Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O intrebare despre vid

Creat de styhl, Mai 03, 2011, 07:56:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Mai 24, 2011, 09:21:21 PM
Universul este infinit.Cum demonstrezi tu ca universul e finit?

Ai putea începe cu paradoxul lui Olber de exemplu ;).

styhl

Domnule Electron (e-).
  Chiar as dori sa-mi arati si mie cum poti dumitale sa "deschizi" (sa tragi inapoi) "pistonul" seringii  din pozitia cind ea este inchisa total  :o :o :o ,
ca sa fie mai clara intrebarea uitate la prima parte (I) din desenul cela facut de mine. 

Electron

De ce nu ai putea sa faci acest lucru? Ce te impiedica? Repet ca fortele de presiune implicate nu sunt deloc imposibil de contracarat.

Acum apropo de asta, tu ai auzit vreodata de Tubul lui Torricelli (sau in general de barometru cu lichid)? Cum de se desprinde mercurul de capatul tubului, in acest caz? Sau nici practica nu te convinge ca gresesti?

e-
Don't believe everything you think.

styhl

   Nu pre stiu ce legatura are  Tubul lui Torricelli, experimentul cela propus de tine , imi pare ca este o aberatie.
    Intrebare ramine aceiasi: Chiar  poti dumitale sa "deschizi" (sa tragi inapoi) "pistonul" seringii  din pozitia cind ea este inchisa total.
Eu nu pot. Am incercat.
P.S. Poate ca nu iti este clara intrebarea?

Electron

Citat din: styhl din Mai 24, 2011, 11:45:27 PM
   Nu pre stiu ce legatura are  Tubul lui Torricelli, experimentul cela propus de tine , imi pare ca este o aberatie.
Iti recomand sa cauti literatura de specialitate, intr-o limba pe care o stapanesti cat de cat, despre Tubul lui Torricelli, si ai sa vezi ce legatura are cu ceea ce aberezi tu pe aici.

CitatIntrebare ramine aceiasi: Chiar  poti dumitale sa "deschizi" (sa tragi inapoi) "pistonul" seringii  din pozitia cind ea este inchisa total.
Poti cu o forta care invinge presiunea atmosferica de pe capatul mobil al siringii. Nu e nimic extraordinar in asta. Tubul lui Torricelli o dovedeste foarte simplu ca se poate cu o forta finita, adica dovedeste ca nu e imposibil deloc.

CitatEu nu pot. Am incercat.
Data viitoare masoara forta cu care ai incercat. Vei avea poate "supriza" sa vezi ca nu era suficienta pentru a invinge forta de presiunea atmosferica de pe pistonul siringii. In acest caz e normal sa nu poti.

CitatP.S. Poate ca nu iti este clara intrebarea?
Consider ca e mai plauzibil faptul ca tu nu ai habar despre ce vorbesti.

e-
Don't believe everything you think.

styhl

Electron -  te-ai incurcat de tot cu subiectul enuntat de mine.

Electron

Ramai cu parerea ta. Nu e neaparat sa iei in considerare ce spun eu.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: styhl din Mai 24, 2011, 11:45:27 PM
   Nu pre stiu ce legatura are  Tubul lui Torricelli, experimentul cela propus de tine , imi pare ca este o aberatie.
    Intrebare ramine aceiasi: Chiar  poti dumitale sa "deschizi" (sa tragi inapoi) "pistonul" seringii  din pozitia cind ea este inchisa total.
Eu nu pot. Am incercat.
Trage mai tare. La mine a mers. Doar ca atunci cand dai drumul la piston se duce inapoi, bineinteles.
Pentru o seringa cu diametrul de 1 cm aria pistonului este de aproximativ 3 cm^2 si forta produsa de presiunea atmosferica aproximativ 30N. Nu e o forta prea mare, poti s-o faci cu doua degete. La o seringa mai mare (sa zicem 2 cm) forta va fi in jur de 120 N, destul de importanta dar inca posibil de aplicat cu o singura mana (daca poti ridica o galeata cu apa).
La asta se adauga frecarea cauciucului cu peretele, care ar putea fi chiar mai mare decat contributia presiunii atmosferice. Cum partea de cauciuc este goala inauntru la unele modele (adica are ceva aer prins inauntru), pe masura ce tragi (cu seringa inchisa) cauciucul se extinde putin si se lipeste foarte strans de perete, marind foarte mult frecarea. 



A.Mot-old

Citat din: styhl din Mai 24, 2011, 09:25:44 PM
Nu stiu nici eu ca e finit sau infinit, daca stiam probabil (logic ar trebui sa fie) ca nici nu puneam intrebarile despre vid, totul era sa fie clar.
Plus la aceasta noi inca nu intelegem ce inseamna finitatea Universului, toti spun, spun,... insa cam nimic nu inteleg ce spun,  ;D  ;D ;D ;D
Printre aia toti tu nu te afli? ;D ;D ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

styhl

  Eu socot ca mult mai bine este sa spui- NU STIU, decit sa duci ineroare o sumedenie de oameni.
  In experimentul acela al meu presiunea atmosferica nu joaca aproape nici un rol, eu am neglijato,aici  ea este aproape un nimic, la fel si forta de frecare, la fel si micile deformari ale peretilor pe care  partea mobil nici nu o ajunge , etc.
  Mai priviti inca odata desenul. Partea mobila (B) ea nici nu se poate deplasa (de la dreapta A) din positia in care este se afla, indeferent cu ce forta. Repet inca odata spatiul (C) el practic nici nu este, este vid.
   Si daca voi ati putut deplasa partea mobila (B) din pozitia in care este reprezentat in desen (prima parte), sunt foarte curios sami spuneti si mie ce "substanta" este in spatiul (C), este tot aer?
   

mircea_p

Citat din: styhl din Mai 25, 2011, 01:49:58 PM
  Eu socot ca mult mai bine este sa spui- NU STIU, decit sa duci ineroare o sumedenie de oameni.
  In experimentul acela al meu presiunea atmosferica nu joaca aproape nici un rol, eu am neglijato,aici  ea este aproape un nimic, la fel si forta de frecare, la fel si micile deformari ale peretilor pe care  partea mobil nici nu o ajunge , etc.
  Mai priviti inca odata desenul. Partea mobila (B) ea nici nu se poate deplasa (de la dreapta A) din positia in care este se afla, indeferent cu ce forta. Repet inca odata spatiul (C) el practic nici nu este, este vid.
   Si daca voi ati putut deplasa partea mobila (B) din pozitia in care este reprezentat in desen (prima parte), sunt foarte curios sami spuneti si mie ce "substanta" este in spatiul (C), este tot aer?
   
Eu ma refeream la o seringa adevarata in conditii reale si raspunsul era in legaura cu afirmatia din postul precedent:

"Intrebare ramine aceiasi: Chiar  poti dumitale sa "deschizi" (sa tragi inapoi) "pistonul" seringii  din pozitia cind ea este inchisa total.
Eu nu pot. Am incercat."


Unele afirmatii din posturile tale nu au sens, asa ca nu vad cum pot fi luate in considerare. Cum ar fi pasajul in rosu de mai sus.

Totusi chiar si in experimentul imaginar propus, seringa pare sa aiba un piston care separa spatiul dintr-un cilindru in doua compartimente. Inteleg ca in unul din ele este "vid". Ce este in spatiul al doilea, dupa parerea ta?

styhl

mircea_p  -asa raspuns si intrebare ma satisface.
  In spatiul al II din desenul cela imaginar este "vid" (adica el se executa in spatiul cosmic de catre un cosmonaut). Cind trage partea mobila (pistonul seringii B) ea este umpluta cu "vid" cosmic.

Electron

#42
styhl, faci niste confuzii mari de tot legate de conceptul de vid in fizica. Nu exista nici o diferenta fundamentala intre "vidul din spatiul cosmic" si "vidul de pe Pamant", cum e cel din Tubul lui Torricelli de exemplu. Ca atare, faptul ca nu ai aer in siringa in cazul I nu inseamna ca nu poti deplasa pistonul pentru a avea un oarecare volum de vid. Vidul e lipsa materiei, si se poate avea un oarecare volum de vid intr-o siringa pe Pamant fara nici o problema (daca invingi presiunea atmosferica) exact asa cum avem un volum de vid in Tubul lui Torricelli. Pana nu intelegi acest lucru, vei abera pe aici in mod irelevant.

EDIT:
Citat din: styhl din Mai 25, 2011, 01:49:58 PM
   Mai priviti inca odata desenul. Partea mobila (B) ea nici nu se poate deplasa (de la dreapta A) din positia in care este se afla, indeferent cu ce forta. Repet inca odata spatiul (C) el practic nici nu este, este vid.
De ce, pentru ca asa afirmi tu? Uite, eu afirm ca poti sa deplasezi pistonul la dreapta lui A cu o forta care invinge forta de presiune atmosferica de pe piston. Iata o problema care se poate decide practic, prin experiment, asa cum se face in fizica. Retine insa ca daca tu nu ai fost in stare sa aplici o forta suficient de mare, asta nu inseamna ca nimeni nu poate, sau ca ar fi cumva imposibil.

CitatSi daca voi ati putut deplasa partea mobila (B) din pozitia in care este reprezentat in desen (prima parte), sunt foarte curios sami spuneti si mie ce "substanta" este in spatiul (C), este tot aer?
Nu este aer, de unde sa fie aer? Evident ca e vid. Exact ca in Tubul lui Torricelli.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

#43
Citat din: styhl din Mai 25, 2011, 02:37:10 PM
mircea_p  -asa raspuns si intrebare ma satisface.
 In spatiul al II din desenul cela imaginar este "vid" (adica el se executa in spatiul cosmic de catre un cosmonaut). Cind trage partea mobila (pistonul seringii B) ea este umpluta cu "vid" cosmic.
Deci in partea I pistonul e lipit de perete si nu exista spatiu intre piston si perete.
In partea II e un compartiment vidat. Asta e situatia descrisa?

Daca da, atunci forta asupra pistonului este datorata numai frecarii cu peretii si eventual adeziunii intre piston si pereti. Daca "neglijezi" fortele astea atunci pistonul se misca liber in cilindru. Dar fiind vorba de un experiment si nu un model teoretic  (paraca ai zis ca ai facut experimentul si nu poti trage de piston, nu?) nu poti neglija ce vrei tu. Asta e. Ai formulat problema astfel incat tocmai frecarile si adeziunile devin factorul major.





styhl

  Cred ca totul este clar
   Cine va citi mai atent, isi va da seama si singur, dar daca va gasi cineva raspuns la problema mea, nu ar fi rau sa dea raspunsul pe forum.