Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bozonul Higgs

Creat de Adi, Mai 17, 2008, 05:44:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Deci daca un quarc nu poate exista in stare libera putem considera ca nu are masa de repaus ?
Ma intereseaza in ideea mea ca ar putea exista mai multe forte fundamentale decat 4 si daca le-am descoperii pe toate poate am constata ca exista si una care le poate modifica pe celelalte .
Adica daca ceva ar putea reduce masa , cazurile astea foarte multe de "pretinsa"( cel putin deocamdata ) levitatie ar fi pierdere de greutate nu antigravitatie , in echilibru cu fortele arhimedice datorate atmosferei , ceea ce s-ar putea sa fie si pierdere de inertie .
Adica OZN-ul ar semana mai mult cu bicicleta decat cu motocicleta adica ar functiona prin puterile "posibil paranormale" ale pilotilor .

Adi

Citat din: RaduH din Octombrie 17, 2009, 03:32:58 PM
Deci daca un quarc nu poate exista in stare libera putem considera ca nu are masa de repaus ?

Masa pentru cuarci este un caz mai greu de analizat decat pentru electroni. Dar din cate inteleg eu cuarcii ar avea masa cand sunt liberi, dar au si masa (o alta valoare) cand sunt in diferite particule. Caci energia de interactiune cu alti cuarci si gluoni ar da o componenta in masa lor. Nici eu nu inteleg inca prea bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

#137
Doi teoreticieni au emis o ipoteză conform căreia Natura nu permite producerea bosonului Higgs şi prin urmare intervine "din viitor" pentru a împiedica experimentele de la CERN să producă bosonul Higgs. Vestea a fost promovată de New York Times săptămâna trecută, iar ieri a ajuns în România prin PRO-TV şi ZIUA.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alberteinstein

Adi, ai comentat foarte frumos. Felicitari!
Problema este urmatoarea: acei oameni de stiinta spun ca natura va intervenii din viitor. Acum apar intrebarile: ce este aceea natura? ce este acela viitor? Sunt intrebari esentiale, chiar daca par nimicuri.

Electron

Scuze pentru off-topic, dar acum am observat semnatura lui "intellectus":

CitatArgumentea-za tot ce spui!
:o

La asta as raspunde: "verifi-ca (sic) gramatical tot ce scrii".  :-X

end off-topic


e-
Don't believe everything you think.

Adi

#140
Bosonul Higgs este particula prezisă de teoria fizicii particulelor pentru a explica de ce materia are masă. Dacă nu ar avea, s-ar plimba prin Univers doar cu viteza luminii, iar atomii nu s-ar putea forma, iar noi nu am exista. Bosonul Higgs este căutat intens la experimentele CDF şi DZero la acceleratorul Tevatron de lângă Chicago, SUA, iar în curând la cele de la acceleratorul LHC de la Geneva. Între timp, o pagină internet amplă despre povestea bosonului Higgs o puteţi găsi pe pagina pentru public lansată ieri de experimentul CDF.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Am oferit un interviu la EvZ.ro despre studii in strainatate, comparatia cu tara, fizica particulelor si bosonul Higgs. Interviul este foarte lung. Au existat foarte multe comentarii. A generat dezbatere, in general cu tenta spre religie si filosofie. Am primit si multe intrebari de stiinta. Am raspuns cat am putut la ele si voi mai continua sa raspund.

Articolul este: Un roman, decis sa descopere "particula lui Dumnezeu".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Un teoretician roman de la laboratorul american Fermilab a analizat cel mai recent rezultat de la experimentul DZero de la Fermilab, cel care arata o usoara asimetrie intre dezintegrarea mezonilor B in muoni si antimuoni si zice ca aceasta este in acord cu teoria supersimetrica, o continuare a Modelului Standard, iar daca aceasta este corecta, atunci inseamna ca exista 5 bosoni Higgs, iar nu doar unul singur.

Iata un articol la Realitatea.NET despre aceasta.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

Am o nelamurire legata de asimetria materie-antimaterie: din ce am aflat pana acum in momentul Big-Bangului s-au produs cantitati egale de materie si antimaterie. Am inteles ca si astazi, ca dealtfel dintotdeauna, fluctuatiile cuantice ale vidului produc perechi  particula-antiparticula care insa se anihileaza reciproc destul de repede. Dupa cum rezulta din articolul de pe Realitatea, asimetria rezulta din dezintegrarea unei particule complexe (mezonul B) in particule elementare (muon-antimuon), insa eu cred ca ar trebui cautata asimetria din momentul producerii particulelor elementare "din nimic" (fluctuatiile cuantice). Daca nu exista o astfel de asimetrire, ar insemna ca, indiferent de alte "asimetrii" ar trebui sa existe in Univers un numar egal de particule si antiparticule, deoarece fiecare particula e produsa DOAR in pereche cu antiparticula sa si e anihilata DOAR de antiparticula sa. Cu alte cuvinte, sunt produse impreuna si dispar impreuna.

Adi

Citat din: 123 din Iunie 18, 2010, 11:40:27 AM
Am o nelamurire legata de asimetria materie-antimaterie: din ce am aflat pana acum in momentul Big-Bangului s-au produs cantitati egale de materie si antimaterie. Am inteles ca si astazi, ca dealtfel dintotdeauna, fluctuatiile cuantice ale vidului produc perechi  particula-antiparticula care insa se anihileaza reciproc destul de repede.

Corect.

Citat din: 123 din Iunie 18, 2010, 11:40:27 AM
Dupa cum rezulta din articolul de pe Realitatea, asimetria rezulta din dezintegrarea unei particule complexe (mezonul B) in particule elementare (muon-antimuon),

Corect.

Citat din: 123 din Iunie 18, 2010, 11:40:27 AM
insa eu cred ca ar trebui cautata asimetria din momentul producerii particulelor elementare "din nimic" (fluctuatiile cuantice). Daca nu exista o astfel de asimetrire, ar insemna ca, indiferent de alte "asimetrii" ar trebui sa existe in Univers un numar egal de particule si antiparticule, deoarece fiecare particula e produsa DOAR in pereche cu antiparticula sa si e anihilata DOAR de antiparticula sa. Cu alte cuvinte, sunt produse impreuna si dispar impreuna.

Sigur, se cauta astfel de asimetrii dar nu s-a gasit nici una. Teoria noastra spuna ca antimateria si materia sunt produse impreuna. Asadar nu de acolo vine asimetria. Asimetria vine de cand materia se transforma in antimaterie si inapoi in materie. Sau cand particule compuse se descompun. Nu stiu de ce nu crezi ca exista aceasta asimetrie, caci s-a descoperit de multa vreme, inca din anii 1960 in cadrul mezonilor K, iar in ultimul deceniu in cadrul mezonilor B. Cauta pe internet dupa "CP violation" pentru a intelege mai multe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Citat din: 123 din Iunie 18, 2010, 11:40:27 AM
Am inteles ca si astazi, ca dealtfel dintotdeauna, fluctuatiile cuantice ale vidului produc perechi  particula-antiparticula care insa se anihileaza reciproc destul de repede.
Aici e o neintelegere.Sunt particule virtuale teoretice.Daca ar fi reale ar degaja la anihilare fotoni de energie mare.

Adi

#146
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: Adi din Iulie 27, 2010, 03:49:26 PM
Situatia la zi a bosonului Higgs, un articol scris de mine astazi si publicat la Voxpublica si EvZ.
Cateva inadvertente care mi-au sarit in ochi la o citire sumara a materialului si a comentariilor:

1) (...) mai puţin predicţia că ar trebui să existe o particulă nouă, cu aceleaşi proprietăţi ca şi vidul (...)

Vidul este o stare nu o particula, nu le putem compara. Probabil ai vrut sa spui ca ar putea exista un camp asociat unei noi particule, si ca starea acestui camp este, conform predictiei, de vid. Cred ca starea de vid propriu-zisa (care inseamna numar mediu de particule egal cu zero) nu ne spune nimic despre proprietatile particulei care da nastere campului.
E bine ca inainte de publicare sa mai citeasca si altcineva textul pentru a detecta scaparile.


2) Prin comentariile tale Adi, spuneai ca Hawking ar fi unificat relativitatea restransa cu mecanica cuantica. Eu stiam ca unificarea asta s-a facut destul de devreme, incepand cu rezultatele lui Dirac (ecuatia lui Schroedinger relativista ~ 1925) si finalizata de catre Dyson, Feyman, Tomonaga si Schwinger (folosirea calculelor perturbative in electrodinamica cuantica ~ 1948).

cris

Parerea mea e ca bozonul Higgs va fi inghesuit pana la disparitie.

Adi

Mersi de comentarii, HarapAlb. Am auzit expresia de "numere cuantice ale vidului", dar da, nu e exprimata foarte clar. Interesanta si ideea ca ecuatia lui Dirac e o unificare intre relativitate si cuantica. Poate acolo doar o parte din cuantica era unificata, precum Hawking a unificat o parte mai mare, poate Modelul Standard.

Este posibil ca bosonul sa fie inghesuit pana la excludere, ramane ca experimentul sa decida.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro