Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Discriminarea face parte din om?

Creat de sumalan dorin, Aprilie 20, 2011, 07:27:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

 
Salutari

Un topic legat de : Discriminare

Am ales sa deschid subiectul aici deoarece tine mai mult de sociologie, tine mai mult de regulile din societate.Din ce cauza se face discriminare?de la ce incepe discriminarea?discriminarea poate fii pozitiva dar negativa?in stiinta exista discriminare?cine ia invatat pe oameni sa faca discriminare?cum poate fii eradica discriminarea?Baza discriminarii unde sta?Este bine sa facem discriminare?

morpheus

#1
CitatAm ales sa deschid subiectul aici deoarece tine mai mult de sociologie
Cred ca mergea mai degraba la psihologie, dar nu-i bai. Sa ramana aici. Discutie sa fie ca de categorisit ne putem ocupa si mai tarziu !

In caz ca nu l-ai citit inca, iata aici un articol despre un experiment celebru pe tema discriminarii.
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

sumalan dorin

 
da ,interesant experiment.Ce deduc eu din acest experiment e ca in mostenirea noastra genetica avem astfel de informatii.Bine,si cum le putem eradica? Dar totusi care e baza discriminarii?

Da,acum inteleg mai bine de ce prietena mea se uita asa ,cu un aer de superioritate la mine...are ochii albastri :D :D :D


sicmar

#3
Citat din: Şumi din Aprilie 20, 2011, 08:05:25 PM
da ,interesant experiment.Ce deduc eu din acest experiment e ca in mostenirea noastra genetica avem astfel de informatii.Bine,si cum le putem eradica? Dar totusi care e baza discriminarii?

Ai înţeles greşit.
Aici n-ai de-a face cu altă moştenire genetică decât cea privind adaptabilitatea şi capacitatea de-a dobândi cunoştinţe. Ori, lăsând la o parte cazurile patologice, astea sunt prezente în fiecare om, evident în doze mai mari sau mai mici.

Discriminarea ţine de contextul cultural (în sensul larg al termenului) în care se trăieşte şi se educă.

Pentru că tot ai mai mulţi ghimpi împotriva religiei, asta poate te pune pe gânduri şi asupra rolului social al religiei. Religiile îndeamnă omul să aibă calităţi morale şi etice, să se autoperfecţioneze.  Asta nu înseamnă că neg unele devieri care ţin de patologia socială, prezente uneori în unele religii sau culte (de ex. respingerea tratamentelor medicale), sau că neg unele devieri psiho-patologice prezente la unele persoane influente în domeniul religiei.


mircea_p

Va referiti cumva la discriminare rasiala, religioasa, sau altceva specific?
In general discriminare inseamna distingerea, deosebirea, diferentierea intre diferite lucruri. E o caracteristica esentiala a inteligentei si a mintii umane. Deosebirea binelui de rau este discriminare. Recunoasterea unui cunoscut in multime este discriminare. Recunoasterea intunericului si a luminii este discriminare. Si asa mai departe.
Nu cred ca are sens o discutie fara a defini subiectul ei mai inatai.


sumalan dorin

Citat din: sicmar din Aprilie 20, 2011, 09:09:47 PM

Ai înţeles greşit.
Aici n-ai de-a face cu altă moştenire genetică decât cea privind adaptabilitatea şi capacitatea de-a dobândi cunoştinţe. Ori, lăsând la o parte cazurile patologice, astea sunt prezente în fiecare om, evident în doze mai mari sau mai mici.

Discriminarea ţine de contextul cultural (în sensul larg al termenului) în care se trăieşte şi se educă.

Multumesc pentru raspuns de asemenea ca mi-ai atras atentia ca am inteles gresit.

Citat din: sicmar din Aprilie 20, 2011, 09:09:47 PM
Pentru că tot ai mai mulţi ghimpi împotriva religiei, asta poate te pune pe gânduri şi asupra rolului social al religiei. Religiile îndeamnă omul să aibă calităţi morale şi etice, să se autoperfecţioneze. 

Poate budismul,crestinismul in niciun caz!

Citat din: mircea_p din Aprilie 20, 2011, 09:20:34 PM
Nu cred ca are sens o discutie fara a defini subiectul ei mai inatai.

Ma refer la discriminarea de zi cu zi in sensul ca: daca un tanar de 17 ani vrea sa munceasca e privit  aiurea ba de multe ori e luat si peste picior.Idem si in cazul varstnicilor peste 60 de ani,poate multi dintre ei au putere de munca dar sunt priviti ca "expirati".Intr-adevar momentan situatia din tara nu e tocmai buna pentru locuri de munca.Dar in general dupa cat am observat asa se practica.E sau nu discriminare?de ce sa subestimezi puterea de munca cuiva,cand nici nu cunosti potentialul respectiv.

Anatol

http://dexonline.ro/definitie/discriminare  M-am uitat si in dictionarul explicativ, dar popular este cam gresit inteles si folosit termenul "discriminare".?

mircea_p

Citat din: Şumi din Aprilie 21, 2011, 01:59:52 AM
Ma refer la discriminarea de zi cu zi in sensul ca: daca un tanar de 17 ani vrea sa munceasca e privit  aiurea ba de multe ori e luat si peste picior.Idem si in cazul varstnicilor peste 60 de ani,poate multi dintre ei au putere de munca dar sunt priviti ca "expirati".Intr-adevar momentan situatia din tara nu e tocmai buna pentru locuri de munca.Dar in general dupa cat am observat asa se practica.E sau nu discriminare?de ce sa subestimezi puterea de munca cuiva,cand nici nu cunosti potentialul respectiv.
Cred ca te referi la idei preconcepute, nu la discriminare. Cel care face angajari are tocmai funcia de a discrimina, adica de a alege candidatul cel mai potrivit pentru postul respectiv. Consideri ca ar trebui sa aleaga la intamplare, prin tragere la sorti ? Asta ar insemna sa nu fie discriminare.
E adevarat ca omul isi poate baza "discriminarea" pe criterii care nu sant tocmai obiective sau care nu au baza in realitate. Cred ca aici este problema pe care o propui discutiei. In loc sa judece fiecare individ in mod specific, foloseste niste categorii in care il incadreaza.
Nici asta nu ar fi ceva neobisnuit in general. Clasificarea si folosirea experientei anterioare a noastra si a altora e parte majora a functionarii mintii umane. Majoritatea deciziilor si judecatilor umane se bazeaza pe asa ceva. Chiar si procesul stiintific e bazat pe abilitatea mintii umane de a clasifica, categoriza si a gasi regularitati.
In cazul a ceea ce numin in mod curent "prejudicii" sau "idei preconcepute" cred ca problema este ca acestea persista chiar cand nu exista dovezi serioase pentru, ba chiar cand exista dovezi impotriva lor. Insa nu e chiar asa de simplu sa decizi care preconceptie e OK si care nu.

Exista de exemplu ideea ca tinerii sant mai putin responsabili sau de incredere cand conduc o masina. Bazat pe ea, firmele de asigurari ofera rate substantial marite pentru tineri sub o anumita varsta (depinde de tara).
Sant sigur ca exista tineri care nu au avut nici un accident si oameni maturi care au unul in fiecare luna. Se poate spune ca ideea preconceputa e gresita? Depinde cum o iei. Din punct de vedere al asigurarilor conteaza numai statistica, media accidentelor. Pentru ei nu conteaza cazurile particulare ci media. Sigur, ar fi mai corect din punct de vedere individual, sa ancheteze pe fiecare in parte sa intrebe vecinii si profesorii, etc. Dar asta ar impune un efort substantial care s-ar traduce probabil in rate marite pentru toata lumea.
La fel ai putea cere angajatorului sa testeze pe fiecare in parte (asa sant posturile prin concurs) sau sa il probeze o vreme.
Dar fiind vorba de un efort suplimentar, nu e calea cea mai usoara si va fi urmata doar daca nu exista alternativa.
Cand vezi noaptea pe strada un individ suspect (pe baza ideilor personale si locale despre ce inseamna suspect), e o "discriminare" sa treci pe partea cealalta sau sa intri in casa. Normal ar fi sa te duci la el, sa vezi daca are intentia sa te jefuiasca sau eventual injunghie, si abia dupa aia sa decizi ce actiune sa iei.

Uneori discriminari bazate pe idei preconcepute devin daunatoare pentru echilibrul social si atunci se dau legi impotriva lor (cum ar in cazul celor bazate pe religie, sex, rasa). Se pare (din fericire) ca in cateva generatii dupa ce discriminarea este oficial interzisa, chiar si ideile se pot schimba sau cel putin atenua, mai ales cand e vorba de idei bazate pe evaluari eronate. Totusi nu dispar cu totul, din cate observ eu.
Probabil ca daca tinerii ar avea destula influenta sau ar fi un pericol pentru stabilitatea sociala, s-ar da o lege care sa oblige companiile de asigurari sa ofere aceeasi rata. Asta nu ar schimba cu nimic gradul de adevar al ideilor si inca si mai putin statistica.


valangjed

De acord cu mircea_p.
Discriminarea la care se refera sumi are si revers.Daca as fi un angajator as angaja , mai degraba , un tanar sau o femeie pentru ca , pe langa faptul ca am anumite conditii asigurate de stat (chiar si in Romania) , parerea mea este ca un tanar poate fi format , mult mai usor ,in spiritul firmei pe care o conduc iar (parere personala) o femeie este , in general , mult mai analitica decat un barbat.Daca vreau un angajat cu experienta , mi se pare normal sa angajez un om mai in varsta.Dar ,asa cum spune si mircea_p asta se numeste tot discriminare.
Ma gandesc ca Sumi se refera si la discriminare etnica sau rasiala.Aici exista legi internationale (poate nu perfecte , nimic nu e perfect) care reduc discriminarea.
Termenul de "discriminare pozitiva" sau "negativa" cred ca a aparut datorita populatiei de culoare din statele civilizate dar termenii pot fi extinsi si e normal sa fie asa.Parerea mea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!