Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Alt argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina

Creat de calahan, Iunie 24, 2021, 10:50:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Virgil

Daca citeati cu atentie referatul meu "Interpretarea vectoriala a relatiei lui Einstein" iti dadeai seama na nu este vorba de metafizica, ci de fizica pura.
https://drive.google.com/file/d/15OimwJgKn87ZWLBWU6uEatMDHaOz4jbS/view?usp=sharing

calahan

#31
dl Virgil

Eu vorbeam de formula lui Fresnel, care se deduce facand insumarea densitatii fotonului cu densitatea mediului transparent aflat in miscare. Fiindca dumneata ai respins inplicarea densitatii masei in acel fenomen. Dar nu ai citit articolul, ca sa imi spui ce hibe ar avea rationamentele de acolo. Mie mi-a placut, pentru ca explica formula lui Fresnel cu structura fotonului si apoi explica rezultatul experimentului M-M cu rezultatul de la experimentul lui Fizeau. Dar pe mine ma interesa parerea dumitale asupra experimentului lui Martin Grusenic. Dovedeste sau nu existenta fluxului eteric de aspiratie al planetei? Eu asa am inteles, ca deplasarea figurii de interferenta dovedeste existenta unei diferente de viteza, intre raza care merge vertical si raza care merge orizontal. Raza care merge orizontal ar fi cuplata cu campul de densitate al planetei si ar avea aceeasi viteza in toate directiile din planul orizontal. Dar raza verticala ar capata un plus de viteza datorita fluxului eteric de aspiratie al planetei. Sunt foarte curios cum se poate calcula diferenta de viteze din deplasarea figurii de interferenta. In ce priveste cresterea masei electronului accelerat in campul electric, am gasit intrun fisier, ideea aceasta a lipirii, a ciocnirii plastice a fotonilor  din campul electric pe masa electronilor. Intradevar pare ca acesta ar fi mecanismul accelerarii particulelor in camp electric.

Virgil

Ati citit referatul pe care vi l-am amintit? acolo gasiti raspunsuri la problemele ridicate de dvs. Eu nu pot explica in cuvinte ce rezulta din relatiile scrise acolo. Dupa ce studiati acel referat veti intelege cum creste masa particulelor la accelerarea lor datorita prezentei fotonilor.  In rest lasati fabulatiile cu fluxurile eterice  ca nu este  asa.

calahan

#33
Dl Virgil

Bag de seama ca urmaresti o strategie a evitarii raspunsurilor la niste chestiuni punctuale simple. Nu vrei sa-mi spui ce inseamna deplasarea figurii de interferenta. Te asigur ca am citit de cateva ori referatul dumitale, din care am retinut ca fotonii din campul electric accelerator se misca (se deplaseaza sau se propaga) pe o elicoida cu viteza luminii, in timp ce particula se deplaseaza liniar cu viteza mai mica decat c. Accelerarea particulei este produsa de ciocnirea fotonilor cu particula. Ciocnire in care fotonii transfera particulei si impulsul dar si masa lor. Lipirea masei fotonilor la particula duce la cresterea masei particulei. Cresterea masei particulei duce la cresterea inertiei particulei, inertie care inpiedica tot mai mult accelerarea ulterioara a particulei, facand ca particula sa nu ajunga niciodata la viteza luminii. Ce mi se pare mie bizar in acest mecanism, este ca la apropierea translatiei particulei de viteza luminii, apare o avalansa de fotoni incidenti pe particula, care face ca masa particulei sa creasca vertiginos spre infinit, in conformitate cu formula relativista a variatiei masei. Eu nu am incredere in formula relativista, fiindca factorul beta, din formula, ar fi neomogen fizic. Neomogenitate care rezulta din faptul ca  c  este viteza (translatie) fizica reala, in timp ce  v  este o viteza relativa, este o translatie fictiva. Si apoi din comparatia formulei lui Fresnel cu formula relativista, se vede ca duce la un rezultat care nu concorda cu datele experimentale. Prin scrierile lui Miles Matis am vazut ca masa electronilor accelerati in acceleratoare, nu creste niciodata mai mult de 333 de ori. Iar masa protonului accelerat nu creste mai mult de 109 ori. Adica nu se constata experimental cresterea la infinit a masei particulelor accelerate spre viteze luminice.

Virgil

Deplasarea figurilor de interferenta se refera la faptul ca pe interferometru apar niste dungi, franje de interferenta ca urmare a suprapunerii razei de lumina directe cu raza de lumina reflectata. Asa ca dispozitivul respectiv permite rotirea bratelor cu 90 de grade, ceia ce face posibila vizualizarea interferentei franjurilor in doua situatii diferite. Diferenta dintre figurile de interferenta ne indica ca se petrece un fenomen diferit intr-o directie fata de alta la propagarea razelor de lumina. Interpretarea acestor diferente poate fi pusa atat pe seama acelui vant eteric, ceia ce eu nu cred ca exista, cat si pe seama densitatilor diferite a mediului de propagare care la fel mi se pare neverosimil. Eu consider ca deplasarea franjurilor este cauzata de interferenta razei de lumina verticala cu campul gravitational a carui intensitate este data de frecventa campului prin care se deplaseaza raza de lumina, camp de natura electrica. Din referatul meu privind relatiile de echivalenta intre unitatile de masura electrice cu unitatile mecanice fundamentale rezulta clar ca intensitatea campului electric este data de frecventa acestuia. Asa ca din moment ce Pamantul are un potential electric propriu, este firesc sa existe un camp oscilatoriu ca o anvelopa a Pamantului, care interfereaza cu orice alta unda electromagnetica care se deplaseaza pe verticala, pentru ca exista un camp divergent pe masura cresterii distantei.
Referitor la cresterea masei relativiste, trebuie sa mentionez ca fotonii nu se ciocnesc de particula, ci sunt atrasi de particula pe o traiectorie elicoidala, cu pasul elicei proportional cu viteza de deplasare a particulei, in timp ce fotonii se rotesc cu viteza luminii. Atat masa cat si timpul relativist sunt date de acest mecanism al propagarii fotonilor in jurul particulelor.

calahan

#35
Dl Virgil

Trebuie sa inteleg din expozeul dumitale, ca deplasarea figurii de interferenta nu ar avea legatura cu diferenta de viteza dintre razele de lumina care merg pe directii perpendiculare. Si mai degraba ar fi produsa de interferenta razei verticale cu frecventa campului gravific. O idee asemanatoare am intalnit intrun referat, unde se spune hotarat ca campul gravific este derivat din campul electric al nucleonilor. Si este argumentat cu mai multe socoteli in care este dedusa (modelata) cumva circulatia eterului prin structura dinamica a neutronului si apoi este dedusa constanta gravitationala la nivelul nucleonului, care ar fi egala cu  8.eps0.  Dar eu am inteles ca in experimentul  M-M  se foloseste interferometrul, tocmai pentru a masura cumva diferenta de viteze intre razele care merg pe directii perpendiculare. Cu vreo 40 de ani in urma, cand am am fost prins de o mare curiozitate, si am incercat sa fac socotelile de la teoria experimentului, nu mi-a iesit niciodata egalitatea timpilor, cu toata formula relativista folosita. Pe mine m-ar interesa daca stii vreun articol, pe net, care explica in clar deducerea diferentei dintre vitezele razelor, din deplasarea figurii de interferenta. Tare mi-ar place sa fac experimentul asta al lui Grusenic, cu un brat al interferometrului pozitionat vertical.

Virgil

Nu cred ca am intalnit acest calcul, deoarece trebuie sa ai rezultatele unui experiment la care cunosti toate datele ca sa poti etalona interferometrul, adica sa afli cat reprezinta ca diferenta de drum dimensiunea unui franj de interferenta. Cred ca se poat folosi experimentul cu inelele lui Newton  ca sa afli ce diferenta de drum corespinde unui inel.s.a.m.d. Dar mai sigur ar fi ca acelasi experiment sa fie facut pe Pamant si apoi pe Luna, si prin compararea rezultatelor sa se poata trage concluziile.

Virgil

#37
Citat din: Virgil din Iulie 07, 2021, 07:56:41 PM
Nu cred ca am intalnit acest calcul, deoarece trebuie sa ai rezultatele unui experiment la care cunosti toate datele ca sa poti etalona interferometrul, adica sa afli cat reprezinta ca diferenta de drum dimensiunea unui franj de interferenta. Cred ca se poat folosi experimentul cu inelele lui Newton  ca sa afli ce diferenta de drum corespinde unui inel.s.a.m.d. Dar mai sigur ar fi ca acelasi experiment sa fie facut pe Pamant si apoi pe Luna, si prin compararea rezultatelor sa se poata trage concluziile.
https://drive.google.com/file/d/1KXQVfBloKxNjpgwnRcslT1ImC3_Dazj2/view?usp=sharing

calahan

#38
Dl Virgil
Este foarte amabil din partea dumitale ca mi-ai dat linkul acesta. Dar nu ma ajuta cu nimic. Am gasit un pdf, care da o lucrare de laborator cu inteferometrul  M-M. Dar acolo se foloseste ca sa masoare lungimea de unda a luminii monocromatice si indicele de refractie al unui mediu transparent. Factorul important de acolo este diferenta de faza dintre raza de masurat si raza de referinta. Nu imi da o relatie simpla intre deplasarea franjelor si diferenta de viteze. M-am gandit ca nici experimentul lui Grusenic nu poate sa deceleze viteza fluxului eteric de aspiratie al planetei. Fiindca castigul obtinut la mersul in jos este compensat la mersul in sus. Diferenta de viteza constatata poate sa indice doar cu cat este mai mica viteza razei care merge orizontal, fata de raza care merge vertical. Raza orizontala ar fi cuplata cu campul de densitate al planetei, camp care ar produce un indice de refractie al campului gravific. Imi aduc aminte ca pe undeva se propunea un experiment holografic, in care pentru a se elimina compensarile se fotografia figura de interferenta o data la mersul in jos si o data la mersul razelor in sus. Si din comparatia pasului franjelor s-ar deduce diferenta de viteza. Totusi cred  ca este cam inposibil sa se deceleze o diferenta de viteze de cam 46 m/s cum cere teoria experimentului. Poate ca ar trebui facut un experiment in care sa se masoare cu maxima precizie viteza luminii la mersul pe verticala in jos si la mersul pe verticala in sus.

calahan

#39
Dl Virgil

Vreau sa spun ca legat de densitatea fotonului, am gasit pe net, la linkul de mai jos, chiar in -Wikipedia- o formula care contine parametri fizici, ai fotonului, cu care a fost dedusa formula lui Fresnel. Formula zisa de compunere a vitezelor sau de antrenare partiala a eterului.
ro.wikipedia.org/wiki/Tensorul_energie-impuls
Formula este  T00=(paranteza lui Pointyng)/c2
Se spune ca T00 este densitatea msei in Kg/m3. Nu se spune aproape niciodata ca termenii din paranteza lui Pointyng sunt presiuni in   N/m2.  Si se vede ca este presiune dinamica  pd=ro.v2. Aceasta formula este verificata si de sistemul bidimensional al marimilor fizice.                                                                                                                                                                                                                 
CitatExperiment de tip Fizeau îmbunătățit de Michelson și Morley în 1886....Albert A. Michelson și Edward W. Morley (1886)[P 3] au repetat experimentul Fizeau cu precizie îmbunătățită,....Folosind acest aparat, Michelson și Morley au putut confirma pe deplin rezultatele lui Fizeau.[P 3]
Experimentul Hoek
O confirmare indirectă a coeficientului de antrenare Fresnel a fost furnizat de către Martin Hoek⁠(d) (1868).[P 15][S 7] Aparatul său era similar
Incepusem chiar sa renunt la modelele d-lui inginer, sub influenta atator critici din partea unor conservatori, pentru care logica formulelor nu inseamna nimic si pentru care ce nu este in carte este gresit si este pseudostiintific. Uite ca formula asta cu parametri fotonului este chiar in sistemul teoriei oficiale. Asta imi da o mare siguranta si incredere ca modelele d-lui inginer sunt foarte corecte si deci sunt existente fizice reale.

atanasu

#40
Draga Virgil
am spus ca nu voi mai intrveni nici in zona texelor emise de calahan, zona in care totusi tu te  implici si nici in zona textelor lui ilasus, zona in care ultimul ce se mai implica era prince dar totusi intrucat acestea mai tin in viata acest forum, sa-i spun de acum amarat de forum pentruca vad ca la a&b sunt niste, cand si cand niste  interventii-intrebari poate facute de unii care citesc si ce se srie pe aici si unul este desigur solo care isi pastreaza nickul, dar acolo discutiile ramn la un nivel mai superficial, doar bune pentru a gasi niste idei adica ce doresc cei are finantand acest forum(platforma stiintifica mai vasta)  il privesc si ca pe un soi de brainstorming ceea ce este un lucru pe fond foarte bun si odata ce dau banul si noi il luam, in sensul ca folosim facilitatile de ei platite, nu vad de ce ar fi un lucru rau ci din contra eu il consider un lucru bun pentuca si mie mi-au oferit ocazia sa ies inainte de orice publicare in locuri  unde sa ma citeasca  niste intelocutori a caror seriozitate o probeaza nu  numai ce si cum sriu ci si curiculul pe care il au pentrua acolo unde publica ei cu identitatile asumate fiind  cele reale si revistele sunt chiar din acelea cu adevarat stiintifice cu rigorile azi impuse la asa ceva. 
Odata ce si Electron pare ca a parasit fara explicatie forumul , nu ca el era mult mai mult decat un sofist cam distructiv, dar avea o logica in general sofistic corecta daca pot spune asa, eu coniderandu-ma un antisofist ca in disputele logice din  Grecia antica si inca mai tarziu, in taramul logicei .

Revenind, te rog sa faci un efort pentruca eu in prezent am multe pe cap de sanatate si nu numai si daca ma ajuta Dumnezu voi reveni si eu cand voi putea si voi finaliza un raspuns total la sustinerile lui ilasus nu pentru el, pentruca nu este de buna credinta ci pentru cei care poate ca au fost interesati de subiectul lui cat si pentru ce-ti cer tie fata de  Calahan.
Renunta te rog la argumentele tale originale pentru moment si raspunde daca poti la ce scrie el cu subiect si predicat si daca nu are subiect si preditcat,  spune explicit asta(evident este opinia ta) la cele ce le da din wiki in genaral dar si daca indica  linkuri de pe situri autorizate macar moral din punct de vedere stiintific si la alea. Sa-l lasam pe dl inginer un alter ego al sau care este un emul care nu vrea sa-si asume paternitati caci stie ca nu ar mai fi bagat in seama si cu aceasta ipocrizie demna de tot dispretul face pe prostul insa din ce in ce mai putin dar cu reveniri ca acum cand iar il scoate pe dl inginer la inaintare.
Poate ca am fost inteles si poate ca tu poti si tu doresti sa faci acet lucru adica fara sa te  grabesti sa dedici niste postari in sensul acesta, la care daca Calhan raspunde batand in continuare campii nu incerci sa redeschizi mereu si meru acelasi tip de discutii sterile si poate daca faci asta si unii seriosi care de pe margine citesc vor interveni, asa cum cred  ca erau destui care o faceau pe vremurile cand blogul apartinea fizicianului Adi Buzatu si ulterior probabil tot cu  cei care intrasera in acea perioada cred ca pana in 2011 si inca un timp si ulterior momentului cand   blogul a fost salvat de Adi prin donarea inteligent facuta.

Daca vei face acesea ne mai marsand la acest ping pong, ma vei ajuta mult si pe mine cand poate ca voi reusi sa revin consistent la aceste doua fire pomenite aici si dar si pe alti urmaritori, si-ti multumesc anticipat.

Nikul permanent Atanasu pe acest fir  si decand am intrat pe blog. (Desi daca il scriam atunci corect, ar fi fost Atanasiu dupa numele bunicului matern, dar asa a ramas :))


Virgil

Ma bucur ca mi te adresezi mie ca unuia care as putea sa luminez sau macar sa intretin discutii aprinse pe acest forum. Dar dupa umila mea experienta datorita domeniului meu de interes destul de restrans vad ca nu sunt multi amatori de senzatii tari, pentru ca, la cate am scris ar fi trebuit sa apara discutii contadictorii sau pareri ceva mai multe pro sau contra. Faptul ca nu intervin in discutii si fizicieni cu diploma care sa aprecieze sau nu ideile novatoare, ma face sa cred ca pandemia le-a redus capacitatea de comunicare cel putin pe aceasta tema. In continuare eu iti doresc sanatate multa si sa ne revedem mai des pe acest forum.

atanasu

#42
Sunt doi vizitatori care cred ca la fel cu  mine  urmaesc si ei  de aproape o ora aceast fir si cred eu ca mai degraba o fac  pentru tine, asa ca merita sa te ostenesti. Poate ca nu se doreste sa fii bagat in seama din motve de inspiratie fara a multumi pentru asta si se asteapta sa mi dai eva in tine. pote ca si Calahn este intrun astfel de servici comndat. Electron cum te-a comentat in decursul vremii sau Harap Alb(unul corect pe aici)  sau poate si Abel?

Virgil

Citat din: atanasu din Iulie 10, 2021, 01:09:24 PM
Sunt doi vizitatori care cred ca la fel cu  mine  urmaesc si ei  de aproape o ora aceast fir si cred eu ca mai degraba o fac  pentru tine, asa ca merita sa te ostenesti. Poate ca nu se doreste sa fii bagat in seama din motve de inspiratie fara a multumi pentru asta si se asteapta sa mi dai eva in tine. pote ca si Calahn este intrun astfel de servici comndat. Electron cum te-a comentat in decursul vremii sau Harap Alb(unul corect pe aici)  sau poate si Abel?
Harap alb , Adi Buzatu, Omul din Luna,  sunt o pierdere pe aceste forumuri, pacat ca astfel de oameni s-au retras. Electron in general este ca un gardian care daca sustii ceva ce el nu stie inseamna ca e gresit. In general fizicienii nu se expun la comentarii care ori le depaseste puterea de intelegere, ori au impresia ca sunt folositi daca isi dau cu parerea, asa ca, comentariile lor sunt succinte si rezervate.

atanasu

Electron a fost moderator poate platit sau poate probono dar prea taia si sapanzura  pe la inceputul forumului, dupa ce  l-a donat Adi care devenise fiziian profesionit si nu oriunde ci la CERN in echipa bosonului Higgs. Electron era un paznic exagerat vazand cam peste tot pseudostiinta si taind cu placere egoista orice elan in sens pozitiv,  de exemplu eu la tine nu vad asa ceva dar recunosc ca nu m-am implicat ca sa am dreptul sa te judec. pe Calahan din cauza ipocriziei si unor idei fixe nu-l inteleg si-l bag in categoria aluia para Ioan cu perpetuumul mobile , pe ilasus il cred tare speriat ca sa fie chiar inteles si deci demolat caci se autoconvinge de o genialitate inexistenta, caci nu este ceva genial in a rasturna relatiile fizice naturale ca sa-ti iasa tie o logica a formulelor buna penru calahan.
Dar lumea merge inainte cu noi sau fara, cu covid sau fara, cu o majoritate analfabeta functional dar si cu destui Ptagora sau Eucld  in raport cu  ei asa ca... :)