Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Repararea ADN-ului prin vorbe?

Creat de Adi, Octombrie 22, 2008, 03:40:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Sunt familiar cu accest concept cum ca am putea vindeca boli grave prin modificarea ADN-ului propriu prin rugaciune, meditatie, bioenergie, radiestezie, etc (concept auzit la radiestezie), insa chiar sa fie adevarat? Asa pare a zice un savant rus in un articol citat de Gandul, care ziar de obicei scrie numai stiri serioase. Iata aici articol. Dumneavoastra ce parere aveti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

silvi

Nu prea vad cum ar putea fi reparat ADN-ul prin vorbe. In articol se zicea ceva ca decat 10% din genomul uman este functional (eucromatina nucleara), restul de 90% contine gene inactive/represate (heterocromatina). Deci, ei ar inceca sa activeze genele inactive, ceea ce ar putea conduce la scenarii SF. Ar putea exista oameni cu 3 ochi etc. De aceea au fost oprite unele cercetari in genetica moleculara, deoarece nu se stia exact rezultatul modificarilor genelor, ar putea pune in pericol omenirea. ADN-ul are propriul mecanism de reparere. Este adevarat ca pot aparea modificari in structura ADN-ului in timpul replicarii. O astfel de modificare a ADN-ului, adica substituirea acidului glutanic cu valina, din pozitia 6 a catenei de ADN duce la anemie falciforma (adica un tip mutant de hemoglobina HbS - care homozigota este letala HbS/HBS, dar in stare heterozigota HbA/HbS nu prezinta un pericol major pentru viata omului, deoarece hemoglobina normala HbA functioneaza in proportie de 60-65%)

Deci, in concluzie nu cred ca ADN-ul poate fi modificat prin rugaciune, hipnoza, telepatie, etc.

Adi

Buna Silvi, frumos postul tau. Si eu sunt foarte sceptic. Insa ca fenomen psihologic, e incredibil cum multi cred in asta ... cred ca e mai mult o autosugestie, un efect placebo ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

O.o cand o sa aud un biolog sau un genetician japonez spunand asta, atunci voi crede. Spre exemplu, daca s-ar modifica ADN-ul prin rugaciuni, vorbe sau eu stiu prin ce alta metoda de genul asta, atunci  o sa ne trezim cu vre-un cromozom in plus? cu ochii de alta culoare? mai inalt?  :D sunt curioasa cum vine asta. Deocamdata nu cred asa ceva...

silvi

Cu un cromozom in plus sau un minus te poti trezi si de la mama natura... Cei care au Down au un cromozom in plus in perechea 21 - trisomia 21 => 2n = 47 de cromozomi.
Probabil vom avea cine stie ce caracteristici: 4-5 ochi, solzi etc. cine stie
Oricum sunt sceptic in privinta "descoperirii" rusilor...

raul

Citat din: Temari din Octombrie 24, 2008, 10:23:33 AM
O.o cand o sa aud un biolog sau un genetician japonez spunand asta, atunci voi crede. Spre exemplu, daca s-ar modifica ADN-ul prin rugaciuni, vorbe sau eu stiu prin ce alta metoda de genul asta, atunci  o sa ne trezim cu vre-un cromozom in plus? cu ochii de alta culoare? mai inalt?  :D sunt curioasa cum vine asta. Deocamdata nu cred asa ceva...

Buna Temari......La ce te-ai referit cand ai spus ca o sa crezi cand o sa auzi un biolog japonez spunand asta? Ei sunt cei mai buni , sau cum ?... ???

Nici eu nu prea cred ca se poate vindeca o boala genetica prin rugaciune. Insa ma gandesc ca e posibil ca,  efectul Placebo, care de fapt actioneaza la nivelul creierului , sa determine creierul sa trimita stimuli la anumite celule sau la ADN-ul din anumite celule , apoi prin secretia unor substante sa se ajunga la vindecarea unor boli. Insa nu ma refer la bolile in care ADN-ul este modificat (prin mutatii genice sau anomalii cromosomiale), ci la celelalte boli (pt ca , in fond, toate bolile sunt influentate de genetica proprie; de aceea unele persoane se insanatosesc mai repede dupa o raceala de exemplu, decat altele.).

Insa pt a spune ca prin telepatie sau rugaciuni se poate ca din 47 de cromosomi sa faci 46 , si deci sa vindeci un sindrom Down , este exact ca si cum ai spune ca prin rugaciune poti sa faci ca din 4 mere sa dispara pur si simplu unul si sa ramai cu 3. Iar pt aceste lucruri este nevoie de dovezi , care nu cred ca exista .

Coesite

Pentru noi astia care stim mai putina genetica, puteti sa ne explicati si noua termenii aia mai ciudati?

Citathemoglobina HbS - care homozigota este letala HbS/HBS, dar in stare heterozigota HbA/HbS

Imi pot da cu parerea despre ce ai spus acolo, dar nu pot spune ca am inteles.


Adi

De acord cu Coesite, puteti face popularizarea subiectului pe care l-ati discutat?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

silvi

#8
Deci, Coesite, genele se gasesc asezate in cromozomi. Intr-un cariotip (asezarea ordonata a cormozomilor in functie de marime pe perechi) exista mai multe perechi a 2 cromozomi, numiti cromozomi omologi. Cand gena mutanta respectiva se gaseste pe un singur cromozom, iar pe celalalt este gena normala avem heterozigot. Cand aceeasi gena se gaseste pe ambii cromozomi, aceasta se afla in stare homozigota. Unele gene mutante homozogotate sunt letale.
Genele normale sunt dominante fata de cele mutante, deci organismul respectiv poate exista.
Un exemplu de homozigotism/heterozigotism:
Gena care provoaca daltonismul se aseaza pe cromozomul X (X, Y cromozomi ai sexului)
Femeile au XX, iar barbatii XY.
Daca la o femeie gena D se geseste pe un singur cromozom X, atunci cel "bolnav" este substituit de celalat cromozom X, si femeia nu este bolnava, dar purtatoare. Daca la femei ar fi pe ambii X, atunci este letal.
La barbati gena mutanta se gaseste tot pe X, dar fuunctia acestuia nu poate fi substituit de omologul sau, pentru ca acesta este diferit, Y. Si toti barbatii in acest caz sufera de daltonism.
De aceea daltonismul - boala X linkata - se manifesta decat la barbati, si foarte rar se naste o femeie cu daltonism.

Sper ca ati inteles.  :)

Coesite

Dap, dar tot nu mi-ai explicat termenii dincitatul meu.

Merci oricum de explicatie.

Adi

Silvi, multumim pentru explicatii, dar da, nu ai raspuns la ce a intrebat Coesite. Pe de alta parte, iata un fapt foarte interesant de care poate vrei sa tii seama la urmatoarele explicatii. Un interlocutor poate retine doar vreo 7 termeni noi in o conversatie. Dupa aceea, nu ii mai poate urmari. Este un fapt medical. Tu ai folosit pe fiecare rand cativa termeni noi. Nu toti erau necesari. Cand incerci sa explici ceva, incearca sa fie explicatia cat mai vizuala si sa foloseasca cat mai putini termeni tehnici. Daca chiar trebuie termen tehnic, explica intai in o fraza despre ce e vorba (explicatie asa babeasca sa fie clar) si apoi zici in paranteza "apropo, asta poarta denumirea stiintifica de ... cutare". Daca spui denumirea tehnica din prima, deja il sperii pe celalalt.

Eu am mare cultura generala si am tot invatat la liceu mereu, totusi deja demuirea de cariotip ma sperie, ca sa nu mai vorbesc de restul termenilor ... Si asa gandesc si altii ...

Apreciem insa comentariile, sper ca aceste sfaturi sa te ajute sa faci comentarii inca si mai bune ...

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

silvi

#11
Adica te referi la HbS/HbS  si HbA/HbS ?
HbS - este hemoglobina mutanta, notata asa (nu prea stiu de ce s-a adaugat S la Hb)
HbS/HbS - reprezinta stare homozigota, si in cazul genelor se scriu genele de pe ambii cromozomi - letala pentru ca aceasta nu poate transporta gazele respiratorii.

HbA - este tipul de hemoglobina normala - de fapt gena care are rolul in sinteza acesteia
HbA/HbS <==> HbS/HbA reprezinta scrierea starii heterozigote a genelor din cromozomii omologi (adica pe unul se gaseste gena HbA si pe celalalt HbS)

Intodeauna genele sunt prezente in perechi, care se scriu unele langa altele despartite sau nu de "/", in functie de utilizarea scrierii respective.

Ca o paranteza: Un lucru interesant la anemia falciforma este ca persoanele bolnave (HbA/HbS) nu fac malarie, pentru ca globulele rosii (numite si eritrocite sau hematii) ale acestora au forma de secera.

Multumesc pentru observatii Adi, m-a cam luat gura pe din-ainte

Am incercat sa pun o poza de la mine din calculator cu hematiile dar nu am reusit, ma puteti ajuta?!



Coesite

Ai insert image sub butonul de italic.

Temari

Multumesc pt explicatii, silvi. Nici eu nu prea intelegeam ;D
Asa Raul, japonezii sunt foarte avansati in tehnologii si in biotehnologii, si am mai multa incredere in ei decat intr-un rus, deci nu prea cred ca iti poti modifica ADN-ul prin rugaciuni. Sincer, e prima oara cand aud asa ceva.
Ameno  :D

yueh

Cred ca vindecarea prin vorbe se refera la autosugestie.E interesant,credeti ca autosugestia functioneaza?Dac inteleg principiul,e vorba de (auto)programare mintala,prin care se transmit comenzi subconstientului,care le "decodifica" si le transforma in actiuni fizice,putand duce la vindecarea de boli,fiindca subconstientul controleaza toate procesele biologice.Un exemplu al actiunii subconstientului in cazuri extreme ar fi efectul de "stigmate"(aparitia la unele persoane a ranilor lui Cristos,prin sugestibilitate).Mie imi pare plauzibila autosugestia,fiindca seamana mult cu programarea unui computer,cu diferenta ca comenzile soft ar putea modifica structura hard.