Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Numararea anilor

Creat de ovidiu_vs, Februarie 23, 2015, 10:59:29 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ovidiu_vs

Salutare tuturor, respect celor care au creat acest forum legat despre stiinta. Sper, ca am gasit forumul potrivit, cat si sectiunea potrivita la urmatoarea intrebare. Este o intrebare relativ banala pentru altii(cred) dar pur si simplu, pe net nu am gasit niciun raspuns. :) 

Se poate explica din punct de vedere stiintific de ce pana acum 2015 ani, anii se numarau invers? :)

PS: Sa se abtina cei care au de gand sa dea raspunsuri legate de nasterea lui Iisus. :D

valangjed

Aceasta este o conventie actuala.Fiecare civilizatie numara anii de la un anumit moment, de ex. romanii numarau anii de la intemeierea Romei, musulmanii inca folosesc numaratoarea anilor de la hegira lui Mahomed.Pentru o mai usoara intelegere a datelor istorice s-a facut aceasta conventie i.e.n si e.n.(i.d.H si d.H).Prima data conventia a fost facuta de biserica crestina luind ca "punct zero" posibilul an al nasterii lui Isus.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ovidiu_vs


Electron

Citat din: ovidiu_vs din Februarie 23, 2015, 10:59:29 AM
Se poate explica din punct de vedere stiintific de ce pana acum 2015 ani, anii se numarau invers? :)
Din acelasi motiv pentru care Soarele este patrat. :)

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Electron ti-am pus 200 de minusuri  ;D, dar am si motiv!, ;- Vine primavara va fi vesel! ...  un soare patrat de asupra capului!, anii se incep a numara inapoi!...

Electron

Multumesc Anatol, venind de la tine este un compliment pentru mine. :)

Legat de raspunsul meu cu Soarele, daca cineva crede ca am raspuns la misto, se inseala.

Raspunsul meu este cat se poate de serios si explica eroarea din intrebare: cere explicatii pentru ipoteze presupuse a fi corecte fara nici un motiv sau argument.

Adica, asa cum nu se poate explica de ce Soarele ar fi patrat, atata timp cat Soarele de fapt nu este patrat, tot asa nu se poate explica (si inca stiintific!) de ce s-ar fi numarat anii invers cand asa ceva nu s-a intamplat de fapt.

E ok acum, Anatol?

e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin


@Ovidiu_vs ,nu trebuie sa te superi daca ai fost criticat din contra trebuie sa te bucuri daca cineva iti arata greselile  si stii de ce?Deoarece gandirea critica si erorile de logica ne ajuta sa nu cadem prada pseudostiintificilor din toate domeniile.

Iti spun asta anticipat in cazul ca nu ai niciun motiv de suparare atunci imi retrag msj.

Spor la noi subiecte.

Anatol

Ok!, si clar a fost de o data Electron. In viata noastra tocmai cand e Ok! atunci nu-i Ok!

valangjed

Nici soarele nu este patrat si nici eu nu sunt un bun "pedagog", nici macar un bun inginer, atat timp cat sunt altii mai buni decat mine dar @Ovidiu_vs avea o "nelamurire" pe care a pus-o la sectiunea "nepotrivita".Ii putem atrage atentia, il putem indruma, cam asta e rostul forumului, gresesc?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.