Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Alt argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina

Creat de calahan, Iunie 24, 2021, 10:50:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Virgil

#255
Citat din: atanasu din Ianuarie 04, 2023, 11:30:13 AM
Cred ca esti cat si eu, desul de varstnic si sunt primul care am vorbit dupa stiinta mea despre "jucarii si joc" pe acest site, dupa cum la a doua candidatura i-am dat gratis un slogan castigator lui Basescu prin Elena Udrea(si numai prin  ea, prietena buna cu el si coechipiera de baza, singura care pot crede ca nu l-a tradat, caci procuratura nu l-a intrebat inca de sanatate, exsitand, sunt convins,  oricum si protectii de nivel, (ca astia de la noi in afara de Isarescu nu prea au nivel, asa este cu Guvernatorul Bancii Centrale cea care bate moneda si uneori cu Ministrul de finnte- mai degrba ministrul fiind des sanjabil politic,  prin unii stabili si incrementi invartind-se in cerc restrans de functie inalte , dar poate ca aia care vor mai fi fiind, nu-i stim sau nu-i stiu eu in mod sigur), si asta in mod public ca ce o fi spus dsa, Elena Udrea, in diverse anchete poate ca nu stiu exacct, slogan pe care sunt convins ca  si l-a pus in acel 2 decembrie in sarcina ei) . Sloganul a fost: "mai bine presedinte jucator deact pesedinte jucare" .Oricum  NATO i- a rupt dintii lui Geoana facandu-l vice- presedinte, ca este bine sa-l tii cat mai aproape pe cel ce-ti poate eventual face sau poate face si rau, dublu sau triplu cat o fi fost si el ca si Mazilu(o mai fi traind asta ca ne-a facut mari servicii la inceputul cui 22 decembrie ca si cu niste ani inainte ca functionar ONU apoi drogat fiind, a cam dat-o in bara, dar paca ar fi ajuns in Filipine esi Ion i-a dat cativa lei in plus la ce mai avea si el la o universitate privata singura infiintata de el desigur dar ajutat de unii prieteni ininte de 22 decembrie 89 azi odata cu el disparuta  ).
Revenind: ia  unele spuse de mine pe aici, in mod gratis  si fara pretentii de prioiate sau de protectii macar a acesteia (pentruca ce gandesc eu absolut liber si esoteric vorbind, poate ca este si de la Doamne Doamne dar, cu siguranta este dedicat esoteric de mine acestuia, vad ca  se intampla la fal ca si la Basescu.

Virgil a raspuns;
Nu stiu ce te-a facut s-o dai pe politica, dar toti presedintii in care mi-am pus speranta m-au dezamagit. Nici unul n-a incercat s-au poate nu au putut sau nu au vrut mai degraba ca sa inlature impostorii si lichelele din posturile importante ale statului. Atat de puternica este increngatura de hoti din sistem incat fiecare cand ajunge la putere se lasa prins in jocurile politice si uita de tara. Esalonul doi a lui Iliescu si acum sta cu un ochi spre Moscova si cu unul spre NATO si saboteaza fiecare dupa puterile lui atunci cand le vine mai bine. Au facut tot ce le-a stat in putinta si au amanetat toate resursele tarii in folosul lor, si noi am ajuns acum la fel de unde am plecat, tot in saracie, tot in intuneric si frig, si cu toate astea impostorii gasesc mereu mijloace de a face mai rau, si mai rau tarii.

Pe vremuri facem misto, desigur ca doar de prieteni spunndu-le uneori ca o vorba de-a mea cost 1$USA ;) (nu era inca euro).
Acum sa fie clar eu nu spun ca nu citesc in continuare ce posezi dovada chiar acum si aici,  ci m-am referit doar la ultimul link indicat,  caci asta este time consuming si daca ai vorbit de univers ca de o bula, inca nu suntem in esoterism dar daca esti stabilit pe versiune de univers infinit si cu chestii necunoscute in mod absolut cel putin astazi si cat timp o mai vrea transcendenta, a te referi la aceasta desi este o tangenta esoterica si eu asa am spus  doar cu o probabiltate foarte mare dar nu de certitudie nu cu suta la suta si am si spus ca poate pot gresi si asta va fi in paguba mea dar daca ai pus bula si ceva ce nu este cunoscut in mod stiintific cum ar fi materiie si energiile intunecate sau vopsite cu negru si exbula(asa cum notinea de spatiu si asta dupa Ion care mi-a explicat-o care  implinea mai multi ani in 19 ianuarie dar nu mai poate fi decat comemorat din 2012 incoace,  vine tot de la greci/romani dar nu am gasit origina etimologica data de ei in sensul ca ei, presupunea Ion, considerau ca spatiul este tot ce este exterior casei inonjurata, inchisa in ziurile ei si de acea curte interioara, acel patio mult aflat in Spania dar preluat de la antici, Traian mi se pare fiind de pe acolo, si revin deci copiindu-ti  ideia si completnd-o ca, cine stie, poate ca legatura dintre bula Univers cunosut- cercetat atat cat este si in care inaintam fara sa-i dam de margini (marginea da notiunea de granita, tangenta la transcndenta) care materii/energii colorate ar fi legte de unele similare in exbula asta, cred ca este cel putin sau mai mult esoteric, asa ca am raspuns si numai pe aceasta speta , similar fata de o siguranta de suta la suta pe care ti-o arogi? ca asa cred ca este corect respectandu-te si pe mai departe...
On se revera a Vldivostok sau la Moscva- tu alegi :)

Virgil a raspuns;
Stiu ca pana la urma se ajunge la ceva ezoteric dar evit sa ma gandesc la acest lucru. In teoria mea am stabilit o scara a constantelor de similitudine pentru a trece de la un nivel cosmic la altul si am trasat o spirala logaritmica cu aceste constante care formeaza un sir al puterilor lui 3, adica 3^0, 3^1,3^2, 3^3, si acest sir poate continua, pentru ca nu am gasit ceva care ar putea sa-l limiteze. Insa problema ciudata este la inceputul sirului cand este vorba de cel mai mic nivel cosmic posibil pe care l-am denumit hipo-cosmos. Aici sunt doar doua particule ce pot forma un fel de atomi dupa modelul hidrogenului, dar de miliarde de ori mai mici, ajungand la mase de 10^-59 kg. Mai mic de atat nu se poate,  sunt hipo-particule  caracterizate de o singura viteza si anume viteza luminii. Cum toate celelalte niveluri cosmice sunt construite pe baza acestor particule in formatiuni diverse atomi, molecule stele, planete, etc, ramane intrebarea obsedanta ce reprezinta masa unei hipo-particule? Si aici ajungem la ezoterism pentru ca nimeni niciodata nu va putea raspunde la aceasta intrebare. Spatiul si toate campurile organizate pe niveluri cosmice  au la baza aceste hipo-particule care oscileaza pe frecvente uluitoare in jurul unor pozitii de echilibru dand nastere spatiului, campurilor, si tot ce este materie. Asa ca intrebarea ramane; ce este materia?



atanasu

Virgil
Interesant: tu dai 10-59 kg azi  si eu 10-68 din 1983, deci desi distanta intre noi este enorma adica eu sunt de 10^9 ori mai mic decat tine, dar in scara acestor marimi limita ele sunt undeva  foarte departe in infinitul mic fata si de ce s-a masurat(calcula)  pana acum la neutrinii electronici dar cine stie ce se va mai gasi si oricum despre neutrini se stie cu siguarnta doar ca nu sunt cu masa nula si atat, asa ca...!?
Evident  suntm in esoteric si nu in exoteric fiind la un contact cu transcendenta    si eu personal am gasit doar trei puncte de trangnta intre imanent si transcendent si poate ca l-am indicat si aici dar sigur am indicat functia expontial dupa timp in firul despre Big Bang pe are l-am scris la un titlu dat de Mircea Hodor care mi l- last mi mostenire...:)
Cat despre politica las-o balta, ca erau doar niste analogii dar explicate in detaliu si nu discutii pe fond si de evaluare politica cum te bagi tu sa faci cam copilareste  si neimportant pentru ce discutam noi aici.

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 04, 2023, 07:35:51 PM
Virgil
Interesant: tu dai 10-59 kg azi  si eu 10-68 din 1983, deci desi distanta intre noi este enorma adica eu sunt de 10^9 ori mai mic decat tine, dar in scara acestor marimi limita ele sunt undeva  foarte departe in infinitul mic fata si de ce s-a masurat(calcula)  pana acum la neutrinii electronici dar cine stie ce se va mai gasi si oricum despre neutrini se stie cu siguarnta doar ca nu sunt cu masa nula si atat, asa ca...!?
Evident  suntm in esoteric si nu in exoteric fiind la un contact cu transcendenta    si eu personal am gasit doar trei puncte de trangnta intre imanent si transcendent si poate ca l-am indicat si aici dar sigur am indicat functia expontial dupa timp in firul despre Big Bang pe are l-am scris la un titlu dat de Mircea Hodor care mi l- last mi mostenire...:)
Cat despre politica las-o balta, ca erau doar niste analogii dar explicate in detaliu si nu discutii pe fond si de evaluare politica cum te bagi tu sa faci cam copilareste  si neimportant pentru ce discutam noi aici.
Ca sa discutam despre cele mai mici particule, ar fi trebuit sa fi citit mai intai capitolul 20 de la pag.90 din lucrarea mea, apoi sa-l comentam.

https://drive.google.com/file/d/1Z9bhc-fSe4J7LnU0z5nhQeWyjNJrwg4V/view?usp=share_link

atanasu

#258
Am vazut acum adica ieri ca il semnalasesi cred ca prin august dar atunci ori nu am observat ori nu am intles ca dai si mase minime in univers pentruca desigur ca l-as fi urmarit. O voi face zilele astea dar poate ca trebuie sa merg si mai in spate si aici daca e cazul poti sa ma indrumi tu adica scrie in ordin paginile la care trebuie sa ma duc  ca sa pricep mai bine ce faci la pg 90.
Eu deoamdata  ma bucur ca oarecum se confirma si valoarea gasita de mine ca marime ininit mica  si nu altfel .

calahan

Dl. Virgil
Am vazut intro postare a dumitale pe forumul de cercetare, ca explici deviatia luminii prin interactia radiatiei cu gradientul de densitate energetica al campului gravific de la suprafata unei planete. Ce parere ai? Radiatiile  de mare energie, radiatiile ics si gama, sufera si acestea deviatie in campul gravific al planetelor sau al astrilor. Teoretic imi pare ca fiind interactiune la energie mult mai mare, ar trebui ca deviatia sa fie mai puternica. Dar datele experimentale ce spun?

Virgil

Citat din: calahan din Ianuarie 12, 2023, 11:07:35 AM
Dl. Virgil
Am vazut intro postare a dumitale pe forumul de cercetare, ca explici deviatia luminii prin interactia radiatiei cu gradientul de densitate energetica al campului gravific de la suprafata unei planete. Ce parere ai? Radiatiile  de mare energie, radiatiile ics si gama, sufera si acestea deviatie in campul gravific al planetelor sau al astrilor. Teoretic imi pare ca fiind interactiune la energie mult mai mare, ar trebui ca deviatia sa fie mai puternica. Dar datele experimentale ce spun?
Nu am citit despre experimente facute in acest sens, dar ca fapt divers la trecerea luminii printr-o prisma se descompune in culorile curcubeului si cele mai deviate sunt razele cu lungimea de unda cea mai mica albastru, violet, deoarece indicele de refractie este cel mai mare pentru aceste lungimi de unda. Daca ar fi sa ne folosim de aceste informatii desi nu au legatura in mod direct cu campul gravitational, totusi curcubeul ne arata ca razele albastre sunt cu raza de curbura mai mica decat razele rosii, asa ca prin analogie as fi inclinat sa cred ca aceasta curbura se pastreaza, asa ca radiatiile cu lungime de unda mai mica sunt curbate mai mult decat cele rosii, si ca nu conteaza energia undelor ci lungimea de unda. Doar observatiile experimentale pot indica cum este corect.

calahan

Dl Virgil
Cand am spus date experimentale la nivel astronomic este cam eufemistic. Am tot auzit ca s-au descoperit in cosmos surse de radiatii ics si gama si mi-am pus intrebarea daca nu s-a observat eclipsarea acelor surse si totodata, in camp gravific, deviatia radiatiilor venind de la acele surse. Deviatie care ar confirma inca o data predictiile relativiste. Din cate am citit eu, am inteles ca radiatiile ics si gama nu sufera reflexie difractie si refractie. Se spune ca radiatiile ics ar produce o difractie si figuri de interferenta la nivelul ionilor din cristale. Cu aceasta difractie s-ar fi descoperit structura dubluspiralata a ADN-ului, de catre Wathson si Kryks. Eu am mai retinut o idee, cred ca de pe site-ul- Anthyphizica-, in care spune ca deviatia luminii in campul gravific al astrilor, ar fi doar o gaselnita, numai pentru a pastra constanta viteza luminii in vid. Fiindca nu vrea sa admita ca gravificul produce un indice de refractie, care micsoreaza viteza luminii in vid. Si ca sa pastreze constanta viteza luminii in vid  c,  a venit cu gaselnita curbarii spatiului. Eu nu am nimic de publicat si deci nu am niciun motiv sa elogiez relativitatea, ca sa atrag bunavointa editorilor. Si daca am ajuns la concluzia ca relativitatea este doar metafizica, m-am fixat in teoriile astea simple si intuitive din care pot si eu sa inteleg cate ceva. Asa am retinut ca densitatea luminii se aduna cu densitatea emanata din masa planetei. Si din acest cuplaj ar rezulta ca viteza luminii este aceeasi in toate directiile din planul orizontal. Si acest fapt ar explica foarte simplu rezultatul experimentului  M-M, fara nicio metafizica relativista, total neintuitiva asupra fenomenelor. Tot cu insumarea densitatilor luminii si a mediului transparent, este explicata si formula lui Fresnel, zisa de compunere a vitezelor, dar si dispersia luminii albe, in stratul de cativa atomi, in care se face trecerea de la densitatea aerului la densitatea sticlei. Spunand ca radiatiile din spectrul optic, care au frecvente mai mari, au densitati mai mari si se cupleaza mai puternic cu densitatea sticlei. Si de aceea radiatiile de frecventa mai mare ar parcurge un traseu curbat, pe un arc de cerc mai lung, aparand astfel deviate mai mult decat radiatiile de frecventa mai mica, radiatii care avand densitate mai mica se cupleaza mai slab cu densitatea sticlei si urmeaza un arc de cerc mai scurt, cu o deviatie mai mica.

Virgil

Cred ca orice radiatie se poate reflecta daca intalneste suprafata potrivita. Razele X
sau Gamma au lungimea de unda mult prea mica pentru a se reflecta de o suprafata care seamana cu  mare involburata de valuri care este cea mai neteda oglinda, comparativ cu lungimea de unda.
Campul gravitational nu modifica viteza luminii ci doar ii  curbeaza drumul. Acelasi lucru si chiar mai pregnant o face campul nuclear al atomilor, ceia ce face un coeficient de refractie  supraunitar , datorita drumului serpuit al luminii. Si in cazul undelor radio cu lungimi de unda de ordinul km acestea nu sunt impiedicate de cladiri, pe cand undele TV  sunt refractate sau sunt reflectate de acestea.

calahan

Dl Virgil
CitatCred ca orice radiatie, se poate reflecta daca intalneste suprafata potrivita.
Eu am retinut, de nu stiu unde, ca orice reflexie de radiatie, din domeniul optic, este initial o refractie la 360 de grade, pe durata unei semiunde. Fapt pentru care unda reflectata ar pierde un pi. In urma refractiei unei semilungimi de unda, raza emergenta ar merge pe o directie simetrica la directia de incidenta, fata de normala la suprafata reflectatoare, in punctul de incidenta. Daca suprafata reflectatoare ar fi foarte ondulata, radiatia reflectata ar fi imprastiata, ar fi foarte difuza.
Citatdar ca fapt divers la trecerea luminii printr-o prisma se descompune in culorile curcubeului si cele mai deviate sunt razele cu lungimea de unda cea mai mica
Si ce crezi? Daca am avea fascicule paralele de radiatii ics si gama si ar trece prin prisme triunghiulare, din diferite materiale; din sticla, din cuart, din otel, din cupru, aluminiu, granit, bazalt sau alt material, s-ar produce deviatii diferite ale acestor radiatii. Eu am ramas cu ideea ca, daca sunt radiatii dure, foarte penetrante, nu se refracta, nu se difracta, nu se reflecta.  Experienta asta nu se poate efectua. Fiindca nu se pot obtine fascicule paralele de radiatii dure ics sau gama. Dar eram curios daca in biblioteca dumitale de astronomie, ai avut vreo informatie asupra interactiunii radiatiilor dure de la surse cosmice, cu campul gravific al astrilor.

atanasu

Ma intreb unde trebuie trimis si  cu ce viteza cel are scrie asemnea propozitii in permnenta? "Eu am retinut, de nu stiu unde",
Si maine, poimaine o sa ma gandesc si la cel care ii mai raspunde dar nu reunoaste ca iar fi utila discutia si daca da evident ca se scuza tot. Nu-i asa?

PS. A murit ieri de ziua logicii la aprope 90 de ani dna prof.dr ing Nona Milea unul din savantii creatori ai electronii romanesti.
Dumnezeu sa o odihneasca in pace !

Virgil

#265
Citat din: calahan din Ianuarie 14, 2023, 11:07:09 AM
Dl Virgil
CitatCred ca orice radiatie, se poate reflecta daca intalneste suprafata potrivita.
Eu am retinut, de nu stiu unde, ca orice reflexie de radiatie, din domeniul optic, este initial o refractie la 360 de grade, pe durata unei semiunde. Fapt pentru care unda reflectata ar pierde un pi. In urma refractiei unei semilungimi de unda, raza emergenta ar merge pe o directie simetrica la directia de incidenta, fata de normala la suprafata reflectatoare, in punctul de incidenta.
Virgil a raspuns;
Asa se comporta orice unda, nu doar cele electromagnetice.

Daca suprafata reflectatoare ar fi foarte ondulata, radiatia reflectata ar fi imprastiata, ar fi foarte difuza.
Citatdar ca fapt divers la trecerea luminii printr-o prisma se descompune in culorile curcubeului si cele mai deviate sunt razele cu lungimea de unda cea mai mica
Si ce crezi? Daca am avea fascicule paralele de radiatii ics si gama si ar trece prin prisme triunghiulare, din diferite materiale; din sticla, din cuart, din otel, din cupru, aluminiu, granit, bazalt sau alt material, s-ar produce deviatii diferite ale acestor radiatii. Eu am ramas cu ideea ca, daca sunt radiatii dure, foarte penetrante, nu se refracta, nu se difracta, nu se reflecta.
Virgil a raspuns:
Daca o radiatie X sau gamma trece prin orice material fara sa fie deviata se datoreaza faptului ca  lungimea de unda este foarte mica comparativ cu distanta dintre atomii prismelor respective. Totusi densitatea materialului prismei determina absorbtia undei dupa un anumit drum parcurs prin material, datorita absorbtiei energetice de catre nucleonii atomilor pe care ii intalneste in cale.


Experienta asta nu se poate efectua. Fiindca nu se pot obtine fascicule paralele de radiatii dure ics sau gama. Dar eram curios daca in biblioteca dumitale de astronomie, ai avut vreo informatie asupra interactiunii radiatiilor dure de la surse cosmice, cu campul gravific al astrilor.
Virgil a raspuns; Nu detin astfel de carti.

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 14, 2023, 11:26:55 AM
Ma intreb unde trebuie trimis si  cu ce viteza cel are scrie asemnea propozitii in permnenta? "Eu am retinut, de nu stiu unde",
Si maine, poimaine o sa ma gandesc si la cel care ii mai raspunde dar nu recunoaste ca iar fi utila discutia si daca da evident ca se scuza tot. Nu-i asa?

Virgil a raspuns;
Atat timp cat intrebarile sunt adresate decent, in limita timpului disponibil ma simt dator sa raspund, daca am o parere personala referitoare la subiect.


PS. A murit ieri de ziua logicii la aprope 90 de ani dna prof.dr ing Nona Milea unul din savantii creatori ai electronicii romanesti.
Dumnezeu sa o odihneasca in pace !

[/quote]

Dumnezeu s-o ierte !

calahan

Dl Virgil
Eu am inteles, din postarile dumitale, ca esti fixat in modelul de unda al fotonului. Unda relativista, care se propaga fara mediu de propagare, in care campul electric si magnetic sunt in faza, astfel ca un camp nu se naste din variatia celuilalt si nu apare retroradiatia ceruta de mecanismul undelor. Modelul acesta, in care nu se regaseste mecanismul undelor, imi este inposibil sa il inteleg si nu pot sa il admit. Pe cand modelul de motor electric liniar, in care forta electromotoare este egala cu forta de inertie, la fel puterea electromagnetica este egala cu puterea mecanica, imi este usor de intuit fiindca este argumentat cu formulele din electromagnetism. Eu am impresia ca radiatiile dure sunt altfel de unde. Fiindca radiatiile optice, care au putere foarte mica de penetrare, sunt foarte putin absorbite de atmosfera si ajung la suprafata pamantului. In timp ce radiatiile dure, cu foarte mare putere de patrundere, sunt puternic absorbite in atmosfera si nu mai ajung la suprafata pamantului. Si apoi radiatiile optice pare ca interactioneaza cu campul gravific al astrilor. In timp ce radiatiile dure par ca sunt indiferente la campul gravific, fiindca nu s-a observat interactiunea radiatiilor dure, cu campul gravific al astrilor. Acum doua zile, gasisem pe net, o teza de doctorat, in care era expus exact modelul dumitale pentru foton. Dar am derulat repede si nu mi-m notat sait-ul pe care era postata si acum nu o mai gasesc.

atanasu

1)Iarasi nu mai gasesti? Cine nu are rusine are el un nume?
2) Multumesc Virgil, am inteles, iti este de folos acest dans in care ati vrea sa va furati unul pe celalalt dar poate ca ma insel si  oricum nu ma mai implic ca de fapt nici nu sunt problemele mele desi am crezut ca pot ajuta, dar nu e cazul.

Virgil

Citat din: calahan din Ianuarie 15, 2023, 09:36:52 AM
Dl Virgil
Eu am inteles, din postarile dumitale, ca esti fixat in modelul de unda al fotonului. Unda relativista, care se propaga fara mediu de propagare, in care campul electric si magnetic sunt in faza, astfel ca un camp nu se naste din variatia celuilalt si nu apare retroradiatia ceruta de mecanismul undelor. Modelul acesta, in care nu se regaseste mecanismul undelor, imi este inposibil sa il inteleg si nu pot sa il admit.

Virgil a raspuns;
Nu ai de unde sa stii cum inteleg eu fotonul. Fotonul ca unda nu este totuna  cu fotonul considerat ca particula.  Oricum nu sunt de acord cu ideia d-tale despre foton.


Pe cand modelul de motor electric liniar, in care forta electromotoare este egala cu forta de inertie, la fel puterea electromagnetica este egala cu puterea mecanica, imi este usor de intuit fiindca este argumentat cu formulele din electromagnetism. Eu am impresia ca radiatiile dure sunt altfel de unde. Fiindca radiatiile optice, care au putere foarte mica de penetrare, sunt foarte putin absorbite de atmosfera si ajung la suprafata pamantului. In timp ce radiatiile dure, cu foarte mare putere de patrundere, sunt puternic absorbite in atmosfera si nu mai ajung la suprafata pamantului. Si apoi radiatiile optice pare ca interactioneaza cu campul gravific al astrilor. In timp ce radiatiile dure par ca sunt indiferente la campul gravific, fiindca nu s-a observat interactiunea radiatiilor dure, cu campul gravific al astrilor. Acum doua zile, gasisem pe net, o teza de doctorat, in care era expus exact modelul dumitale pentru foton. Dar am derulat repede si nu mi-m notat sait-ul pe care era postata si acum nu o mai gasesc.