti scapa cand veti da de greutati in afara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Banned din Ianuarie 10, 2011, 09:49:16 PM
Citat din: Bianca Sala din Ianuarie 10, 2011, 09:44:22 PM
Daca tot vrei sa aplici prin acea firma, ei nu te lasa sa alegi si universitati pe care le vrei tu, atata timp cat pui si una cu care lucreaza ei?

Am dreptul la 5 aplicatii gratuite ce pot fi trimise universitatilor partenere. Pentru universitatile nepartenere dansii percep o taxa de 300 Euro.

Exact ce ziceam noi! De ce sa aplici la universitatile lor partenere cand poti aplica la universitatile pe care le doresti tu? Ei au interes sa te convinga ca acele universitati partenere ale lor sunt bune, dar ele nu sunt neaparat toate bune. E drept ca si majoritatea romanilor care aplica in afara nu sunt toti buni, ci mai degraba elevi medii cu parinti cu bani. Dar cine e cu adevarat bun se vede din atitudinea pe care o are, aceea de a aplica singur prin UCAS.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioanabc

Citat din: Banned din Ianuarie 10, 2011, 09:49:16 PM
Citat din: Bianca Sala din Ianuarie 10, 2011, 09:44:22 PM
Daca tot vrei sa aplici prin acea firma, ei nu te lasa sa alegi si universitati pe care le vrei tu, atata timp cat pui si una cu care lucreaza ei?

Am dreptul la 5 aplicatii gratuite ce pot fi trimise universitatilor partenere. Pentru universitatile nepartenere dansii percep o taxa de 300 Euro.
Decat sa dai 300 de euro mai bine te ajut eu pe gratis sa-ti faci aplicatia :)) Eu recunosc ca e un pic tampita ideea asta de a aplica prin agentie si a alege 5 facultati de-ale lor, dar am apreciat mentalitatea celor de la Edmundo: am ales o facultate de-a lor si 4 pe care mi le-am dorit eu. :D Banned, tu la ce agentie te referi?