Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Creationismul - ipoteza nestiintifica

Creat de Electron, Mai 14, 2012, 11:30:50 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

Înainte de "cei doi Thomas"(nume predestinat? :) ) a existat Lao Tse, fondatorul Taoismului(Daoismului).Utopia lui Morus are rădacini adânci în taoism.Anton Dumitriu explica mai bine în cartea sa "Culturi eleatice și culturi heraclitice".Oricum, creaționismul si evoluționismul au aceași "problemă":Ce a fost înainte de început?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A..Mot

Citat din: valangjed din August 22, 2020, 11:55:04 PM
@atanasu, Întrebi:"Cine crează existențele?".Întreb și eu:"De ce există existențele?"
Toate existențele sunt cu Voia lui DUMNEZEU!

Electron

Citat din: Iulian din August 24, 2020, 08:36:44 AM
Toate existențele sunt cu Voia lui DUMNEZEU!
Si aceasta ipoteza este complet nestiintifica.


e-
Don't believe everything you think.

A..Mot

Citat din: Electron din August 24, 2020, 11:49:58 AM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 08:36:44 AM
Toate existențele sunt cu Voia lui DUMNEZEU!
Si aceasta ipoteza este complet nestiintifica.


e-
Creaționismul este o certitudine și într-un viitor nu prea îndepărtat știința nu va mai emite tot felul ipoteze privind existența Universului și va confirma faptul că Universul a fost creat de o FORȚĂ EXTRAORDINARĂ numită de foarte mulți DUMNEZEU.
Știința emite doar ipoteze.....La cât timp după big-bang au apărut fotonii?

Electron

Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
Creaționismul este o certitudine
Cum ai ajuns tu la aceasta concluzie? Chiar sunt curios cum transformi o ipoteza nestiintifica in certitudine.

Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
și într-un viitor nu prea îndepărtat știința nu va mai emite tot felul ipoteze privind existența Universului
Serios? Si cam cat de "indepartat" e acel viitor nu prea indepartat?

Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
Știința emite doar ipoteze...
Da, stiinta emite ipoteze, dar deoarece emite ipoteze stiintifice, le poate testa si eventual confirma empiric si independent, adica obiectiv.


e-
Don't believe everything you think.

A..Mot

Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
Creaționismul este o certitudine
Cum ai ajuns tu la aceasta concluzie? Chiar sunt curios cum transformi o ipoteza nestiintifica in certitudine.
Și eu sunt curios să răspunzi la întrebările
"Momentul creaţiei
Această descoperire a zguduit lumea ştiinţifică. Scrie Robert Jastrow, fondatorul
Institutului Goddard pentru Studii Spaţiale al NASA şi fost profesor de astronomie şi
geologie la Universitatea Columbia din New York: ,,Puţini astronomi ar fi putut anticipa
acest eveniment – naşterea neaşteptată a Universului – va deveni un fapt ştiinţific dovedit,
dar observaţiile cerurilor prin telescoape i-au forţat la această concluzie. (Ghergheful
fermecat: Inteligenţă în Univers [The Enchanted Loom: Mind in the Universe], 1981, p.
15, emfaza adăugată).
El exclamă: ,,Sămânţa a tot ce s-a întâmplat de atunci în Univers a fost plantată în
acea primă clipă...A fost literalmente momentul creaţiei" (Călătorie până la stele:
Explorarea spaţială – Mâine şi mai târziu [Journey to the Stars: Space Exploration –
Tomorrow and Beyond], 1989, p. 47).
Oamenii de ştiinţă au făcut o descoperire ştiinţifică majoră care a fost înregistrată
prima dată în Biblie cu cca. 3500 de ani în urmă: Universul nu a fost veşnic; a avut un
început. Alte descoperiri, aşa cum este descompunerea radioactivă a anumitor elemente,
confirmă că aceste elemente nu pot fi infinit de vechi sau s-ar fi transformat de mult în
plumb.
Atâta timp cât savanţii şi filozofii au presupus că universul a existat la infinit -- că
nu a avut început şi deci nu a avut nevoie de un Creator care să-l creeze – ei au putut cu
uşurinţă să-l lase pe Dumnezeu afară din cadru. Puţini savanţi persistă în a crede într-un
pământ şi univers infinit de bătrân. Este prea multă evidenţă împotrivă. Ei au fost forţaţi
să recunoască că noi trăim într-un univers care a avut un început.
Această admitere ridică întrebări tulburătoare pentru mulţi oameni de ştiinţă. Ce
forţă, putere sau legi au existat înainte de începutul universului ca să-l facă să existe?
Pentru că universul există, care a fost cauza? Inteligenţa noastră raţională ne spune că
Universul nu s-ar fi putut să apară din nimic. Aceasta sfidează nu numai logica dar şi
legile fizicii. Cine – sau ce – a cauzat universul. Dece a fost el adus în existenţă?
" propuse în capitolul 3 , pagina 16 din https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi9_d6mwbXrAhXN-yoKHRkVCYUQFjACegQIARAB&url=http%3A%2F%2Fstreaming.ucg.org%2Flanguages%2Feasteuropean%2FRomanian%2FGERomanian.pdf&usg=AOvVaw1DlEFW-W0TXv-YRmjagRFD.
Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
și într-un viitor nu prea îndepărtat știința nu va mai emite tot felul ipoteze privind existența Universului
Serios? Si cam cat de "indepartat" e acel viitor nu prea indepartat?
Peste 500-1000 de ani tereștri....

Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
Știința emite doar ipoteze...
Da, stiinta emite ipoteze, dar deoarece emite ipoteze stiintifice, le poate testa si eventual confirma empiric si independent, adica obiectiv.
e-
Orice ipoteză științifică se bazează pe un anumit număr de axiome și de convenții...
Răspunsul la întrebările de mai sus din acel ink este dat în "Punctul unde Ştiinţa se opreşte.
La acest punct ştiinţa se opreşte în loc. Cum explică profesorul Jastrow: ,,O
explicaţie întemeiată poate să existe pentru naşterea explozivă a Universului nostru; dar
dacă este aşa, ştiinţa nu poate găsi care este explicaţia. Cercetarea savantului în trecut
încetează în momentul creaţiei...Noi am vrea să urmărim acea cercetare mai departe în
timp, dar bariera pentru progres mai departe apare de netrecut. Nu este o chestiune de un
alt an, o altă decadă de muncă, o altă măsurare, sau o altă teorie: în acest moment s-ar
Life Ultimate Question - Does God Exist - Există Dumnezeu - Întrebarea Fundamentală a Vieţii.doc
- 17 -
părea că ştiinţa nu ar putea niciodată să ridice cortina deasupra misterului creaţiei"
(Dumnezeu şi Astronomii [God and the Astronomers], 1978, pp. 114-116).
Profesorul Jastrow recunoaşte că tot ceea ce ştiu oamenii de ştiinţă se termină la
momentul creaţiei. Legile ştiute ale universului nu se mai aplică când universul simplu
apare în existenţă din nimic. Ştiinţa nu oferă nici o explicaţie raţională, fără mijloace de
înregistrare, măsurare sau reconstrucţie a unui eveniment care depăşeşte orice înţelegere
ştiinţifică.
Unii savanţi au tras concluzia greşită din aceste fapte, asumând că, deoarece ştiinţa
nu poate descoperi ce a avut loc mai înainte ca universul să fi existat, nimic nu ar fi putut
să se întâmple înainte de a fi existat. Aceasta nu ne spune nimic despre existenţa sau
nonexistenţa lui Dumnezeu, dar ne spune o mulţime despre limitele abordării ştiinţifice
tradiţionale. Noi trebuie să căutăm o altă sursă decât ştiinţa ca să înţelegem cine şi ce a
existat înainte de originile universului. Şi numai o singură sursă oferă o explicaţie cu
adevărat credibilă şi raţională – Biblia.
Există numai o singură alternativă revendicărilor Bibliei. Ateiştii trebuie să afirme
că Universul a venit din nimic, fără cauză. Ei trebuie să insiste în această afirmaţie fără
bază şi de nedovedit pentru că nu este altă cale să eviţi existenţa unei Cauze Primare.
Şi totuşi afirmaţia lor de bază este fundamental greşită. Începutul universului a
fost dovedit a fi un eveniment specific. Noi toţi ştim din experienţa de ani şi ani de zile, că
unul din cele mai fundamentale adevăruri este că evenimentele au cauze. Acest adevăr
fundamental subliniază legile care guvernează energia şi materia. Nimic nu se întâmplă
fără o cauză. Începutul universului este un eveniment care a avut o cauză specifică.
" și le poți citi în capitolul 3 , pagina 16 și 17 din https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi9_d6mwbXrAhXN-yoKHRkVCYUQFjACegQIARAB&url=http%3A%2F%2Fstreaming.ucg.org%2Flanguages%2Feasteuropean%2FRomanian%2FGERomanian.pdf&usg=AOvVaw1DlEFW-W0TXv-YRmjagRFD.

atanasu

#111
Iulian nu are rost sa detaliez dar trebuia sa observi ca si eu am spus ca ne izbim cu nasul de zidul Transcendentei acea bariera cum o numeste  si Robert Jastrow iar inceputul acesta la care te referi nu este dincolo de zid ci aici in imanent adica acolo unde lucrurile se intampla ca si cum asa ar fi. :)

A..Mot

Citat din: atanasu din August 25, 2020, 08:41:14 AM
Iulian nu are rost sa detaliez dar trebuia sa observi ca si eu am spus ca ne izbim cu nasul de zidul Transcendentei aea bariera um o numeste  si Robert Jastrow iar inceputul acesta la are te referi nu este dincolo de zid si aici in imanent adica acolo unde lucrurile se intampla ca si cum asa ar fi. :)
Nu-nțeleg ce vrei să spui! ???

atanasu

@iulian
Poate recitesti ce am scris si ma intrebi textual.

atanasu

Poate ca este scris la alt fir la care contribui momentan ca sunt destul de legate subiectele.

A..Mot

Citat din: atanasu din August 25, 2020, 08:54:49 AM
@iulian
Poate recitesti ce am scris si ma intrebi textual.
Tot nu înțeleg ce vrei să spui! ???

atanasu

Probabil ca am scris la alt fir asa ca o sa-ti explic daca imi aduci aminte despre ce era discutia adica ce ar trebui sa explic.Multumesc

atanasu

#117
Ps Este la #99 unde am scris:

"Cine creeaza existentele? desigur ca in stiinta acest lucru se urmareste incepand de la cele constatabile cu certitudine astazi, supuse unor clasificari mai mult sau mai putin corecte dar totusi din ce in ce mai corecte si facand acest exercitiu si logic si experimental de regresie istorica sa ne ducem cat mai adanc in istoria existentelor acora sa le spunem ensuri(de la ens, entis).Adica eu sustin ca domeniul cel mai amplu posibil al istoriei este Historia Entis intelegand aici prin fiinta, tot  ce este adica vreau sa spun ca nu ma refer la termenul teologic care ne vine de la Thomas d`Aquino si emulul sau Erich Przywara anume Analogia entis ci la unul filozofic fundamental spiritual dar si naturalist. Si mergand pe aceasta scara regresiva in trecut unde ajungi? la fel ca si mergand in timp la infinit cu - sau cu plus la fel ca si in functia exponentiala e^t adica nicaieri si oriunde izbindu-te de zidul transcendentei si daca ramai plin de orgoliu luciferic iti rupi nasul. "

Electron

Citat din: Iulian din August 25, 2020, 08:16:19 AM
Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
Creaționismul este o certitudine
Cum ai ajuns tu la aceasta concluzie? Chiar sunt curios cum transformi o ipoteza nestiintifica in certitudine.
[...]
Life Ultimate Question - Does God Exist - Există Dumnezeu - Întrebarea Fundamentală a Vieţii.doc
Ok, daca te bazezi pe astfel de scrieri, atunci inseamna ca si tu faci eroarea grava sa crezi ca opusul unui "Univers static" este un "Univers creat", cand de fapt opusul este pur si simplu un "Univers dinamic".

Iar "Universul dinamic", poate sa aiba un inceput, sau sa fie ciclic (iar numarul de cicluri poate sa fie infinit), si niciuna din cele doua variante nu implica existenta (sau necesitatea) unui "creator".

Chiar si Universul nostru, care conform modelului cosmologic stiintific actual, are "un inceput", unde legile fizicii cunoscute nu se mai aplica, nu implica existenta (sau necesitatea) unui "creator". Pentru a ajunge la "necesitatea" unui "creator", trebuie demonstrata imposibilitatea inceputului Universului dintr-o fluctuatie (un eveniment aleator) a ceva pre-existent, la care nu avem acces din Universul nostru si unde nu putem aplica legile fizicii cunoscute sau macar impune "principiul cauzalitatii" pe care nu-l contesta nimeni in cadrul (in interiorul) Universului nostru. Adica, ce e valabil si verificabil in mod obiectiv in interiorul Universului, poate sa nu mai fie valabil "in afara" lui (sau "inaintea" lui).

Deci, creationistii care cred ca, deoarece Universul nostru nu a existat vesnic (in forma pe care o vedem noi), are musai un "creator", fac doua erori grave cumulate: In primul rand, ei cred ca e nevoie de o "Cauza Primara", cand principiul cauzalitatii e ceva ce vedem doar in interiorul Universului si a-l extinde in afara lui e nejustificat logic. Iar in al doilea rand, ei cred ca acea (nejustificata) "Cauza Primara" e chipurile si personificata, si a actionat intentionat si cu scop in momentul "aparitiei" Universului nostru (de unde termenul de "creatie").

Daca prima eroare e destul de subtila si cei care au probleme cu logica nu prea pot sa o priceapa, a doua eroare e extrem de flagranta, deoarece personificarea si atribuirea intentiei si scopului unei "cauze" este pur hybris uman. Iar asta se vede cu atat mai clar cand se pune problema explicitarii de unde stiu creationistii care a fost/este scopul presupusei "creatii".

Pe langa asta, asa cum am mai precizat deja, ipoteza creationista face si eroarea de logica (numita in engleza "special pleading") sa pretinda ca Universul nostru (sau eventualul Multivers din care face parte) nu a putut exista vesnic si fara cauza, dar "creatorul" (zeitatea lor preferata) a putut face tocmai asta.

Citat din: Iulian din August 25, 2020, 08:16:19 AM
Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
și într-un viitor nu prea îndepărtat știința nu va mai emite tot felul ipoteze privind existența Universului
Serios? Si cam cat de "indepartat" e acel viitor nu prea indepartat?
Peste 500-1000 de ani tereștri....
Serios? Si de unde ai scos aceste numere? Cum le justifici?

Citat din: Iulian din August 25, 2020, 08:16:19 AM
Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
Știința emite doar ipoteze...
Da, stiinta emite ipoteze, dar deoarece emite ipoteze stiintifice, le poate testa si eventual confirma empiric si independent, adica obiectiv.
e-
Orice ipoteză științifică se bazează pe un anumit număr de axiome și de convenții...
Da, iar ipoteza creationista se bazeaza doar pe hybris si daca ar fi doar inutila (pentru ca oricum nu explica nimic mai mult decat contra-candidata : "a fost magie!") ar fi bine, dar din pacate ipoteza creationista e nociva pentru ca exista nesfarsite spete de creationisti fiecare cu credintele sale nejustificate si contradictorii, fapt care a dus dintotdeauna inevitabil la conflicte umane cu consecinte regretabile.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#119
@Iulian,
Si iti mai spun ceva ce am uitat sa-ti spun. A crede ca poti avea  acces dincolo de acel zid al transcendentei sau sa intri in nuca pe care o reprezinta matematic acea functie impenetrabila descrisa prin e^t este daca nu o tampenie cu siguranta o dovada de orgoliu imbecil. In rest sa spun ca stiinta este infinita si cu desavarsire sublima.