Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bazele evolutioniste ale comportamentului religios al omului

Creat de c, Iunie 12, 2010, 11:47:31 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Eugen7

Citat din: tavy din Aprilie 13, 2011, 09:25:38 PM
așa cum nu există dumnezeu așa nu există ,,știință oficială".
Intr-adevar "stiinta oficiala" este pleonasm. Obiectivitatea stiintei este asigurata de metoda stiintifica.

A fi savant (om de stiinta) nu implica a fi ateu. Am facut aceasta precizare de nenumarate ori, insa sunt nevoit sa repet. In sustinerea afirmatiei mele ofer de aceasta data doar un singur exemplu: Georges Lemaitre, preot romano-catolic si fizician belgian ce a avut o deosebita contributie stiintifica.

Intrucat sunteti un ateu convins, cu siguranta aveti un raspuns (stiintific) si pentru cauza legilor fizicii.

P.S. Am folosit acea expresie intr-un mod inadecvat din dorinta de a face diferenta intre viziunea comunitatii stiintifice si pseduo-stiinta.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

vikingul

Citat din: Eugen7 din Aprilie 15, 2011, 10:30:29 AM
A fi savant (om de stiinta) nu implica a fi ateu. Am facut aceasta precizare de nenumarate ori, insa sunt nevoit sa repet. In sustinerea afirmatiei mele ofer de aceasta data doar un singur exemplu: Georges Lemaitre, preot romano-catolic si fizician belgian ce a avut o deosebita contributie stiintifica.
Da aveti dreptate o multime de oameni de stiinta au fost si oameni ai bisericii. Dar a-ti studiat conditiile care i-au determinat sa devina si oameni ai bisericii? Intreg evul mediu a fost condus de biserica, nu puteai sa ai o parere proprie si nu aveai voie sa cercetezi.De la civilizatia antica a grecilor,a romanilor s-a ajuns la o perioada in care oamenii erau niste barbari, din cauza lipsei de cunoastere.Nu mai trebuie sa va prezint declinul civilizatiei in evul mediu, pentru ca banuiesc ca-l cunoasteti.De ce s-a ajus la asta?Din cauza bisericii crestine, orice descoperire era considerat erezie si descoperitori erau de multe ori ucisi.De asta ca om de stiinta era util sa fii si om al bisericii ca sa i-ti poti exprima parerile legate de stinta. Plus ca biserica detinea multe carti(informatii),la care oameni de rand nu aveau acces.

vikingul

Faptul ca un savant era si om al bisericii nu insemna neaparat ca era si un credincios.Incercau sa se puna bine cu biserica ca sa nu aiba probleme.

Eugen7

Citat din: vikingul din Aprilie 15, 2011, 12:17:44 PM
Faptul ca un savant era si om al bisericii nu insemna neaparat ca era si un credincios.Incercau sa se puna bine cu biserica ca sa nu aiba probleme.
Considerati ca si Georges Lemaitre a fost in aceasta situatie?

Am spus si cu alte ocazii ca este regretabil modul in care Biserica Romano-catolica (dar si protestantismul), a "tratat" oamenii de stiinta in trecut.

Recent, Biserica Romano-catolica a recunoscut oficial greselile facute in trecut fata de Galilei (spre exemplu). Dupa cum am precizat in alte postari, Biserica Romano-Catolica sustine in mod oficial atat Teoria Big Bang cat si Teoria Evolutionista (pe care o considera parte a planului divin).

La 31 octombrie 1992, Papa Ioan Paul al II-lea și-a exprimat regretul pentru felul în care a fost tratat cazul Galileo, și a emis o declarație prin care recunoștea erorile comise de tribunalul bisericesc care a judecat pozițiile științifice ale lui Galileo Galilei, ca rezultat al unui studiu efectuat de Consiliul Pontifical pentru Cultură.
În martie 2008, Vaticanul a propus completarea reabilitării lui Galileo ridicându-i o statuie în interiorul zidurilor Vaticanului.[116] În luna decembrie a aceluiași an, în timpul evenimentelor ce au marcat a 400-a aniversare a primelor observații telescopice ale lui Galileo, Papa Benedict al XVI-lea i-a lăudat contribuțiile aduse astronomiei.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei#Controversa_cu_Biserica
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

sicmar

Citat din: vikingul din Aprilie 15, 2011, 12:13:01 PM
Citat din: Eugen7 din Aprilie 15, 2011, 10:30:29 AM
A fi savant (om de stiinta) nu implica a fi ateu. Am facut aceasta precizare de nenumarate ori, insa sunt nevoit sa repet. In sustinerea afirmatiei mele ofer de aceasta data doar un singur exemplu: Georges Lemaitre, preot romano-catolic si fizician belgian ce a avut o deosebita contributie stiintifica.
Da aveti dreptate o multime de oameni de stiinta au fost si oameni ai bisericii. Dar a-ti studiat conditiile care i-au determinat sa devina si oameni ai bisericii? Intreg evul mediu a fost condus de biserica, nu puteai sa ai o parere proprie si nu aveai voie sa cercetezi.De la civilizatia antica a grecilor,a romanilor s-a ajuns la o perioada in care oamenii erau niste barbari, din cauza lipsei de cunoastere.Nu mai trebuie sa va prezint declinul civilizatiei in evul mediu, pentru ca banuiesc ca-l cunoasteti.De ce s-a ajus la asta?Din cauza bisericii crestine, orice descoperire era considerat erezie si descoperitori erau de multe ori ucisi.De asta ca om de stiinta era util sa fii si om al bisericii ca sa i-ti poti exprima parerile legate de stinta. Plus ca biserica detinea multe carti(informatii),la care oameni de rand nu aveau acces.

Citat din: vikingul din Aprilie 15, 2011, 12:17:44 PM
Faptul ca un savant era si om al bisericii nu insemna neaparat ca era si un credincios.Incercau sa se puna bine cu biserica ca sa nu aiba probleme.

1.  Georges Lemaitre n-a trăit nicidecum în evul mediu ci între anii 1894-1966, în perioada de plin avânt al ateismului. N-ai nici un motiv de-ai pune la îndoială religiozitatea, cu atât mai mult cu cât a fost un participant activ al mişcărilor de conciliere a ştiinţei cu religia. Teoria Big-Bang pe care a propus-o şi fundamentat-o teoretic este considerată de către unii critici ca fiind de sorginte religioasă; ea ar lasa loc lui Dumnezeu ca fiind cel care a declanşat Big-Bangul.

2. Părerile pe care le ai despre evul mediu sunt la rândul lor nefondate. Chiar dacă s-a înregistrat un anumit regres, a trecut vremea când evul mediu era considerat "întunecat".

3. Factorii care au dus la un regres al cercetării şi al ştiinţei în evul mediu nu pot fi atribuiţi în nici un caz bisericii creştine. Decadenţa a început în perioada târzie a antichităţii, înainte ca biserica creştină să fie un factor important în societatea romană. Ea a fost accentuată de marile migraţii şi disoluţia Imperiului Roman sub impactul acestora.
De menţionat că deşi biserica ortodoxă a fost mult mai puţin violentă decât biserica catolică faţă de erezii nici în zonele de sub influenţa bisericii ortodoxe nu s-au înregistrat progrese.

4. Există un singur exemplu de om de ştiinţă ucis de către biserică: călugărul dominican Giordano Bruno. Chiar şi în cazul lui, nu ideile lui ştiinţifice l-au dus la rug. Citeşte acuzaţiile şi te lămureşti.
Nu este cazul nici să exagerezi importanţa concepţiilor ştiinţifice ale lui Giordano Bruno în condamnarea lui şi nici să generalizezi.

vikingul

Nu ma refeream la Georges Lemaitre, ale carui contributii nu le cunosc ci la alti oameni de stiinta cum este Galileo Galilei etc.Domnul Eugen7 a mentionat in alte postari cativa oameni de stiinta care au fost si oameni ai bisericii, nu doar pe Lemaitre.

vikingul

Citat din: sicmar din Aprilie 15, 2011, 01:26:33 PM
2. Părerile pe care le ai despre evul mediu sunt la rândul lor nefondate. Chiar dacă s-a înregistrat un anumit regres, a trecut vremea când evul mediu era considerat "întunecat".

3. Factorii care au dus la un regres al cercetării şi al ştiinţei în evul mediu nu pot fi atribuiţi în nici un caz bisericii creştine. Decadenţa a început în perioada târzie a antichităţii, înainte ca biserica creştină să fie un factor important în societatea romană. Ea a fost accentuată de marile migraţii şi disoluţia Imperiului Roman sub impactul acestora.
De menţionat că deşi biserica ortodoxă a fost mult mai puţin violentă decât biserica catolică faţă de erezii nici în zonele de sub influenţa bisericii ortodoxe nu s-au înregistrat progrese.
2.Normal ca si in evul mediu s-au facut unele descoperiri importate dar consider ca regresul cunoasterii stiitifice este mult mai puternic decat il considerati.In antichitate grecii au dezvoltat foarte mult stiinta si ajunsesera la un nivel foarte inalt. Apeductele contruite de romani inca sunt functionale si in ziua de astazi, drumurile contruite de acestia au rezistat pana in vremurile noastre.Eolipila lui Heron,legile hidrodinamici ale lui Arhimede si multe altele ar putea fi toate dovezi pentru cele sustinute de mine. Am uitat sa mentionez ca ma refer la evul mediu din Europa,dar cred ca acest lucru se subintelege, nu trebuia sa uitam contributiile arabilor,care in perioada evului medius-au adus numeroase contributii in vaste  domenii.
3.Referitor la ceva din a treia fraza sunt de acord, la faptul ca si biserica ortodoxa avea cam aceeasi atitudine fata de stiinta ca si cea catolica,desi nu a actionat cu asa multa violenta. Si voi aduce un raspuns viitor referitor la rolul bisericii in regresul din  evul mediu.

sicmar

1. Cred că este cazul să vă readuc aminte:
Citat din: vikingul din Aprilie 15, 2011, 12:13:01 PM
Citat din: Eugen7 din Aprilie 15, 2011, 10:30:29 AM
A fi savant (om de stiinta) nu implica a fi ateu. Am facut aceasta precizare de nenumarate ori, insa sunt nevoit sa repet. In sustinerea afirmatiei mele ofer de aceasta data doar un singur exemplu: Georges Lemaitre, preot romano-catolic si fizician belgian ce a avut o deosebita contributie stiintifica.
Da aveti dreptate o multime de oameni de stiinta au fost si oameni ai bisericii. Dar a-ti studiat conditiile care i-au determinat sa devina si oameni ai bisericii? [...] De asta ca om de stiinta era util sa fii si om al bisericii ca sa i-ti poti exprima parerile legate de stinta. Plus ca biserica detinea multe carti(informatii),la care oameni de rand nu aveau acces.

V-am răspuns punctual, referindu-mă la singurul nume invocat de către Eugen7: Georges Lemaitre.
Apoi o daţi la întors:
Citat din: vikingul din Aprilie 15, 2011, 01:50:29 PM
Nu ma refeream la Georges Lemaitre, ale carui contributii nu le cunosc ci la alti oameni de stiinta cum este Galileo Galilei etc.Domnul Eugen7 a mentionat in alte postari cativa oameni de stiinta care au fost si oameni ai bisericii, nu doar pe Lemaitre.
Cel puţin în acest topic Eugen7 n-a făcut referire la alte nume.

2. Ai scris:
Citat din: vikingul din Aprilie 15, 2011, 12:13:01 PM
Din cauza bisericii crestine, orice descoperire era considerat erezie si descoperitori erau de multe ori ucisi.
Ţi-am atras atenţia că poţi invoca un singur nume, Giordano Bruno, şi ţi-am indicat o bibliografie sumară asupra cazului.
Ţi-am atras atenţia că nu trebuie generalizat aşa cum o faci, de la un singur caz la "orice descoperire era considerat erezie".
În loc de asta invoci cazul lui Galileo Galilei. El n-a fost ucis. Documentează-te şi asupra procesului lui Galileo Galilei şi vei avea supriza să constaţi că nici în cazul lui n-au primat considerentele de neacceptare a ştiinţei sau de considerare a ştiinţei drept erezie.

3. Ai spus:
Citat din: vikingul din Aprilie 15, 2011, 12:13:01 PM
Nu mai trebuie sa va prezint declinul civilizatiei in evul mediu, pentru ca banuiesc ca-l cunoasteti.De ce s-a ajus la asta?Din cauza bisericii crestine, orice descoperire era considerat erezie si descoperitori erau de multe ori ucisi.

N-am negat regresul din evul mediu. Am negat doar rolul hotărâtor al bisericii creştine. În loc să-ţi argumentezi susţinerea iniţială o dai în bălării şi amâni sine die argumentarea:
Citat din: vikingul din Aprilie 15, 2011, 02:16:00 PM
Si voi aduce un raspuns viitor referitor la rolul bisericii in regresul din  evul mediu.

4. Am spus:
Citat din: sicmar din Aprilie 15, 2011, 01:26:33 PM
De menţionat că deşi biserica ortodoxă a fost mult mai puţin violentă decât biserica catolică faţă de erezii nici în zonele de sub influenţa bisericii ortodoxe nu s-au înregistrat progrese.
Şi-mi răspunzi:
Citat din: vikingul din Aprilie 15, 2011, 02:16:00 PM
3.Referitor la ceva din a treia fraza sunt de acord, la faptul ca si biserica ortodoxa avea cam aceeasi atitudine fata de stiinta ca si cea catolica,desi nu a actionat cu asa multa violenta.

Nu-mi răstălmăci cele pe care le-am spus. Am evidenţiat diferenţele.
Nu de altceva, dar biserica ortodoxă a fost mult mai refractară faţă de ştiinţă decât biserica catolică dar a fost mult mai puţin violentă faţă de erezii (fie ele şi cu bază ştiinţifică) şi cu o indiferentă refractară faţă de ştiinţă.

valangjed

Giordano Bruno este singurul caz in care sentinta s-a si aplicat dar si Copernic a fost condamnat de biserica iar in ce-l priveste pe Galilei , acesta nu a fost ars pe rug pentru ca "si-a retras afirmatiile".
Nu stiu sigur dar ar mai putea fi si altii (pe vremea aceea arderile pe rug erau un fel de distractie pentru populatie) care nu au reusit sa faca atata valva ca Bruno si Galilei.
Daca nu biserica catolica a fost cea care a franat progresul stiintific atunci cum e face ca in tarile musulmane , care au dus si ele destule razboaie in evul mediu , stiinta a progresat in timp ce in Europa crestina deabia prin sec. XV se redescopera vechile scrieri stiintifice ale Greciei antice?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

AlexandruLazar

#24
Pe de altă parte, ar fi bine să nu uităm de contextul istoric în care s-au produs evenimentele. Biserica Ortodoxă a fost, și este în continuare, mai refractară la descoperirile științifice, însă în perioada în care separația dintre stat și biserică era în cel mai bun caz incertă, aria de dominație a Bisericii Ortodoxe era în afara spațiului cultural unde se produceau aceste mari descoperiri științifice.

Așa, nici Biserica Ortodoxă n-a fost scutită de tura ei de violențe macabre, dar cele mai multe n-au fost îndreptate împotriva oamenilor de știință (ca și inexistenți în zonele respective datorită contextului istoric) ci împotriva diverselor confesiuni schismatice sau a sectelor din est, cum a fost cazul celor care nu au acceptat reformele lui Nikon pe la mijlocul secolului 17. Pe de altă parte, înainte de Marea Schismă, cei mai activi prozeliți (între care și cei care au distrus Biblioteca din Alexandria masacrând tot personalul de acolo, conduși cu evlavie de viitorul Sf. Siro din Alexandria) erau din Bizanț, nu din Roma.

Biserica e departe de a fi avut un rol hotărâtor în decăderea socială și statală de la începutul secolelor 7-8 (dimpotrivă -- nepunând la socoteală acțiunile din nordul Africii și din Peninsula Iberică, a avut un rol mai degrabă pozitiv), dar asta nu compensează faptul că începând cu secolul 15 a fost principalul obstacol în calea dezvoltării științelor naturale și că a ținut în loc orice tentativă serioasă de dezvoltare a filosofiei neconformă cu doctrinele ei începând cam din secolul 11.

Edit: poate ar fi bine dacă am avea un topic separat pe tema aceasta, ca să nu încurcăm topicul. Mie unuia mi se pare o discutie interesantă iar Eugen7  este un interlocutor foarte competent!

sicmar

Citat din: valangjed din Aprilie 15, 2011, 05:01:49 PM
Giordano Bruno este singurul caz in care sentinta s-a si aplicat dar si Copernic a fost condamnat de biserica iar in ce-l priveste pe Galilei , acesta nu a fost ars pe rug pentru ca "si-a retras afirmatiile".

Copernic (1473-1543) nu a fost nici judecat nici condamnat. Cu ocazia procesului lui Galilei (1633) sistemul heliocentric al lui Copernic a fost considerat "explicit contrar Sfântei Scripturi" dar asta este altceva. Nici măcar Galilei n-a fost condamnat ca eretic ci ca "vehement suspect de erezie".

Citat din: valangjed din Aprilie 15, 2011, 05:01:49 PM
Nu stiu sigur dar ar mai putea fi si altii (pe vremea aceea arderile pe rug erau un fel de distractie pentru populatie) care nu au reusit sa faca atata valva ca Bruno si Galilei.

Să nu exagerăm. Cu excepţia unei perioade de apogeu a inchiziţiei spaniole arderile pe rug pentru erezie au fost evenimente destul de rare şi nu erau nicidecum "distracţie pentru populaţie".

Citat din: valangjed din Aprilie 15, 2011, 05:01:49 PM
Daca nu biserica catolica a fost cea care a franat progresul stiintific atunci cum e face ca in tarile musulmane , care au dus si ele destule razboaie in evul mediu , stiinta a progresat in timp ce in Europa crestina deabia prin sec. XV se redescopera vechile scrieri stiintifice ale Greciei antice?

Ca să mă apuc acum să argumentez ce a dus la frânarea dezvoltării (nu numai a progresului ştiinţific) în evul mediu european ar depăşi cu totul obiectul unei discuţii pe un forum.
Ar trebui să vorbesc despre distribuţia centrelor culturale în Imperiul Roman, disoluţia acestuia, "moştenitorii" marilor centre culturale, impactul cultural negativ (distructiv) al marilor migraţii, modul în care s-au constituit naţiunile Europei, cum au evoluat structurile sociale, preocupările, mentalităţile etc.
Câte din astea pot fi puse în seama bisericii creştine în general şi a bisericii catolice în special?

Una este să susţii că biserica creştină, într-o perioadă, n-a susţinut progresul ştiinţei şi alta este să pui pe seama ei frânarea acestuia şi, cu atât mai mult, regresul.

AlexandruLazar

#26
Cel puțin în cazul lui Galilei, situația e un pic mai dificilă -- de fapt nu atât convingerile lui contrare scripturii au fost cele care erau cât pe ce să-l ducă la spânzurătoare cât faptul că și-a atras dușmănia Papei de atunci, un fost cardinal cu care el mai avusese câte ceva de-a face.

Pe scurt, lucrurile au stat cam așa. Cu câțiva ani (destul de mulți) înainte de proces, lui Galilei deja i se pusese în vedere faptul că opiniile sale sunt contrare celor susținute de Biserica Catolică și că în consecință, ar trebui să înceteze a mai susține afirmația că Pământul s-ar putea mișca. Întrucât Galilei era însă protejatul familiei de Medici, iar cel însărcinat să-i aducă la cunoștință lui Gallilei decizia înalților prelați nu vroia să iște un prea mare scandal, acesta a preferat să îi spună în particular lui Galilei despre decizie, fără a îi înmâna imediat actul oficial, pe care l-a păstrat în dosar. Întrucât Galilei, la rândul său, nu vroia să aibă probleme, s-a conformat și a promis că nu va mai vorbi în public despre sistemul heliocentric -- în general, din cauza nesfârșitelor implicații politice ale oricărei relații cu familiile nobile italiene, Biserica nu prea avea obiceiul de a pedepsi persoanele implicate decât în cazuri grave, de regulă metoda adoptată era doar reducerea la tăcere și interzicerea cărților. Galilei l-a susținut apoi pe viitorul papă Urban al VIII-lea.

Galilei s-a conformat o perioadă însă la ceva vreme după eveniment a publicat Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo. În carte (publicată într-un dialect local pentru a nu ridica mari suspiciuni, dar publicată cu acordul oficial al Papei și al Inchiziției) el compară, sub forma unui dialog (care era foarte la modă atunci) cele două mari teorii; culmea, concluzia e cât se poate de doctrinară -- există desigur ceva dovezi cum că varianta cu soarele în mijloc e cea corectă dar Sfânta Scriptură ne spune că nu e așa deci evident nu este, iar sistemul corect este cel geocentric, celălalt fiind cel mult bun ca model matematic.

Din păcate, unul dintre personajele cărții, Simplicitus, este un prelat destul de needucat, de origine modestă și cam sărac cu duhul (într-un sens nebiblic), iar formulările nu tocmai fericite ale lui Galilei l-au convins pe Urban al VIII-lea că bine strecurat între rânduri este de fapt un atac la persoana sa, drept pentru care a scos frumos din dosar actul oficial emis cu mulți ani înainte și așa a început procesul.

Edit: cât privește arderile pe rug, desigur Inchiziția este faimoasă pentru asta dar ele erau totuși relativ rare -- păstrate numai pentru cazurile grave de erezie și, ceva mai târziu, odată ce tribunalele locale au început să intre sub jurisdicția bisericilor locale, pentru vrăjitorie și alte asemenea. De regulă Inchiziția putea pur și simplu recurge la diverse forme de șantaj.

sicmar

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 15, 2011, 07:27:54 PM
Cel puțin în cazul lui Galilei, situația e un pic mai dificilă [...]

Mi-e jenă să intervin pe forum doar pentru a spune: frumoasă lecţie. Dar ... o fac.
Bună pentru cei care simplifică lucrurile doar la: Galileo a fost condamnat pentru că a susţinut un adevăr ştiinţific.


valangjed

Ar mai fi si faimosul "proces al maimutelor" de la inceputul sec. XX.Nici aici nu a fost vina bisericii?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Citat din: valangjed din Aprilie 16, 2011, 04:43:06 PM
Ar mai fi si faimosul "proces al maimutelor" de la inceputul sec. XX.Nici aici nu a fost vina bisericii?
In cazul Statelor Unite termenul "biserica" nu prea se aplica la fel ca in cazul Europei. Nu exista o biserica centrala, unica si oficiala.
In cazul procesului maimutelor, ca sin cazurile recente din Oklahoma si alte state, nu e vorba de o "biserica" care se baga in treburi ci pur si simplu de opinia publica care in unele locuri a majoritar fundamentalita si e deci reprezentata in consiliile de educatie (care sant organe locale). La fel, editorii care au grija sa spuna ca evolutia e "doar o teorie" tin cont de opinia publica, nu de indicatiile vreunei biserici.
Chiar daca ar veni vreo biserica sa spuna ca evolutia e OK, nu cred ca ar influenta prea puternic opinia publica in anumite regiuni.
Cred ca e inca un argument in favoarea faptului ca lucrurile sant mai complexe decat "biserica a franat progresul stiintific".