Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Viata sociala

Creat de sumalan dorin, Aprilie 03, 2015, 07:58:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

Salutari

De ceva vreme ma tot intreb oare ce fel de educatie trebuie sa primim astfel incat sa fim pregatiti pentru viata sociala.Oare conteaza educatia pentru pregatirea copilului=>adolescentului=>tanarului ,pentru viata sociala.Oare ajunge instruirea pe care o primeste copilul in familie pentru viata sociala?

Oare are sau nu importanta viata sociala?Opinia mea este ca da,deoarece omul trebuie sa evolueze in societate.

Va intreb si pe voi ,ce parere aveti legata de pregatirea omului pentru viata sociala.

Lolica

Care ar fi definitia ta de viata sociala? Nu prea inteleg la ce te referi prin asta? Copilul, daca nu creste intr-un mediu complet izolat, tot intra in contact cu alti oameni si deci cu viata sociala, sau nu?

sumalan dorin


Salutari

Ce inteleg prin viata sociala= suma de conceptii despre om in general,situatii de viata,lumea in general si cu bune si cu rele.


valangjed

Omul este o fiinta sociala dotata cu gandire.Gandirea insa este un "atu" cu doua fete.Din cauza gandirii nu putem fi precum albinele, nu putem munci toti pentru ca "matca" sa produca noi generatii de muncitori si nici nu putem izgoni trantorul din stup.Avem, pe langa gandire, ceea ce se cheama compasiune, nu putem lasa, asa cum fac leii, pe cel batran in desert ca sa-l manance hienele.Exprimat intr-o propozitie:"Nu suntem animale neganditoare!".Avem puterea de a gandi ca "cel batran" ne-a ajutat atunci cand eram pui si avem datoria de a-l ajuta atunci cand el redevine neajutorat.Poate parea un cerc vicios dar deocamdata, astia suntem.

Intr-un roman SF al lui Norman Spinrad, "Solarienii" exista ideea de "grup organic", familia este scoasa din drepturi si se fac "familii" din oameni diferiti, fiecare avand o alta calitate, unul studiaza, unul gateste, unul face curatenie, unul lupta impotriva inamicilor, etc. dar toti sunt egali in drepturi atat timp cat isi fac "datoriile".E mult de "mers" pana acolo dar ideea mi s-a parut buna.Parerea mea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

Salutari

Imi place exemplu cu albinele,probabil incet incet noi oamenii ne vom adapta conform exemplului tau din romanul SF.

atanasu

Dragilor cum pentru o problema de drept sau juridca nu gasesc un topic potrivit pe aici, am ales intre filozofie si sociologie si postez asadar aici intreband ceva actual astazi;
Intrun sistem juriic corect croit unde exista forma si fond adica motive formale si de fond intr-o solutie juridica ambele tipuri fiind importante, atunci cand dintr-un motiv formal se schimba o instanta de judecata fara ca aceasta sa fie definita ca incompetenta material adica stiintific , ci doar formal juridic , de ex nivel de Curte de apel  tinand cont de cine sunt partile adica nu si  de Curte suprema care oricum va judeca recursul etc se poate anula probatoriul anterior si impune refacerea lui desi acest lucru poate ca mterial nu se mai poate face si nici nu e necesar sa fie facut din nou, odata ce o instanta competenta profesional (ca studii) adica judecatori care pot judeca si apeluri si recursuri  au facut-o, dar care azi , material, concret  nici nu se mai poate face(dispritia martorilor etc ) pentru un nou dosar ci doar cu  pastrarea intregului dosar ca fiind operant si desigur cu adaugari de noi probe daca noua  instanta doreste si este si posibil acest lucru? Personal cred ca dosarul trebuie continuat ca atare ca la un apel si nu luat de la capat si eventul doar completat.Voi ce credeti?

princehansolo

Citat din: atanasu din Februarie 27, 2023, 11:05:43 AM
Intrun sistem juriic corect croit ...
...Voi ce credeti?
Atanasu, vorbești de cărți SF? Mă doare să spun cum văd eu sistemul juridic de la noi...
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Dragi colegi nivelul vostru rationall nu de unstinte acumulate ci de ce aveti din nastere si slefuit poate printr-o scoala de nivel se vede asa  ca  nu ar trbui sa ma ostensc ci dor sa va multumesc pentru informatii.
By the way: am cunoscut un secretar executiv PNL care era o enciclopedie ambulnta(memorie fantastica) adica impresina pe toti cu cunosintele lui de tip dictionar si stia mai orice ce inseamna dar era aproape incapabil sa lege acesea in ceea ce Noica numea "synlogismus". Dar cu asta te nasti si te mai ajuta si scioala daca mai curata mintea de prejudecati de tip dictionar. Asa ca:
Exista o motivatie justa pentru a se repeta probatoriul caci fiecare judecator are si el propri constiinta care este invitata la judecata si deci instructia unui dosar tine si de personalitatea si cunostintele celui care il instuieste dar nu poate fi o obligstie la anularea probtoriului deja facut, desigur ca poate fi nuantat de noul judector iar daca nu mai poate fi adus martorul se foloseste si  depozitia respetiva dat sub juramant.
Asta trebuia sa rapunzi daca nu erai doar un consultnt de dictionare si larusuri ilustrate sau nu si apropo de  acestea iti multumesc pentru buna descriere a simturilor umane.

As angaja o intreaga echipa ajutatoare in car dsigur ca ai fc parte, ratinamenele adia synlogismele pasrtandu-le xclusiv la mine. :)

princehansolo

Citat din: atanasu din Martie 01, 2023, 09:15:11 AM
...
Asa ca:
Exista o motivatie justa pentru a se repeta probatoriul caci fiecare judecator are si el propri constiinta care este invitata la judecata si deci instructia unui dosar tine si de personalitatea si cunostintele celui care il instuieste dar nu poate fi o obligstie la anularea probtoriului deja facut, desigur ca poate fi nuantat de noul judector iar daca nu mai poate fi adus martorul se foloseste si  depozitia respetiva dat sub juramant.
Asta trebuia sa rapunzi daca nu erai doar un consultnt de dictionare si larusuri ilustrate sau nu si apropo de  acestea iti multumesc pentru buna descriere a simturilor umane.

As angaja o intreaga echipa ajutatoare in car dsigur ca ai fc parte, ratinamenele adia synlogismele pasrtandu-le xclusiv la mine. :)

Motivația justă pentru repetarea probatoriului devine justă pentru cazul în care se schimbă judecătorii. La noi există motivații juste până când apare prescripția.

Nu înțeleg de ce trebuie să se schimbe completul de judecată. Nu înțeleg de ce "litera și spiritul legii" sunt înțelese diferit de completele de judecată. Înțeleg, în schimb, de ce se schimbă completele de judecată: corupția. Corupția permite inculpaților să scape, din cauza prescrierii dosarelor: nu se dau sentințe definitive, se schimbă judecătorii la același caz și nu există nici o responsabilitate din partea judecătorilor.

Memoria poate juca feste... Mă mir când văd câte un film în care martorii sau suspecții sunt întrebați după o lună: "Ce ai făcut în data de ... la ora ... ?". Deci probatoriul este viciat de trecerea timpului. Nu vorbesc de cazurile în care instrucția dosarului are loc la peste 10 ani de la săvârșirea faptelor (asta în cazul în care dosarul nu este aruncat la coș din cauza prescrierii faptelor).

CitatAsta trebuia sa rapunzi daca nu erai doar un consultnt de dictionare si larusuri ilustrate
. Trebuia de la început să-mi scrii ce trebuia să răspund :)

Ce faci când o lege este abrogată de o lege mai nouă? după care judeci? după legea veche (nu se schimbă regulile jocului în timpul jocului) sau după legea nouă (care este mai dreaptă - doar de aia a fost schimbată legea veche)? Nu îmi aduc aminte de nici un caz în care a fost consultată CCR, dar știu că a fost scandal mare la TV când aceeași CCR a dat două hotărâri opuse: una în 2011 și alta în 2021, funcție de cine guverna.

CitatAs angaja o intreaga echipa ajutatoare in car dsigur ca ai fc parte
Consideră-mă angajat :) Chiar dacă am uneori păreri defierite de ale dumitale.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Nu -ti fa probleme ca cei din echipa ajutatoare au pareri doar daca le cer eu asta in mod special, altfel se ocupa doar de informatii. Si daca le cer au libertate totala dar fara raspundere in ce spun.