Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Nu numai luna formeaza mareele

Creat de Anatol, Ianuarie 05, 2015, 09:53:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Electron

De ce dai link spre un articol care contine greseli (de fizica) in explicatii?

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Vad si eu ca articolul contine greseli neinsemnate, unde se descrie amplituda mareelor in diferite locuri ale pamantului. Dar greseli legate de fizica nu cred ca contine, eu cred ca se incadreaza in nivelul fizicii actuale.

Mai sant critici ca Fg a lunii in genere nu ajunge la pamant aproape de loc!? Dar se poate de calculat!? 

Electron

Citat din: Anatol din Ianuarie 06, 2015, 04:38:06 PM
Dar greseli legate de fizica nu cred ca contine, eu cred ca se incadreaza in nivelul fizicii actuale.

Uite un paragraf interesant, citat din articol:

CitatDar Luna trece prin dreptul meridianului locului o data în 24 de ore
   si 50 de minute . Ar însemna sa se produca un singur flux pe zi . În
   realitate se produc doua fluxuri si doua refluxuri . Explicatia este
   urmatoarea - sa presupunem , simplificând lucrurile , ca globul
   pamântesc este acoperit peste tot cu apa oceanica . Luna atrage apele
   din dreptul meridianului pe deasupra caruia trece si se formeaza
   fluxul .În acelasi timp , apele din lungul meridianului opus au si ele
   un flux , însa ceva mai mic . Acesta este datorat fortei centrifuge
   provocate de miscarea de rotatie . Ea actioneaza în acest moment mai
   cu putere decât de obicei întrecând forta de gravitatie a Pamântului ,
   deoarece aceasta a fost slabita de atractia exercitata de Luna asupra
   Pamântului
Identifici erorile ?


e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Tin sa recunosc ca privisem un film pe youtube unde teoria ca luna formeaza mareele nu se recunoaste. Sa zapacit autoarea referatului, se vede foarte bine, dar a completat bine referatul, explicarea mareelor necesita o multime de nuante, eu personal privesc asa dintr-o parte in general.
Fluxurile si refluxurile mareelor in realitate nu-s paralele cu meridianele, pe cand luna si soarele se intersecteaza practic perpendicular cu meridianele, eu cred ca depinde de latimea oceanului in locuri diferite, fenomenele aceste unde apele la fundul oceanului se deplaseaza nustiu unde si cum,...poate mai face ceva si forta centrifuga a pamantului odata ce raza pamantului vibreaza cu o fregventa de 0.00...2 Hz.

Dar poate calcula cineva cu ce forta gravitationala actioneaza luna asupra pamantului!?

Anatol

Ca sunt tot la "popularizarea stiintei" vrau sa fac o calculare; oamenii cat sunt atasi de luna, si cum, ca se aude ca sunt lunatici care merg pe pereti si chear pe pod, poate sunt in prag sa descoper un motor antigravitational!?

Cunoaste cineva vri-un lunatic?

Electron

Citat din: Anatol din Ianuarie 06, 2015, 06:11:43 PM
Tin sa recunosc ca privisem un film pe youtube unde teoria ca luna formeaza mareele nu se recunoaste.
Eu nu te-am intrebat despre filme de pe youtube ci despre ce ai postat tu, link-ul spre articolul care contine greseli de fizica. Repet intrebarea: de ce postezi astfel de link-uri aici? Doar asa ca sa te afli in treaba?

CitatSa zapacit autoarea referatului, se vede foarte bine, dar a completat bine referatul, explicarea mareelor necesita o multime de nuante, eu personal privesc asa dintr-o parte in general.
Deci recunosti ca sunt greseli in articol? Ia spune frumos concret ce "se vede foarte bine" la tine, sa vedem si noi ceilalti despre ce vorbesti.

In ce priveste partea cu "a completat bine referatul", nu sunt de acord. Un referat care contine astfel de erori de fizica este o rusine pentru cei care il publica si nu e "completat" deloc.

CitatFluxurile si refluxurile mareelor in realitate nu-s paralele cu meridianele, pe cand luna si soarele se intersecteaza practic perpendicular cu meridianele, eu cred ca depinde de latimea oceanului in locuri diferite, fenomenele aceste unde apele la fundul oceanului se deplaseaza nustiu unde si cum,...poate mai face ceva si forta centrifuga a pamantului odata ce raza pamantului vibreaza cu o fregventa de 0.00...2 Hz.
De unde scoti aceste aberatii, si de ce le postezi aici cu atata nonsalanta? Ia adu niste argumente sa vedem pe ce iti bazezi aceste afirmatii.

CitatDar poate calcula cineva cu ce forta gravitationala actioneaza luna asupra pamantului!?
Oricine stie o farama de fizica poate calcula acest lucru, masele si distantele implicate sunt publice, nu le tine nimeni secrete.

Citat din: Anatol din Ianuarie 06, 2015, 10:11:05 PM
Ca sunt tot la "popularizarea stiintei" vrau sa fac o calculare; oamenii cat sunt atasi de luna, si cum,
Pai calculeaza, cine te opreste?

Citatca se aude ca sunt lunatici care merg pe pereti si chear pe pod,
Asemenea aberatii se poate sa auzi tu, dar iti trebuie o naivitate nemarginita sa iei in serios asa ceva.

Citatpoate sunt in prag sa descoper un motor antigravitational!?
Poate iti bati joc, dar iti bati joc degeba. Daca tu chiar crezi ca est "in pragul unei descoperiri", atunci inseamna ca ignoranta ta in ale fizicii depaseste orice imaginatie.


e-
Don't believe everything you think.

Anatol

ce ma bagi in boale electroane!?  Ai halucinatii dupa ce mai demult mai ma prosteam, dar de pilda acum de ce nu calculezi Fg a lunei pe pamant iti ea cinci minute iar mie cinci ore!? -UNDE SCRIU EU DOAR ASA CA SA MA AFLU IN TREABA?, POTI SA MA SUSPECTI MACSIM 20% IN ASTA.

Sustin in continuare ca referatul este pe nota "9" iar dumneata electron te notez cu nota "6". Cand 30 de institute sunt atrase asupra unui lucru, fiecare isi are traba lui!

Electron

Citat din: Anatol din Ianuarie 07, 2015, 01:19:46 PM
dar de pilda acum de ce nu calculezi Fg a lunei pe pamant iti ea cinci minute iar mie cinci ore!?
De ce iti ia 5 ore?!

Citat-UNDE SCRIU EU DOAR ASA CA SA MA AFLU IN TREABA?, POTI SA MA SUSPECTI MACSIM 20% IN ASTA.
Cand ai postat link-ul spre articol fara nici o alta referire, desi articolul contine erori grave de fizica, ai postat doar ca sa te afli in treaba. De unde trebuie sa se prinda lumea daca iti bati joc sau nu, cand nu postezi decat un link spre un articol cu greseli?

CitatSustin in continuare ca referatul este pe nota "9"
Poti sa sustii ce vrei, cu argumentele pe care le dai aici dovedesti cat de (ne)calificat esti sa faci asemenea parecieri.

Citatiar dumneata electron te notez cu nota "6".
Multumesc pentru apreciere, venind de la tine e un compliment!

CitatCand 30 de institute sunt atrase asupra unui lucru, fiecare isi are traba lui!
Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta.


e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Defel nu inteleg cum se calculeaza Fg a lunii pe suprafata pamantului! 

1. Fg a lunii actioneaza cu rezultatul obtinut din calcule pe metru patrat ori pe centimetru patrat, ori in genere se refera pe toata suprafata terei, ori pe planeta intreaga o atrage!?

2. Si daca am obtinut de pilda 37 de niutoni ce sa fac cu ei sa eau si suprafata lunaticului cand ii calculez mersu pe pereti!?

3 Trebue sa mai vad soarele sa nu fie in partea opusa!

4. Undei pricina interesanta ca OZN, lunatici, in genere raman fara masa ori mg ori Fg ori nu stiu ce dar zboara si merg pe tavanuri si habar nu au de gravitatie!?

Electron

Citat din: Anatol din Ianuarie 07, 2015, 03:06:37 PM
Defel nu inteleg cum se calculeaza Fg a lunii pe suprafata pamantului!
Cel mai simplu este cu formula atractiei gravitationale universale.

Citat1. Fg a lunii actioneaza cu rezultatul obtinut din calcule pe metru patrat ori pe centimetru patrat, ori in genere se refera pe toata suprafata terei, ori pe planeta intreaga o atrage!?
Forta de atractie gravitationala (reciproca) actioneaza asupra corpului, care poate fi desigur si planeta intreaga.

Citat2. Si daca am obtinut de pilda 37 de niutoni ce sa fac cu ei sa eau si suprafata lunaticului cand ii calculez mersu pe pereti!?
De unde ai obtinut de pilda aceasta valoare? Din ce formula, adica?

Citat3 Trebue sa mai vad soarele sa nu fie in partea opusa!

4. Undei pricina interesanta ca OZN, lunatici, in genere raman fara masa ori mg ori Fg ori nu stiu ce dar zboara si merg pe tavanuri si habar nu au de gravitatie!?
Iar vorbesti doar ca sa te afli in treaba. Ce satisfactie ai cand scrii aiureli de acest gen?


e-
Don't believe everything you think.

Anatol

CEL MAI SIMPLU IN CAZUL ACESTA SA CALCULEZ CU UN GRAFITOMETRU  ;) (de astea cu arc). Am de facut experimente cu o table foarte subtire si mare, sa vad 1. in plin soare cat atrage, 2 in plina luna cat atrage, 3. apoi s-o intorc in picioare, ori so fac rulon sa vad deosebirea. Eaca acus chear ma apuc de experiment!, dar am nevoie de doua fete ajutor, asa mai energice!  Vad ca sunt niste fete pe forum dar nu prea stiu cum se misca!? deacu m-am gandit la un gravitometru foarte sensibil. Si trec peste aceste experimente apoi o caut pe luna la inplicatie in creare de materie neagra in lunatici si OZN!  Ii scriu un mesaj privat lui Andreea de pe forum, sper ca va dori sa conlucreze  :-[

puriu

  Teoria mareelor e complicata. In esenta mareele se datoreaza nu fortei gravitationale a Lunii, ci gradientului acestei forte pe diametrul Pamantului (cam 13.000 km). Forta gravitationala a Soarelui este mult mai mare, dar gradientul ei este mai mic si influenteaza mai putin mareele.
  Luna actioneaza cu o forta medie asupra Pamantului ca si corp solid, cu o forta maxima asupra apei in dreptul Lunii si cu o forta minima asupra apei din partea opusa. Cele doua forte extreme produc fluxuri in sensuri opuse. Din cauza rotatiei Pamantului in raport cu Luna, deplasarea apei oceanului planetar din zonele de reflux catre cele cu flux sunt asimerice si produc o intarziere a fluxului maxim fata de pozitia Lunii pe cer. Exista si maree ale scoartei Pamantului, dar de amplitudine mult mai mica mica.
  Teoria completa este veche si se gaseste in unele manuale universitare, nu multe.
 

Anatol

Puriu esti foarte profesional, dar eu vroiam sa ma pun in activitati, sa capat donatii, sa fac experimente, colectiv, prieteni, seara obosit la o bere..., dar mi-ai stricat afacerea! Acum ce sa fac!? Ea si fa ceva si retrageti "punctul". Ca eu sunt sigur mareele,... trebuesc restudiate!

Anatol

Unde sa gasesc eu oare 500 de euro sa incerc sa emit lunitizmul, probabil fiecare om poate merge pe pereti dar daca nu vreati sa dati bani la experimente nu o sa va bucurati de aceasta minune ce ne ofera natura!!!