Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gandire, suflet, spirit

Creat de LadyNewton, Iulie 30, 2015, 05:07:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

LadyNewton

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. ''  Hegel

  Ce este sufletul? Ce este spiritul? Ce este gandirea?

mircea_p

Ce este Hegel? Ce este rangul? Ce este ridicarea? :)

Bine ai venit pe forum.

LadyNewton


07Marius

Citat din: LadyNewton din Iulie 30, 2015, 05:07:23 PM
'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. ''  Hegel

  Ce este sufletul? Ce este spiritul? Ce este gandirea?

1. Uneori sufletul ti-e pustiu. Al meu nu este, insa ma gandesc ca sunt destui care se incadreaza aici. Probabil ca aceia sunt mult mai aproape de starea de "spirit" deoarece cred ca gandurile lor sunt rupte de partea materiala. Aparent pare sa fi o contradictie in afirmatia lui Hegel.

2. Spirit = chestie difuza ce nu suporta definitie. Insa este cu noi...

3. Gandirea. As zice ca este un efort mult prea mare pentru mult prea multi. Prin urmare pot sa-si ia adio de la spiritul lor.
The imagination is the prisoner of our mind.

LadyNewton

Citat din: 07Marius din Iulie 30, 2015, 10:15:26 PM
3. Gandirea. As zice ca este un efort mult prea mare pentru mult prea multi. Prin urmare pot sa-si ia adio de la spiritul lor.

   :D


A.Mot-old

Citat din: LadyNewton din Iulie 30, 2015, 05:07:23 PM
'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. ''  Hegel

  Ce este sufletul? Ce este spiritul? Ce este gandirea?
Sufletul=spiritul este de natura unei plasme reci deci este de natură materială.Cine gândeste creierul sau sufletul?
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

#6
Cred ca, dar asa doar la o prima vedere si fara sa fac o documentare ampla pe subiect, ca:
1) Sufletul este cel legat de corpul nostru temporal de eul personal si cuprinde ce ne defineste afectiv, volitional si ca intelect rational  si care dispare odata cu corpul odta cu distrugerea fizica a acestuia. Rudimente de suflet au si animalele in sensul mai ales al afectelor
2) Spiritul este eul transcendent comun tuturor oamenilor adica care le confera o singura calitate constiinta de sine, un singur instrument rational fundamental fara de care nu se poate dezvolta inteligenta si anume constiinta identitatii cu sine si prin extensie descoperirea legii fundamentale a logicii aica legea identitatii si imediat conform dualismului spirit/suflet si pe cea a noncontradictiei, cel care se poate defini si prin termenul grecesc nous si pe care eu il interpretez ca reflectarea nousului divin in om.
3) Gandirea reflectarea prin imagini si/sau prin limbaj(notiuni) a lumii sensibile sau ideatice si legarea acestora prin judecati de tip silogistic, reduceri la absurd sau inductive in mod complet(inductii incomplete este posibil sa faca si animalele superioare) . Este daca vreti acel tip de cunoastere pe care un computer nu-l va putea realiza nicioadata adica este gandirea la care poate ajunge viul fecundat de nous.
Astea sunt simple opinii care sunt destinate lui LadyNewton si nu-mi cereti mai mult .

atanasu

#7
@LadyNewton,
PS. Si tinand eu minte ca am mai schimbat idei cu tine pe un alt fir, l-am gasit redeschis de mine, urmat de revenirea ta tot intr-un 30 iulie(ai o superstitie legata de aceasta data?  :) ) am constatat ca ultima postare raspuns catre tine este un text de care azi sunt mandru putandu-l evalua de la distanta. Iti multumesc ca mi-ai dat ocazia adica m-ai stimult/inspirat (asa sa fie muzele? ) pentruca eu sa-l pot gandi(apropo de gandire)

Postarea referita este: Răspuns: Cunoasterea si limitele ei « Răspunde #96 : August 22, 2015, 09:14:28 »