Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Electroliza

Creat de nikarzv, Februarie 22, 2010, 08:41:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nikarzv

Salut. Astazi am inceput sa experimentez cu electroliza. Am avut ca intentie sa obtin CuCl. Am procedat in urmatorul fel: am luat 2 electrozi: unul de cupru si celalalt din alt metal(nu stiu exact ce, zinc fier sau poate altceva nu stiu exact cred ca nu conteaza) am pus electrodul de cupru la firul pozititv si le-am scufundat intr-o solutie de apa cu sare,numai ca in loc sa se depuna ceva verde pe cupru s-a format un precipitat galben. Intrebarea mea este: ce este acel precipitat galben si cum fac sa obtin ceea ce doresc.

radhoo

ai putea posta o poza cu rezultatul tau?

in sc. generala eu foloseam un mic electrolizor ca sursa de hidrogen, tot pe solutie de NaCl, sodiul reactiona cu apa si obtineam ce doream.

Tin minte totusi ca anodul, daca era de cupru se inverzea. Oricum, procesul care are loc e urm:

In solutia NaCl, se gasesc cu precadere ioni Na+ si Cl- (apa e putin ionizata, deci H+ si OH- sunt in cantitate redusa).

1) Sub actiunea curentului electric, ionii se deplaseaza la electrodul de semn opus, Na+ la catod (electrodul neg.) si astfel se numesc cationi si Cl- la anod (anioni).
Din punct de vedere electric, deplasarea ionilor inchide circuitul si apare un curent masurabil cu un ampermetru inseriat cu sursa.
La anod are loc
2Cl- -> Cl2 + 2e-
(se degaja clor gazos, ar trebui sa-i simti mirosul, dar atentie la doza, e toxic)

2) Anodul, daca intr-adevar e de cupru, se corodeaza:
Cu -> 2e- + Cu2+


nikarzv

Imi pare rau... Nu mai am solutia. Am aruncat-o. Era un precipitat galben intens. Nu s-a simtit nici un miros de clor. Am observat doar degajare de hidrogen de la un electrod (cel negativ daca imi amintesc bine) care era de altfel si singurul care degaja bule. Nu stiu din ce material era ,l-am luat dintr-o baterie. Este subtire si are forma de cui. La cel de cupru s-a format foarte , foarte putin verde. Oare acel galben sa fi fost o combinatie a sodiului?

radhoo

am sa incerc azi sa-ti  fac o poza.

radhoo

cred ca am inteles ce se intampla. probabil ai folosit sare de bucatarie care acum contine pe langa iodura de potasiu si un antiaglomerant. vezi in pozele de mai jos, aspectul granulat ca de bob de mac.


radhoo

electrodul a fost acoperit cu un strat de substanta, care in flacara parea sa se toapeasca. eu ma asteptam sa obtin CuO (negru) in schimb materialul de pe electrod a acoperit electrodul de cupru ca un email.

recomand sa incerci sa faci rost de sare de bucatarie gema / bruta / din acea cu cristale neregulate, care lasata mult timp in aer se umezeste si sa incerci experimentul din nou.

nikarzv

O sa repet experimentul, pentru a obtine ceea ce mi-am propus CuCl. Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca o sa pot face o poza cu rezultatul meu. Multumesc inca o data. O sa va tin la curent cu progresul meu.

nikarzv

#7
Am revenit cu poze cu solutia mea galbena:
In poza asta se observa cum la electrodul subtire s-a format la suprafata solutiei foarte putin verde. NU stiu ce este


Pe electrodul gros s-a format oxid de cupru ( cred)

radhoo

Citat din: nikarzv din Februarie 22, 2010, 08:41:39 PM
Salut. Astazi am inceput sa experimentez cu electroliza. Am avut ca intentie sa obtin CuCl. Am procedat in urmatorul fel: am luat 2 electrozi: unul de cupru si celalalt din alt metal(nu stiu exact ce, zinc fier sau poate altceva nu stiu exact cred ca nu conteaza) am pus electrodul de cupru la firul pozititv si le-am scufundat intr-o solutie de apa cu sare,numai ca in loc sa se depuna ceva verde pe cupru s-a format un precipitat galben. Intrebarea mea este: ce este acel precipitat galben si cum fac sa obtin ceea ce doresc.
ti-am vazut filmul de youtube cu flacara verde, foarte frumos surpins. banuiesc ca tot pentru asta vrei si clorura de cu

pozele tale de mai sus , arata foarte interesant. din cate vad electrodul pozitiv era o teava de cupru folosita pentru instalatii termice. ce sursa de curent ai folosit pt electroliza?

in ce priveste electrolitul, apa cu sare, ce fel de sare ai folosit?

din ce material era catodul?

poti incerca sa separi precipitatul galben (hartie de filtru fina) si sa-l usuci?

nikarzv

Multumesc mult. Abi electrozi erau din cupru. Da mi-ai raspuns si in postul anterior am sarea nepotrivita. Am facut rost de sare gema. Am repetat experimentul doar pentru a-ti arata precipitatul galben. O sa refac experimentul cu sare gema asa cum mi-ai spus.
Sursa este un incarcator de telefon. Deci este cu siguranta curent continuu. Am sa separ precipitatul. Se poate folosi la ceva? Sau pot afla ce este? Dupa 24 ore s-a separat complet.

thedarkgluon

Eu am incercat cu bicarbontat de sodiu si de amoniu, si mi-a aparut ceva verde pe mufa incarcatorului care l-am bagat in apa.
Insa acela nu era facut din cupru. Cat ai lasat incarcatorul in apa ca sa se faca galbena?
Eu am pus 12 v continuu si abia daca facea ceva bule...

nikarzv

Eu nu am bagat mufa incarcatorului in apa. Am prelungit cu niste fire pana la o teava de cupru si un electrod de carbon luat dintro baterie. Eu am reusit sa obtin clorura de cupru. Este o singura problema: desi l-am uscat foarte bine si l-am maruntit flacara prafului de pusca nu o coloreaza in verde sau albastru. Presarat pe o gamalie de chibrit face o flacara superba verde sau uneori albastra. Intrebarea mea este: ce gresesc? De ce in praf de pusca nu coloreaza? m-am gandit la mai multe variante... Poate nu face suficienta temperatura... poate face prea mare... Va rog sa-mi dati si mie ceva sugestii. Multumesc mult.Uitati si miste poze cu , clorura pe gamalia de chibrit:
http://img7.imageshack.us/img7/6924/p260210104701.jpg
http://img130.imageshack.us/img130/765/p2602101047.jpg

chimistul

#12
Salut!

Citatflacara prafului de pusca nu o coloreaza in verde sau albastru.

pentru ca ai interferente cu alte culori din praful de pusca. fosforul din chibrituri arde cu flacara alba si nu interfereaza asa obtii culoarea verde. de fapt fosforul simplu arde cu flacara verde si poate se accentueaza una pe alta sau ceva d egenul asta.

radhoo

Citat din: chimistul din Martie 03, 2010, 08:49:53 PM
Salut!
pentru ca ai interferente cu alte culori din praful de pusca. fosforul din chibrituri arde cu flacara alba si nu interfereaza asa obtii culoarea verde. de fapt fosforul simplu arde cu flacara verde si poate se accentueaza una pe alta sau ceva d egenul asta.
Cred ca principial e corect, flacara pulberii e "prea" colorata de celelalte chimicale, dar e interesant de vazut ca si in chibrite compozitia e asemanatoare cu pulberea preparata de nikarzv:
clorat de potasiu + nisip + sulf + clei
el a folosit azotat, dar cromatic e acelasi lucru. unele chibrite folosesc clorat de sodiu.
fosfor in forma alotropica de fosfor rosu se gaseste doar pe cutie (panglica de care se freaca batul) si ajuta la aprinderea varfului .

Daca nu ma insel din ce vad in poza, el a obtinut culoarea verde/albastra, pentru ca a folosit o bricheta.

nikarzv

#14
Deci , acum revin cu ceva noutati: am rafacut experimentul, am luat multe gamalii de chibrit si am amestecat cu pulberea mea, luata de pe gamalii. A colorat in albastru pal.(am si video da nu se distinge culoarea prea bine din video se vede mov). Am facut un amestec din acelas clorat de cupru si praf din acela de contin gloantele , cred ca este fulmicoton,(il am din niste capse) si surpriza: a facut flacara de culoare verde( de asemenea nu se distinge prea bine din video desi este filmat in slow-mo) . Cred ca cele doua culori se datoreaza temeraturii de ardere diferite.
Este vreun mod in care as putea face sa se coloreze si flacara prafului de pusca? Pot sa elimin coloratii anteriori?
Am si un pfar de pusca care cred ca arde alb : http://www.youtube.com/watch?v=AQc_pkMPIlY
Acesta il fac din praful de pusca mai slab care il pre-coc pana fumega usor, cand incepe sa fumege il racesc... si repet procedeul acesta de cateva ori. Nu inteleg complet de ce este mai bun dar presupun ca KNO3-ul se topeste si devine o masa amestecata mai intim( ramane sub forma de pulbere) .