Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

De ce teoria cuantinelor si nu a quarcurilor

Creat de Teodor Sarbu, Aprilie 26, 2011, 11:31:38 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

    DE CE TEORIA CUANTINELOR ŞI NU A QUARCURILOR?

   Să vedem întâi ce presupune teoria quarcurilor:
-   existenţa a 6 tipuri de quarcuri precum şi a antiparticulelor respective. Se mai introduce şi noţiunea de culoare şi anticuloare (mă rog culoare complementară).
-   pentru a explica interacţiunile se consideră fotonul ca particulă a interacţiunile electromagnetice, gravitonul, nedescoperit încă, şi nici nu va fi (sublinierea mea), ca particulă a câmpului şi a forţelor gravitaţionale precum şi un  bozon Y şi doi bozoni W pentru interacţiunile slabe, opt gluoni pentru interacţiunile tari. Se mai foloseşte şi bozonul Higgs responsabil de masa particulelor.
-   quarcurile pot avea o sarcină electrică de -1/3,+1/3,-2/3.+2/3 din sarcina electrică elementară.
Nu mai repet aici de ce consider că sunt deja mult prea multe, am citit şi argumentele în favoarea teoriei quarcurilor. Nu m-au impresionat.
La ce nu răspunde teoria quarcurilor:
-   nu se explică de ce există aceste sarcini electrice fragmentare şi în special de ce ele sunt constante peste tot în univers. Nu mai zic că nu se explică nici de ce există o sarcină electrică elementară, una şi aceiaşi şi fără variaţii în univers. Se explică într-un fel dar numai prin aceste quarcuri cu sarcină electrică 1/3 şi 2/3 ceea ce nu înseamnă o explicaţie.
-   nu se dă nici o explicaţie de ce toţi electronii (pozitronii) au aceiaşi masă fără variaţii, cel puţin nu notabile. Lucru valabil şi în cazul protonilor şi al antiprotonilor.
-   nu dă nici o explicaţie de ce cuanta de lumină poate să aibă practic o gamă extinsă de frecvenţe.
-   nu explică de ce viteza luminii în vid este constantă şi nu poate fi depăşită.
-   practic nu spune nimic despre forţe şi câmpuri, decât introducând bozoni şi  gluoni dar numai pentru interacţiunile slabe respectiv tari. Poate în viitor.
  Pentru a nu mai repeta anumite argumente şi formule va trebui să recitiţi articolele publicate pe forum "De la particule elementare la unificarea teoriei câmpurilor şi a forţelor", "Unele probleme ale fizicii fundamentale oficiale actuale" şi "O abordare diferită a teoriei particulelor elementare". Astfel dacă citiţi cu atenţie aceste articole veţi vedea că teoria cuantinelor deşi nu răspunde, cel puţin până în prezent, la toate întrebările (dar mai analizez toate acestea şi sper să pot răspunde la majoritatea întrebărilor, dacă nu eu poate alţii), este mult mai completă decât teoria cuantinelor.
  Deci teoria cuantinelor:
-   explică clar de ce viteza luminii în vid este constantă şi nu poate fi depăşită.
-   arată de ce electronii şi pozitronii au aceiaşi masă în tot universul. Acelaşi lucru îl face şi pentru protoni şi antiprotoni.
-   arată de ce cuanta de lumină este neutră din pdv electric şi poate avea o gamă foarte largă de frecvenţe.
-   prin egalitatea: viteza luminii la pătrat înmulţită  cu produsul dintre constanta dielectrică şi permeabilitatea magnetică a vidului egală cu 1  se demonstrează legătura dintre viteza luminii şi sarcina electrică elementară, chiar dacă această relaţie nu aparţine teoriei cuantinelor. De fapt în teoria cuantinelor, în special, se dă o nouă interpretare unor experimente cunoscute.
-   dă o explicaţie logică şi plauzibilă pentru neutroni şi neutrini.
-   dă o explicaţie logică şi plauzibilă pentru instabilitatea tuturor particulelor elementare cu excepţia electronului, pozitronului, protonului, antiprotonului, a cuantei de lumină şi a neutrinilor, toate acestea fiind stabile.
-   permite să se explice logic toate interacţiunile din univers, chiar dacă aici mai există loc pentru îmbunătăţirea argumentaţiei şi a explicării fenomenelor.
-   este o teorie simplă şi logică care nu foloseşte decât două elemente pentru a o explica, respectiv cuantinele pozitive şi cele negative. Ca o paranteză cuantele electrice sunt formate la rândul lor din cuantine şi care la rândul lor se pot divide sau uni unele cu altele, evident în anumite condiţii. 
Poate dacă se reanalizează experimentele care au confirmat existenţa quarcurilor, în lumina teoriei cuantinelor, vor apărea  surprize mari.
                                                                Teodor Sârbu

HarapAlb

Ai uitat sa adaugi ca explica si asimetria materia-antimaterie, sau asta nu o explica ? ;D

Teodor Sarbu

Daca tii neaparat ma voi gindi si la asta, dar numai daca este strict necesar pentru linistea lumii.

Teodor Sarbu

Pentru a fi totusi ceva mai politicos, cred ca aceasta asimetrie a aparut tocmai in momentul big bangului. Si despre motivul aparitiei acestei asimetrii am o ipoteza dar nu vreau sa prezint ipoteze pe care nu le pot cit de cit sustine. Cu respect.

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 26, 2011, 11:31:38 AM
    DE CE TEORIA CUANTINELOR ŞI NU A QUARCURILOR?
  Deci teoria cuantinelor:
-   explică clar de ce viteza luminii în vid este constantă şi nu poate fi depăşită.
-   arată de ce electronii şi pozitronii au aceiaşi masă în tot universul. Acelaşi lucru îl face şi pentru protoni şi antiprotoni.
-   arată de ce cuanta de lumină este neutră din pdv electric şi poate avea o gamă foarte largă de frecvenţe.
-   prin egalitatea: viteza luminii la pătrat înmulţită  cu produsul dintre constanta dielectrică şi permeabilitatea magnetică a vidului egală cu 1  se demonstrează legătura dintre viteza luminii şi sarcina electrică elementară, chiar dacă această relaţie nu aparţine teoriei cuantinelor. De fapt în teoria cuantinelor, în special, se dă o nouă interpretare unor experimente cunoscute.
-   dă o explicaţie logică şi plauzibilă pentru neutroni şi neutrini.
-   dă o explicaţie logică şi plauzibilă pentru instabilitatea tuturor particulelor elementare cu excepţia electronului, pozitronului, protonului, antiprotonului, a cuantei de lumină şi a neutrinilor, toate acestea fiind stabile.
-   permite să se explice logic toate interacţiunile din univers, chiar dacă aici mai există loc pentru îmbunătăţirea argumentaţiei şi a explicării fenomenelor.
-   este o teorie simplă şi logică care nu foloseşte decât două elemente pentru a o explica, respectiv cuantinele pozitive şi cele negative. Ca o paranteză cuantele electrice sunt formate la rândul lor din cuantine şi care la rândul lor se pot divide sau uni unele cu altele, evident în anumite condiţii. 
Poate dacă se reanalizează experimentele care au confirmat existenţa quarcurilor, în lumina teoriei cuantinelor, vor apărea  surprize mari.
                                                                Teodor Sârbu

Teoria asa ziselor cuantine explica de ce viteza luminii este de cca 300000 Km/s si nu de 20 Km/s sau de 1000000 Km/s?Ce sunt de fapt asa zisele cuantine si care este densitatea acestora in univers?
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Nu si nici nu are importanta. Nu putem sa explicam ceva in fizica fara sa apelam si la constante. Este destul sa explici de ce exista o constanta in tot universul.

Teodor Sarbu

Despra cuantine vezi si celelalte articole. Daca intrebarea se refera la compozitia lor, nu pot sa raspund. Cel putin nu acum si niciintr-un viitor apropiat. Oricind trebuie sa te opresti undeva, daca nu ar exista o limita am fi egali cu Dumnezeu. Totdeauna explicam ceva prin altceva, dar trebuie sa aiba o logica si sa fie in concordanta cu realitatea.

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 30, 2011, 08:47:48 AM
Despra cuantine vezi si celelalte articole. Daca intrebarea se refera la compozitia lor, nu pot sa raspund. Cel putin nu acum si niciintr-un viitor apropiat. Oricind trebuie sa te opresti undeva, daca nu ar exista o limita am fi egali cu Dumnezeu. Totdeauna explicam ceva prin altceva, dar trebuie sa aiba o logica si sa fie in concordanta cu realitatea.
Din cauza ca savantii (si nu numai ei) scornesc teorii pe baza doar a unor observatii sau a unor anumite efecte nu vom putea gasi o teorie unica care sa explice simplu si logic cum si de ce exista universul................Cred ca trebuie sa cercetam cauzele primordiale ale tuturor lucrurilor si pentru asta trebuie sa cercetam de ce viteza luminii este de cca 300000 de Km/s si nu de 2 Km/s.Sa ne imaginam cum ar arata universul daca viteza luminii ar fi de doar 3 Km/s.Ce parerea ai?
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Nici nu am observa. Daca viteza luminii ar fi 3km/s spatiul ar fi de 100000ori mai mic si toate vitezele din univers ar fi de 100000ori mai mici.

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 30, 2011, 09:17:31 AM
Nici nu am observa. Daca viteza luminii ar fi 3km/s spatiul ar fi de 100000ori mai mic si toate vitezele din univers ar fi de 100000ori mai mici.
Nu cred ca ar fi cum spui tu......deoarece daca viteza luminii ar fi 30.000.000.000 Km/s asta ar insemna ca universul ar fi de 100000 de ori mai mare.......Cum ar arata universul daca viteza luminii ar fi 10-1000000 Km/s?Cum ar arata universul daca nu ar fi lumina adica fotonii de lumina? :o
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Sigur ca este o discutie pur filozofica. Ceea ce sustin eu este ca in permanenta avem nevoie de o referinta. Din acest motiv spun ca nici nu ne-am da seama. Daca consideram ca avem dimensiunile actuale si o viteza diferita a luminii, desi acestea suny in stricta legatura, totul ar fi complet diferit si de naimaginat.

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 30, 2011, 10:07:33 AM
Sigur ca este o discutie pur filozofica. Ceea ce sustin eu este ca in permanenta avem nevoie de o referinta. Din acest motiv spun ca nici nu ne-am da seama. Daca consideram ca avem dimensiunile actuale si o viteza diferita a luminii, desi acestea suny in stricta legatura, totul ar fi complet diferit si de naimaginat.
Orice cercetator ar trebui sa-si puna intrebarile care ti le-am pus eu.........De ce nu-mi raspunzi la intrebarile mele?Daca viteza fotonilor ar fi zero atunci putem spune ca fotonii nu exista si se stie ca in conformitate cu teoria big-bang fotonii au aparut dupa un anumit timp de la big-bang si atunci te intreb cat de mare era spatiul in momentul cand au aparut fotonii (caci tu sustii ca marimea spatiului depinde de viteza luminii)?????????????Sa ne imaginam ca ne aflam intr-o incinta de forma unui cub cu latura de 1 Km in care este intuneric adica nu sunt fotoni atunci ce se intampla cu acel cub?Eu cred ca este aberant sa consideram ca spatiul in care se afla universul este mai mic sau mai mare dupa cum viteza luminii este mai mica sau mai mare......... :o
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 30, 2011, 09:17:31 AM
Nici nu am observa. Daca viteza luminii ar fi 3km/s spatiul ar fi de 100000ori mai mic si toate vitezele din univers ar fi de 100000ori mai mici.

De ce?

Citat din: A.Mot din Mai 01, 2011, 07:23:45 AMSa ne imaginam ca ne aflam intr-o incinta de forma unui cub cu latura de 1 Km in care este intuneric adica nu sunt fotoni atunci ce se intampla cu acel cub?

Realizezi că nu are niciun sens ce ai spus, nu  ;D? Cum adică, dacă e întuneric, nu sunt fotoni?

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Mai 01, 2011, 02:48:27 PM
Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 30, 2011, 09:17:31 AM
Nici nu am observa. Daca viteza luminii ar fi 3km/s spatiul ar fi de 100000ori mai mic si toate vitezele din univers ar fi de 100000ori mai mici.

De ce?

Citat din: A.Mot din Mai 01, 2011, 07:23:45 AMSa ne imaginam ca ne aflam intr-o incinta de forma unui cub cu latura de 1 Km in care este intuneric adica nu sunt fotoni atunci ce se intampla cu acel cub?

Realizezi că nu are niciun sens ce ai spus, nu  ;D? Cum adică, dacă e întuneric, nu sunt fotoni?
Cati fotoni sunt intr-un cub in care este intuneric?Ceeste intunericul? ??? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

nu ar fi mai simplu să vezi întâi ce e un foton si pe urmă să te apuci de făcut analize  ;D? Faptul că în cub e întuneric (nu există radiații electromagnetice în spectrul vizibil) nu înseamnă că acolo nu există niciun fel de radiație electromagnetică.

Apoi, chiar dacă ai reuși să-l izolezi complet astfel încât să nu mai existe în interior nicio formă de radiație electromagnetică, ce treabă are asta cu forma cubului? Doar prin faptul că ecranezi cubul, nu elimini orice formă de radiație electromagnetică din universul în care se află el.