Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre deficitul de masă al macrocorpurilor

Creat de Scientia, Martie 23, 2011, 09:49:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Scientia

Un nou material primit de la dl. Teodor Sârbu şi intitulat "Deficitul de masă al macrocorpurilor".

Am ataşat atât varianta scrisă, cât şi 2 imagini, pentru lecturare direct pe forum.

virgil 48

Spune-mi te rog, de cand a fost postat acest topic iti mentii punctele de vedere sau ai vreo modificare?
Prin deficit de masa sau de energie tu intelegi niste notiuni care contrazic legile conservarii?
Faptul ca afirmi chiar din primul paragraf ca se produc astfel de deficite, este urmarea celor inscrise acolo
sau demonstrezi mai jos? Daca nu doresti sa deschizi discutia in acest fel, poti ignora acest raspuns.

Teodor Sarbu

virgile. Da îmi menţin punctul de vedere. Poate pe viitor pot apărea completări.
Nu contrazic în nici-un fel legile conservării energiei. Este demonstrat mai jos. În ultimă instanţă explic modul în care apare energia potenţială în cazul câmpului gravitaţional. În plus se deschide o cale de a explica energia potenţială şi în cazul altor câmpuri.