Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangentele lui Cosmin Visan

Creat de Cosmin_Visan, Septembrie 09, 2019, 12:13:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

atanasu

Hai ca ma amuzi copios. Este rau sa fii idealist. Nu mai stii nimic dar te folosesti de produsele stiintei pe care altii o recunosc. :)

A.Mot-old

 
Citat din: atanasu din Octombrie 18, 2019, 06:38:52 PM
Hai ca ma amuzi copios. Este rau sa fii idealist. Nu mai stii nimic dar te folosesti de produsele stiintei pe care altii o recunosc. :)
Nu mai e de zis nimic!Nici Ion Iliescu nu ar gândi ca acest liber cugetător! :) ;) :D ;D >:( :( :o 8) ??? ::) :P :-[ :-X :-\ :-* :'(
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#62
Citat din: Cosmin_Visan din Octombrie 18, 2019, 06:11:24 PM
Citat din: A.Mot din Octombrie 18, 2019, 05:41:13 PM
Zii tu care este adevarul privind poziția Terrei și a Soarelui....Tu vrei să spui că Soarele se roteste în jurul Terrei?La ce distanță de Terra crezi că se află Soarele?

Nu pot sa raspund la intrebarile astea pentru ca pentru mine sunt neinteligibile. Nu stiu ce inseamna distanta, nu stiu ce inseamna ca se roteste. Stiu de exemplu doar ce e distanta ca si experienta in constiinta. Si stiu ca distanta pe verticala e alungita fata de distanta pe orizontala. Altceva e neinteligibil pentru mine.
Stau si mă întreb oare ce mănânci și ce bei?!?!?Dormi bine noaptea?
Tu exiști? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Octombrie 18, 2019, 09:07:05 PM
Stau si mă întreb oare ce mănânci și ce bei?!?!?Dormi bine noaptea?
Tu exiști? ::)

Eu exist, normal. Eul e etern. Celelalte lucruri nu exista altfel decat ca idei in mine. De exemplu, daca tot ai intrebat de distanta, ce-i aia "distanta" ? Si nu raspunde cu "spatiul dintre 2 obiecte", ca pe urma o sa te intreb ce-i ala "spatiu". Deci ce-i aia "distanta" altceva decat o senzatie pe care o ai in constiinta si pe care apoi o extrapolezi in mod nepermis in exteriorul tau ?

atanasu

A.Mot nu te speria... Cosmin este un baiat inteligent foarte tanar si deci teribilist.Stie niste chestii din zona filozofiei care trateaza qualiile. A scris ceva in sensul asta. Este fizician cu studii in Anglia(asa cred) exasperat de suficienta celor de aici care l-au dat afara pe un Eugen7, care se congratulau si-si dadeau puncte de popularitate dar care totusi nu au luat-o niciodata razna la acest nivel Eu sper sa-si revina caci ar fi pacat ca sa se rateze din astfel de cauze. 

A.Mot-old

#65
Citat din: Cosmin_Visan din Octombrie 18, 2019, 11:00:06 PM
Citat din: A.Mot din Octombrie 18, 2019, 09:07:05 PM
Stau si mă întreb oare ce mănânci și ce bei?!?!?Dormi bine noaptea?
Tu exiști? ::)

Eu exist, normal. Eul e etern. Celelalte lucruri nu exista altfel decat ca idei in mine. De exemplu, daca tot ai intrebat de distanta, ce-i aia "distanta" ? Si nu raspunde cu "spatiul dintre 2 obiecte", ca pe urma o sa te intreb ce-i ala "spatiu". Deci ce-i aia "distanta" altceva decat o senzatie pe care o ai in constiinta si pe care apoi o extrapolezi in mod nepermis in exteriorul tau ?
Eu nu cred că exiști! :)Ideile tale sunt de domeniul tămășagului... :)Atomii există?Ce anume susține existența unui atom?Cine anume susține constiința ta?Care este definiția cuvântului conștiință?
--------------------------------------------------------------------
Ce studii ai și la ce firmă ești angajat? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

A.Mot stii ce vrei tu sa faci ? sa redeschizi o discutie de sute de ani intre materialism si idealism care nu s-a transat pentuca adevaruil ultim nu pot fi demonstrat. El este,  contacul sau se afla la contacul nostru cu transcendenta si tu cred ca ar trebui sa crezi asta pentruca Divinitatea pentru noi este transcendenta la care prin tangenta ajungem la autodefinirea ei: EU sunt cel care sunt , care este afirmarea in acelas timp a existentei vesnice si identica cu sine, care in limbaj matematic se exprima prin functia transcedentala y=e^x . Ai putea sa-mi spui de ce am eu dreptate afirmand relatia asta matematica ca singura exprimare, cea matematica,  in raport de noi a Transcendentei?Sau poate ae curaj cineva sa spuna ca nu as avea si sa dea si argumente?


Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Octombrie 19, 2019, 06:39:53 AM
Citat din: Cosmin_Visan din Octombrie 18, 2019, 11:00:06 PM
Citat din: A.Mot din Octombrie 18, 2019, 09:07:05 PM
Stau si mă întreb oare ce mănânci și ce bei?!?!?Dormi bine noaptea?
Tu exiști? ::)

Eu exist, normal. Eul e etern. Celelalte lucruri nu exista altfel decat ca idei in mine. De exemplu, daca tot ai intrebat de distanta, ce-i aia "distanta" ? Si nu raspunde cu "spatiul dintre 2 obiecte", ca pe urma o sa te intreb ce-i ala "spatiu". Deci ce-i aia "distanta" altceva decat o senzatie pe care o ai in constiinta si pe care apoi o extrapolezi in mod nepermis in exteriorul tau ?
Eu nu cred că exiști! :)Ideile tale sunt de domeniul tămășagului... :)Atomii există?Ce anume susține existența unui atom?Cine anume susține constiința ta?Care este definiția cuvântului conștiință?
--------------------------------------------------------------------
Ce studii ai și la ce firmă ești angajat? ???

Atomii nu exista. Constiinta nu stiu ce o sustine. Dar Eul e etern. Constiinta = culori, sunete, gusturi, emotii, ganduri, etc.
Am master in fizica de la universitatile din Manchester si Singapore.
Nu muncesc, pentru ca am avut grija sa ma imbogatesc astfel incat sa ma eliberez de sclavia muncii.

A.Mot-old

#68
Citat din: Cosmin_Visan din Octombrie 19, 2019, 06:04:16 PM
Citat din: A.Mot din Octombrie 19, 2019, 06:39:53 AM
Citat din: Cosmin_Visan din Octombrie 18, 2019, 11:00:06 PM
Citat din: A.Mot din Octombrie 18, 2019, 09:07:05 PM
Stau si mă întreb oare ce mănânci și ce bei?!?!?Dormi bine noaptea?
Tu exiști? ::)

Eu exist, normal. Eul e etern. Celelalte lucruri nu exista altfel decat ca idei in mine. De exemplu, daca tot ai intrebat de distanta, ce-i aia "distanta" ? Si nu raspunde cu "spatiul dintre 2 obiecte", ca pe urma o sa te intreb ce-i ala "spatiu". Deci ce-i aia "distanta" altceva decat o senzatie pe care o ai in constiinta si pe care apoi o extrapolezi in mod nepermis in exteriorul tau ?
Eu nu cred că exiști! :)Ideile tale sunt de domeniul tămășagului... :)Atomii există?Ce anume susține existența unui atom?Cine anume susține constiința ta?Care este definiția cuvântului conștiință?
--------------------------------------------------------------------
Ce studii ai și la ce firmă ești angajat? ???

Atomii nu exista. Constiinta nu stiu ce o sustine. Dar Eul e etern. Constiinta = culori, sunete, gusturi, emotii, ganduri, etc.
Am master in fizica de la universitatile din Manchester si Singapore.
Nu muncesc, pentru ca am avut grija sa ma imbogatesc astfel incat sa ma eliberez de sclavia muncii.
Dacă atomii nu există , atunci cum de există o piatră și cum de există trupul tău?Te-ai împiedicat vreodată de vreo piatră?Ce este un "Eu"?Dacă prin "Eu" tu înțelegi că este sufletul , atunci sunt de-acord!Din ce este alcătuit un "Eu"?Fiecare "Eu" are conștiință proprie?Crezi că orice "Eu" se reîntrupează?Ai avut experiențe de decorporalizare?Dacă da , atunci descrie-le!
-----------------------------------------
Cum te-ai îmbogățit?Cât de mult îți pasă de cei care nu s-au eliberat de "sclavia muncii"?
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

#69
Citat din: A.Mot din Octombrie 20, 2019, 08:27:41 AM
Dacă atomii nu există , atunci cum de există o piatră și cum de există trupul tău?Te-ai împiedicat vreodată de vreo piatră?Ce este un "Eu"?Dacă prin "Eu" tu înțelegi că este sufletul , atunci sunt de-acord!Din ce este alcătuit un "Eu"?Fiecare "Eu" are conștiință proprie?Crezi că orice "Eu" se reîntrupează?Ai avut experiențe de decorporalizare?Dacă da , atunci descrie-le!
-----------------------------------------
Cum te-ai îmbogățit?Cât de mult îți pasă de cei care nu s-au eliberat de "sclavia muncii"?

Nu exista nicio piatra si niciun trup. Toate astea sunt idei in tine. In spatele aparentei de obiecte se afla interactiuni intre constiinte. Eul este "Eu sunt"-ul comun din toate constiintele din lume. Desi 2 constiinte pot vedea tente diferite de rosu, "Eu sunt"-ul e identic la toate. Toti suntem forme de manifestare ale Eului. Iar Eul exista de la sine si e etern pentru ca propozitia "Eu sunt" e mereu adevarata. Eul e o entitate logic necesara care face propozitia "Eu sunt" mereu adevarata. Datorita acestei caracteristici logice, Eul are ontologie subiectiva/perspectiva de persoana 1, iar ontologia subiectiva e tot ce exista. Poti citi articolul meu "The Self-Referential Aspect of Consciousness" pentru o analiza structurata. Sau "I Exist" daca vrei ceva mai simplu.

M-am imbogatit muncind 10 ani, economisind, investind. Nu-ti imagina ca traiesc luxos. Traiesc la limita. Dar sunt liber. Iar pentru mine libertatea e mai importanta decat orice posesiuni materiale. Nu ma intereseaza ce fac altii. Daca inca muncesc inseamna ca le place. Iar daca nu le place dar tot muncesc, atunci treaba lor, inseamna ca nu sunt autentici.

atanasu

Daca nu muncesc si nu au mostenit ceva atunci cu ce sa se hraneasca? Cu prana? :)

valangjed

Citat din: A.Mot din Octombrie 18, 2019, 04:11:16 PM

Eu nu sunt de-acord cu religia ortodoxă în procent de 99,(9)% dar sunt de-acord 99,99% cu Biblia Ortodoxă.Ce înțelegi tu prin religie?Sunt deosebiri între o religie si scriptura respectivă adică de exemplu sunt deosebiri între religia ortodoxa si Biblia Ortodoxă?Dacă sunt , atunci care sunt aceste deosebiri?
Biblia, asa cum e scrisa acum, lasa loc la multe interpretari.O carte de inspiratie divina ar trebui sa nu poata fi interpretata.Deosebiri intre religie si Biblie sunt nenumarate.De ex.:nicaieri in Biblie nu scrie despre posturile dinaintea marilor sarbatori, despre canonizarea sfintilor sau despre "puterea" icoanelor.(Una dintre cele zece porunci este sa nu iti faci chip cioplit}

Eu m-am referit la toate religiile.Tot ce implica credinta in entitati invizibile si nemasurabile pentru mine se numeste religie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Cosmin_Visan

Citat din: atanasu din Octombrie 20, 2019, 11:09:05 AM
Daca nu muncesc si nu au mostenit ceva atunci cu ce sa se hraneasca? Cu prana? :)

Pai hai sa luam un exemplu simplist. Durata de munca impusa de stapanire este de 40 de ani. Tu sa zicem ca vrei sa muncesti doar 10 ani, iar restul sa fii liber. Cum poti face asta ? Simplu. Sa luam un salariu mic de 2000 de lei sa zicem. Mancarea pe o luna costa 500 lei. Deci dintr-un salariu poti manca 4 luni. Prin urmare, cheltui 500 pe mancare, 1500 ii pui la economii. Astfel, in decurs de 10 ani vei fi strans bani pentru inca 30 de ani. Dar omenirea e mult prea lacoma pentru asa ceva. Daca oamenii nu risipesc tot salariul in fiecare luna, nu se simt importanti. Asa ca na, n-au decat sa se simta importanti si sa ramana sclavi in continuare. Eu prefer sa raman autentic si sa fiu liber.

Cosmin_Visan

Citat din: valangjed din Octombrie 20, 2019, 11:30:43 AM
Eu m-am referit la toate religiile.Tot ce implica credinta in entitati invizibile si nemasurabile pentru mine se numeste religie.

Da, dar vezi tu ? Tot ce vezi si masori vreodata e propria ta constiinta. Zici ca vezi un scaun si deci scaunul exista. Gresit. Scaunul ala e doar o imagine pe care o vezi in tine. Zici ca iei un metru si masori scaunul. Din nou, gresit. Tot ce masori e o imagine in constiinta ta (scaunul) folosind o alta imagine in constiinta ta (metrul). Deci dupa insasi definitia ta demonstrezi adevarul idealismului si falsitatea materialismului.

valangjed

Cosmin Visan, ceea ce propui este doar o teorie filosofica nedemonstrata si nedemonstrabila pe care o regasim, in parte, la Platon si Hegel.Pretentia existentei "adevarului absolut" a incantat multi oameni de-a lungul timpului dar nimeni nu a reusit sa demonstreze absolutul "adevarului "sau.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.