Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Erele universului inainte de big-bang.

Creat de calahan, Noiembrie 02, 2017, 12:13:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calahan

Pentru cei interesati de istoria universului, postez un fisier care contine un articol extras dintr-un fisier mai amplu care contine o teorie in care se incearca o explicatie etero-mecanica a mecanismului subtil al gravitatiei. Teoria aceasta este doar o fabulatie care pleaca de la dinamica nucleonilor, imaginati (modelati) ca niste aspiratoare eterice centrifugale.

atanasu

E un text science fiction frumos scris, chiar poetic cu o coerenta interna evidenta.
Ce ma uimeste destul de tare este pleazna aceea brusca cu dimensiunea de 2,2cm(atentie nu cca 2 sau 3 cm ci exact 2,2cm )  pentru fotonul usor. :)
Pacat ca nu mai avem pe aici un fizician teoretic de clasa cum este Adi dar poate ca Harap Alb are dlui o opinie?

calahan

#2
Dl Atanasu.
Eu am inteles ca acea lungine a trenului fotonic se obtine inmultind viteza luminii in vid cu durata fotonului (Lfv=C*Dtf). Aceasta durata a gasit-o la descifrarea cuantei de actiune. De acolo a luat-o. Dar ce cred eu ca ce nu a avut in vedere dl inginer, este ca viteza luminii nu ar fi fost intodeauna ceeasi. Si ca in canditiile starilor (duratelor) de comprimare a universului viteza luminii sa fi fost mult mai mica si parcursul liber al fotonilor sa fi fost mult mai scurt. In colo ramane doar o fabulatie care nu se potriveste de loc cu modelul nasteri spontane bruste a universului din nimic. Nasterea universului plin de miscare din nemiscare (din lipsa miscarii) mi se pare ceva absurd. Nu pot sa admit asa ceva. De accea mi se pare foarte plauzibila nasterea universului in urma unui foarte indelungat proces evolutiv. Dar ce modelul lui Wainberg nu este tot o fabulatie?. Doar ca se bazeaza pe date de la mecanica nucleara. Si nu spune deloc cum va evolua universul in continuare.

atanasu

Ce spui tu muta doar limitele cam cum se intampla cu toate dezvoltarile(evolutiile)  la infinit. :)