Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Nedumerire - Spatiul dinaintea Big Bang-ului

Creat de Dehateh, Octombrie 08, 2013, 11:30:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dehateh


    Bine v-am gasit,


   Trecand  peste introduceri ( ca-s noua pe aici cat si a subiectului) as vrea sa va intreb daca s-a discutat sau s-a pus problema spatiului dinaintea Big Bang-ului.

  Din cate am citit si am inteles , tot ce  exista acum in Univers  inclusiv Spatiul si Timpul au aparut odata cu  explozia propriu-zisa  INSA daca se admite ca nu a existat nimic ( unde ?  sa fi existat?)  inclusiv Spatiul, as vrea sa intreb totusi unde a  avut loc ca explozia  produsa sa se desfasoare dupa aceea  ? Daca totul s-a creat din interior neexistand nimic in afara acelui bulgare dens  de  energie ( materia parca s-a format  dupa) as vrea sa  intreb ( si ma gandesc ca si-a mai pus si altcineva intrebarea asta) inca o data  ,  unde a avut loc sa se desfasoare explozia produsa in conditiile in care  nu exista nimic in afara ei ?  Daca exista totusi un vid si doar acel punct luminos inseamna ca acel vid era spatiu pt ca nimic din  care am inteles nu poate exista  in afara  lui ci doar  odata cu el si impreuna cu el  si totusi explozia a avut loc   din ea inspre..... ceva din afara....ei?

  Stiu ca Teoria Big  Bangului este doar una din explicatiile nasterii Universului dar avand  in vedere ca este considerat a fi modelul cosmologic cel mai acceptat  o intrebare ca asta ar merita si tare as fi curiosa de cateva raspunsuri.


                                                       Pana la viitoarele voastre replici , toate cele bune!

   




   

valangjed

Nu exista "inaintea" big-bangului.Atunci s-a "creat" timpul.Cand spui "inainte de ceva" te referi la timp.
"Explozia" este doar o imagine intuitiva, nu este o explozie in sensul chimic sau fizic, adica o dispersie a materiei, intr-un , timp foarte scurt in spatiu.Big-bang este fenomenul care a "creat" spatiul si timpul.Stiu ca este foarte greu de inteles acest concept dar trebuie sa gandesti abstract pentru a intelege asa ceva.Un prim exercitiu ar fi sa te gandesti la un spatiu cu mai mult de trei dimensiuni, sa zicem 7 (ca tot e cifra magica :D).Inchipuiesteti un deget in 7 dimensiuni, adica , pe langa grosime, latime si lungime sa mai aiba 4 dimensiuni sau macar una.

Un raspuns la intrebarea ta , conform teoriei big-bang, este ca nu exista "inaintea" big-bangului.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Dehateh


In primul rand, multumesc pentru raspuns.

  M-am referit  la termenul de '   inaintea   ' nu pentru a plasa temporar  in vreun fel momentul Big Bang-ului , (el fiind momentul zero)  , ci pt a ilustra ideea de 'totul si nimic' ce a existat  odata cu el . Teoria ca teorie dar totusi s-a creat si o imagine a Big Bang-ului despre care se vorbeste in carti si se prezinta chiar daca aproximativ ca a fi ' un mic punct luminos' intr-o mare de....ce? hai sa zicem  nimic.

  Nu a existat nimic in afara acelui punct si totusi explozia s-a produs oricat de abstract am privi-o, nu? Adica ceva a devenit din mai mic in  mai mare, s-a  extins , nu? Ei bine unde  a avut loc sa se extinda ( punctul luminos)  daca nu a existat nimic in afara  lui ?

  Probabil ca este un exercitiu de imaginatie in acelasi timp  insa ceva concret s-a  intamplat acolo si daca tot s-a oferit modelul acesta de explicatie stiintifica a carei imagine reda  un moment sub forma  unei conglomerari  de energie care s-a  extins eu nu pot accepta  prin abstract ca totul a aparut odata cu Big Bang-ul fara a ma gandit si  la conditiile initiale aflate acolo.

   

   

 


Dehateh

#3
Citat din: valangjed din Octombrie 09, 2013, 12:14:00 AM
Nu exista "inaintea" big-bangului.Atunci s-a "creat" timpul.Cand spui "inainte de ceva" te referi la timp.
"Explozia" este doar o imagine intuitiva, nu este o explozie in sensul chimic sau fizic, adica o dispersie a materiei, intr-un , timp foarte scurt in spatiu.Big-bang este fenomenul care a "creat" spatiul si timpul.Stiu ca este foarte greu de inteles acest concept dar trebuie sa gandesti abstract pentru a intelege asa ceva.Un prim exercitiu ar fi sa te gandesti la un spatiu cu mai mult de trei dimensiuni, sa zicem 7 (ca tot e cifra magica :D).Inchipuiesteti un deget in 7 dimensiuni, adica , pe langa grosime, latime si lungime sa mai aiba 4 dimensiuni sau macar una.

Un raspuns la intrebarea ta , conform teoriei big-bang, este ca nu exista "inaintea" big-bangului.

Cu ce anume m-ar ajuta in acest context sa inteleg spatiul  la modul abstract  ( cu mai multe dimenisuni)daca as accepta ca el a aparut dupa 'explozia' denumita Big bang?  Eu am pus problema ca spatiul sa sa fi existat simultan cu Big bang-ul , indiferent de forma  lui.


valangjed

Iti recoman cartea lui Michio Kaku, "Fizica imposibilului".Acolo ai niste "imagini" mai intuitive despre big-bang.Nu sunt un bun profesor iar ca sa explic lucruri abstracte este si mai greu.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Dehateh


123

Citat din: Dehateh din Octombrie 09, 2013, 01:24:44 AM

   Teoria ca teorie dar totusi s-a creat si o imagine a Big Bang-ului despre care se vorbeste in carti si se prezinta chiar daca aproximativ ca a fi ' un mic punct luminos' intr-o mare de....ce? hai sa zicem  nimic.

  Nu a existat nimic in afara acelui punct si totusi explozia s-a produs oricat de abstract am privi-o, nu? Adica ceva a devenit din mai mic in  mai mare, s-a  extins , nu? Ei bine unde  a avut loc sa se extinda ( punctul luminos)  daca nu a existat nimic in afara  lui ?
 

Discutia e mai degraba una de natura filosofica, nu stiintifica. Stiinta nu se poate ocupa cu studierea "nimicului". Si eu mi-am pus problema timpului "inainte de timp" si a spatiului "din afara spatiului", dar  nu cred ca stiinta poate gasi solutia.

Pana la urma ne intoarcem la intrebarea (filosofica) a lui Leibniz: de ce exista "ceva" mai degraba decat "nimic"?

virgil 48

Citat din: Dehateh din Octombrie 08, 2013, 11:30:13 PM
Din cate am citit si am inteles , tot ce  exista acum in Univers  inclusiv Spatiul si Timpul au aparut odata cu  explozia propriu-zisa  INSA daca se admite ca nu a existat nimic ( unde ?  sa fi existat?)  inclusiv Spatiul, as vrea sa intreb totusi unde a  avut loc ca explozia  produsa sa se desfasoare dupa aceea  ? Daca totul s-a creat din interior neexistand nimic in afara acelui bulgare dens  de  energie ( materia parca s-a format  dupa) as vrea sa  intreb ( si ma gandesc ca si-a mai pus si altcineva intrebarea asta) inca o data  ,  unde a avut loc sa se desfasoare explozia produsa in conditiile in care  nu exista nimic in afara ei ?  Daca exista totusi un vid si doar acel punct luminos inseamna ca acel vid era spatiu pt ca nimic din  care am inteles nu poate exista  in afara  lui ci doar  odata cu el si impreuna cu el  si totusi explozia a avut loc   din ea inspre..... ceva din afara...
Nu te sfatuiesc sa incerci sa intelegi acum, sau sa crezi ca o poti face.
Risti sa ramai cu niste idei fixe ce te vor pune in dificultate, atunci cand ceace numim
paradigma curenta, se va modifica sau rasturna. Daca este legat de studiile ce le parcurgi acum,
invata si raspunde ce ti se spune si priveste totul cu prudenta. Daca vrei sa gandesti si singura,
o poti face, tot cu prudenta, fara a te indarji asupra unor idei. Deja am citit intr-o revisat Stiinta
si Tehnica despre un Univers infinit in timp si spatiu, in care Universul cunosct este numai
o bula ce se formeaza, se extinde si dispare. Asadar nu cauta raspunsuri definitive, ca nu le are
nimeni si fereste-te de explicatiile ce sfideaza logica elementara.

Dehateh

#8
Citat din: virgil 48 din Octombrie 09, 2013, 02:04:15 PM
Citat din: Dehateh din Octombrie 08, 2013, 11:30:13 PM
Din cate am citit si am inteles , tot ce  exista acum in Univers  inclusiv Spatiul si Timpul au aparut odata cu  explozia propriu-zisa  INSA daca se admite ca nu a existat nimic ( unde ?  sa fi existat?)  inclusiv Spatiul, as vrea sa intreb totusi unde a  avut loc ca explozia  produsa sa se desfasoare dupa aceea  ? Daca totul s-a creat din interior neexistand nimic in afara acelui bulgare dens  de  energie ( materia parca s-a format  dupa) as vrea sa  intreb ( si ma gandesc ca si-a mai pus si altcineva intrebarea asta) inca o data  ,  unde a avut loc sa se desfasoare explozia produsa in conditiile in care  nu exista nimic in afara ei ?  Daca exista totusi un vid si doar acel punct luminos inseamna ca acel vid era spatiu pt ca nimic din  care am inteles nu poate exista  in afara  lui ci doar  odata cu el si impreuna cu el  si totusi explozia a avut loc   din ea inspre..... ceva din afara...
Nu te sfatuiesc sa incerci sa intelegi acum, sau sa crezi ca o poti face.
Risti sa ramai cu niste idei fixe ce te vor pune in dificultate, atunci cand ceace numim
paradigma curenta, se va modifica sau rasturna. Daca este legat de studiile ce le parcurgi acum,
invata si raspunde ce ti se spune si priveste totul cu prudenta. Daca vrei sa gandesti si singura,
o poti face, tot cu prudenta, fara a te indarji asupra unor idei. Deja am citit intr-o revisat Stiinta
si Tehnica despre un Univers infinit in timp si spatiu, in care Universul cunosct este numai
o bula ce se formeaza, se extinde si dispare. Asadar nu cauta raspunsuri definitive, ca nu le are
nimeni si fereste-te de explicatiile ce sfideaza logica elementara.




Multumesc pentru raspunsuri.

 
 Nu cautam raspunsuri definitive, cautam doar un raspuns de bun simt si logic . Sunt sceptica de  felul meu si nu accept anumite idei  sau teorii pana cand nu reusesc sa le patrund intelesul de una singura  .
Insa  in  cazul de fata se pare ca discutia ar tinde mai mult  inspre domeniul filosofic ( desi intrebarea  mea  nu s-ar baza pe un temei filosofic )  caci perspectiva stiintifica a nasterii Universului unanim acceptata in momentul de fata  in ceea ce priveste Spatiul si Timpul le-ar situa in mod necesar dupa      'explozie'.






Sieglind

#9
Citat din: 123 din Octombrie 09, 2013, 02:00:46 PM

Discutia e mai degraba una de natura filosofica, nu stiintifica. Stiinta nu se poate ocupa cu studierea "nimicului". Si eu mi-am pus problema timpului "inainte de timp" si a spatiului "din afara spatiului", dar  nu cred ca stiinta poate gasi solutia.

Pana la urma ne intoarcem la intrebarea (filosofica) a lui Leibniz: de ce exista "ceva" mai degraba decat "nimic"?

"Science Will Never Explain Why There's Something Rather Than Nothing". Oare?  ;)

Fizicianul Lawrence Krauss s-a încumetat să răspundă. Cartea lui (din păcate netradusă la noi) se intitulează: A Universe From Nothing: Why There Is Something Rather Than Nothing

Pentru că nu pot da link la textul pe e-book, ofer "la schimb" varianta unei prezentări video:

Lawrence Krauss - A Universe from Nothing: Why There Is Something Rather Than Nothing

P.S. Tipul e şi şarmant, pe deasupra :)

P.P.S. Doctrina creaţiei ex nihilo distinge totuşi între creaţia "demiurgică" care re-ordonează materiile preexistente ale haosului (vezi Timaeus, Platon) şi creaţia unei noi forme a lumii fizice, existenţa de tip "univers" (vezi Geneza 1:1)

123

Citat din: Sieglind din Octombrie 09, 2013, 09:36:14 PM

"Science Will Never Explain Why There's Something Rather Than Nothing". Oare?  ;)

Fizicianul Lawrence Krauss s-a încumetat să răspundă. Cartea lui (din păcate netradusă la noi) se intitulează: A Universe From Nothing: Why There Is Something Rather Than Nothing


Offf, titlurile astea facute sa atraga cat mai multi cititori... daca Hawking a scris "Universul intr-o coaja de nuca", doar nu-ti inchipui ca Universul sta chiar intr-o coaja de nuca! :D

P.S. Nu am citit cartea si nu cred ca voi avea ocazia sa o fac prea curand, dar banuiesc ca ideea autorului despre "nimic" nu e aceea a "nimicului pur". De altfel mi-aduc aminte ca de curand (prin 2010-2011) a avut loc o conferinta-dezbatere pe tema "nimicului stiintific" si din cate am inteles, participantii nu au ajuns la...nimic concret. ;D

Sieglind

#11
Citat din: 123 din Octombrie 09, 2013, 10:05:06 PM

Offf, titlurile astea facute sa atraga cat mai multi cititori... daca Hawking a scris "Universul intr-o coaja de nuca", doar nu-ti inchipui ca Universul sta chiar intr-o coaja de nuca! :D

P.S. Nu am citit cartea si nu cred ca voi avea ocazia sa o fac prea curand, dar banuiesc ca ideea autorului despre "nimic" nu e aceea a "nimicului pur". De altfel mi-aduc aminte ca de curand (prin 2010-2011) a avut loc o conferinta-dezbatere pe tema "nimicului stiintific" si din cate am inteles, participantii nu au ajuns la...nimic concret. ;D

Oooof (observi reversul!  :D), in a nutshell e doar o expresie tipic englezească, dar poţi fi convins că vorbind despre un rezumat [un expozeu concis, redus la esenţă], ei nu se gândesc chiar la cojile de nucă! De-ar fi numai şi numai versul hamletian: "O God, I could be bounded in a nutshell, and count my selfe a King of infinite space."

Precaut e să nu consideri că "ştiinţa niciodată ..." căci există un faimos exemplu apropo de Auguste Comte: în 1835 afirma că printre lucrurile care vor rămâne pentru "totdeauna" în afara cunoașterii umane ar figura compoziția chimică a Soarelui (Cours de philosophie positive).  ;)


mircea_p

Citat din: Dehateh din Octombrie 09, 2013, 06:26:09 PM
 
 Nu cautam raspunsuri definitive, cautam doar un raspuns de bun simt si logic . Sunt sceptica de  felul meu si nu accept anumite idei  sau teorii pana cand nu reusesc sa le patrund intelesul de una singura  .

Din pacate logica si "bunul simt" nu sant suficiente pentru a obtine raspunsuri despre cum functioneaza universul fizic. Poate ar fi potrivite pentru a studia cum functioneaza mintea umana. Care si ea e parte din univers, pana la urma. :)

Bazandu-te numai pe logica si bun simti risti, asa cum ai observat, sa te impotmolesti in filozofie. Uneori chiar filozofie fara o baza in realitate. Cred ca e de mai "bun simt" sa acceptam ca inca nu stim, nu avem date, nu avem nici macar o teorie. Si sa cautam raspunsul in realitate, nu in mintea noastra.
Filozofii antici greci s-au cam pacalit pe ei insisi crezand ca pot "inventa" fizica doar stand la umbra si speculand.
Rezultatele s-au "vazut". "Bunul simt" i-a soptiti lui Aristotel ca femeile au mai putini dinti decat barbatii. Parca asa era, nu?  :)

PS. Bine ai venit pe forum. Dehateh, eh?

Sieglind

#13
Citat din: mircea_p din Octombrie 09, 2013, 10:53:17 PM
"Bunul simt" i-a soptiti lui Aristotel ca femeile au mai putini dinti decat barbatii. Parca asa era, nu?  :)

Păi nu avem mai puţin(i)? dinţi, minte, judecată, whatever.
Eu parcă aşa ştiam. Fizica apud Luce Irigaray  ;D

P.S. Cică să nu ne mărginim la idei fixe: precum ştiinţa / raţiunea  :D

mircea_p

#14
Citat din: Sieglind din Octombrie 09, 2013, 11:00:03 PM
Păi nu avem mai puţin(i)? dinţi, minte, judecată, whatever.
Eu parcă aşa ştiam  ;D

P.S. Cică să nu ne mărginim la idei fixe: precum ştiinţa / raţiunea  :D
Conform Wikipedia, la fiecare 101 barbati sant 100 femei, la nivel mondial.
Deci per total, asa e, vezi bine.   ;D
La cele 6-7 miliarde, e o diferenta de cateva zeci de mii de tone de creier "barbatesc" in plus.
Ca sa nu mai zic de dinti si alte chestii. ;)  :D :D :D