Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

FRANCEZA

Creat de silviusilviu, Februarie 04, 2012, 08:40:44 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviusilviu

complete par :poing,point,veux,voeux,mettre,maitre:

Je n'aime........ce garcon:il est toujours pret a donner des coups de......quand on le contrarire!
Le..........d'ecole aide ses eleves a.......en scene une piece de Moliere.Je.......vous voir reussir!Je formule des.....pour votre reussite!

AM TRADUS TEXTU TOT DAR NU STIU UNDE LE E LOCU LA CUVINTELE ASTEA     

Electron

Care e traducerea in romana a textului si a cuvintelor din enunt ?

e-
Don't believe everything you think.

silviusilviu

Completaţi de: pumnul, punct, doresc, doresc, pus, maestru:

Nu-mi place ........ ca băiat: el este mereu gata de a lovi cu piciorul său atunci când ...... contrarire!
.......... De şcoală îi ajută studenţii săi într-o scenă ....... o bucată de Moliere.Je vedea voi reusi, voi face ... ....... .. pentru succesul dumneavoastra!

Electron

Tradu cu dictionarul, cu atentie, nu cu ... Google Translate. Chiar nu vezi ce a iesit?

e-
Don't believe everything you think.

ariel55

#4
Draga Silviu, ca sa rezolvi acest exercitiu, trebuia intai sa cauti in dictionar sensul cuvintelor de completare si sa mergi apoi in logica propozitiei.
Citatcomplete par :poing,point,veux,voeux,mettre,maitre:

Je n'aime........ce garcon:il est toujours pret a donner des coups de......quand on le contrarire!
Le..........d'ecole aide ses eleves a.......en scene une piece de Moliere.Je.......vous voir reussir!Je formule des.....pour votre reussite!

AM TRADUS TEXTU TOT DAR NU STIU UNDE LE E LOCU LA CUVINTELE ASTEA    

Am sa iti dau rezolvarea  :-[, numai de data aceasta  :o.
Data viitoare sper ca nu iti va mai fi asa greu:

complete par :poing,point,veux,voeux,mettre,maitre atentie, lipseste pas din lista:

Je n'aime pas ce garcon:il est toujours pret a donner des coups de poing quand on le contrarire!
Le maitre d'ecole aide ses eleves a mettre en scene une piece de Moliere.Je veux vous voir reussir!Je formule des voeux pour votre reussite!

Cel mai important , pentru a invata, foloseste-te cat mair rar de google translate....este in etapa copilariei cand este vorba de traducerea in limba romana.Ia un dictionar tiparit, va fi mult mai util in aceasta etapa.
Succes!
   
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

Citat din: ariel55 din Februarie 06, 2012, 03:56:58 AM
complete par :poing,point,veux,voeux,mettre,maitre atentie, lipseste pas din lista:

Je n'aime pas ce garcon: [...]
ariel55, ar fi fost de preferat sa nu dai rezolvari mura in gura, cu indicatii gresite pe deasupra. Nu contest faptul ca esti bine intentionat, dar daca nu ai cunostinte suficiente atunci mai bine nu te implica in subiect.

Eroarea din "rezolvarea" ta este ca presupui ca e nevoie de particula "pas" in lista de cuvinte, desi nu e cazul. Se foloseste negatia cu particula "point" pentru a sublinia si mai mult aspectul negativ (negatia cu "pas" fiind mai ... neutra), deci expresia cautata este:

"Je n'aime point ce garçon: [...]"

e-
Don't believe everything you think.

ariel55

Citat"Je n'aime point ce garçon:
Corecta observatia ta! Mea culpa.
P.S. preferam varianta "neutra"  :D De altfel era vizibil prin ramanerea in "vaduvie" a lui poing,point
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!