Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Relatiile umane

Creat de sumalan dorin, Mai 15, 2013, 03:52:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

 
Salutari

De cateva zile ma framanta o intrebare : in ziua de azi,la locul de munca cu prietenii ,in diferite contacte, in afaceri si alte activitatii ce fel de educatie trebuie sa ai?in sensul sa ai "cei sapte ani de acasa!" sa ai bun-simt?sa fii tolerant,cum trebuie sa fii?sau invers sa fii : nesimtit,obrazbic,parsiv,pervers/a,viclean etc.

Cum e bine sa "pozezi" in cel "bun" si exploatabil din toate punctele de vedere sau "rau" adica: escroc cu "principii !!!"

Ce mai reprezinta "omenia" intre oameni?

Va intreb deoarece unii dintre voi sunteti mai in varsta ,aveti mai multa experienta de viata iar altii dintre voi sunteti mai intelepti.

Daca ar fii sa comparati modul de comportament al oamenilor in general cu un joc s-ar putea ajunge la concluzia ca ,cel mai reprezentativ joc ar fii pokerul,in care primeaza : "bluful" si "cacealmaua" in care doar dai impresia ca esti puternic finaciar/intelecual/fizic/psihic pentru a-ti deruta /intimida adversarul.

Ce mai reprezinta calitatiile morale ale omului in general (onoare,loialitate,respect,devotament,) in societatea actuala si in viitor.

Poate unii vor crede ,ca topicul se refera la Romania,total gresit!Indiferent daca esti /sunteti in Romania sau in "stainatate" cum e bine sa fii?ce educatie  sa ai ?

vikingul

Nu prea inteleg intrebarea, dar voi incerca sa raspund!
Omul este un animal social, la fel ca cimpanzeul, elefantul sau alte astfel de animale, dar spre deosebire de acestea la om comportamentul social este mult mai dezvoltat. Primul care a scris despre asta a fost Aristotel in lucrarea ,,Politica''. De-a  lungul evolutiei asocierea oamenilor in grupuri s-a dovedit o buna strategie de supravietuire. Traind in grupuri, oamenii puteau coopera intre ei si astfel puteau avea mai mult succes la vanatoare, puteau sa se apere mai bine de animalele de prada si de dusmani. De asemenea oamenii au inceput sa-si imparta sarcinile si intr-un grup fiecare om avea rolul sau. Femeile ingrijeau copiii, intretineau focul si culegeau plante, ciuperci si mici animale pt. hrana. Barbatii se ocupau cu vanatoarea si pescuitul, desigur ca existau si oamenii cu functii mai speciale samani, vraci...care aveau in mare parte rol religios. Putem sa deducem multe aspecte legate de viata stramosilor nostri studiind populatiile de azi care se afla in stadii timpurii de dezvoltare. Cu timpul aceste grupuri mici de oameni s-au unit formand gintile, triburile si apoi prin unirea acestora din urma statele, care au suferit numeroase transformari pana sa ajunga statele nationale pe care le cunoastem in ziua de azi.
Ca colaborarea oamenilor sa aduca avantaje, fiecare individ trebuia sa-si indeplineasca rostul lui in cadrul grupului, societatii in care traia si sa respecte anumite reguli si norme. In absenta acestor reguli, activitatile umane ar fi fost foarte haotice. Astfel au aparut codurile de legi, un exemplu ar fi Codul lui Hammurabi, cod infiintat de regele sumerian Hammurabi.
Inchipuiti-va in acest sens cum ar fi daca dintr-o data nu ar mai exista legi si fiecare ar face ce vrea, ar avea loc un numar mare de crime, violuri, furturi etc. Astfel societatea nu ne-ar mai asigura siguranta si si-ar pierde rolul ei evolutiv. Astfel legile de azi ii opresc pe oameni sa comita anumite fapte, acestia temandu-se de pedeapsa corespunzatoare faptei lor.

vikingul

#2
Legile difera de la o societate la alta in functie de cultura si religia indiviziilor acesteia. Un exemplu in acest sens sunt societatile in care autoritatile religioase detin puterea.
Morala sau normele de moralitate seamana destul de mult cu legile statului, mare parte din legile statelor facand parte si din normele de moralitate. Fiecare societate isi are normele ei morale, privitoare la majoritatea aspectelor din viata unui individ. Cel care nu respecta aceste norme nu este pedepsit precum cel care incalca legile, dar este stigmatizat. Ceilalti indivizi il considera ca fiind diferit (,,ciudat'' pt. ei) si il evita, el fiind nevoit sa traiasca oarecum izolat de restul semenilor sai. De exemplu am vazut ca la unele triburi contemporane, sunt evitati cei considerati ca fiind practicanti ai magiei. Aceste norme de moralitate au si ele rolul lor: stabilesc o anumita ordine si ajuta la creerea unei identitatii corespunzatoare societatii respective.
Normele de moralitate sunt influentate puternic de cultura si religia individului. Musulmanii au niste principii destul de diferite de ale crestinilor, si chiar intre crestini exista diferente, putem compara de exemplu neoprotestantii si ortodoxii.
Deoarece societatile moderne sunt in mare parte mixte, formate din indivizi provenind din culturi diferite si avand credinte diferite, intr-o societate exista mai multe coduri de moralitate.
Ce este moral? ce este imoral? Raspunsurile la aceste intrebari sunt subiective. Notiunea de ,,moralitate'' poate fi diferita de la un individ la altul. De aici subiectivitatea sa. Exact ca si in cazul binelui si raului, stiintific nu putem defini binele si raul.      

vikingul

Sa dau si un exemplu daca eu ma duc la scoala calare pe un chopper, cu plete si barba si tatuat, jumatate din profii mei, obsedati de ,,toleranta'' si patrunsi de principiile ,,egalitatii de sanse, a respectarii principiilor si ideilor diferite''  vor stramba din nas si imi vor face observatie. Nici nu ar conta cunostintele pe care le am sau comportamentul meu ci as fi imediat clasificat ca imoral si s-ar lua masuri pt. a fi adus la normal. ,,Toleranta'' iubesc ,,toleranta'' si ma bucur ca toata lumea imi respecta ideile si principiile ce lume frumoasa...
Lasand la o parte ironia, exemplul de mai sus ilustreaza conflictul dintre conceptii morale diferite.
Personal dispretuiesc oameni inculti, ignoranti si manelisti si ii vad oarecum ca fiind imorali.

sumalan dorin


Citat din: vikingul din Mai 16, 2013, 12:09:23 PM
Inchipuiti-va in acest sens cum ar fi daca dintr-o data nu ar mai exista legi si fiecare ar face ce vrea, ar avea loc un numar mare de crime, violuri, furturi etc. Astfel societatea nu ne-ar mai asigura siguranta si si-ar pierde rolul ei evolutiv. Astfel legile de azi ii opresc pe oameni sa comita anumite fapte, acestia temandu-se de pedeapsa corespunzatoare faptei lor.

Asta e centrul intrebarii ridicate,sunt legi dar cine le respecta?Sunt legi "nescrise" daca vrei in relatii cu oamenii dar cine le respecta?Sunt legi "scrise" (justitie) dar cine le respecta?

Gandeste-te la un exemplu imaginar bineinteles,inevitabil dai peste un rebut uman care bineinteles masa lui corporala e mai ridicata decat a ta,hainele sunt de "firma" masina idem dar in creier nu are nimic pardon are! ( "umor"- bajocura,si .."lectii de succes in viata!!" ) cand dai peste un rebut ca asta cum sa-l tratezi?cum sa-l pui cu botul pe labe!!

Intelegi la asa ceva ma refer,indiferent unde te duci in  lumea asta larga (Europa,Asia,America,Africa,Oceania -inevitabil dai de ei!)

Bunul simt din tine si buna crestere iti spun sa-l lasi in pace sau sa-l dai dracului,dar altceva din tine iti spune :cu ce e mai superior decat tine?Sa-l /ii tratezi cu blandete?cu violenta?cu indiferenta?cum?asta ii intrebarea

Daca ii tratezi cu balndete-esti  (nu ma refer la tine) considerat prost

Daca ii tratezi cu violenta -esti ca ei,"legea junglei"

Daca ii tratezi cu indiferenta - poate sa de-a peste o alta victima,care nu are treaba cu astfel de rebuturi.

Pana la urma cum sa tratezi,cum sa discutii cu un porc (in cazul baietilor/barbatiilor) sau cu o scroafa (in cazul fetelor/femeilor).

Nu,Nu generalizez!Imi cer scuze de limbaj ca poate pentru unii este unul ofensator,un alt epitet nu am gasit!

Suntem in anul 2013,secolul 21,mileniul 3!Numai traim in pesteri!Numai traim in triburi!

vikingul

Aaaa inteleg ce vrei sa discutam! Initial am crezut ca vrei o discutie stiintifica. Pai nu stiu ce sa zic. Sunt foarte mandru din fire, prin mandru nu vreau sa se inteleaga ingamfat. Pur si simplu urasc sa fiu calcat in picioare! Cine ma cunoaste bine isi da seama de asta. In general incerc sa evit conflictele si niciodata nu cauzez unul, dar daca ma simt atacat reactionez destul de violent.
In viata de zi cu zi intalnesc tot felul de SNI-uri (specimene nedezvoltate intelectual) la scoala, pe strada, cam peste tot si de obicei incerc sa le evit. Dar nu cred ca poti sa-i eviti pe toti cateodata la unii trebuie sa le bagi mintile in cap. Degeada dispretuim violenta, cateodata trebuie s-o aplici. Daca unu asculta manele la maxim si il rogi sa le dea mai incet si el refuza, ce faci?
In general sunt destul de selectiv cu oameni si pe cei care nu-mi plac ii tin la distanta. Din cati oameni intalnesc imi plac destul de putini. Multi mi se par stersi, oameni fara aspiratii, idealuri sau principii.

vikingul

Sa iau ca exemplu generatia mea cei de 18-19 ani. Majoritatea baietilor is niste inculti si ignorati, manelari sau ascultatori de house, preocupati de haine, de masini scumpe si ,,femei''. Fetele is niste sclifosite, cu care daca stai la discutii te plictisesti dupa 10 minute, preocupate numai de machiaj, haine si reducerile din mall. Am si doua tipologii pt. fete: ,,fufa de mall'' , ignoranta, cu parere foarte buna despre sine, subiectele ei favorite de discutie fiind hainele, machiajul, cat de ,,fraiere'' is alte fete si baietii. A doua tipologie: ,,gorila de liceu'', ignoranta, incearca sa impresioneze prin comportamentul necizelat, de o vulgaritate iesita din comun, subiectele ei de discutie fiind: ce va face cand isi va lua masina, barfe de diverse categorii, manelele lui Guta si alte subiecte conexe.
Ar mai fi ,,pitipoanca cu principii''. dar nu am studiat-o in de ajuns.
P.S Sunt specii periculoase si este greu sa le studiezi, dar cineva trebuie sa o faca!

valangjed

Nu cred ca exista o reteta universala pentru "pusul cu botul pe labe" a acestor "potai".Unii nu pot fi potoliti decat prin violenta , cum a spus vikingul.Pur si simplu nu inteleg alt limbaj.
Altii au "puncte sensibile":sa-i faci de ras in fata unei fete, sa-l faci sa gafeze la o intalnire de afaceri, etc.Problema e ca pentru astfel de "razbunari" trebuie sa-l cunosti pe fiecare in parte ceea ce implica un "simt psihologic" dezvoltat sau , cum se spune , sa te pricepi la oameni.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

Citat din: vikingul din Mai 16, 2013, 10:44:22 PM
Aaaa inteleg ce vrei sa discutam! Initial am crezut ca vrei o discutie stiintifica. Pai nu stiu ce sa zic. Sunt foarte mandru din fire, prin mandru nu vreau sa se inteleaga ingamfat. Pur si simplu urasc sa fiu calcat in picioare! Cine ma cunoaste bine isi da seama de asta. In general incerc sa evit conflictele si niciodata nu cauzez unul, dar daca ma simt atacat reactionez destul de violent.
In viata de zi cu zi intalnesc tot felul de SNI-uri (specimene nedezvoltate intelectual) la scoala, pe strada, cam peste tot si de obicei incerc sa le evit. Dar nu cred ca poti sa-i eviti pe toti cateodata la unii trebuie sa le bagi mintile in cap. Degeada dispretuim violenta, cateodata trebuie s-o aplici. Daca unu asculta manele la maxim si il rogi sa le dea mai incet si el refuza, ce faci?
In general sunt destul de selectiv cu oameni si pe cei care nu-mi plac ii tin la distanta. Din cati oameni intalnesc imi plac destul de putini. Multi mi se par stersi, oameni fara aspiratii, idealuri sau principii.



Salutari

Imi place mesajul tau,foarte bine ca-i studiezi.Nu stiam  ca au si o denumire de SNI (specimene nedezvoltate intelectual),cei drept eu am folosit un limbaj urban.

Vorba ta,din pacate SNI-isti ,sunt destui si trebuie cizelati ,in zilele astea urmeaza sa se joace o piesa de teatru in Timisoara "Dumnezeu e un mafiot" din pacate confuzia,discernamant ,lipsa de cultura,etc ii fac pe unii sa reactioneze agresiv.

Ultimii in cauza facand apel la "cele sfinte"

http://www.antena3.ro/life-show/cultura/piesa-de-teatru-jucata-cu-politia-la-usa-in-timisoara-o-scrisoare-de-amenintare-cere-anularea-spectacolului-214510.html] [url]http://www.antena3.ro/life-show/cultura/piesa-de-teatru-jucata-cu-politia-la-usa-in-timisoara-o-scrisoare-de-amenintare-cere-anularea-spectacolului-214510.html[/url]

vikingul

#9
Salutari!
@Sumi: Oamenii foarte religiosi sunt de obicei oameni violenti si rautaciosi. Eu, personal sunt ateu, sunt unul dintre  oamenii care cred cu tarie ca prin intermediul ratiuni omenirea poate realiza orice. De obicei daca ai o credinta diferita de a lor reactioneaza urat. Vorbeam o data la scoala cu un profesor despre evolutia umana si avand cativa colegi ,,religiosi''(se citeste incuiati) au inceput sa strige ceva de genu: ,,tu te crezi maimuta ba?Fii tu maimuta ca pe noi ne-a creat Dumnezeu!''.Treaba este ca eu nu am atacat religia ci doar am dezbatut subiectul  asta si consider ca este decizia mea in ce cred! In schimb in alte situatii pe ei ii auzi primii ,,Ce a spus Isus? Sa-ti  intorci si celalalt obraz!''. Desi se cred foarte buni de obicei ei sunt cei care arunca cu pietre.
Tot asa am avut o profesoara de franceza care in loc sa ne predea franceza ne indoctrina religios si in fiecare ora ataca ba nu stiu ce savant (caruia nu-i intelegea munca, dar un pic de critica nu strica si daca nu intelegi nu?)cum isi permite sa sustina ce sustine ba muzica rock, ca are mesaje subliminale si incita la violenta. Recunosc sincer ca una din placerile mele cand aveam ore cu ea, era sa ascult tare rock si sa am o carte de Hawking de exemplu, pe care tot incercam s-o scot in evidenta....
P.S Nu am nimic cu religia, fiecare e liber sa creada ce vrea... am ceva cu fanatismul religios!

valangjed

Majoritatea acestor SNI (imi place denumirea :D) sunt foarte credinciosi , zic ei.Fac donatii catre biserici, se duc sa pupe moaste si alte chestii de genul acesta.Eu cred ca ei considera toate aceste gesturi ca un fel de rascumparare pentru nerespectarea a 8 din cele 10 porunci.Limitarea lor intelectuala nu le permite sa gandeasca mai departe.Nu cred ca vreunul din ei a citit Biblia.Singurul lucru pe care il stiu ei este ca daca dau bani la biserici Dumezeu ii va ierta.
Apropos de profesoara de franceza despre care vorbea vikingul, am avut si eu o profesoara, tot de franceza, care in loc de franceza ne "preda" ateism, era in timpul regimului comunist.Desi eram ateu imi placea s-o enervez cu diferite intrebari fiindca pentru ea ateismul era ca Biblia pentru crestinii fanatici.Daca Marx sau Lenin a scris ceva nu trebuie demonstrat logic , este adevarat pentru simplul fapt ca a fost scris de Marx, cam asa gandea "tovarasa" respectiva.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

vikingul

Interesanta ,,tovarasa'' valangjed! Din astea n-am intalnit inca...Franceza cum merge?

valangjed

N-am mai facut o traducere "serioasa" din franceza de vreo 10 ani iar conversatie ... e mult tare de atunci.Engleza asta acapareaza toate domeniile :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

#13
 Salutari

Din pacate e adevarat ce ati scris amandoi,SNI-istii astia is multi si iarasi din pacate cand se doreste sa se aplice ceva nou (idee sau actiune) imediat sar ,zici ca le-a intrat un ac in dos.

Am citit pe internet ca si rusii au SNI-isti lor religiosi.Acum cativa ani,trei tinere au cantat in biserica o rugaciune care a starnit furia "celor multi si..." iar argumentele celor ofentati au fost "ne-au jicnit credinta".

Daca asa evolueaza lucrurile si in urmatorii ani,SNI-istii de pretutindeni vor deveni la fel ca musulmani sau mai rau si din punctul meu de vedere nu e bine.

In orce caz ,"relatiile umane" cum se vor dezvolta daca in momentul de fata sunt cum sunt in sensul :daca ai curaj si iti exprimi o idee sau demarezi o actiune care poate starni un val de: dezapreciere,stigmatizare etc

Sau mixam un citat din biblie care spune aproximativ asa :"cand cineva te loveste intoarce si celalalt obraz".Iar acum mixul,cand cineva te loveste ,intorce-te cu un par scurt de vre-o 2 metri.

vikingul

Ce este si mai rau este faptul ca SNI-urile sunt de obicei cele care acapareaza functiile politice, care ocupa orice fel de functie importanta. Inca din scoala ii vezi primi pe clasa, nu conteaza ca in cap ii vid, diplome fie! Aici ma refer in special la Romania. La noi totul este defect, daca ai bani si esti ,,smecher'' toate-s a tale daca nu... Personal aspectul asta ma deranjeaza cel mai mult. Inca din scoala vezi toti ,,pupincuristi'', toate lichelele prosperand si nu ai ce face. :'(