Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Solidaritatea intre oameni

Creat de sumalan dorin, Iunie 25, 2013, 01:17:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


  Salutari

In urma accidentului din Muntenegru care a produs destula suferinta,o constientizare m-a facut sa  cred ca oamenii pot fii solidari unii cu altii indiferent in ce tara se afla.De asemenea imi aduc aminte ca si noi romani am fost solidari cu vecinii nostri unguri in urma cu cateva saptamani cand Dunarea facea ravagii prin Ungaria.

O echipa de voluntari romani au plecat sa ajunte autoritatiile unguresti.

Se pare ca ,chiar daca traim in epoca vitezei in care multe sentimente umane sunt uitate,umanitatea din oamenii nu-i lasa indiferenti la dramele altora.

mircea_p

Solidaritatea se manifesta de obicei in momente de criza.
Poate nici nu e "umanitate" ci un efect al asa zisului "instinct de conservare".
"Solidaritatea" e ceea ce a facut specia sa supravietuiasca si sa domine.
Individualismul la oameni e posibil numai in conditii de stabilitate si relativa siguranta.
Nu ca la tigri, de exemplu.  :)

Cei care au trait cutremurul din 1977 poate isi mai amintesc senzatia aia de solidaritate si apropiere intre oameni, din noaptea aia si cateva zile dupa. Ca si cum si-au lasat armurile in jos, temporar. Dupa aia s-a revenit la "normal".  ;D